ایجاد تحول در صنعت بیمه با اینشورتک‌ها

ایجاد تحول در صنعت بیمه با اینشورتک‌ها

صنعت بیمه کشور برای تحول نیازمند استفاده از فناوری‌های نوین و اینشورتک‌هاست تا بتواند ریسک‌های موجود را بهتر شناسایی و مدیریت کند.

سه شنبه 21 خرداد 1398 ساعت 23:26

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، اینشورتک یا همان فناوری های نوین بیمه ای، «کاربرد نوآورانه فناوری برای ارائه خدمات بیمه» و یکی از ۹ حوزه زیر مجموعه فین تک است. اینشورتک ها با استفاده از کلان داده ها، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا، اطلاعات مشتریان را برای ارائه خدمات بهتر متناسب با نیازها و ریسک های هر مشتری جمع آوری کرده و در اختیار شرکت های بیمه قرار می دهند.

برای درک بهتر این موضوع می توان بیمه بدنه خودرو را مثال زد. با استفاده از فناوری های نوین می توان با توجه به سن، سابقه تصادفات، میزان تردد روزانه در مناطق پر ترافیک و کم ترافیک، میزان تخلفات رانندگی، میانگین سرعت و ... اقدام به تعیین حق بیمه برای هر راننده کرد.

میزان سرمایه گذاری در اینشورتک ها در سال های اخیر رشدی چشمگیر داشته است به گونه ای که براساس گزارش موسسه تحقیقاتی Juniper در سال ۲۰۱۶، میزان درآمد حاصل از اینشورتک ها تا سال ۲۰۲۱ و در مقیاس جهانی، بالغ بر ۲۳۵ میلیارد دلار خواهد بود.

از سوی دیگر آمارها حکایت از آن دارند که سرمایه گذاری برای توسعه اینشورتک ها از ۲۷۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۳، به بیش از ۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته اند و این روند در سال جاری میلادی نیز رو به رشد است.

ابراهیم کاردگر و عطیه بهشتی در مقاله ای با عنوان «اینشورتک و نقش آن در مدیریت ریسک در صنعت بیمه» که در بیست و چهارمین همایش ملی بیمه و توسعه منتشر شد، نوشته اند: طبق آخرین تحقیقات به عمل آمده، بسیاری از شرکت های بیمه ای، بالاخص در دو سال اخیر شاهد تاثیرات به سزای اینشورتک، نه تنها در ایجاد تغییرات بنیادین در مدل ها و رویه های کسب و کار و شیوه های مدیریت ریسک که حتی در سودآوری و بقای نهادهای بیمه گر سنتی بوده و تنها راهکار به جهت تاب آوری در این شرایط را همکاری با این رقبای تازه نفش اما قدرتمند دانسته اند.

شخصی سازی بیمه نامه ها

اینترنت اشیا این امکان را به وجود آورده که شرکت های بیمه بتوانند با استفاده از اطلاعات بیشتر، حق بیمه خود را دقیق تر محاسبه کنند. از سوی دیگر در حال حاضر تقریبا بیشتر بیمه گذاران با نرخ واحدی حق بیمه می پردازند و به طور عملی تفاوتی بین افراد پر ریسک و کم ریسک وجود ندارد ولی با استفاده از اینشورتک ها می توان به سمت عدالت بیشتر در پرداخت حق بیمه حرکت کرد به گونه ای که افراد کم ریسک حق بیمه کمتر و افراد پرریسک، حق بیمه بیشتری را بپردازند.

در حال حاضر شرکت های بیمه برای جمع آوری و تحلیل داده های انبوه، از تجهیرات تله ماتیک روی خودروها استفاده کنند. این ابزارها باعث می شوند تا نحوه رانندگی بیمه گذار ثبت و از طریق اینترنت داده هایی مانند تعداد دفعات ترمز شدید، دور زدن های ناگهانی و حداکثر سرعت در دوره های زمانی مشخص جمع آوری شده و برای شرکت های بیمه ارسال شوند.

این امکان حتی برای صدور بیمه های سلامت نیز کاربرد دارد به نحوی که می توان حق بیمه برای فردی که در روز به طور مداوم و مرتب پیاده روی یا ورزش داشته و سیگار نمی کشد را متفاوت از فرد کم تحرک و سیگاری تعیین کرد.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

رشد پله‌ای در بازار ارز

دنیای اقتصاد : ...

 • 15

مروری بر تجارب جهانی

میثم رادپور /کارشناس اقتصادی ...

 • 16

ظهور قدرت‌های انحصاری؟

دکتر سجاد برخورداری/ هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران ...

 • 20

الزامات موفقیت

موسی شهبازی غیاثی/ کارشناس اقتصادی ...

 • 14

مسیر سرمایه گذاری کشور برای پژوهش نادرست است

کاشان - معاون علم و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه مسیر سرمایه گذاری کشور بر روی پژوهش نادرست است، گفت: تکنولوژی با پول به دست نمی آید.

 • 7

رفع مشکلات ۱۳۰ واحد صنعتی کرمان/ به دنبال توسعه پتروشیمی هستیم

کرمان - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: وضعیت ۱۳۰ واحد صنعتی در حال رصد است و به دنبال رفع مشکلات آنها هستیم.

 • 6

دیدار مدیرعامل بانک توسعه تعاون با استاندار خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون در سفر به استان خراسان جنوبی با استاندار دیدار و گفتگو کرد

 • 27

تذکر مجدد نماینده اهواز در خصوص مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز

نماینده مردم اهواز در مجلس در خصوص وضعیت مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز با بیان اینکه «منازل کارکنان لوله سازی هنوز در ملکیت بانک است» مجدادا به وزیر اقتصاد تذکر داد.

 • 26

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 25

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 24

دستورالعمل مالیاتی خریداران سکه ابلاغ شد

دستورالعمل سازمان امور مالیاتی موضوع مالیات عملکرد دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از سوی رئیس کل سازما مالیاتی ابلاغ شد.

 • 24

تنش‌ بین آمریکا و ایران قیمت نفت را افزایش داد

قیمت نفت در بازارهای جهانی به علت تنش‌های آمریکا و ایران در خلیج فارس با 43 سنت افزایش 65.63 دلار معامله شد.

 • 31

مطالباتِ داروخانه ها پرداخت می شود

قزوین_ مدیرکل بیمه سلامت استان قزوین گفت: مطالباتِ اردیبهشت ماه داروخانه ها پرداخت می شود.

 • 24

پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند/ تیم برانکو اخطار گرفت

کنفدراسیون فوتبال آسیا آرای انضباطی خود را منتشر کرد که بر این اساس پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند.

 • 25

هر پزشک باید برای ویزیت بیمار چند دقیقه وقت بگذارد؟

مدیرکل بیمه سلامت استان هرمزگان با بیان اینکه بیمه‌شدگان روستایی و کمیته امداد برای کاهش هزینه‌های درمان ملزم به رعایت سیستم ارجاع هستند، گفت: هر پزشک متخصص باید درازای دریافت ویزیت ۲۰ دقیقه به بیماران خدمات‌رسانی کنند و بیماران باید به حقوق خود واقف بوده و مطالبه گر باشند.

 • 24

رشد ۵۱۰۰ واحدی شاخص کل/ جابجایی ۳.۵میلیارد برگه بهادار در بورس

شاخص بورس روز جاری با رشد ۵۱۰۸ واحدی در پایان معاملات به ۲۴۲ هزار و ۵۶۷ واحد رسید.

 • 29

تسهیلات ۱۴۰۰ میلیارد ریال بانک توسعه تعاون در خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون از پرداخت ۱۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از ابتدای دولت یازدهم و دوازدهم و پرداخت ۱۴۰۰میلیارد ریال در سال ۹۷ در استان خراسان جنوبی خبر داد و عملکرد این استان را مثبت ارزیابی نمود.

 • 35

تسهیلات ۱۴۰۰ میلیارد ریال بانک توسعه تعاون در خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون از پرداخت ۱۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از ابتدای دولت یازدهم و دوازدهم و پرداخت ۱۴۰۰میلیارد ریال در سال ۹۷ در استان خراسان جنوبی خبر داد و عملکرد این استان را مثبت ارزیابی نمود.

 • 26

بازدید مدیرعامل بانک توسعه تعاون از شعب استان خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون به همراه فتاحی عضو هیئت‌مدیره و هیئت همراه از مدیریت شعب بانک توسعه تعاون خراسان جنوبی و شعب مرکزی بیرجند، شعب جمهوری و باجه شهید رجائی بازدید کرد.

 • 30