چتر نجات سود برای بورس تهران

چتر نجات سود برای بورس تهران

شنبه 19 مرداد 1398 ساعت 16:15

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از سرپوش 

معاملات این هفته بازار سهام مشابه هفته‌های گذشته تحت‌تاثیر متغیرهای کلان آغاز شد. با این وجه‌تمایز که فشار این مقطع از ریزش قیمت‌ها از بازار جهانی نشات می‌گرفت و خبری از تشدید تنش‌های سیاسی در کار نبود. روزهای پایانی هفته گذشته با نوسان‌های شدید قیمتی در بازار کامودیتی‌ها همراه شد و همان‌گونه که انتظار می‌رفت این موضوع خود را در روند معاملات آغازین هفته نشان داد. با این وجود خبری از فشارهای هیجانی عرضه نبود و شاخص کل بورس بدون تغییر محسوسی به کار خود پایان داد.

بازارهای جهانی دو روز انتهایی هفته را متاثر از دو عامل عمده با نوسان‌های شدید سپری کردند. در اولین مورد، فعالان اقتصادی سیگنال‌های موردانتظار از کاهش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا را دریافت نکردند و این مساله سبب رشد شاخص دلار و فشار بر قیمت کامودیتی‌هایی شد که بر مبنای دلار قیمت‌گذاری می‌شوند. با این حال اثر عامل دوم به مراتب بیشتر بود. رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه اعلام کرد از ابتدای ماه سپتامبر بر ۳۰۰ میلیارد دلار کالای وارداتی دیگر از چین تعرفه ۱۰ درصدی اعمال می‌کند. مساله‌ای که سبب شد تا نگرانی‌ها نسبت به آینده‌ اقتصاد جهانی و همچنین تقاضا در بازارهای امن  شدت بیشتری بگیرد و سرمایه‌گذاران را به سمت دارایی‌هایی همچون طلا و اوراق قرضه رهنمون کند.

واکنش بورس تهران به شوک بازارجهانی

علاوه بر دو مورد بالا برخی عوامل مقطعی و متمرکز نیز در روند قیمتی برخی کالاها، همچون سنگ‌آهن خودنمایی کردند. تجمیع این عوامل سبب شد تا طی دو روز انتهایی هفته قیمت نفت در هر دو شاخص برنت و تگزاس حدود ۵ درصد ریزش را تجربه کند و مس ۶۲/ ۳درصد، روی ۵/ ۳ و سرب ۱/ ۳ درصد افت قیمت را به ثبت برسانند. با توجه به حجم قابل‌توجه صنایع کامودیتی‌محور در بورس تهران چنین تغییرات قیمتی در بازارهای جهانی همواره با واکنش قابل‌توجهی از جانب سهامداران همراه بوده است. با این حال روند معاملات روز گذشته به گونه‌ای جریان یافت که شاخص کل توانست در مقابل نزول مقاومت کند و نهایتا کار خود را با رشد ۸ واحدی به پایان ببرد. ثبات و آرامش روز گذشته بورس را می‌شود تا حدودی متفاوت از واکنش‌های پیشین بازار سهام به ریزش قیمت‌های جهانی تفسیر کرد؛ با این وجود به‌نظر می‌رسد این رفتار عمومی طی معاملات روز گذشته را می‌توان قابل‌توجیه دانست و هم‌راستا با مبانی تحلیلی عنوان کرد.

 

سمت و سوی معاملات شنبه

از جمله مشخصات دادوستدهای روز گذشته آن بود که تغییرات قیمت‌های جهانی در معاملات بورس تهران بدون بازخورد نماند. به این معنا که نمادهای کاملا مرتبط با کالاهای نامبرده، روز گذشته را با افت ملموس قیمت سپری کردند. بزرگان فلزی و سنگ‌آهنی روز گذشته بزرگ‌ترین وزنه‌هایی بودند که مانع از رشد بیشتر شاخص کل شدند. همچنین فشارهای نسبی فروش در نمادهای پالایشی تا حدودی قابل‌رویت بود.

شرکت‌های بزرگپتروشیمی نیز عموما افت قیمت را در دادوستدهای روز گذشته تجربه کردند. همگرایی قیمت نفت و محصولات پتروشیمی سبب می‌شود تا در روزهای آتی انتظار برای افت قیمت محصولات این گروه نیز چندان دور از ذهن نباشد.با تمام آنچه ذکر شد در هیچ‌کدام از نمادهای بزرگ مذکور، فشارهای فروش سبب تشکیل صف فروش نشد و اکثر این نمادها از لمس کف مجاز روزانه قیمت نیز مصون ماندند. بنابراین می‌توان گفت که بازار سهام طی دادوستدهای روز گذشته روند متغیرهای کلان را نادیده نگرفته است؛ بلکه از برخورد هیجانی با این تغییرات پرهیز کرده است.

آرامش مصنوعی یا منطق ارزندگی؟

اکنون باید به این موضوع پرداخت که چرا عدم تشکیل صف‌های فروش و افت حداکثری قیمت در این نمادها به پرهیز از هیجان‌‌زدگی تعبیر می‌شود؟ در این رابطه نگاهی به آمار معاملات می‌تواند راهگشای ادامه بررسی‌ها باشد. ارزش معاملات خرد بورسی طی روز گذشته بالغ بر ۸۲۰ میلیارد تومان بود که نسبت به ارزش معاملات طی هفته گذشته فاصله قابل‌توجهی دارد. ضمنا این نکته نیز جالب توجه به نظر می‌رسد که خالص تغییر مالکیت سهام بورسی در حدود ۷/ ۷ میلیارد تومان به سمت سهامداران حقیقی بازار بود. عدم عقب‌نشینی بازیگران حقیقی سهام می‌تواند نشانه‌ای قابل‌توجه از باور به ارزندگی‌های سهام را به‌دست دهد.از زاویه صنایع، بیشترین تغییر مالکیت‌ها به سمت سهامداران حقوقی در گروه‌های فلزات اساسی و کانه‌های فلزی رقم خورد که این عدد در هر دو گروه کمتر از ۸ میلیارد تومان بود.

نگاه جزئی‌تر به روند سودآوری و درآمدزایی شرکت‌های بزرگ بورسی می‌تواند این موضوع را شفاف‌تر سازد که واکنش بورس تهران به ریزش قیمت‌های جهانی تا چه حد با منطق عملیات شرکت‌ها همگراست. جدول فوق صفحه سود محقق‌شده هر سهم ۳۰ شرکت بزرگ تولیدی و خدماتی بورسی را در دو بازه بهار گذشته و سال مالی ۱۳۹۷ نشان می‌دهد.

در عین حال قیمت پایانی هر سهم تا انتهای معاملات روز گذشته در این جدول نشان داده شده است. رشد قابل‌توجه سودآوری فصل بهار سال جاری در قیاس با سال مالی ۹۷ سبب شده تا نسبت قیمت به درآمدی اغلب این شرکت‌ها به محدوده‌های جذابی وارد شود.بررسی‌ها در رابطه با روند سودآوری ۵۰ شرکت بزرگ بورسی که نزدیک به ۷۰ درصد ارزش بازار سهام را در اختیار دارند انجام شده و این مساله قابل تعمیم به بخش عمده شرکت‌های دیگر نیز هست. با توجه به ماهیت فعالیت و روند سودآوری هلدینگ‌ها و بنگاه‌های بانکی، نماد این شرکت‌ها از جدول مذکور حذف شده تا قابلیت قیاس راحت‌تری به‌دست دهد. ضمنا سود فصل بهار دو نماد «کچاد» و «کاوه» نیز بر مبنای  سرمایه قبلی تعدیل شده است تا بررسی روند تحول سودآوری‌ این شرکت‌ها تسهیل شود.

 برخورد متوازن و محتاطانه دو نیروی مخالف بورسی

همان‌گونه که اشاره شد داده‌های این جدول نشان می‌دهد که در اکثر نمادهای بزرگ و کالایی بازار نسبت‌های قیمت به درآمدی سهام در محدوده‌هایی قرار دارد که در صورت عدم تداوم ریزش‌های شدید قیمت‌های جهانی یا سرکشی دیگر ریسک‌های حاکم بر بازار می‌توان به چشم گزینه‌های قابل‌تاملی برای سرمایه‌گذاری به آنها نگریست. این مساله سبب می‌شود تا سهامداران شتاب خاصی برای خروج از سهام، به منزله واکنشی به تغییر مولفه‌های سودآوری نداشته باشند.

به علاوه باید در نظر داشت که عامل بر هم زننده روند بازارها طی روزهای اخیر بیش از هر چیز موضع‌گیری‌های رئیس‌جمهور آمریکاست که حرکت‌های ناگهانی و بی‌مقدمه را به‌عنوان یک استراتژی در راهبردهای بین‌المللی خود به کار می‌برد. این مساله سبب می‌شود تا تعمیم این رفتار به آینده سخت‌تر شود و در عین حال انتظار برای حرکت در مسیر معکوس نیز پدید آید.

به عبارتی اگر چه روند بازارهای جهانی یکی از عمده‌ترین عوامل تعیین‌کننده برای بورس تهران در مقطع فعلی است، با این حال عدم واکنش‌دهی بازار به ارزندگی سهام بر اساس متغیرهای قبلی لایه محافظتی در برابر افت هیجانی قیمت سهم ایجاد کرده است. پیش از این سودآوری چشمگیر شرکت‌های بزرگ در ماه‌های گذشته اجماع حداکثری در رابطه با وجود پتانسیل‌های صعود سهام را ایجاد کرده بود و احتمال کاهش چند درصدی درآمدهای شرکت‌ها تا این جا نتوانسته است حدود ارزندگی را در چشمان فعالان بازار با تغییرات محسوس همراه کند.

در سوی مقابل باید رفتارهای سویه تقاضا را نیز مد نظر داشت. در نظر گرفتن همین عدم‌قطعیت‌ها از زاویه خریداران سبب پررنگ شدن جنبه احتیاط می‌شود. به عبارتی ادامه روند نزولی قیمت کالاهای پایه، جدی‌تر شدن احتمال افزایش نرخ انرژی مصرفی بنگاه‌های تولیدی یا فراز و نشیب در روابط سیاسی احتمالاتی است که در نگاه محافظه‌کارانه نمی‌توان آن را نادیده گرفت. به علاوه آنکه باید در نظر داشت برخی از بازیگران بازار اصلاح بیشتر قیمت‌ها را فرصت مناسب‌تری برای ورود به سهام ارزیابی می‌کنند.

تقابل این دو نیروی مخالف سبب می‌شود که تا شکل‌گیری یک روند قطعی‌تر در متغیرهای سودآوری، انتظار چندانی برای واکنش‌های هیجانی ملاحظه نشود. با این حال طولانی شدن عدم قطعیت‌ها می‌تواند بار دیگر توجه سرمایه‌گذاران را به سمت گروه‌های کوچک‌تر بازار جلب کند. علاوه بر حجم محدودتر نقدینگی لازم برای شکل‌گیری روندهای قیمتی در این گروه‌ها به نظر می‌رسد برخی اخبار در حوزه سیاست‌گذاری‌ها و همچنین اخبار مرتبط با افزایش نرخ محصولات، افزایش‌ سرمایه‌ها و مسائلی از این دست انگیزه‌ها برای توجه به این گروه‌ها را تشدید کند. با این حال بار دیگر لازم به تاکید است که جذابیت قیمتی سهام بزرگ‌تر بازار مانع مهمی برای تشدید عرضه در این گروه‌هاست.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

طرح فروش اقساطی سهام در بازار سرمایه

مدیرعامل بورس تهران با بیان اینکه بازار سرمایه تنش‌ها را پشت سر گذاشت، درباره فروش اقساطی برخی از سهام در بازار سرمایه گفت: این برنامه برای فروش دارایی‌های دولت مطرح شده است.

 • 16

ساخت، تجهیز و توسعه بیمارستانها، مراکز درمانی و پایگاههای اورژانس

بانک رفاه به منزله بانک سلامت محور، در ساخت، تجهیز و توسعه بیمارستان ها، مراکز درمانی و پایگاه های اورژانس، در حیطه مسئولیت های اجتماعی، نقش بسزایی داشته است.

 • 18

ارکان برنامه راهبردی و مدل کسب و کار اگزیم بانک دیجیتال

بانک توسعه صادرات ایران استراتژی های متناسب با اهداف اگزیم بانک دیجیتال را در قالب برنامه توسعه بانکداری دیجیتال با رویکرد نوآوری باز و با همکاری شرکت های دانش بنیان را دردست اجرا دارد.

 • 18

۹۰ میلیارد دلار اندازه بازار اسباب‌بازی جهان

پژوهش‌های متعدد شاخص‌های مختلفی را برای انتخاب یک اسباب‌بازی خوب بیان کرده‌اند که در این گزارش به چند شاخص برای انتخاب اسباب‌بازی اشاره می‌شود.

 • 25

دعوت به شرکت در مراسم تشییع سردار سلیمانی

مدیرعامل بانک سپه همه همکاران خود در بانک سپه و بانک‌های ادغامی را به شرکت پرشور در مراسم تشییع و وداع با سردار محبوب اسلام دعوت کرد.

 • 10

راه‌اندازی سرویس دریافت رمز پویا از طریق پیامک

بانک مرکزی اعلام کرد جهت تسهیل استفاده از رمز دوم پویا، امکان دریافت این رمز از طریق پیامک را برای کاربران بانکی فراهم کرده است.

 • 13

راه‌اندازی سرویس دریافت رمز پویا از طریق پیامک

بانک مرکزی اعلام کرد از سه‌شنبه این امکان فراهم می‌شود تا مشتریان بانکی‌ در زمان خریدهای اینترنتی، درخواست خود را برای دریافت پیامکی رمز پویا به بانک صادرکننده کارت خود ارسال کنند.

 • 49

انتصاب اعضای هیات عامل بانک صنعت ومعدن درراستای اجرا حاکمیت شرکتی

دو تن از اعضای هیات عامل بانک صنعت و معدن در راستای اجرای حاکمیت شرکتی با احکامی از سوی مدیرعامل این بانک منصوب شدند.

 • 50

اعلام اسامی شعب کشیک بانک کارآفرین در شهر تهران در روز دوشنبه ۱۶

شعب کشیک بانک کارآفرین در شهر تهران، در روز دوشنبه ۱۶ دی ماه آماده خدمت‌رسانی به مشتریان هستند.

 • 94

قیمت سکه طرح جدید ۱۵ دی ۹۸ به ۴ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز یکشنبه ۱۵ دی ۹۸ در معاملات بازار آزاد تهران به ۴ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید.

 • 17

دعوت چقازردی به شرکت همکاران درمراسم تشییع ووداع باسردار سلیمانی

مدیرعامل بانک سپه همه همکاران خود در این بانک و بانکهای ادغامی را به حضور پر شور در مراسم تشییع و وداع با پیکر سردار رشید اسلام سپهبد قاسم سلیمانی و دیگر هم رزمان آن شهید دعوت کرد.

 • 11

حضور مدیرعامل و عضو هیئت مدیره بانک سپه در منزل شهید زمانی نیا

مدیرعامل و عضو هیئت مدیره بانک سپه با حضور در منزل پاسدار شهید مدافع حرم وحید زمانی نیا، همراه و همرزم سردار  شهید قاسم سلیمانی، شهادت وی را  به خانواده اش تبریک و تسلیت گفتند.

 • 11

تقاضای القایی منجر به چالش‌اقتصادی در نظام‌ بیمه ای می‌شود

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران گفت: پدیده تقاضای القایی یکی از چالش‌های نظام سلامت همه کشورها است که باعث افزایش سهم مردم از هزینه‌های سلامت می‌شود.

 • 39

حقوقی‌های بورس ۴ هزار میلیارد تومان از سهام حقیقی‌ها را خریدند

مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس، از خرید ۴هزارمیلیارد تومان سهام متعلق به سهامداران حقیقی از سوی شرکت‌های حقوقی خبر داد و گفت:صندوق‌های«تثبیت بازار»و«توسعه بازار» پای کار آمدند.

 • 42

هموارسازی محیط کسب و کار با تسهیلات مضاربه بانک ملی ایران

تسهیلات مضاربه بانک ملی ایران فرصتی ارزشمند برای اشخاص حقیقی و حقوقی است تا سرمایه مورد نیاز خود را جهت توسعه و رونق کسب و کار و تجارت شان تامین کنند.

 • 48

رونمایی از نمایشگر قدرتمند بازی‌های ویدئویی

یک شرکت تجاری از عرضه نمایشگری جدید و قدرتمند برای اجرای بازی‌های ویدئویی با نرخ تازه سازی صفحه ۲۴۰ هرتز خبر داده است.

 • 12

افزایش پوشش بیمه‌ای با همکاری و تدبیر پزشکان محقق می‌شود

مشاور سازمان بیمه سلامت ایران گفت: در شرایط اقتصادی موجود، افزایش پوشش بیمه ای با همکاری و تدبیر پزشکان محقق می‌شود.

 • 43

کاهش حقوق تیم کوک به علت ضعف عملکرد اپل

حقوق دریافتی تیم کوک مدیرعامل اپل در سال جاری میلادی در مقایسه با سال ۲۰۱۸ کاهش می‌یابد و علت این امر کاهش درآمد اپل است.

 • 14

کارت هایتان را به راحتی در اپلیکیشن ۶۰ اضافه کنید

مشتریان بانک ملی ایران می توانند به راحتی کارت های بانکی خود را در سامانه رمز یکبار مصرف حذف یا اضافه کنند.

 • 38

قیمت دلار کاهش یافت/نرخ به ۱۳۳۳۰ تومان رسید

قیمت دلار آمریکا(اسکناس)، امروز یکشنبه ۱۵ دی ۹۸ در صرافی‌های بانکی با ۵۰ تومان کاهش نسبت به دیروز به ۱۳۳۳۰ تومان رسید.

 • 36