چرایی سرمایه‌گذاری در بازار بورس

چرایی سرمایه‌گذاری در بازار بورس

مدرس دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی در چهارمحال و بختیاری گفت: توصیه می‌شود افراد برای سرمایه‌گذاری میان بورس و بانک، بورس را انتخاب کنند، چون بانک سودی که در قبال سرمایه افراد پرداخت می‌کند از نرخ تورم بسیار کمتر است، اما بورس علاوه بر نوسان قیمت، قدرت تورم را کاهش و آن را به حداقل می‌رساند.

سه شنبه 28 آبان 1398 ساعت 9:50

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایسنا 

بهمن قدمی دمآبی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: باید نخست اصلی‌ترین عاملی که منجر به سرمایه‌گذاری می‌شود را بررسی کنیم، زمانی که به شاخص‌ها توجه می‌کنیم می‌بینیم یکی از عوامل عمده‌ای که می‌تواند در اقتصاد تاثیرگذار و در تصمیم‌گیری متغیرها و شاخص‌های اقتصادی دخیل باشد، بحث نقدینگی است.

وی افزود: منظور از واژه نقدینگی مجموع اسکناس، مسکوکات و منابع اعتباری که در بانک‌ها وجود دارد یا پولی که می‌تواند قدرت خرید برای مردم ایجاد کند را نقدینگی می‌گوییم.

قدمی گفت: در اقتصاد وقتی شاخص‌ها را بررسی می‌کنیم می‌بینیم همواره واژه نقدینگی و میزان نقدینگی در حال افزایش بوده است، به طوری که در اقتصاد بیان می‌کنیم حجم نقدینگی باید با میزان کالا و خدمات تولید شده در آن اقتصاد برابر باشد، یعنی اگر 100 واحد نقدینگی داشته باشیم باید 100 واحد کالا و خدمات تولید کنیم تا این دو بتوانند تعادل را در اقتصاد برقرار کنند، در صورتی که یکی از آن‌ها کم یا زیاد شود در دیگری تاثیرگذار است.

وی بیان کرد: به طور مثال اگر حجم نقدینگی 100 واحد است و کالا و خدمات کمتر از 100 واحد باشد موجب تورم و برعکس اگر بیشتر از 100 واحد باشد موجب بروز رکود در اقتصاد می‌شود، بنابراین باید در اقتصاد به همین اندازه کالا و خدمات تولید کنیم تا تعادل برقرار شود.

این مدرس دانشگاه اضافه کرد: در سال 2018 میزان کالا و خدمات در اقتصاد حدود 450 میلیارد دلار بوده که عملا میزان کالا و خدمات کمتر از آن حجم از نقدینگی بوده است، در نتیجه این نقدینگی موجب بروز تورم می‌شود، از طرفی وقتی شاخص‌های اقتصادی ایران را در سطح کلان بررسی می‌کنیم می‌بینیم کشور ما یکی از کشورهایی بوده که رشد نقدینگی در آن بسیار بالاست، یعنی به طور کلی ایران جزء 5 کشوری است که حجم نقدینگی بالایی را دارد.

وی افزود: در اکثر کشورها اگر سالانه نقدینگی کمتر از 5 درصد افزایش یابد، به نوعی منطقی است، ولی در ایران به طور میانگین حدود 25 درصد نقدینگی در حال افزایش است.

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: این افزایش نقدینگی در اقتصاد کشور وجود دارد و در بازارهای مختلف جابجا می‌شود، در نتیجه نقدینگی بالایی که در اقتصاد وجود دارد، باید به نوعی مدیریت شود، بنابراین زمانی که نقدینگی افزایش می‌یابد باید تولید کالا و خدمات در اقتصاد افزایش یابد تا تعادل برقرار شود.

قدمی تصریح کرد: به عنوان مثال در سال 97 نقدینگی مازادی که در سیستم اقتصادی وجود داشت وارد بازار ارز شد که نرخ ارز به شدت افزایش یافت، بعد از مدتی این نقدینگی از بازار ارز خارج و بعد از آن وارد بازار خودرو شد، بعد از مدتی که نوسان قیمت در بازار خودرو مشاهده شد نقدینگی وارد بازار طلا و بعد از آن وارد بازار مسکن شد.

این مدرس دانشگاه گفت: از نظر اقتصادی بیان می‌شود پول متغیر ترسویی است، به این معنا که با اولین کاهش قیمت، از آن خارج می‌شود، خارج شدن از بازار موجب می‌شود کسانی که اولین نفرات در ورود به بازار هستند از افزایش قیمت سود برده و یک درآمد و منفعتی نصیب آن‌ها می‌شود، اما کسانی که در مراحل آخر وارد بازار می‌شوند درگیر کاهش قیمت شده و به نوعی سرمایه خود را از دست میدهند.

وی گفت: سرمایه و نقدینگی که وارد بازار سرمایه شود، برای اقتصاد مفید است، ولی به شرط اینکه ماندگاری در بازار سرمایه در بلندمدت وجود داشته باشد.

قدمی بیان کرد: از نظر اقتصاددانان بهترین و مناسب‌ترین روشی که می‌تواند نقدینگی مازاد را در اقتصاد جذب و نقدینگی‌های خرد را به سرمایه گذاری ‌ها در سطح کلان تبدیل کند، همان بازار سرمایه است.

وی افزود: از این باب که نقدینگی‌ها وارد بازار سرمایه شده خوش بین هستیم و امیدواریم که تداوم و ماندگاری داشته باشد، تا بتوان بازار سرمایه را تقویت و از این طریق تولید در کشور تقویت شود در نتیجه به دنبال آن، شاخص‌های کلان اقتصادی نیز بهبود پیدا خواهد کرد.

این مدرس دانشگاه اضافه کرد: برای اینکه سرمایه‌ها در بازار سرمایه ماندگار شوند تا بتوان از ماندگاری آن‌ها استفاده کرد، باید قانون‌گذار برخی شاخص‌ها و مولفه ها را رعایت و اصلاح کند تا موجب ماندگاری سرمایه‌‎گذاران در بازار سرمایه شود.

وی گفت: برخی از بنگاه‌ها هم تمایلی به وارد شدن در بازار سرمایه ندارند، از طرفی مشکلاتی وجود دارد که مربوط به قوانین و بهبود فضای کسب و کار است، یعنی دولت و قانون‌گذار باید قانون‌گذاری بازار سرمایه و فضای کسب و کار را مدنظر داشته باشند.

قدمی تاکید کرد: عمده‌ترین دلایلی که موجب عدم تمایل و استقبال بنگاه‌ها از بورس می‌شود بی ثباتی و تغییرات گسترده آن در قوانین کشور و در حوزه اقتصاد و فضای کسب و کار است.

وی ادامه داد: بی ثباتی و تغییرات گسترده‌ای که از سوی قانونگذار صورت می‌گیرد موجب می‌شود که بازنگری در قوانین مربوط به بازار سرمایه با مشکل مواجه شود.

کارشناس مسائل اقتصادی اضافه کرد: اگر بخواهیم بنگاه‌ها جذب بازار سرمایه شوند، باید تلاش کنیم که این بازارها را برای بنگاه‌های اقتصادی جذاب کنیم که برای جذابیت باید بتوان سازو کار مناسبی را طراحی کرد و از نظر قوانین و مقررات بازار بورس و سرمایه را در دسترس بنگاه‌ها قرار گیرد، همچنین تغییرات گسترده‌ای که در حوزه اقتصادی از نظر قوانین و مقررات وجود دارد را به حداقل برسانیم تا بتوان تمایل بنگاه‌ها را به بازار سرمایه تقویت کرد.

وی در پاسخ به این سوال که  بهتر است مردم برای سرمایه‌گذاری، بانک یا بورس را انتخاب کنند، گفت: اقتصاد کشور عموما اقتصاد تورم‌زایی است، یعنی وقتی شاخص تورم را با 70 سال اخیر مقایسه می‌شود، همواره عدد تورم بسیار بالا بوده است، در نتیجه زمانی که در اقتصاد تورم وجود دارد، به این معناست که قدرت خرید پول با گذر زمان کاهش می‌یابد.

قدمی بیان کرد: به طور مثال زمانی که اقتصادی، دارای تورم 30 درصدی است به این معناست که سالانه 30 درصد از قدرت خرید آن سرمایه کاهش می‌یابد، حال برای جلوگیری از این امر باید تلاش کرد تا قدرت خرید حفظ شود.

وی گفت: توصیه می‌شود افراد برای سرمایه‌گذاری میان بورس و بانک، بورس را انتخاب کنند، چون بانک سودی که در قبال سرمایه افراد پرداخت می‌کند از نرخ تورم بسیار کمتر است، اما بورس علاوه بر نوسان قیمت، قدرت تورم را کاهش و آن را به حداقل می‌رساند.

این مدرس دانشگاه افزود: وقتی پول وارد بازار سرمایه شود برای اقتصاد کلان مفید واقع می‌شود و زیرساخت‌های تولید را تقویت می‌کند، از طرفی دیگر، سرمایه‌گذاری در بورس موجب می‌شود بحث نقدینگی را بتوان مدیریت کرد تا از آیتم‌هایی همچون سفته‌بازی و جابجایی‌هایی که افراد با انگیزه‌های سوداگری در بازارهای مختلف ورود پیدا می‌کنند و نوسان قیمت‌هایی را شکل داده و موجب می‌شوند جو اقتصادی متشنج شود، جلوگیری کرد.

وی خاطرنشان کرد: اگر پول در دسترس مردم باشد و آن را در بانک سرمایه‌گذاری کنند به راحتی می‌توانند خرید و فروش کرده و این سرمایه را در بازارهای مختلف همچون طلا، بورس، خودرو، مسکن و ... جابجا کنند، ولی وقتی که افراد سرمایه خود را در بورس قرار دهند، به دلیل کاهش قدرت نقدشوندگی، نوسانات آن در سطح اقتصاد کلان کاهش پیدا خواهد کرد.

انتهای پیام

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

جایزه کتاب برتر مالی اسلامی به «وکالت در بانکداری بدون ربا» رسید

جایزه کتاب برتر در زمینه مالی اسلامی به «وکالت در بانکداری بدون ربا» رسید همچنین چهارمین جایزه مالی اسلامی به علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات و رئیس انجمن مالی اسلامی ایران، اهدا شد.

 • 43

ادامه رشد شاخص‌های تالار شیشه‌ای

شاخص بورس روز جاری با رشد ۱۵۲۴ واحدی در پایان معاملات به ۳۲۰ هزار و ۱۹۴ واحد رسید.

 • 50

روش‌های دریافت رمز دوم پویا در بانک‌پاسارگاد

جهت جلوگیری از سوء استفاده کلاهبرداران و افزایش امنیت در پرداخت‌های اینترنتی مبتنی بر کارت، مشتریان بانک‌پاسارگادازطریق سامانه‌های بانکداری الکترونیک نسبت به فعال‌سازی ودریافت رمز دوم پویااقدام کنند.

 • 49

پنج سال دیگر جنگ در یمن ۲۹ میلیارد دلار هزینه امدادی دارد

یک گروه امداد بین‌المللی اعلام کرد، ادامه جنگ یمن برای پنج سال دیگر تا ۲۹ میلیارد دلار هزینه بر جای خواهد گذاشت البته اگر کمک‌های بشردوستانه به همین سطح ارائه شود که خود این هزینه بیش از کل بودجه سالانه این سازمان برای کل جهان است.

 • 34

اصلاح دو بند از دستورالعمل نحوه تعیین خسارت بیمه شخص ثالث

شورای عالی بیمه دستورالعمل نحوه تعیین خسارت موضوع تبصره‌های ۳ و ۴ ماده ۸ قانون بیمه اجباری خسارت وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه را اصلاح کرد.

 • 42

اصلاح دو بند از دستورالعمل نحوه تعیین خسارت بیمه شخص ثالث

شورای عالی بیمه دستورالعمل نحوه تعیین خسارت موضوع تبصره‌های ۳ و ۴ ماده ۸ قانون بیمه اجباری خسارت وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه را اصلاح کرد.

 • 48

صادرات ۳۱۵ میلیون دلار محصولات کشاورزی و غذایی ایران به اوراسیا

مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی گفت: سال گذشته ۴۰۵ هزار تن محصولات کشاورزی و غذایی به ارزش ۳۱۵ میلیون دلار، از ایران به اتحادیه اوراسیا صادر شده است.

 • 38

صادرات ۳۱۵ میلیون دلار محصولات کشاورزی و غذایی ایران به اوراسیا

مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی گفت: سال گذشته ۴۰۵ هزار تن محصولات کشاورزی و غذایی به ارزش ۳۱۵ میلیون دلار، از ایران به اتحادیه اوراسیا صادر شده است.

 • 37

نصب «۶۰» ساده تر شد

راه اندازی «اپلیکیشن ۶۰» بانک ملی ایران بیش از پیش ساده شد.

 • 72

پرداخت بالغ بر ۶۲۷ هزارمیلیاردریال تسهیلات عقود اسلامی دربانک ملی

بانک ملی ایران بیش از ۶۲۷ هزار میلیارد ریال تسهیلات در قالب عقود اسلامی از ابتدای سال جاری تا پایان مهرماه پرداخت کرده است.

 • 46

پرداخت بالغ بر ۶۲۷ هزارمیلیاردریال تسهیلات عقود اسلامی دربانک ملی

بانک ملی ایران بیش از ۶۲۷ هزار میلیارد ریال تسهیلات در قالب عقود اسلامی از ابتدای سال جاری تا پایان مهرماه پرداخت کرده است.

 • 47

تولید یک کالای تحریمی در دانشگاه شریف

مدیر دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه شریف از دستیابی به دانش فنی تولید چسب شیشه خودرو خبر داد و گفت: این یک نمونه از روشهای موفق همکاری دانشگاه شریف با صنعت است.

 • 43

تولید یک کالای تحریمی در دانشگاه شریف

مدیر دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه شریف از دستیابی به دانش فنی تولید چسب شیشه خودرو خبر داد و گفت: این یک نمونه از روشهای موفق همکاری دانشگاه شریف با صنعت است.

 • 42

تکذیب نرخ ۱۱ هزار تومانی دلار در لایحه بودجه ۹۹

رئیس کل بانک مرکزی اخبار منتشره درباره تعیین نرخ ۱۱ هزار تومان برای دلار در لایحه بودجه ۹۹ را رد کرد.

 • 47

محسن پورکیانی مدیرعامل بیمه البرز شد

انتصاب محسن پورکیانی به عنوان مدیرعامل شرکت سهامی بیمه البرز برای مدت باقی‌مانده از دوره دوساله اعضای هیات‌مدیره آن شرکت، از سوی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بلامانع اعلام شد.

 • 69

ارزش اموال مازاد بانک‌ها ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اعلام شد

مدیرکل امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد حجم اموال مازاد بانک‌ها را ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد.

 • 44

اروپا به دنبال توسعه ارز دیجیتال

یکی از اعضای هیات مدیره بانک مرکزی اروپا اعلام کرد این بانک در حال مطالعه روی ارزهای دیجیتال است.

 • 41

اروپا به دنبال توسعه ارز دیجیتال

یکی از اعضای هیات مدیره بانک مرکزی اروپا اعلام کرد این بانک در حال مطالعه روی ارزهای دیجیتال است.

 • 40

قیمت سکه طرح جدید ۱۰ آذر ۹۸ به ۴ میلیون و ۴۱۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز یکشنبه ۱۰ آذر ۹۸، به ۴ میلیون و ۴۱۵ هزار تومان رسید

 • 41

قیمت سکه طرح جدید ۱۰ آذر ۹۸ به ۴ میلیون و ۴۱۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز یکشنبه ۱۰ آذر ۹۸، به ۴ میلیون و ۴۱۵ هزار تومان رسید

 • 41