واگذاری ۵۲ هزار میلیارد تومان سهام دولت در ۱۸ شرکت به صورت بلوکی

واگذاری ۵۲ هزار میلیارد تومان سهام دولت در ۱۸ شرکت به صورت بلوکی

مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: ۵۲ هزار میلیارد تومان باقی مانده سهام دولت در ۱۸ شرکت بزرگ به صورت بلوکی واگذار می شود.

دوشنبه 20 خرداد 1398 ساعت 21:32

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

از فارس ، سیدجعفر سبحانی در پاسخ به این پرسش که چرا باقی مانده سهام دولت در ۱۸ شرکت بزرگ به صورت بلوکی واگذار می شود، گفت: براساس مصوبه هیات واگذاری، باقی‌ مانده سهام دولت در ۱۸ شرکت بزرگ به صورت بلوکی، نقدی و از طریق بورس واگذار می‌شود.

وی گفت: باقی‌مانده سهام دولت در ۱۸ شرکت شامل شش پالایشگاه که دولت در آنها ۲۰ درصد سهام دارد، مانند پالایشگاه لاوان، پالایشگاه تهران، تبریز، بندر عباس و پالایشگاه شیراز به صورت بلوکی و از طریق بورس واگذار می‌ شود.  

سبحانی ادامه داد:‌ همچنین باقی‌مانده سهام دولت در سه بانک تجارت، ملت و صادرات و باقی مانده سهام دولت در دو شرکت بیمه‌ای البرز و بیمه اتکایی امین، دو خودروسازی بزرگ سایپا و ایران‌خودرو، کشت و صنعت پارس و باقی‌مانده سهام دولت در فولاد مبارکه اصفهان، ‌ شرکت سرمایه گذاری ملی ایران و شرکت ملی مس ایران از طریق بورس و به صورت بلوکی و نقد، براساس مصوبه هیات واگذاری واگذار می‌شود.  

وی افزود: روش واگذاری طبق مصوبه هیات واگذاری است که گفته شده، سهام دولت به طور بلوکی یکجا و نقدی از طریق بورس ارائه شود.

سبحانی با بیان اینکه نماد شرکت‌های قابل واگذاری دولت در بورس باز است، گفت: قیمت‌گذاری سهام این شرکت‌ها سخت نیست و براساس قیمت روز قبل به علاوه تا ۲۰ درصد به شرطی که از حداقل قیمت سهام کمتر نباشد، واگذار خواهد شد.  

مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه با توجه به ویژگی‌های شرکت‌ها امکان ندارد که سهام همه ۱۸ بنگاه به صورت یکجا عرضه شود، اظهار داشت : باقی مانده سهام دولت در این ۱۸ شرکت ۵۲ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که امکان واگذاری همه این بنگاه‌ها در یک جا وجود ندارد و بخش خصوصی هم چنین کششی ندارد.  

سبحانی تاکید کرد: سازمان خصوصی‌سازی به تناوب سهام دولت در شرکت های قابل واگذاری را عرضه می کنند و تلاش بر این است که اولین گروه واگذاری ها به زودی اعلام شود.  

سبحانی گفت:‌ سازمان خصوصی‌سازی هفته پیش نامه ای به بورس اوراق بهادار تهران نوشته و آنها نیز آمادگی این را دارند که باقی‌مانده سهام دولت در اولین شرکت قابل واگذاری از طریق بورس عرضه شود.  

وی در مورد اینکه گفته می‌شود سهام شرکت‌ها نباید کمتر از حداقل قیمت باشد، گفت:‌ به عنوان مثال اگر سهام یک شرکت در تابلوی بورس روز قبل ۵۰۰ تومان و امروز ۴۰۰ تومان باشد، به علاوه حداکثر ۲۰ درصد می‌شود، به شرطی که از حداقل قیمت سهم کمتر نباشد و هدف این است که دولت در واگذاری سهام دچار زیان و ضرر نشود.  

وی تأکید کرد: این روال معمول در واگذاری سهام از طریق بورس است که قیمت روز قبل تابلو به علاوه حداکثر ۲۰ درصد ملاک واگذاری قرار می‌گیرد.  

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

۳۰۰۰هزار مددجوی  زنجانی دفترچه بیمه سلامت دریافت کردند

زنجان-۸ هزار و۵۴۷نفر از مددجویان تحت حمایت کمیته امداد استان زنجان واجد شرایط  دریافت دفترچه بیمه  سلامت هستند .

 • 8

امضای تفاهم‌نامه باشگاه مشتریان بانک سپه با کارگزاری بانک

باشگاه مشتریان بانک سپه در بخش «شرکای تجاری» با شرکت کارگزاری بانک سپه تفاهم نامه امضاء کرد.

 • 14

ایراد از نظام توزیع است نه ارز دولتی

حذف یا اختصاص ارز 4200 تومانی یا همان ارز دولتی به کالاهای اساســی موضوعی است که بارها مورد چالش بســیاری از اقتصاددانان کشور قرار گرفته است؛ ارزی که سال گذشته نه تنها به کاهش بهای اقلام مورد نیاز و ضروری مــردم کمک نکرد بلکه بــا همان قیمتها یا قیمت‌هایی به نسبت بالاتر از نرخ دولتی اعلام شــده به ...

 • 10

رشد پله‌ای در بازار ارز

دنیای اقتصاد : ...

 • 27

مروری بر تجارب جهانی

میثم رادپور /کارشناس اقتصادی ...

 • 35

ظهور قدرت‌های انحصاری؟

دکتر سجاد برخورداری/ هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران ...

 • 41

الزامات موفقیت

موسی شهبازی غیاثی/ کارشناس اقتصادی ...

 • 38

مسیر سرمایه گذاری کشور برای پژوهش نادرست است

کاشان - معاون علم و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه مسیر سرمایه گذاری کشور بر روی پژوهش نادرست است، گفت: تکنولوژی با پول به دست نمی آید.

 • 9

رفع مشکلات ۱۳۰ واحد صنعتی کرمان/ به دنبال توسعه پتروشیمی هستیم

کرمان - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: وضعیت ۱۳۰ واحد صنعتی در حال رصد است و به دنبال رفع مشکلات آنها هستیم.

 • 7

دیدار مدیرعامل بانک توسعه تعاون با استاندار خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون در سفر به استان خراسان جنوبی با استاندار دیدار و گفتگو کرد

 • 38

تذکر مجدد نماینده اهواز در خصوص مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز

نماینده مردم اهواز در مجلس در خصوص وضعیت مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز با بیان اینکه «منازل کارکنان لوله سازی هنوز در ملکیت بانک است» مجدادا به وزیر اقتصاد تذکر داد.

 • 37

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 36

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 34

دستورالعمل مالیاتی خریداران سکه ابلاغ شد

دستورالعمل سازمان امور مالیاتی موضوع مالیات عملکرد دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از سوی رئیس کل سازما مالیاتی ابلاغ شد.

 • 33

تنش‌ بین آمریکا و ایران قیمت نفت را افزایش داد

قیمت نفت در بازارهای جهانی به علت تنش‌های آمریکا و ایران در خلیج فارس با 43 سنت افزایش 65.63 دلار معامله شد.

 • 39

مطالباتِ داروخانه ها پرداخت می شود

قزوین_ مدیرکل بیمه سلامت استان قزوین گفت: مطالباتِ اردیبهشت ماه داروخانه ها پرداخت می شود.

 • 32

پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند/ تیم برانکو اخطار گرفت

کنفدراسیون فوتبال آسیا آرای انضباطی خود را منتشر کرد که بر این اساس پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند.

 • 33

هر پزشک باید برای ویزیت بیمار چند دقیقه وقت بگذارد؟

مدیرکل بیمه سلامت استان هرمزگان با بیان اینکه بیمه‌شدگان روستایی و کمیته امداد برای کاهش هزینه‌های درمان ملزم به رعایت سیستم ارجاع هستند، گفت: هر پزشک متخصص باید درازای دریافت ویزیت ۲۰ دقیقه به بیماران خدمات‌رسانی کنند و بیماران باید به حقوق خود واقف بوده و مطالبه گر باشند.

 • 29