واگذاری بلوکی سهام دولت در شرکت‌های بزرگ

واگذاری بلوکی سهام دولت در شرکت‌های بزرگ

مشاور رییس سازمان خصوصی‌سازی گفت: باقیمانده سهام دولت در ۱۸ شرکت بزرگ بورسی به صورت بلوکی، نقد و یکجا در بورس عرضه می‌شود.

چهارشنبه 8 خرداد 1398 ساعت 0:52

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

به گزارش ‌ایبِنا به نقل از فارس، سید جعفر سبحانی در مورد جزییات واگذاری باقیمانده سهام دولت در ۱۸ شرکت بزرگ گفت: دولت در تعدادی از شرکت‌های گروه یک که طبق قانون باید ۱۰۰ درصد این شرکت‌ها واگذار شوند، مقداری سهام دارد و عمده شرکت‌هایی که قرار است سهام آنها اخیرا در بورس عرضه شود، مربوط به شرکت‌های گروه دو هستند که با تصمیم کمیسیون اقتصادی دولت و هیات واگذاری باید همه سهام دولت در این شرکت‌ها از طریق بورس واگذار شود.

وی افزود: با توجه به اینکه شرکت‌های قابل واگذاری که دولت در آنها سهم دارد، در بورس حاضر بوده و نماد معاملاتی آنها باز است، طبق قانون نمی‌توان سهام این شرکت‌ها را خارج از بورس عرضه کرد.

مشاور رییس سازمان خصوصی‌سازی افزود: از این شرکت‌ها ۶ شرکت پالایشگاهی شامل پالایشگاه‌های لاوان، شیراز، اصفهان، ‌ تهران، بندرعباس و تبریز، سه بانک شامل تجارت، ملت و صادرات، دو شرکت بیمه‌ای شامل بیمه البرز و بیمه اتکایی امین، هلدینگ خلیج فارس، شرکت ملی مس، فولاد مبارکه اصفهان، ایران‌خودرو، سایپا، کشت و صنعت پارس و شرکت سرمایه‌گذاری ملی از شرکت‌هایی هستند که باقیمانده سهام دولت در آنها از طریق بورس و به صورت بلوکی واگذار می‌شود.

واگذاری بر مبنای آیین‌نامه قیمت‌گذاری شرکت‌ها

سبحانی با بیان اینکه اطلاعات کامل این شرکت‌ها در سایت سازمان بورس و نیز در کدال موجود است، گفت: واگذاری بر مبنای آیین‌نامه قیمت‌گذاری شرکت‌ها در هیات واگذاری و نیز تابلوی بورس خواهد بود که در آینده‌ای نزدیک سهام این شرکت‌ها عرضه می‌شود.

وی در مورد این‌که آیا قرار است سهام همه شرکت‌ها یکجا واگذار شود، گفت: بعید است که همزمان باشند، چون مسیر واگذاری‌ها فرآیندی است که باید طی شود و از طرفی واگذاری همه این شرکت‌ها با هم عدد بزرگی برای بازار سرمایه خواهد بود که بیش از چندده هزار میلیارد تومان می‌شود.

مشاور رییس سازمان خصوصی‌سازی در پاسخ به این سوال که آیا با واگذاری سهام دولت در شرکت‌های بورسی مدیریت هم واگذار می‌شود، گفت: این دو مسئله از یکدیگر جدا هستند، به هر حال در حال حاضر شرکت ایران‌خودرو که یک شرکت بورسی است، سهم دولت در آن بین ۱۴ تا ۱۵ درصد است و یا در سایپا ۱۷ تا ۱۸ درصد است؛ یعنی دولت یک بلوک از سهام هر یک از شرکت‌های خودروسازی را دارد، در حالی‌ که بیش از ۸۰ درصد سهام این شرکت‌ها در اختیار بخش غیردولتی است؛ بنابراین ارتباطی بین واگذاری سهام دولت در شرکت‌های بورسی و بحث مدیریت آن وجود ندارد و این در حیطه وظایف ما به عنوان سازمان خصوصی‌سازی نیست.

معیار قیمت‌گذاری

سبحانی با بیان اینکه قیمت‌گذاری باقیمانده سهام دولت در این شرکت‌ها نهایی شده، افزود: معیار قیمت‌گذاری برای واگذاری بلوکی این شرکت‌ها بر مبنای آخرین قیمت تابلوی روز قبل در بورس به علاوه ۲۰ درصد خواهد بود، به شرط این‌که از حداقل قیمت پایه کمتر نباشد.

وی در مورد اینکه در حال حاضر قیمت سهام دو بانک تجارت و صادرات حدود ۴۲ تومان و کمتر از قیمت اسمی است، ‌افزود: مبنای واگذاری سهام دولت در شرکت‌های یادشده تابلوی بورس به علاوه ۲۰ درصد افزایش است و باید صبر کنیم، در روز واگذاری ببینیم قیمت سهام این شرکت‌ها در تابلوی بورس چقدر است و دولت نمی‌تواند قیمت یک نمادی که در بورس مثلاً ۱۰۰ تومان باشد، به قیمت ۱۰۰۰ تومان عرضه کند، بلکه مبنای آخرین قیمت تابلوی بورس به علاوه ۲۰ درصد خواهد بود.

واگذاری به صورت بلوکی و نقدی

مشاور رییس سازمان خصوصی‌سازی تاکید کرد:‌ همه سهام دولت در این شرکت‌ها به صورت بلوکی و نقدی واگذار می‌شود و اندازه هر بلوک در هر شرکت فرق می‌کند و دولت می‌خواهد بنگاهداری را واگذار کند و این یک حرکت خوبی است که سهام دولت در شرکت‌های بورسی واگذار می‌شود.

وی در مورد اینکه آیا بخش خصوصی خرد هم می‌توان سهام این شرکت‌ها را خریداری کند، گفت: دولت سهام خود را به صورت بلوکی و نقدی واگذار می‌کند و ممکن است افرادی در بخش خصوصی باشند که بتوانند این بلوک‌ها را خریداری کنند.

مشاور رییس سازمان خصوصی‌سازی در پاسخ به این پرسش که آیا با وجود واگذاری شرکت‌های دولتی هنوز سهم دولت در اقتصاد ۸۰ درصد است، اظهار داشت:‌ با واگذاری سهام دولت در این بنگاه‌ها سهم دولت در شرکت‌های بورسی مانند ایران‌خودرو یا سایپا صفر خواهد شد و دولت که قصد دارد بنگاه داری را رها کند، این نقطه مثبتی است که می‌تواند میدان را برای فعالیت بیشتر بخش خصوصی باز کند.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

۳۰۰۰هزار مددجوی  زنجانی دفترچه بیمه سلامت دریافت کردند

زنجان-۸ هزار و۵۴۷نفر از مددجویان تحت حمایت کمیته امداد استان زنجان واجد شرایط  دریافت دفترچه بیمه  سلامت هستند .

 • 8

امضای تفاهم‌نامه باشگاه مشتریان بانک سپه با کارگزاری بانک

باشگاه مشتریان بانک سپه در بخش «شرکای تجاری» با شرکت کارگزاری بانک سپه تفاهم نامه امضاء کرد.

 • 14

ایراد از نظام توزیع است نه ارز دولتی

حذف یا اختصاص ارز 4200 تومانی یا همان ارز دولتی به کالاهای اساســی موضوعی است که بارها مورد چالش بســیاری از اقتصاددانان کشور قرار گرفته است؛ ارزی که سال گذشته نه تنها به کاهش بهای اقلام مورد نیاز و ضروری مــردم کمک نکرد بلکه بــا همان قیمتها یا قیمت‌هایی به نسبت بالاتر از نرخ دولتی اعلام شــده به ...

 • 10

رشد پله‌ای در بازار ارز

دنیای اقتصاد : ...

 • 27

مروری بر تجارب جهانی

میثم رادپور /کارشناس اقتصادی ...

 • 35

ظهور قدرت‌های انحصاری؟

دکتر سجاد برخورداری/ هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران ...

 • 41

الزامات موفقیت

موسی شهبازی غیاثی/ کارشناس اقتصادی ...

 • 38

مسیر سرمایه گذاری کشور برای پژوهش نادرست است

کاشان - معاون علم و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه مسیر سرمایه گذاری کشور بر روی پژوهش نادرست است، گفت: تکنولوژی با پول به دست نمی آید.

 • 9

رفع مشکلات ۱۳۰ واحد صنعتی کرمان/ به دنبال توسعه پتروشیمی هستیم

کرمان - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: وضعیت ۱۳۰ واحد صنعتی در حال رصد است و به دنبال رفع مشکلات آنها هستیم.

 • 7

دیدار مدیرعامل بانک توسعه تعاون با استاندار خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون در سفر به استان خراسان جنوبی با استاندار دیدار و گفتگو کرد

 • 38

تذکر مجدد نماینده اهواز در خصوص مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز

نماینده مردم اهواز در مجلس در خصوص وضعیت مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز با بیان اینکه «منازل کارکنان لوله سازی هنوز در ملکیت بانک است» مجدادا به وزیر اقتصاد تذکر داد.

 • 37

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 36

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 34

دستورالعمل مالیاتی خریداران سکه ابلاغ شد

دستورالعمل سازمان امور مالیاتی موضوع مالیات عملکرد دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از سوی رئیس کل سازما مالیاتی ابلاغ شد.

 • 33

تنش‌ بین آمریکا و ایران قیمت نفت را افزایش داد

قیمت نفت در بازارهای جهانی به علت تنش‌های آمریکا و ایران در خلیج فارس با 43 سنت افزایش 65.63 دلار معامله شد.

 • 39

مطالباتِ داروخانه ها پرداخت می شود

قزوین_ مدیرکل بیمه سلامت استان قزوین گفت: مطالباتِ اردیبهشت ماه داروخانه ها پرداخت می شود.

 • 32

پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند/ تیم برانکو اخطار گرفت

کنفدراسیون فوتبال آسیا آرای انضباطی خود را منتشر کرد که بر این اساس پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند.

 • 33

هر پزشک باید برای ویزیت بیمار چند دقیقه وقت بگذارد؟

مدیرکل بیمه سلامت استان هرمزگان با بیان اینکه بیمه‌شدگان روستایی و کمیته امداد برای کاهش هزینه‌های درمان ملزم به رعایت سیستم ارجاع هستند، گفت: هر پزشک متخصص باید درازای دریافت ویزیت ۲۰ دقیقه به بیماران خدمات‌رسانی کنند و بیماران باید به حقوق خود واقف بوده و مطالبه گر باشند.

 • 29