پیشنهاد تشکیل بازار بورس خاورمیانه

پیشنهاد تشکیل بازار بورس خاورمیانه

یک کارشناس امور اقتصادی در رابطه با شکل‌گیری پیمان‌های پولی پیشنهاد داد که بازار بورسی تحت عنوان بازار بورس خاورمیانه شکل بگیرد و ارزهای کشورهای طرف معامله با ایران در این بازار مبادله شود.

جمعه 19 دی 1399

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایپنا

علی سعدوندی، کارشناس امور اقتصادی درباره پیمان‌های پولی در زمان تحریم گفت: پیمان‌های پولی در حال تحریم و غیر تحریم یکی از بهترین پروژه ها محسوب می‌شود. کشور باید به سمتی برود که از ارزهای کشورهای طرف معامله با ایران برای تبادلات و مبادلات بهره ببرد.

وی در ادامه اضافه کرد: پیمان‌های پولی روندی است که در دنیا طی می‌شود و برای نمونه به کشورهای چین و روسیه یا ترکیه و چین می‌توان اشاره داشت. ایران هم باید به این سمت حرکت کند.

این کارشناس امور اقتصادی درباره مشکل احتمالی در پیمان‌های پولی اظهار داشت: مشکلی که احتمال دارد در این زمینه به وجود آید، مسئله تسویه خواهد بود. به این معنا؛ هر چند وقت یکبار باید این کار صورت گیرد که راه حل آن هم کوتاه کردن دوره تسویه است. بر فرض هر هفته یا چند روز یکبار عملی شود که با این روش مشکل فوق رفع خواهد شد.

سعدوندی درباره مشکل دیگر موضوع مورد بحث ابراز کرد: نرخ تسویه باید طوری تعیین شود که مورد توافق طرفین باشد. در این خصوص پیشنهاد داده بودم که بازار بورسی تحت عنوان بازار بورس خاورمیانه شکل گیرد و ارزهای کشورهای طرف معامله با ایران در این بازار مبادله شود تا قیمت به صورت شفاف از این بازار بیرون آید، در این صورت می‎توانیم آن قیمت شفاف را مورد استفاده قرار دهیم تا  پیمان‌های دو یا چند جانبه منجر به شکست نشود.

وی در ادامه افزود: احتمال می رود که با شروع این کار بر سر نرخ بین کشورها مشکل به وجود آید، اما چنانچه نرخ به درستی تعیین شود، مسئله‌ای پیش نخواهد آمد. این استاد بانکداری و مالیه بین الملل دلیل عدم راه‌ اندازی پیمان‌های پولی را چنین مطرح کرد: اطلاع کافی درباره دلیل عدم اجرا آن ندارم، حتی در پاسخ به انتقادی که در همین رابطه مطرح کردم، شنیدم که اجرا می‌شود. شاید همینطور باشد، این احتمال هم وجود دارد که انگیزه با عزم کافی برای اجرایی شدن پیمان‌های پولی دو یا چند جانبه نیست. برداشت طرف‎های کشور ما این است که ایران از همکاری در زمینه‎های تجاری، پولی و بانکی دوری می‌کند و قدم به جلو نمی‌گذارد. اکنون ترکیه یا چین برای برقراری پیمان دو جانبه پولی با سایر کشورها قدم برداشته اند و به نظر می رسد برای پیمان با ایران نیز آمادگی دارند.

سعدوندی در این رابطه توضیح داد: اطلاعی از مسائلی که در ذهن مسئولان می‎گذرد، ندارم ولی متوجه این مسئله هستم که کارشناسان دولتی ایران بسیار محتاط هستند و بر همین اساس ترجیح می‎دهند به سراغ کارهایی که احتمال مورد سوال قرار گرفتن دارد، نروند.

این کارشناس امور اقتصادی در ادامه تصریح کرد: باید در نظر داشت که فقط دیکته نانوشته بدون غلط است. معمولا در مورد ابتکاراتی که با شکست مواجه شده، برخورد حذفی صورت می‌گیرد و همین مسئله ریسک پذیری مسئولان را به شدت پایین آورده است. پس این قضیه باید در جامعه حل شود، یعنی به مسئولان اختیار نوآوری و تلاش داد که در صورت نیاز دست به تصمیم‎گیری زنند. در این شرایط اکثر مواقع با توفیقاتی روبرو خواهند شد، برخی مواقع هم این احتمال وجود دارد که با شکست مواجه شوند، برای پذیرش هر دو حالت باید آمادگی داشت.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

افزایش سرمایه ۳۶۵ درصدی بانک ملی

بانک ملی ایران افزایش سرمایه ۳۶۵ درصدی را در برنامه دارد.

 • 2

واحدهای تولیدی نباید تعطیل یا تملیک شوند

رییس کانون بانک‌ها و مؤسسات اعتباری خصوصی گفت: بانک‌ها خود را حامی تولید می‌دانند و بر این باورند که واحدهای تولیدی نباید تعطیل یا تملیک شوند.

 • 4

تقدیر فرماندار لاهیجان از بانک پارسیان

در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان لاهیجان از بانک پارسیان تجلیل شد.

 • 22

افتتاح گاوداری۶هزاررأسی باحمایت ۳۸۵ میلیاردریالی بانک کشاورزی

گاوداری شیری ۶۰۰۰راسی شرکت شیر و دام دشت گل کردستان که با استفاده از تسهیلات بانک کشاورزی احداث شده است، روز سه شنبه ۲۳ دی ماه در مراسمی با حضور رییس بنیاد مستضعفان افتتاح و بهره برداری از آن آغاز شد.

 • 25

پرداخت بیش از ۱۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج

بانک کشاورزی از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا پایان آذر ۱۸۶۴۱ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداخت کرده است.

 • 24

شاخص کل بورس به کانال یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد سقوط کرد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۳۶۹۸۹ واحدی معادل ۳.۱۲ درصد به یک میلیون و ۱۴۹ هزار و ۷۲۱ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۴۲۲ واحدی به ۱۷ هزار و ۴۳۶ واحد رسید.

 • 22

مجوز موافقتنامه تجارت ترجیحی با دولت مالزی صادر شد

هیات وزیران با صدور مجوز به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای انجام مذاکره، پاراف و امضای موقت موافقتنامه تجارت ترجیحی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت مالزی موافقت کرد.

 • 7

ثبت، تایید و انتقال چک در صیاد با استفاده از برنامک‌های موبایلی

صادرکنندگان و دریافت کنندگان چک می‌توانند فرآیند ثبت، تائید و انتقال چک در سامانه صیاد را از طریق برنامک‌های موبایلی و به صورت اختیاری انجام دهند.

 • 12

طرح تسهیلاتی "رفاه دانا" از سوی بانک رفاه کارگران ارائه شد

بانک رفاه کارگران در راستای تکمیل محصولات مورد نیاز بازارهای هدف و کسب رضایت حداکثری بازنشستگان معزز سازمان تأمین اجتماعی، طرح تسهیلاتی "رفاه دانا" را ارائه کرد.

 • 24

هدیه بانک سرمایه به دانش‌آموزان مناطق محروم

همزمان با پانزدهمین سالگرد تاسیس بانک سرمایه، هدایای بهداشتی ـ آموزشی این بانک به دانش‌آموزان یک مدرسه ابتدایی در بیرجند اهدا شد.

 • 17

اعمال نرخ صفر مالیاتی منوط به برگشت ارز حاصل از صادرات

معاون حقوقی سازمان مالیاتی کشور گفت: اعمال نرخ صفر مالیاتی به درآمد حاصل از صادرات کالا و خدمات، منوط به برگشت ارز حاصل از صادرات طبق مقررات اعلامی بانک مرکزی به چرخه اقتصادی کشور است.

 • 17

رشد ۱۰۰ درصدی تسهیلات اعطایی به دانش بنیان‌ها

براساس گزارش اداره صادرات کالای بانک توسعه صادرات ایران تسهیلات اعطایی بانک توسعه صادرات ایران در بخش دانش بنیان ها در سال جاری نسبت به سال قبل افزایش ۱۰۰ درصدی داشته است.

 • 16

هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک ملی به بنگاه‌های اقتصادی اعطا شد

در ۹ ماه ابتدای سال جاری سهم بخش های مختلف اقتصادی و بنگاه ها از سبد اعتباری بانک ملی ایران بیش از یک هزار و ۱۱۶ میلیارد ریال بوده است.

 • 13

جلوگیری از نرخ‌گذاری در کانال‌های غیررسمی ارز

عضو کمیسیون بودجه و بودجه مجلس با اشاره به اقدامات بانک مرکزی که مانع از رشد حباب گونه ارز شده است، گفت:‌ باید جلوی نرخ‌گذاری در کانال‌های غیررسمی گرفته شود.

 • 20

جذب ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه توسط مناطق آزاد

معاون اقتصادی دبیر شورای عالی مناطق ویژه اقتصادی گفت: سال گذشته بیش از ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه توسط مناطق آزاد جذب شد.

 • 19

افزایش واحدهای صنعتی مناطق آزاد به ۲۲۰۰ واحد

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: از ابتدای دولت تدبیر و امید تعداد واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی از هزار واحد به دو هزار و ۲۰۰ واحد رسیده است.

 • 32

برنامه بانک مرکزی برای تقویت ارزش پول ملی

دکتر همتی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی نوشت: بانک مرکزی در طول دو سال و نیم گذشته تلاش کرده است با برنامه و تدبیر، تمام توان خود را برای تقویت ارزش پول ملی بکار بگیرد.» 

 • 41

جشنواره انتخاب نام مناسب برای محصولات و شرکت تابعه بانک رفاه

بانک رفاه کارگران به منظور انتخاب نام مناسب برای برخی محصولات خود و یکی از شرکت های تابعه، از صاحب نظران دعوت به مشارکت می کند.

 • 37

مشارکت بانک کشاورزی در تامین مالی سدگرین نهاوند

بانک های کشاورزی ، صادرات و تجارت با امضای تفاهم نامه ای برای تامین مالی ۱۷۲۲ میلیارد ریالی پروژه تکمیل سد مخزنی گرین در شهرستان نهاوند استان همدان با عاملیت بانک کشاورزی همکاری خواهند کرد.

 • 44

ساخت شناورصیادی فانوس ماهیان

بانک کشاورزی استان بوشهر در راستای حمایت از بخش شیلات ، با پرداخت ۵۰ میلیارد ریال تسهیلات برای ساخت کشتی صیادی فانوس ماهیان ،بار دیگر به توسعه فعالیت های صید و صیادی کمک کرد.

 • 32