کارگروه اندیشه‌ورزی و آینده پژوهی رسما آغاز به کار کرد

کارگروه اندیشه‌ورزی و آینده پژوهی رسما آغاز به کار کرد

رییس سازمان بورس اعلام کرد : ایجاد «کارگروه اندیشه‌ورزی و آینده پژوهی» گامی به سمت انعکاس خرد جمعی در بازارسرمایه و رفع مشکلات موجود با کمک فعالان و خبرگان این حوزه است.

چهارشنبه 8 مرداد 1399 ساعت 9:35

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

به نقل از سنا، حسن قالیباف اصل بیان کرد: گفته می‌شود بسیاری از تصمیمات بدون اخذ نظر فعالان بازار و در پشت درهای بسته و بدون چکش کاری‌های لازم و بر مبنای نظرات عده‌ای محدود اخذ می‌شوند؛ از طرفی بازار سرمایه، حوزه کسب و کار بسیار حساسی است که تغییرات آن می‌تواند آثار زیادی بر فعالیت بازیگران آن داشته‌ باشد؛ لذا ضرورت دارد تا در فرآیند تصمیم‌گیری، آرا و دیدگاه‌های مختلف دخالت داده شود.

وی اظهار کرد: از طرفی دیگر هم اهتمام به آینده و مهیا شدن برای آن در ابتدایی ترین مهارت‌های ذهنی بشر شکل گرفته و به سوی افق‌های بلند تفکر و تعقل تکامل یافته‌ است و مهار آینده به معنی تلاش برای تحقق رخدادهای مطلوب در آینده همواره مد نظر انسان‌ها بوده است؛ بنابراین ضرورت دارد که از ظرفیت فعالان و اندیشمندان برای پیش‌بینی آینده و اتخاذ تدابیر لازم بهره برد. در این راستا، کارگروه‌های اندیشه‌ورزی و آینده‎‌پژوهی در جهت اجرائی‌سازی ایده‌های توسعه‌ای و همچنین جلب مشارکت دیدگاه‌های متفاوت در فرآیندهای توسعه شکل می‌گیرد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت و گو با سنا گفت: ایده تشکیل کارگروه اندیشه‌ورزی و آینده پژوهی، حدود سه ماه پیش یعنی از زمان ورود بنده به سازمان و به کمک فعالان و پیشکسوتان بازار مورد بررسی قرار گرفته و از امروز به طور رسمی اجرایی می‌شود.

اهداف کارگروه

  قالیباف اصل در توضیح اهداف تشکیل این ایده توضیح داد: کارگروه‌های اندیشه ورزی، اتاق‌های فکری هستند تا به وسیله آنها بتوانیم از خرد جمعی و تصمیمات خبرگان این حوزه در بازارسرمایه استفاده شود و این شائبه که تصمیمات در بازارسرمایه در اتاق‌های بسته گرفته می‌شود، از بین رفته و فضای فعالیت در بازار سرمایه بیش از گذشته شفاف و کارآمد باشد.

۵ کارگروه اصلی

وی با اشاره به اینکه اکنون این ایده جمع بندی شده و به نتیجه رسیده است، گفت: ۵ کارگروه اصلی هستند که موضوعات مهم بازارسرمایه را پوشش می دهند. این گروه‌ها قرار است به عنوان بازوی مشورتی و تصمیم‌ سازی برای سازمان بورس و ارکان بازار سرمایه مورد استفاده قرار گیرند که شامل: کارگروه «توسعه نهادهای مالی»، کارگروه «فناوری و IT » به منظور بررسی مشکلات فناوری اطلاعات و زیرساخت‌های معاملات، کارگروه «مدیریت بازار و ارزیابی ریسک بازار» برای پیگیری موضوع سلامت و شفافیت بازار و زیرساخت‌های این حوزه، کارگروه «رسانه، فضای مجازی و حقوقی» و کارگروه «توسعه بازار بدهی و تامین مالی» هستند.  

رییس سازمان بورس تصریح کرد: همه این کارگروه‌ها زیر نظر «کارگروه مرکزی» اندیشه‌ورزی هستند که بعد از جمع‌آوری نظرات در این کارگروه کلیه مباحث مورد بررسی قرار می گیرد. شایان ذکر است، سرگروه‌ها و دبیران عضو کارگروه مرکزی هستند و ایده‌های که در هر کارگروهی به آن پرداخته شود در صورتیکه جمع‌بندی برسد، در این کارگروه مرکزی و به عضویت رییس سازمان مورد بررسی نهایی قرار می گیرد. مطمئنم تصمیماتی که از این طریق در حوزه بازارسرمایه گرفته می شود، پخته‌تر شده و پشتوانه ای از خرد جمعی در آن ها وجود خواهد داشت.

اعضای کارگروه‌ها

وی اظهار کرد: هر کدام از این کارگروه‌ها دارای ۷ عضو شامل یک نفر سرگروه و یک نفر دبیر و ۵ نفر عضو هستند. البته هر کارگروه در فضای مجازی یک کانال یا شبکه ای ایجاد می کند و در فضای مجازی حضور دارد و به این ترتیب، فعالان آن حوزه را در فضای مجازی اضافه به گروه های موجود می‌کند. این اقدام کمک می‌کند تا به وسعتی که در فضای مجازی وجود دارد، طیف وسیعی از فعالان بازار بتوانند نظراتشان را مطرح کنند.

  قالیباف با مثبت دانستن این اقدام گفت: این طرح از امروز به طور رسمی عملیاتی می شود. در حال حاضر، سرگروه‌ها و دبیرها انتخاب شده‌اند که در این مرحله باید اعضای کارگروه را مشخص کنند. همچنین سرگروه ها باید بستر فضای مجازی لازم را آماده کنند تا فعلان بازار بتوانند در کارگروه مربوط وارد شده و  نظرات خود را اعلام کنند. دراین مرحله و بعد از بررسی و جمع بندی موضوعات، نهایتا در کارگروه مرکزی مجددا مورد بررسی و جمع بندی قرار بگیرند.

قابلیت اجرایی ایده‌ها وجود دارد

وی افزود: ممکن است برای اجرای ایده های نهایی، نیاز به دریافت مصوبه یا انجام اقداماتی از سازمان بورس باشیم. ممکن است بعضی از این مباحث در سطح شورا مطرح شود و یا اینکه حتی در سطح پیشنهادی به دولت و مجلس ارایه شود. همه این اقدامات در راستای کمک به حوزه کسب و کار حوزه بازارسرمایه انجام می شود.  

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: همانطور که اشاره شد، از کارکردهای مهم این کارگروه ها تسهیل و بهبود فضای کسب و کار در حوزه بازار سرمایه است. به طور مثال موضوع تسهیل صدور مجوزها در دستور کار این کارگروه هاست تا از این طریق فضای بازار سرمایه برای فعالان حوزه بازارسرمایه بهبود پیدا کند، به طوریکه اگر فعالان، نیازمند مجوز یا پاسخی از سازمان هستند در حداقل زمان پاسخ های خود را دریافت کنند.  

رسالت کارگروه‌ها چیست؟

وی در ادامه رسالت‌های کلی کارگروه‌ها را به طور مختصر بیان کرد: رسالت کارگروه اندیشه ورزی توسعه نهادهای مالی شامل: بررسی چالش‌های پیش‌ روی توسعه نهادهای مالی بازار سرمایه، بررسی اقدامات مورد نیاز در جهت اثربخش بودن فعالیت نهادها، بررسی فرایند نحوه اعطالی مجوزههای جدید نهادها، بررسی نحوه نظارت بر انواع مختلف نهادهای مالی و نیز بررسی روش‌های بهبود و تسهیل فضای کسب و کار است.

  قالیباف تصریح کرد: رسالت کارگروه اندیشه ورزی فناوری و IT شامل: بررسی چالش‌های پیش روی الکترونیکی کردن فعالیت بازار، بررسی تحولات فن آوری در توسعه بازار سرمایه و بررسی توسعه زیرساخت‌های فنی بازار سرمایه است.

در عین حال، رسالت کارگروه اندیشه‌ورزی مدیریت بازار و ارزیابی ریسک شامل: بررسی راهکارهای مختلف حفظ و نگهداری نقدینگی بازار، بررسی ریزساخت بازار سرمایه با هدف افزایش نقدشوندگی، بررسی راهکارهای جذب نقدینگی به بازار سرمایه، بررسی تسهیل جذب سرمایه‌گذاری غیر مستقیم، بررسی نقش صندوق توسعه و تثبیت بازار، تحلیل وضعیت بازار و راهکار حذف موانع توسعه، راهکارهای ارتقای سلامت بازار سرمایه و نحوه مقابله با استفاده‌کنندگان از اطلاعات نهانی است.

وی ادامه داد: رسالت کارگروه اندیشه‌ورزی رسانه‌ها، فضای مجازی و قلمرو حقوقی شامل: مقررات زدایی در بازار سرمایه، بررسی ضرورت اصلاح مقررات موجود، فراهم سازی زیرساختهای حقوقی برای توسعه بازار سرمایه، تخلفات و جرائم و نحوه رسیدگی به آنها و ظرفیت سازی و استفاده از پتانسیل فضای مجازی است.

رییس سازمان بورس و اوارق بهادار در پایان خاطرنشان کرد: رسالت کارگروه اندیشه‌ورزی توسعه بازار بدهی و تامین مالی شامل: بررسی مقررات موجود برای تسهیل تامین مالی، بررسی روش های نوین در تامین مالی بنگاه ها، بررسی راهکارهای توسعه بازار اولیه و بررسی راهکارهای توسعه بازار بدهی است.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

پذیرش ۲۵۶ شرکت جدید در بورس

معاون طرح و برنامه وزارت صمت از آمادگی ۲۵۶ شرکت جدید برای پذیرش در بورس خبر داد.

 • 37

مجمع عمومی عادی سالانه بانک مسکن برگزار شد

جلسه مجمع عمومی عادی سالانه بانک مسکن با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی در محل این بانک برگزار شد.

 • 41

رتبه اول بانک پاسارگاد در خاورمیانه بر اساس معیار بازده سرمایه

در تازه ترین رتبه بندی موسسه بین المللی معتبر «بنکر»، بانک پاسارگاد، بر اساس معیار بازده سرمایه، رتبه اول را در میان بانک های خاورمیانه به خود اختصاص داده است.

 • 43

شاخص بورس۴۵۹۷ واحد کاهش یافت

شاخص بورس روز جاری باز هم با نوسان مواجه شد به طوری که با افت بیش از ۴۵۰۰ واحدی در پایان معاملات به یک میلیون و ۶۹۹ هزار و ۵۱۰ واحد رسید.

 • 27

تمدید مجدد پذیره‌نویسی واحدهای پالایشی یکم ازدرگاه‌های بانک تجارت

سازمان خصوصی‌سازی در اطلاعیه‌ای جدید مهلت پذیره‌نویسی واحد های پالایشی یکم را تا تاریخ یکشنبه سی‌ام شهریور ۹۹ تمدید کرد.

 • 24

افزایش سرمایه بانک کارآفرین به ۴۰ هزار میلیارد ریال تصویب شد

افزایش سرمایه بانک کارآفرین در مجمع عمومی فوق‌العاده بانک از ۸۵۰۰ میلیارد ریال به ۴۰ هزار میلیارد ریال به تصویب سهامداران رسید.

 • 26

عملیاتی شدن نخستین گام فروش شفاف املاک بانکی

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالا از عملیاتی شدن و فروش موفقیت آمیز اموال غیرمنقول بانک‌ها در بورس کالا خبر داد.

 • 22

عرضه ۱۲ بنگاه در راه تالار شیشه‌ای

رییس سازمان خصوصی‌سازی از آماده‌سازی ورود ۱۲ بنگاه دیگر از جمله سه هلدینگ نیروگاهی در بورس خبر داد.

 • 23

اهداف بانک اقتصاد نوین از عرضه املاک مازاد در بورس کالا

اهداف بانک اقتصاد نوین از عرضه املاک مازاد در بورس کالا، افزایش شفافیت، تمرکز بر بانکداری حرفه‌ای، حرکت در چهارچوب استانداردهای صنعت بانکداری و مولد سازی دارایی‌های راکد است.

 • 25

اتخاذ سیاست‌های انبساطی مالی در سال آینده

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه سیاست‌های مالی سال آینده انبساطی خواهد بود، گفت: برای تحقق این سیاست و جهت‌گیری کلان بودجه سال آینده باید منابع پایدار درآمدی پیش‌بینی شود.

 • 23

بررسی طرح «جهش تولید دانش بنیان» در دولت

معاونت امور مجلس رییس جمهور طی پیشنهادی، خواستار بررسی و تصویب طرح «جهش تولید دانش بنیان» در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت شد.

 • 11

قیمت سبد نفتی اوپک از ۴۱ دلار گذشت

قیمت سبد نفتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از مرز ۴۱ دلار گذشت.

 • 25

جزییات عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام بانک ملت و پارسیان

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای جزییات عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام بانک ملت و بانک پارسیان را اعلام کرد.

 • 27

پرداخت بدهی‌های شهرداری اراک به بانک شهر طی یک ماه آینده

شهردار کلانشهر اراک از پرداخت بدهی‌های این شهرداری به بانک شهر طی یک ماه آینده خبر داد و افزود امیدواریم با تحقق این مهم بتوانیم بیش از پیش از ظرفیت‌های این بانک درتحقق اهداف مدیریت شهری استفاده کنیم.

 • 21

پشتیبانی بانک پارسیان از طرح‌های زیربنایی و مولد اقتصاد

در راستای توسعه همکاری های بانک پارسیان با واحدهای تولیدی، مدیرعامل و دیگر مدیران بانک پارسیان همزمان با سالروز تاسیس این بانک از شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران دیدن کردند.

 • 39

جشنواره قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه ریالی صندوق پارسیان

جشنواره قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه ریالی صندوق قرض الحسنه بانک پارسیان برگزار شد.

 • 33

آماده‌سازی ۱۲ بنگاه اقتصادی برای ورود به بورس

رییس سازمان خصوصی سازی از آماده سازی ۱۲ بنگاه اقتصادی برای ورود به بورس خبر داد.

 • 25

پیش‌بینی خروج ۲۰۰ میلیارد دلار پول از بورس‌های بین‌المللی

بانک جی‌پی مورگان آمریکا پیش بینی کرد، صندوق‌های بازنشستگی و صندوق‌های منابع ملی کشورها در سه ماه جاری ۲۰۰ میلیارد دلار پول خود را از بورس‌های بین‌المللی بیرون خواهند کشید.

 • 28

فروش اموال غیرمنقول بانک‌ها از طریق بورس کالا

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران از فروش اموال غیر منقول بانک‌ها در بورس کالا خبر داد.

 • 23

آمادگی صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار سرمایه

صندوق توسعه ملی آمادگی خود را جهت سپرده‌گذاری در صندوق تثبیت بازار سرمایه اعلام کرد.

 • 11