اجرای قوانین حمایتی بخش تعاون پایش شود

اجرای قوانین حمایتی بخش تعاون پایش شود

رئیس اتاق تعاون ایران با تشریح ۳ عامل مهم در عقب ماندگی سهم تعاون از اقتصاد ملی، از کمیسیون اقتصادی مجلس درخواست کرد تا در کمیته ای ویژه موضوع اجرای قوانین حمایتی تعاون را رصد و پایش کند.

سه شنبه 18 تیر 1398 ساعت 13:46

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

به گزارش خبرنگار مهر، بهمن عبدالهی صبح امروز سه شنبه هجدهم تیرماه در مراسم گرامیداشت روز جهانی تعاون و بیست و پنجمین سالروز تاسیس اتاق تعاون ایران که با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، سخنگوی دولت، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و جمعی از فعالان اقتصادی و نمایندگان مجلس برگزار شد، با انتقاد از عدم اجرای قوانین اصلی و حمایتی بخش تعاون گفت: امروز حداکثر سهم تعاون در اقتصاد ملی ۷ درصد است که در این زمینه مجلس باید در بعد نظارتی خود نیز بهتر عمل کند. ما ازرئیس کمیسیون اقتصادی مجلس انتظار داریم کارگروهی تشکیل داده و در آن میزان اجرای قوانین مرتبط با بخش تعاون را رصد و پایش کنند.

رئیس اتاق تعاون ایران با اشاره به عوامل عدم تحقق سهم ۲۵ درصدی تعاون از اقتصاد ملی طبق هدفگذاری سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، گفت: علاوه بر عدم نظارت بر اجرای قوانین حمایتی، فقدان بکارگیری ابزارها و سازوکارهای توسعه بخش نیز از عوامل روند کند افزایش سهم تعاون در اقتصاد است؛ یکی از این ابزارها حضور کمرنگ بخش بیمه و بانک تخصصی در بخش تعاون است.

وی تاکید کرد: آیا بخش تعاون که یکی از سه رکن اصلی اقتصاد کشور است، با بانک کوچکی در اشل بانک توسعه تعاون توانایی پاسخگویی این بخش را خواهد داشت؟ در این رابطه سالها پیشنهاد تاسیس بانک تعاونی سهامی عام را ارائه دادیم اما دستگاه های مربوطه در حوزه صدور مجوز سختگیری می کنند و این اجازه تاکنون داده نشده است.

عبدالهی ادامه داد: همچنین در حوزه بیمه یک بیمه کوچک تحت عنوان بیمه تعاون در این بخش فعال است که تقریباً می توان گفت آثار آن در بخش مشهود و محسوس نیست.

وی بی انگیزگی فعالان بخش تعاون به دلیل عدم اجرای معافیت های مالیاتی و قانونی را سومین عامل سرعت کند رشد سهم تعاون در اقتصاد ملی عنوان کرد و ادامه داد: به دلیل اجرا نشدن برخی معافیت ها برای فعالان بخش، بسیاری از تعاونی ها ماهیت شرکت خود را به بخش خصوصی و سهامی خاص تبدیل کرده اند. در این حوزه شرکت های بزرگی در حوزه تعاونی داشتیم که ماهیت فعالیت خود را از تعاونی به مدل های دیگر اقتصادی تغییر دادند.

کد خبر 4662175
محمد جندقی

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

استفاده از ظرفیت بخش خصوصی با سکوی تجارت الکترونیک پست

عضو هیات مدیره شرکت ملی پست با اشاره به راه‌اندازی سکوی تجارت الکترونیک پست، گفت: با ستاپ، به جای این که شرکت پست، خودش مسئولیت صفر تا صد توسعه را در دست بگیرید، امکانات لجستیکی و نرم‌افزارهای بنیادی خود برای توسعه در اختیار بخش خصوصی می‌گذارد.

 • 2

تکذیب آتش سوزی صرافی بانک صادرات

بانک صادرات اعلام کرد : در حادثه آتش سوزی در میدان حسن آباد تهران، بانک صادرات در آن محل فاقد صرافی بوده و آتش‌سوزی صرافی تکذیب می‌شود.

 • 6

این نوع مدیریت را مادربزرگ من هم بلد بود

فیفا در پایان هر فصل فوتبالی با سیلی از شکایت‌های بازیکنان و مربیان خارجی از تیم‌های ایرانی روبرو می‌شود. شکایت‌هایی که در بسیاری از آنها ایرانی‌ها محکوم و مجبور می‌شوند، با زور فیفا بدهی خود را به صورت دلار به طرف مقابل پرداخت کنند.

 • 9

دلار در کانال سرازیر ۱۱ تومانی/قیمت انواع سکه و ارز در بازار تهران

امروز در تهران هر دلار آمریکا با قیمت ۱۱ هزار و ۴۹۰ تومان، یورو با قیمت ۱۳ هزار و ۳۹۷ تومان و درهم امارات با نرخ ۳ هزار و ۲۹۲ تومان عرضه شد.

 • 7

سکه طرح جدید امروز ۲۷ تیر ۹۸ به ۴ میلیون و ۴۵ هزار تومان رسید

سکه طرح جدید امروز ۲۷ تیر ۹۸ در معاملات بازار آزاد تهران به ۴ میلیون و ۴۵ هزار تومان رسید.

 • 7

مجمع پست بانک هم لغو شد

مجمع عمومی شرکت پست بانک برای سال (دوره) مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه سال ۹۷ لغو شد.

 • 8

روسیه به فروش اوراق قرضه آمریکا ادامه داد

روسیه که زمانی بیش از ۱۷۰ میلیارد دلار از اوراق قرضه آمریکا را در اختیار داشت، در ماه می، به کاهش دارایی خود از این اوراق ادامه داده و میزان آن را به حدود ۱۲ میلیارد دلار رسانده است.

 • 8

اپل "MacBook Pro" و "​​MacBook Air" را برای دانش آموزان ارتقا می دهد

اپل یک تازه سازی شگفت آور را به نمایش گذاشته است،این شرکت در حالی که قیمت این دستگاه ها را کاهش داده مک بوک پرو 13 و مک بوک ایر را نیز به روز رسانی کرده و نسخه مک بوک 12 اینچی را حذف کرده است.

 • 6

سقف یک گنبد میراثی دور میدان حسن آباد از بین رفت

معاون خدمات شهری منطقه ۱۱ گفت: بر اثر آتش سوزی شب گذشته، سقف گنبد میراثی واقع در ضلع شمال غربی میدان از بین رفت.

 • 8

همتی وارد آنکارا شد/مذاکرات پولی و بانکی ایران و ترکیه

رئیس کل بانک مرکزی برای افزایش روابط پولی و بانکی ایران و ترکیه به آنکارا رفت.

 • 9

سازمان جهانی بهداشت: در ژوئن بیش از ۵۶۰ فلسطینی در غزه زخمی شدند

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد، در ماه ژوئن گذشته ۵۶۱ فلسطینی ساکن غزه زخمی شدند.

 • 9

واردات ۲۲ درصد کم شد

وزیر صنعت، معدن و تجارت اشاره به روند صعودی بیکاری، بر اهمیت رونق تولید در رفع مشکلات بیکاری و معیشت تاکید کرد و از کاهش ۲۲ درصدی واردات در سال گذشته خبر داد.

 • 2

شفاف سازی صورت های مالی بیمه میهن

صورت های مالی دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۹۷ بیمه میهن شفاف شد.

 • 9

لغو دعوت به مجمع بانک دی

مجمع عمومی شرکت بانک دی برای سال (دوره) مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه سال ۹۷ لغو شد.

 • 9