اجباری شدن کد یکتا برای ٤ رشته بیمه ای از سال ٩٨

اجباری شدن کد یکتا برای ٤ رشته بیمه ای از سال ٩٨

رییس مرکز فناوری اطلاعات بیمه مرکزی اعلام کرد به جز بیمه نامه شخص ثالث، از سال ٩٨ صدور کد یکتا برای بیمه نامه های باربری، آتش سوزی، درمان و بدنه خودرو اجباری می‌شود.

سه شنبه 21 اسفند 1397 ساعت 14:10

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، سیدقاسم نعمتی رییس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات بیمه مرکزی صبح امروز (سه شنبه) و در نشستی با خبرنگاران اعلام کرد: از ابتدای مهرماه ٩٦ تا پایان سال قبل ١١ میلیون و ٦٠٠ هزار کد یکتا صادر شد و امسال نیز از ابتدای سال تاکنون ٢١ میلیون و ٢٠٠ هزار کد یکتا برای بیمه نامه های شخص ثالث صادر شده است.

وی تاکید کرد که تمامی بیمه نامه های شخص ثالث باید دارای کد یکتا با شماره ١١ رقمی و آرم بیمه مرکزی باشند.

رییس مرکز فناوری اطلاعات بیمه مرکزی در عین حال توضیح داد که نداشتن کد یکتا به معنای عدم پوشش بیمه ای نیست اما بدان معناست که شرکت بیمه به وظایف خود در قبال صدور بیمه نامه عمل نکرده است.

وی صدور کد یکتا برای هر بیمه نامه را کمتر از ٢ ثانیه اعلام کرد.

نعمتی گفت: تمام هدف مرکز فناوری بیمه مرکزی فراهم کردن زیرساخت های لازم برای ایجاد دولت الکترونیک است.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه سنهاب بیمه مرکزی از سال ١٣٩٠ افزود: این سامانه هم اطلاعات را جمع آوری کرده و هم ارتباط بیمه مرکزی با شرکت های بیمه را مکانیزه می کند.

رییس مرکز فناوری اطلاعات بیمه مرکزی  اظهار داشت: بستر ارتباطی بین شرکت های بیمه و نهاد ناظر بدون استفاده از اینترنت فراهم کرده و بستر آن سامانه سنهاب است.

نعمتی با اشاره به راه اندازی میز خدمت در بیمه مرکزی ادامه داد: در میز خدمت هر اطلاعاتی که براساس قانون دسترسی آزاد به اطلاعات قابل انتشار است، از جمله استعلام بیمه نامه ها، ثبت اطلاعات متقاضیان فروش، فهرست ارزیابان بیمه و ... را ارائه می کنیم و به طور کلی پرونده کاغذای در این میز پذیرش نمی شود.

وی خاطرنشان کرد: زیر پرتال اطلاعاتی در بیمه مرکزی ایجاد کرده ایم که اطلاعات و نتایج آماری نظارت بیمه مرکزی در آن ارائه می شود که تمامی این اطلاعات ناشی از پردازش داده ها در سنهاب است.

رییس مرکز فناوری اطلاعات بیمه مرکزی تصریح کرد که نهاد ناظر بیمه ای به طور برخط و ۲۴ ساعته با راهداری، ناجا، قوه قضاییه، سازمان ثبت احوال و اسناد، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و ... در ارتباط است و در زمان صدور بیمه نامه از آنها استفاده می شود.

نعمتی خاطرنشان کرد که با استفاده از نرم افزارهای QR و اسکن QR موجود در کنار کدهای یکتا نیز می‌توان اعتبارسنجی بیمه نامه های صادر شده را انجام داد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایبِنا درباره استعلام از نیروی انتظامی درباره بیمه نامه موتورسیکلت ها تصریح کرد: از نظر بیمه مرکزی، هر نوع وسیله نقلیه ای که برای آن بیمه نامه شخص ثالث صادر می شود از جمله موتورسیکلت، ماشین آلات راه سازی و کشاورزی باید بیمه نامه داشته باشند و برای آنها کد یکتا صادر شود.

رییس مرکز فناوری اطلاعات بیمه مرکزی درباره اینکه با استفاده از سنهاب و کد یکتا تا چه اندازه مانع از صدور بیمه نامه‌های تقلبی شده اید نیز به خبرنگار ایبِنا گفت: این سیستم به دلیل ماهیت کاری خود اطلاعات غیر استاندارد را پذیرش نمی‌کند. البته این بدان معنا نیست که اساسا تخلفی وجود ندارد.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

افراد مجهول‌الهویه هویت‌یابی می‌شوند

تهران- ایرنا- رئیس سازمان بهزیستی کشور از هویت‌یابی افراد مجهول‌الهویه خبر داد و گفت: دست کم 2 ماه زمان نیاز است تا هویت این افراد شناسایی یا با همکاری ثبت احوال برای آنان هویت جدیدی ایجاد شود.

 • 3

وزیر اسرائیلی به بحرین سفر می‌کند

یک نویسنده و تحلیلگر سیاسی اسرائیلی تاکید کرد که از وزیر اقتصاد و صنعت رژیم صهیونیستی برای سفر به یک کشور حاشیه خلیج فارس دعوت به عمل آمده است.

 • 3

وزیر اقتصاد: اگر شرایط فعلی اقتصاد مدیریت نشود وضع بدتر می‌شود/

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص وضعیت اقتصادی ایران گفت: اقتصاد کشور البته نه به آن شدت که گفته می‌شود شرایط سختی دارد و این شرایط سخت اگر مدیریت نشود ممکن که مراتب سختی آن بیشتر شود.

 • 6

وام ۲ میلیارد دلاری ترامپ از دویچه بانک

یک روزنامه آمریکایی به اسنادی دست یافته است که نشان می‌دهد ترامپ تا پیش از رسیدن به ریاست جمهوری آمریکا دو میلیارد دلار از دویچه بانک آلمان وام دریافت کرده است.

 • 7

وضعیت اشتغال به کمک دلار آمد

با انتشار آمار مثبت از روند اشتغال زایی در آمریکا، دلار دست به پیشروی از سطوح پایین روز قبل خود زد.

 • 8

صرافی‌های منتخب بانکی از فردا خدمات ارزی ارائه می‌دهند

بانک مرکزی اعلام کرد که صرافی‌های بانکی منتخب از روز شنبه، سوم فروردین ماه، فعال خواهند بود.

 • 9

قیمت طلا نزدیک به رکورد ۳ هفته‌ای باقی ماند/ پالادیوم در اوج

قیمت طلا در یک جلسه پرنوسان به رکورد ۳ هفته‌ای رسید و پس از این‌که گزارشات اقتصادی آمریکا دلار را بالا برد، قیمت طلا اندکی کاهش یافت. اما پالادیوم با نگرانی از عرضه، رکورد قیمتی تاریخی زد.

 • 9

قیمت ال‌ان‌جی اروپا و آسیا به زیر ۵ دلار سقوط کرد

قیمت ال‌ان‌جی، این هفته پس از ۱۳ هفته متوالی افت، به علت عدم رشد تقاضا و نبود اختلال قابل‌توجه، به کمتر از ۵ دلار برای هر یک میلیون واحد حرارتی انگلیسی (ام‌ام‌بی‌تی‌یو)، سقوط کرد.

 • 10

صادرات 8.3 میلیارد دلار بخش معدن و صنایع معدنی

تهران- ایرنا - عملکرد تجارت خارجی بخش معدن وصنایع معدنی در مدت 11 ماهه 97 نشان دهنده صادرات 51 میلیون و 770 هزار تن کالا به ارزش بیش از هشت میلیارد و 299 میلیون دلار است که نسبت به دوره مشابه از نظر وزنی 6 درصد و از نظر ارزشی سه دهم درصد کاهش داشته است.

 • 5

ضرر ۱ تریلیون دلاری آمریکا از تشدید جنگ تعرفه‌ای پکن-واشنگتن

مطالعه جدیدی در اتاق بازرگانی آمریکا نشان می‌دهد تشدید مناقشات بین دو اقتصاد بزرگ جهان، تاثیر منفی شدیدی بر اقتصاد آمریکا خواهد گذاشت.

 • 9

مبادلات تجاری ایران و عراق به ۲۰ میلیارد دلار افزایش می یابد

رییس دفتر رییس جمهور گفت: مبادلات تجاری ایران و عراق از ۱۲ میلیارد دلار به ۲۰ میلیارد دلار افزایش می یابد.

 • 8

هزینه برگزیت بر اقتصاد اسپانیا

بانک اسپانیا هزینه خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا برای اسپانیا را ۱۰ میلیارد یورو برآورد کرد.

 • 8

تولید دوچرخه برقی برای جاده‌های سنگلاخ

شرکت یاماها بعد از تولید میلیون‌ها دوچرخه برقی در ۲۵ سال گذشته، محصول پیشرفته‌ای تولید کرده که برای حرکت در مسیرهای سنگلاخ و شیبدار بسیار مناسب است.

 • 8

بزرگترین بانک اسلامی با تمرکز بر انرژی در قطر آغاز به کار می‌کند

بزرگترین بانک اسلامی که قرار است به طور تخصصی در بخش انرژی فعالیت کند، در سه ماهه چهارم سال جاری، در قطر آغاز به کار می‌کند.

 • 8

سرقت از صندوق امانات یک بانک/ اموال مشتریان از بانک خارج نشده است

یکی از بانکهای خصوصی کشور با صدور اطلاعیه‌ای درباره سرقت از صندوق امانات این بانک اعلام کرد هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است.

 • 10

عرضه ایرپادهای جدید اپل با قاب شارژ بی سیم و باتری قوی‌تر

اپل عرضه محصولات تازه خود را در هفته اخیر با رونمایی از نسل دوم هدفون بی سیم ایرپاد تکمیل کرده است. به نظر می‌رسد مهم‌ترین ویژگی این هدفون بهره مندی از یک قاب شارژ بی سیم باشد.

 • 9

مادورو، ترامپ را به سرقت ۵ میلیارد دلار از ونزوئلا متهم کرد

رئیس جمهور ونزوئلا دونالد ترامپ را به سرقت ۵ میلیارد دلار از این کشور آمریکایی جنوبی متهم کرد.

 • 8

کاهش مالیات بر نقل و انتقال سهام، بورس را رونق می‌دهد؟

در ماه‌های گذشته مقدار مالیات شرکت‌های بورسی از نیم به یک دهم درصد کاهش یافت که می‌تواند به افزایش معاملات در بازار سهام کمک کند.

 • 5

هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است

بانک اقتصادنوین در اطلاعیه درباره سرقت از صندوق امانات این بانک اعلام کرد هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است .

 • 11