واگذاری بلوکی سهام دولت در شرکت‌های بزرگ

واگذاری بلوکی سهام دولت در شرکت‌های بزرگ

مشاور رییس سازمان خصوصی‌سازی گفت: باقیمانده سهام دولت در ۱۸ شرکت بزرگ بورسی به صورت بلوکی، نقد و یکجا در بورس عرضه می‌شود.

چهارشنبه 8 خرداد 1398 ساعت 0:55

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

به گزارش ‌ایبِنا به نقل از فارس، سید جعفر سبحانی در مورد جزییات واگذاری باقیمانده سهام دولت در ۱۸ شرکت بزرگ گفت: دولت در تعدادی از شرکت‌های گروه یک که طبق قانون باید ۱۰۰ درصد این شرکت‌ها واگذار شوند، مقداری سهام دارد و عمده شرکت‌هایی که قرار است سهام آنها اخیرا در بورس عرضه شود، مربوط به شرکت‌های گروه دو هستند که با تصمیم کمیسیون اقتصادی دولت و هیات واگذاری باید همه سهام دولت در این شرکت‌ها از طریق بورس واگذار شود.

وی افزود: با توجه به اینکه شرکت‌های قابل واگذاری که دولت در آنها سهم دارد، در بورس حاضر بوده و نماد معاملاتی آنها باز است، طبق قانون نمی‌توان سهام این شرکت‌ها را خارج از بورس عرضه کرد.

مشاور رییس سازمان خصوصی‌سازی افزود: از این شرکت‌ها ۶ شرکت پالایشگاهی شامل پالایشگاه‌های لاوان، شیراز، اصفهان، ‌ تهران، بندرعباس و تبریز، سه بانک شامل تجارت، ملت و صادرات، دو شرکت بیمه‌ای شامل بیمه البرز و بیمه اتکایی امین، هلدینگ خلیج فارس، شرکت ملی مس، فولاد مبارکه اصفهان، ایران‌خودرو، سایپا، کشت و صنعت پارس و شرکت سرمایه‌گذاری ملی از شرکت‌هایی هستند که باقیمانده سهام دولت در آنها از طریق بورس و به صورت بلوکی واگذار می‌شود.

واگذاری بر مبنای آیین‌نامه قیمت‌گذاری شرکت‌ها

سبحانی با بیان اینکه اطلاعات کامل این شرکت‌ها در سایت سازمان بورس و نیز در کدال موجود است، گفت: واگذاری بر مبنای آیین‌نامه قیمت‌گذاری شرکت‌ها در هیات واگذاری و نیز تابلوی بورس خواهد بود که در آینده‌ای نزدیک سهام این شرکت‌ها عرضه می‌شود.

وی در مورد این‌که آیا قرار است سهام همه شرکت‌ها یکجا واگذار شود، گفت: بعید است که همزمان باشند، چون مسیر واگذاری‌ها فرآیندی است که باید طی شود و از طرفی واگذاری همه این شرکت‌ها با هم عدد بزرگی برای بازار سرمایه خواهد بود که بیش از چندده هزار میلیارد تومان می‌شود.

مشاور رییس سازمان خصوصی‌سازی در پاسخ به این سوال که آیا با واگذاری سهام دولت در شرکت‌های بورسی مدیریت هم واگذار می‌شود، گفت: این دو مسئله از یکدیگر جدا هستند، به هر حال در حال حاضر شرکت ایران‌خودرو که یک شرکت بورسی است، سهم دولت در آن بین ۱۴ تا ۱۵ درصد است و یا در سایپا ۱۷ تا ۱۸ درصد است؛ یعنی دولت یک بلوک از سهام هر یک از شرکت‌های خودروسازی را دارد، در حالی‌ که بیش از ۸۰ درصد سهام این شرکت‌ها در اختیار بخش غیردولتی است؛ بنابراین ارتباطی بین واگذاری سهام دولت در شرکت‌های بورسی و بحث مدیریت آن وجود ندارد و این در حیطه وظایف ما به عنوان سازمان خصوصی‌سازی نیست.

معیار قیمت‌گذاری

سبحانی با بیان اینکه قیمت‌گذاری باقیمانده سهام دولت در این شرکت‌ها نهایی شده، افزود: معیار قیمت‌گذاری برای واگذاری بلوکی این شرکت‌ها بر مبنای آخرین قیمت تابلوی روز قبل در بورس به علاوه ۲۰ درصد خواهد بود، به شرط این‌که از حداقل قیمت پایه کمتر نباشد.

وی در مورد اینکه در حال حاضر قیمت سهام دو بانک تجارت و صادرات حدود ۴۲ تومان و کمتر از قیمت اسمی است، ‌افزود: مبنای واگذاری سهام دولت در شرکت‌های یادشده تابلوی بورس به علاوه ۲۰ درصد افزایش است و باید صبر کنیم، در روز واگذاری ببینیم قیمت سهام این شرکت‌ها در تابلوی بورس چقدر است و دولت نمی‌تواند قیمت یک نمادی که در بورس مثلاً ۱۰۰ تومان باشد، به قیمت ۱۰۰۰ تومان عرضه کند، بلکه مبنای آخرین قیمت تابلوی بورس به علاوه ۲۰ درصد خواهد بود.

واگذاری به صورت بلوکی و نقدی

مشاور رییس سازمان خصوصی‌سازی تاکید کرد:‌ همه سهام دولت در این شرکت‌ها به صورت بلوکی و نقدی واگذار می‌شود و اندازه هر بلوک در هر شرکت فرق می‌کند و دولت می‌خواهد بنگاهداری را واگذار کند و این یک حرکت خوبی است که سهام دولت در شرکت‌های بورسی واگذار می‌شود.

وی در مورد اینکه آیا بخش خصوصی خرد هم می‌توان سهام این شرکت‌ها را خریداری کند، گفت: دولت سهام خود را به صورت بلوکی و نقدی واگذار می‌کند و ممکن است افرادی در بخش خصوصی باشند که بتوانند این بلوک‌ها را خریداری کنند.

مشاور رییس سازمان خصوصی‌سازی در پاسخ به این پرسش که آیا با وجود واگذاری شرکت‌های دولتی هنوز سهم دولت در اقتصاد ۸۰ درصد است، اظهار داشت:‌ با واگذاری سهام دولت در این بنگاه‌ها سهم دولت در شرکت‌های بورسی مانند ایران‌خودرو یا سایپا صفر خواهد شد و دولت که قصد دارد بنگاه داری را رها کند، این نقطه مثبتی است که می‌تواند میدان را برای فعالیت بیشتر بخش خصوصی باز کند.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

افزایش بازگشت ارز صادراتی/ یورو در سامانه نیما چقدر قیمت خورد؟

چهار میلیارد و ۵۶۴ میلیون یورو از ابتدای امسال تا ۲۸ خرداد در سامانه نیما عرضه شده که برای تامین کالاهای وارداتی مورد نیاز کشور اختصاص یافته است.

 • 9

بانک مسکن برای خانه‌دار شدن مشتریان چه نوع تسهیلاتی می‌دهد؟

روابط عمومی بانک مسکن استان یزد خدمات و تسهیلات ارائه شده توسط این بانک در استان یزد را معرفی کرد.

 • 11

توافق دولت انگلیس و بانک ملت بعد از 10 سال مناقشه

روزنامه فاینشال تایمز خبر داد که بانک ملت ایران با دولت انگستان، برای پایان دادن به پرونده شکایت این بانک ایرانی از وزارت خزانه‌داری دولت انگلیس، به توافق رسیده‌اند.

 • 26

خزان مالی در راه است!

دنیای اقتصاد : ...

 • 21

عملیات بازار باز در گام نهایی

روز گذشته رئیس کل بانک مرکزی در دیدار خود با مدی ...

 • 14

دولت انگلیس در مناقشه‌ای ۱۰ ساله با بانک ملت به توافق رسید

یک رسانه انگلیسی از توافق دولت انگلیس با بانک ملت ایران در مناقشه‌ای ۱۰ ساله خبر داد.

 • 83

تلاش حداکثری شبکه بانکی برای اعطای تسهیلات سیل زدگان

بر اساس اعلام بانک مرکزی، شبکه بانکی کشور برای اعطای تسهیلات بابت جبران خسارات ناشی از سیل فروردین ماه سال ۱۳۹۸ حداکثر تلاش خود را به منظور تسریع در اعطای تسهیلات به کار گرفته است.

 • 43

کاهش قیمت سکه و ارز در بازار+جدول

در معاملات امروز بازار تهران قیمت سکه طرح جدید 30 هزار تومان و دلار 135 تومان کاهش داشت.

 • 43

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به سیل زدگان در بانک ملی

بانک ملی ایران از ابتدای ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی به شبکه بانکی در فروردین ماه درخصوص ارایه تسهیلات بانکی به هموطنان سیل زده، همه توان و امکانات خود را برای رفع مشکلات هموطنان به کار گرفته است.

 • 28

ترامپ کمک به آمریکای مرکزی را به علت مهاجرت‌ها کاهش داد

دولت دونالد ترامپ، صدها هزار دلار از کمک‌های نقدی به السالوادور، گواتمالا و هندوراس را کاهش داد. این اقدام پس از انتقاد ترامپ از این کشورها به علت ارسال مهاجران غیرقانونی، صورت گرفت.

 • 37

آغاز اجرای عملیات بانکداری باز در نظام بانکی

یک مقام مسئول در نظام بانکی از آغاز اجرای عملیات بانکداری باز در نظام بانکی خبر داد و گفت: ظرف شش ماه آینده، بسیاری از خدمات در این بستر عرضه خواهد شد.

 • 42

روسیه: غرب میلیاردها دلار برای حمایت از اپوزیسیون سوریه هزینه کرد

مدیر اطلاعات خارجی دولت روسیه از هزینه میلیاردها دلاری غرب برای حمایت از اپوزیسیون سوریه پرده برداشت.

 • 14

سوءاستفاده از زنان خانه دار در شبکه بانکی

نماینده بانک سرمایه در دادگاه گفت: قرار بوده از سوی بانک به شش شرکت میلیاردها تومان تسهیلات داده شود این در حالی است که مدیران شرکت ها زنان خانه دار و یا افراد کم توان مالی بودند.

 • 31

حماس از مرحله جدیدی از تفاهم‌ها با رژیم صهیونیستی در غزه خبر داد

جنبش حماس از آغاز اجرای مرحله جدیدی از توافق‌های لغو محاصره نوار غزه توسط اسرائیل به لطف میانجیگری‌های منطقه‌ای خبر داد.

 • 34

سامانه بانکداری باز بانک توسعه صادرات آغاز به کار کرد

سامانه بانکداری باز بانک توسعه صادرات ایران صبح امروز رونمایی و به صورت رسمی آغاز به کار کرد.

 • 38

بازگشت ۱۰۰ میلیون دلاری «مردان سیاه پوش» به سینما

جدیدترین قسمت از سری فیلم‌های کمدی-اکشن و علمی تخیلی «مردان سیاه پوش» در هفته نخست اکران به فروش جهانی بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار دست یافت.

 • 23

افت شاخص سهام پس از رکوردشکنی‌های متوالی

امروز سه‌شنبه شاخص کل بورس تهران پرنوسان ظاهر شد و در حالی که طی دقایق ابتدایی بر مدار مثبت قرار داشت و رشد حدود ۹۸۰ واحدی را تجربه کرده بود، در ادامه از سقف روزانه خود بازگشت و در نهایت با کاهش ۱۰۱۲ واحدی، به کانال ۲۳۸ هزار واحد عقب نشست.

 • 38

خوزستان در منظومه شمسی ایران، خورشید است

بانک‌پاسارگاد در راستای برنامه اساسی و بنیادین خود در سال جاری برای کمک به هم‌میهنان سیل‌زده و جهت ایفای مسئولیت‌های اجتماعی، عملیات ساخت ۳ مدرسه دیگر را در استان خوزستان آغاز کرد.

 • 40