آغاز اجرای نسخه جدید برنامه ملی پزشک خانواده و نظام ارجاع

لوگوی سازمان تامین اجتماعی

معاون بهداشت وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی از آغاز اجرای نسخه جدید برنامه ملی پزشک خانواده،نظام ارجاع و پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان خبر داد و گفت: در این برنامه دفترچه های بیمه برای همه ایرانیان حذف می شود.

شنبه 13 آبان 1396 ساعت 11:18

به گزارش بینا و به نقل از روابط عمومی تامین 24 علیرضا رئیسی بابیان اینکه اجرای نسخه جدید برنامه ملی پزشک خانواده و نظام ارجاع در دولت دوازدهم آغاز شده، افزود: اجرای برنامه ملی پزشک خانواده در واقع از سال 1384 در ایران شروع شد اما به دلایل مختلف از جمله نبود زیرساخت های فیزیکی سخت افزاری و نرم افزاری، تامین نشدن منابع مالی و بی توجهی به بخش خصوصی اجرای این برنامه در مراحلی دچار وقفه شد اما در دولت دوازدهم با یک نگاه جامع این برنامه ملی و این تکلیف قانونی اجرا می شود.

در گفت و گوی اختصاصی ایرنا،وی ادامه داد: اساس اجرای برنامه پزشک خانواده این است که مردم برای دریافت خدمات پزشکی از طریق نظام ارجاع و سطح بندی ابتدا به پزشک خانواده مراجعه می کنند و در صورت لزوم پزشک خانواده آنان را به متخصص یا بیمارستان ارجاع می دهد.

رئیسی گفت: در گذشته چون ارتباط بین پزشک خانواده و پزشک متخصص به خوبی برقرار نشده بود و بخش خصوصی نیز ذی نفع نبود، از طرف بخش خصوصی و مردم مقاومت هایی وجود داشت و مردم و جامعه پزشکی از اجرای این برنامه ناراضی بودند.
معاون وزیر بهداشت افزود: اکنون نسخه جدید برنامه پزشک خانواده با توجه به آسیب شناسی انجام شده تدوین شده و اجرای آن با توجه به برنامه زمان بندی دقیق آغاز شده است.
وی گفت: با توجه به اقداماتی که در طرح تحول سلامت انجام شده مانند ایجاد پایگاه های سلامت و مراکز جامع سلامت و نیز جذب نیروهای جدید تقریبا 90 درصد سخت افزار مورد نیاز برنامه پزشک خانواده در کشور آماده است اما از نظر نرم افزاری به معنای ارتباط سیستم پرونده الکترونیک سلامت بین پایگاه های سلامت، مراکز جامع سلامت، بیمارستان ها، داروخانه ها و مراکز پاراکلینیکی و تشخیصی مانند آزمایشگاه ها و مراکز تصویربرداری هننوز ارتباط برقرار نشده است.
رئیسی افزود: در صورتی که وزارت ارتباطات، ارتباط نرم افزاری شبکه پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان را برقرار کند، هیچ مانع جدی برای اجرای سراسری برنامه پزشک خانواده وجود ندارد و رایزنی وزیر بهداشت با وزیر ارتباطات برای رفع این مشکل ادامه دارد.
وی گفت: بر اساس امکانات این برنامه، قرار است سازمان های بیمه گر نیز به شبکه ملی پرونده الکترونیک سلامت بپیوندند و در این صورت دیگر نیازی به دفترچه کاغذی بیمه مردم نخواهد بود و هر کس با کد ملی و یک شناسه شخصی در هر جای کشور به اطلاعات پرونده الکترونیک سلامت خود دسترسی پیدا می کند،نسخه های پزشکان نیز الکترونیک می شود و به این ترتیب میزان خطای سیستم سلامت کشور بسیار کاهش می یابد و دقت کار بالا می رود.
معاون وزیر بهداشت گفت: همزمان پزشکان عمومی نیز برای اجرای برنامه پزشک خانواده آموزش می ببینند. برنامه زمان بندی دقیق اجرای برنامه پزشک خانواده نیز تدوین شده و بر اساس آن اجرا می شود.
وی افزود: بر اساس برنامه زمان بندی نسخه جدید برنامه پزشک خانواده؛ تا پایان سال 96 ، پرونده الکترونیک سلامت برای ارجاع از سطح اول یعنی پزشک خانواده به سطح دوم که پزشک متخصص است، کامل می شود.
رئیسی اضافه کرد: تا پایان سال 97 نیز نیمی از جمعیت 80 میلیونی ایران در تمام روستاها و شهرهای زیر 50 هزار نفر و زیر 100 هزار نفر زیر پوشش کامل برنامه پزشک خانواده می روند و تا سال 1400 همه ایرانیان از خدمات پرونده الکترونیک سلامت برخوردار می شوند.
وی گفت: مرحله بعدی پوشش خدمات برنامه پزشک خانواده در کلانشهرهاست که طی یک برنامه سه ساله در دولت بعدی به سرانجام می رسد.
رئیسی افزود: اجرای پایلوت برنامه ملی پزشک خانواده بر اساس نسخه جدید هم اکنون در 10 شهر از 10 دانشگاه علوم پزشکی شروع شده و تا سه ماه آینده این مرحله آزمایشی به پایان می رسد و بعد از آن در 20 شهر دیگر از دانشگاه های علوم پزشکی کشور به اجرا در می آید. گروه های هدف هر مرحله از این برنامه نیز مشخص شده اند و عمدتا در مراحل اولیه در روستاها، شهرهای زیر 20 هزار نفر، شهرهای زیر 50 هزار نفر و شهرهای زیر 100 هزار نفر پی می رود.
به گزارش روز شنبه ایرنا، معاون بهداشت وزیر بهداشت در پایان گفت: در سال 98 فاز دوم برنامه پزشک خا نواده در شهرهای بزرگتر شروع می شود و در نهایت در فاز چهارم این برنامه در دولت بعد، برنامه پزشک خانواده وارد کلانشهرها می شود.

ثبت نظر

ارسال

دادستان تهران: دستگیری مدیر شرکت ایرتویا و یکی از کارمندان گمرگ

در مورد پرونده‌های وارداتی خودرو، یک پرونده از بندرعباس به دادگاه ارجاع و تکمیل تحقیقات آن به تهران اعلام شده است که ظرف چند روز گذشته در این زمینه مدیر شرکت گروه ایرتویا و یکی از کارکنان گمرک دستگیر شده و تحقیقات پرونده در حال انجام است.

 • 1

خادم در بانک مرکزی و بنی تمیم در وزارتخانه هستند!

دبیر فدراسیون کشتی گفت: نایب رییس فدراسیون کشتی در وزارت ورزش منتظر دریافت ارز مبادله ای است.

 • 1

یاورانی برای مشاوره به دانشجویان

تهران - ایرنا - در شرایطی که ممکن است دانشجویان در طول تحصیل خود با انواع مسائل و آسیب های احتمالی مواجه شوند، مشاوران می توانند با بهره گیری از مهارت های کلامی و روانشناختی ، آنها را در یافتن راه حل مناسب برای برخورد با مسائل یاری کنند.

 • 1

تعدیل زندانیان مهریه

تهران- ایرنا- در شرایط فعلی این دادگاه‌ها و مراجع قضایی هستند که باید با توجه به افزایش بی‌ضابطه ارزش مسکوکات طلا در کشور، مانع از بازداشت بدهکاران مهریه در کشور شوند.

 • 1

بحران در ماجرای قتل در کنسولگری سعودی

تهران- ایرنا- بعد از دو هفته از قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول، هنوز اخبار آن در صدر خبرها قرار دارد و دیروز با گزارش چند خبر، ابعاد جدیدی از آن، صحنه اطلاع‌رسانی شبکه‌های خبری در غرب (اروپا و آمریکا) را به خود اختصاص داده است.

 • 1

دید فعالا‌ن اقتصادی به آینده

برآیند یک نظرسنجی به سفارش اتاق بازرگانی تهران از 600 فعال اقتصادی حکایت از کاهش امید در بدنه بخش‌خصوصی و پیش‌بینی‌ناپذیر بودن آینده دارد.در یک نظرسنجی نگرش فعالان اقتصادی به آینده اقتصاد ایران و بخش خصوصی روشن شد. نتایج استخراج‌شده حکایت از آن دارد که حدود 76 درصد از فعالان اقتصادی معتقدند که وضعی ...

 • 1

عربستان یکصد میلیون دلار به ائتلاف آمریکا و پ.ک.ک کمک کرد

آنکاراـ ایرناـ روزنامه استار ترکیه نوشت: حکومت آل سعود که تحت فشار واکنش جهانی نسبت به ناپدید شدن جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول، روزهای سختی می گذراند، همزمان با ورود مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به ریاض، یکصد میلیون دلار به ائتلاف واشنگتن با پ.ک.ک کمک کرده است.

 • 0

عربستان 100 میلیون دلار به آمریکا پرداخت کرد

تهران – ایرنا – روزنامه نیویورک تایمز امروز خبر داد که دیروز و همزمان با ورود وزیر امور خارجه آمریکا به ریاض، عربستان سعودی 100 میلیون دلار بابت تامین بخشی از هزینه های حضور آمریکا در سوریه به واشنگتن پرداخت کرد.

 • 0

شرکتهای خارجی، سرمایه شرکت های افغانستان را به یغما برده اند

کابل - ایرنا - معاون اتاق تجارت افغانستان با اشاره به اتلاف منابع در برخی پیمان های همکاری مشترک میان شرکت های داخلی این کشور با طرف های خارجی گفت که برخی شرکت ها و موسسات خارجی صدها میلیون دلار پول شرکت های افغانستان که شریک کاریشان بودند را با خود برده اند.

 • 1

برتری بانک ملی، گسترش و نفت در جام پیشکسوتان

تهران - ایرنا - روز پنجم مسابقات باشگاهی جام شهدای انقلاب اسلامی و بزرگان فوتبال در رده پیشکسوتان با برگزاری 3 دیدار پیگیری شد و بانک ملی، گسترش و نفت مقابل حریفان خود پیروز شدند.

 • 1

اعزام مخفیانه کارشناسان به اوکراین برای از کار انداختن اس۳۰۰

یک رسانه چاپ سرزمین های اشغالی از اعزام مخفیانه کارشناسان صهیونیستی و آمریکایی به اوکراین برای آشنایی بیشتر با سامانه موشکی اس ۳۰۰ و یافتن نقاط ضعف آن خبر داد.

 • 1

موضوع خاشقجی آزمونی برای سیستم قضایی ترکیه است

وزیر کشور ترکیه امروز در اظهاراتی عنوان داشت که موضوع «جمال خاشقجی» آزمونی برای سیستم قضایی این کشور است.

 • 1

نماهنگ | مفتخر به سلمان

پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR به‌مناسبت روز بزرگداشت جناب سلمان فارسی و در آستانه‌ی سالروز وفات این صحابی پیامبر مکرم اسلام نماهنگ «مفتخر به سلمان» را بر اساس بیانات رهبر انقلاب منتشر کرد.

 • 16

برزیل ۱ - آرژانتین۰/ آرژانتین بدون «مسی» شکست خورد

سلسائو شب گذشته به مصاف آرژانتین رفت و موفق شد با گل دقایق پایانی میراندا، حریف دیرینه را شکست دهد و به پیروزی دست پیدا کند.

 • 1

برای تهیه ارز مشکل داریم/ نمی‌دانیم برای اعزام تیم چه باید کرد

رئیس فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو درباره اعزام تیم جوانان واترپلو به رقابت‌های قهرمانی آسیا گفت: برای تهیه ارز مشکل داریم و نمی‌دانیم باید چه کار کنیم.

 • 1

چین به بزرگترین مقصد سرمایه‌گذاری خارجی تبدیل شد

چین در نیمه اول ۲۰۱۸ با جذب ۷۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی به بزرگترین دریافت‌کننده سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی تبدیل شد.

 • 1

سهم ۱۶ درصدی معاملات پتروشیمی‌ها در بورس کالا از طریق تعاونی‌ها

مدیرعامل بورس کالا با اشاره به سهم حدود ۱۶ درصدی معاملات پتروشیمی‌ها در بورس کالا از طریق تعاونی‌ها، گفت: در ۶ ماهه نخست امسال ۲.۴ میلیون تن محصول توسط تعاونی‌ها در بورس کالا خریداری شد.

 • 1

افزایش قیمت نفت با کاهش غیرمنتظره ذخایر آمریکا

با اعلام کاهش ذخایر نفت آمریکا و در حالی که تنش‌ها در مورد ناپدید شدن روزنامه‌نگار عربستانی نگرانی‌هایی در رابطه با عرضه ایجاد کرده است، قیمت‌های نفت برای چهارمین جلسه متوالی رشد کردند.

 • 1

تسهیل شرایط حضور تعاونی‌ها در بازار سرمایه

مدیرعامل فرابورس ایران گفت: با مصوبه شورای عالی بورس، زمینه برای عرضه سهام شرکت های تعاونی متعارف و فراگیر ملی در بازار سرمایه فراهم می‌شود.

 • 1

رصد آسیب‌های اجتماعی /تاسیس دبیرخانه دائمی کنگره خانواده

دبیر کنگره ملی خانواده از تاسیس دبیرخانه دائمی کنگره خانواده خبر داد و گفت: آسیبهای اجتماعی حوزه خانواده در ابن کنگره به صورت سالانه رصد می شود.

 • 1