چرایی سرمایه‌گذاری در بازار بورس

چرایی سرمایه‌گذاری در بازار بورس

مدرس دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی در چهارمحال و بختیاری گفت: توصیه می‌شود افراد برای سرمایه‌گذاری میان بورس و بانک، بورس را انتخاب کنند، چون بانک سودی که در قبال سرمایه افراد پرداخت می‌کند از نرخ تورم بسیار کمتر است، اما بورس علاوه بر نوسان قیمت، قدرت تورم را کاهش و آن را به حداقل می‌رساند.

سه شنبه 28 آبان 1398 ساعت 9:50

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایسنا 

بهمن قدمی دمآبی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: باید نخست اصلی‌ترین عاملی که منجر به سرمایه‌گذاری می‌شود را بررسی کنیم، زمانی که به شاخص‌ها توجه می‌کنیم می‌بینیم یکی از عوامل عمده‌ای که می‌تواند در اقتصاد تاثیرگذار و در تصمیم‌گیری متغیرها و شاخص‌های اقتصادی دخیل باشد، بحث نقدینگی است.

وی افزود: منظور از واژه نقدینگی مجموع اسکناس، مسکوکات و منابع اعتباری که در بانک‌ها وجود دارد یا پولی که می‌تواند قدرت خرید برای مردم ایجاد کند را نقدینگی می‌گوییم.

قدمی گفت: در اقتصاد وقتی شاخص‌ها را بررسی می‌کنیم می‌بینیم همواره واژه نقدینگی و میزان نقدینگی در حال افزایش بوده است، به طوری که در اقتصاد بیان می‌کنیم حجم نقدینگی باید با میزان کالا و خدمات تولید شده در آن اقتصاد برابر باشد، یعنی اگر 100 واحد نقدینگی داشته باشیم باید 100 واحد کالا و خدمات تولید کنیم تا این دو بتوانند تعادل را در اقتصاد برقرار کنند، در صورتی که یکی از آن‌ها کم یا زیاد شود در دیگری تاثیرگذار است.

وی بیان کرد: به طور مثال اگر حجم نقدینگی 100 واحد است و کالا و خدمات کمتر از 100 واحد باشد موجب تورم و برعکس اگر بیشتر از 100 واحد باشد موجب بروز رکود در اقتصاد می‌شود، بنابراین باید در اقتصاد به همین اندازه کالا و خدمات تولید کنیم تا تعادل برقرار شود.

این مدرس دانشگاه اضافه کرد: در سال 2018 میزان کالا و خدمات در اقتصاد حدود 450 میلیارد دلار بوده که عملا میزان کالا و خدمات کمتر از آن حجم از نقدینگی بوده است، در نتیجه این نقدینگی موجب بروز تورم می‌شود، از طرفی وقتی شاخص‌های اقتصادی ایران را در سطح کلان بررسی می‌کنیم می‌بینیم کشور ما یکی از کشورهایی بوده که رشد نقدینگی در آن بسیار بالاست، یعنی به طور کلی ایران جزء 5 کشوری است که حجم نقدینگی بالایی را دارد.

وی افزود: در اکثر کشورها اگر سالانه نقدینگی کمتر از 5 درصد افزایش یابد، به نوعی منطقی است، ولی در ایران به طور میانگین حدود 25 درصد نقدینگی در حال افزایش است.

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: این افزایش نقدینگی در اقتصاد کشور وجود دارد و در بازارهای مختلف جابجا می‌شود، در نتیجه نقدینگی بالایی که در اقتصاد وجود دارد، باید به نوعی مدیریت شود، بنابراین زمانی که نقدینگی افزایش می‌یابد باید تولید کالا و خدمات در اقتصاد افزایش یابد تا تعادل برقرار شود.

قدمی تصریح کرد: به عنوان مثال در سال 97 نقدینگی مازادی که در سیستم اقتصادی وجود داشت وارد بازار ارز شد که نرخ ارز به شدت افزایش یافت، بعد از مدتی این نقدینگی از بازار ارز خارج و بعد از آن وارد بازار خودرو شد، بعد از مدتی که نوسان قیمت در بازار خودرو مشاهده شد نقدینگی وارد بازار طلا و بعد از آن وارد بازار مسکن شد.

این مدرس دانشگاه گفت: از نظر اقتصادی بیان می‌شود پول متغیر ترسویی است، به این معنا که با اولین کاهش قیمت، از آن خارج می‌شود، خارج شدن از بازار موجب می‌شود کسانی که اولین نفرات در ورود به بازار هستند از افزایش قیمت سود برده و یک درآمد و منفعتی نصیب آن‌ها می‌شود، اما کسانی که در مراحل آخر وارد بازار می‌شوند درگیر کاهش قیمت شده و به نوعی سرمایه خود را از دست میدهند.

وی گفت: سرمایه و نقدینگی که وارد بازار سرمایه شود، برای اقتصاد مفید است، ولی به شرط اینکه ماندگاری در بازار سرمایه در بلندمدت وجود داشته باشد.

قدمی بیان کرد: از نظر اقتصاددانان بهترین و مناسب‌ترین روشی که می‌تواند نقدینگی مازاد را در اقتصاد جذب و نقدینگی‌های خرد را به سرمایه گذاری ‌ها در سطح کلان تبدیل کند، همان بازار سرمایه است.

وی افزود: از این باب که نقدینگی‌ها وارد بازار سرمایه شده خوش بین هستیم و امیدواریم که تداوم و ماندگاری داشته باشد، تا بتوان بازار سرمایه را تقویت و از این طریق تولید در کشور تقویت شود در نتیجه به دنبال آن، شاخص‌های کلان اقتصادی نیز بهبود پیدا خواهد کرد.

این مدرس دانشگاه اضافه کرد: برای اینکه سرمایه‌ها در بازار سرمایه ماندگار شوند تا بتوان از ماندگاری آن‌ها استفاده کرد، باید قانون‌گذار برخی شاخص‌ها و مولفه ها را رعایت و اصلاح کند تا موجب ماندگاری سرمایه‌‎گذاران در بازار سرمایه شود.

وی گفت: برخی از بنگاه‌ها هم تمایلی به وارد شدن در بازار سرمایه ندارند، از طرفی مشکلاتی وجود دارد که مربوط به قوانین و بهبود فضای کسب و کار است، یعنی دولت و قانون‌گذار باید قانون‌گذاری بازار سرمایه و فضای کسب و کار را مدنظر داشته باشند.

قدمی تاکید کرد: عمده‌ترین دلایلی که موجب عدم تمایل و استقبال بنگاه‌ها از بورس می‌شود بی ثباتی و تغییرات گسترده آن در قوانین کشور و در حوزه اقتصاد و فضای کسب و کار است.

وی ادامه داد: بی ثباتی و تغییرات گسترده‌ای که از سوی قانونگذار صورت می‌گیرد موجب می‌شود که بازنگری در قوانین مربوط به بازار سرمایه با مشکل مواجه شود.

کارشناس مسائل اقتصادی اضافه کرد: اگر بخواهیم بنگاه‌ها جذب بازار سرمایه شوند، باید تلاش کنیم که این بازارها را برای بنگاه‌های اقتصادی جذاب کنیم که برای جذابیت باید بتوان سازو کار مناسبی را طراحی کرد و از نظر قوانین و مقررات بازار بورس و سرمایه را در دسترس بنگاه‌ها قرار گیرد، همچنین تغییرات گسترده‌ای که در حوزه اقتصادی از نظر قوانین و مقررات وجود دارد را به حداقل برسانیم تا بتوان تمایل بنگاه‌ها را به بازار سرمایه تقویت کرد.

وی در پاسخ به این سوال که  بهتر است مردم برای سرمایه‌گذاری، بانک یا بورس را انتخاب کنند، گفت: اقتصاد کشور عموما اقتصاد تورم‌زایی است، یعنی وقتی شاخص تورم را با 70 سال اخیر مقایسه می‌شود، همواره عدد تورم بسیار بالا بوده است، در نتیجه زمانی که در اقتصاد تورم وجود دارد، به این معناست که قدرت خرید پول با گذر زمان کاهش می‌یابد.

قدمی بیان کرد: به طور مثال زمانی که اقتصادی، دارای تورم 30 درصدی است به این معناست که سالانه 30 درصد از قدرت خرید آن سرمایه کاهش می‌یابد، حال برای جلوگیری از این امر باید تلاش کرد تا قدرت خرید حفظ شود.

وی گفت: توصیه می‌شود افراد برای سرمایه‌گذاری میان بورس و بانک، بورس را انتخاب کنند، چون بانک سودی که در قبال سرمایه افراد پرداخت می‌کند از نرخ تورم بسیار کمتر است، اما بورس علاوه بر نوسان قیمت، قدرت تورم را کاهش و آن را به حداقل می‌رساند.

این مدرس دانشگاه افزود: وقتی پول وارد بازار سرمایه شود برای اقتصاد کلان مفید واقع می‌شود و زیرساخت‌های تولید را تقویت می‌کند، از طرفی دیگر، سرمایه‌گذاری در بورس موجب می‌شود بحث نقدینگی را بتوان مدیریت کرد تا از آیتم‌هایی همچون سفته‌بازی و جابجایی‌هایی که افراد با انگیزه‌های سوداگری در بازارهای مختلف ورود پیدا می‌کنند و نوسان قیمت‌هایی را شکل داده و موجب می‌شوند جو اقتصادی متشنج شود، جلوگیری کرد.

وی خاطرنشان کرد: اگر پول در دسترس مردم باشد و آن را در بانک سرمایه‌گذاری کنند به راحتی می‌توانند خرید و فروش کرده و این سرمایه را در بازارهای مختلف همچون طلا، بورس، خودرو، مسکن و ... جابجا کنند، ولی وقتی که افراد سرمایه خود را در بورس قرار دهند، به دلیل کاهش قدرت نقدشوندگی، نوسانات آن در سطح اقتصاد کلان کاهش پیدا خواهد کرد.

انتهای پیام

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

بورس در بالاترین سطح تاریخی

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با افزایش بیش از ۷۱۰۰۰ واحدی به یک میلیون و ۸۱۲ هزار و ۷۹۷ واحد رسید تا به بالاترین سطح تاریخی خود دست پیدا کند.

 • 19

مبلغ وام قرض الحسنه طرح پردیس بانک سینا افزایش یافت

به منظور ایجاد شرایط بهره مندی تعداد بیشتری از هموطنان و مشتریان عزیز از تسهیلات ارزان قیمت، مبلغ طرح تسهیلات ارزان قیمت پردیس بانک سینا افزایش و زمان اجرای این طرح نیز تا پایان سال ۹۹ تمدید شد.

 • 20

۱۳ شرکت غیربورسی سهام عدالت یک هلدینگ فراگیر ملی شود

رییس سازمان بورس از تصمیم جدید شورای عالی مبنی بر انتقال ۱۳ شرکت غیربورسی سهام عدالت به یک هلدینگ فراگیر ملی خبر داد و گفت: تمام مشمولین، سهامدار این هلدینگ خواهند شد.

 • 14

موافقت کمیته فقهی با کلیات تامین مالی از طریق انتشار اوراق وکالت

دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار اظهارداشت: این کمیته با کلیات تامین مالی دولت از طریق انتشار اوراق وکالت عام موافقت کرد.

 • 15

مشکل تورم از جانب عرضه کل اقتصاد است

رییس پژوهشکده پولی و بانکی گفت: مشکل تورم از جانب عرضه کل اقتصاد و دو شاخص مهم «نوآوری» و «بهره‌وری» است.

 • 15

شاخص بورس وارد کانال ۱۸۰۰۰۰۰ واحدی شد

شاخص بورس با رشدی بیش از ۶۲ هزار واحدی در معاملات روز جاری در حالی که بیش از یک ساعت به پایان معاملات باقی مانده وارد کانال یک میلیون و ۸۰۴ هزار واحدی شد.

 • 13

سامانه احراز هویت الکترونیکی رونمایی شد

معاون علمی و فناوری رییس جمهور، از حضور ۳۳ شرکت دانش بنیان روی تابلوی بورس خبر داد و گفت: بزودی بزرگترین شرکت‌ها در تابلوی بورس را دانش بنیان‌ها تشکیل خواهند داد.

 • 14

طرح ویژه بیمه آرمان برای شناورها

سرپرست مدیریت بیمه‌های باربری، کشتی و هواپیمای بیمه آرمان با اشاره به شرایط پوشش‌های بیمه‌ای این شرکت به مالکان شناورها، درخصوص مشاوره‌های تخصصی به این مالکان اعلام آمادگی کرد.

 • 12

اصلاح بازار سرمایه کوتاه‌مدت خواهد بود

یک کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه نقدینگی قابل توجه موجود در بازار اجازه اصلاح و ریزش عمیق بازار سهام را نمی‌دهد، تصریح کرد: شاخص بورس بزودی خود را برای فتح قله دو میلیون واحد آماده خواهد شد.

 • 14

عضویت مدیر بانک صنعت ومعدن سمنان در هیات خبرگان بانکی و اقتصادی

با حکم عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مریم شاهی مدیر بانک صنعت و معدن در استان سمنان به عضویت هیأت خبرگان مورد وثوق بانکی و اقتصادی منصوب شد.

 • 14

عرضه سهام یکی از بزرگترین گروه‌های مالی کشور در بورس

مدیرعامل بانک ملت از تصمیم این بانک برای عرضه سهام گروه مالی ملت و سرمایه‌گذاری توسعه معین ملت در بورس طی ماه‌های آینده خبر داد.

 • 25

موزه بانک ملی ایران سه ساله شد

۲۱ تیرماه سالروز تاسیس موزه بانک ملی ایران است و این گنجینه فاخر و میراث ماندگار ملی طی سه سال گذشته، میزبان علاقه مندان به تاریخ، هنر و تاریخچه پولی و بانکی کشور بوده است.

 • 27

افت ۱۲۳۴۷ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس روز جاری با افت بیش از ۱۲ هزار واحدی در پایان معاملات به یک میلیون و ۷۴۱ هزار و ۲۹۶ واحد رسید.

 • 26

بانک پاسارگاد برای مقابله با کرونا سنگ تمام گذاشت

بانک‌پاسارگاد با انجام اقدامات متعددی در حوزه‌های اطلاع‌رسانی، پیشگیری و مقابله با کرونا در سطح کشور سنگ تمام گذاشت.

 • 23

پاسخگویی ۲۴ ساعته مرکز ارتباط با مشتریان بانک‌پاسارگاد (CRM)

مشتریان بانک پاسارگاد می‌توانند موارد پیشنهاد، انتقاد، مغایرت، سؤال و شکایت خود را از طریق سامانه (CRM) ثبت و از نتیجه آن آگاه شوند.

 • 21

سقف انتقال وجه، از طریق بانکداری مجازی بانک‌پاسارگاد افزایش یافت

بانک‌پاسارگاد جهت رفاه حال مشتریان، سقف پیش‌فرض برای انتقال وجه به سایر حساب‌ها و یا حواله بین بانکی را برای تمام کاربران اینترنت بانک با رمز ثابت و دوعاملی، به مبلغ۵۰ میلیون ریال افزایش داد.

 • 20

آگهی پرداخت سود سهام بانک کارآفرین

با توجه به برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه بانک کارآفرین (شرکت سهامی عام) در تاریخ ۳۱ تیر ماه، سود سهام عملکرد سال مالی ۱۳۹۸ از روز شنبه ۱۱ مرداد ماه به شرح ذیل واریز خواهد شد:

 • 20

آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق‌العاده بانک کارآفرین

جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده بانک کارآفرین در تاریخ ۳۱ تیر ماه برگزار خواهد شد.

 • 20

آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام بانک کارآفرین

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام بانک کارآفرین روز سه‌شنبه ۳۱ تیر ماه برگزار خواهد شد.

 • 21

بانک ملی ایران به فکر سلامتی شماست

بانک ملی ایران به همه مشتریان خود توصیه می کند در صورت ضرورت مراجعه حضوری به واحدها، رعایت پروتکل های بهداشتی را در اولویت قرار دهند.

 • 18