واکنش ها به راه اندازی بازار متشکل ارزی

واکنش ها به راه اندازی بازار متشکل ارزی

تهران- ایرنا- رسانه های داخلی با توجه به تصمیم اخیر بانک مرکزی مبنی بر راه اندازی بازار متشکل ارزی به بررسی نقاط مثبت و منفی این بازار پرداختند و بر لزوم شفافیت آن تاکید کردند.

دوشنبه 2 اردیبهشت 1398 ساعت 19:28

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

به گزارش گروه نشریات خبری، پس از مدت ها انتظار و نوسان های نرخ ارز که بی ثباتی ارزی و اقتصادی را در سال گذشته به دنبال داشت، بانک مرکزی تصمیم گرفت بازار متشکل ارز را راه اندازی کند و نخستین گام ها را برای عملیاتی کردن این بازار بردارد.
نخستین جلسه هیات مدیره بازار متشکل ارزی نیز در هفته گذشته برگزار شد؛ قرار است در نخستین گام برای راه اندازی این بازار، همه صرافی های مجاز و بانک های عامل از درگاهی که اعلام می شود، نسبت به اخذ کد کارگزاری بازار متشکل ارزی اقدام کنند.
بررسی امروز(دوم اردیبهشت ماه) روزنامه ها، خبرگزاری ها و تارنماهای داخلی حاکی از آن است که برخی رسانه های نزدیک به جریان اصلاح طلب عنوان داشتند: بازار متشکل ارزی برای کاهش یا افزایش نرخ ارز نیست بلکه به منظور کشف قیمت راه اندازی می شود و راه‌اندازی این بازار علاوه بر تسهیل قیمت‌گذاری ارز، بر شفافیت بازار هم می‌افزاید.
برخی موضوع های مورد توجه این جریان رسانه ای عبارتند از: ابهام در وضعیت بازار سرمایه؛نرخ ارز در هاله ای از ابهام ؛ تحریم ها عامل تأمین نشدن درآمدهای ارزی و شفافیت در بورس.
رسانه های اصولگرا نیز از یک سو، تغییر نقشه ارزی و ایجاد بازار متشکل ارزی را در کمرنگ کردن تاثیر دبی بر بازار ارز ایران موثر دانستند و از سوی دیگر بازار متشکل ارزی را بازاری جعلی و انحرافی دانستند.
قیمت ارز منوط به تحریم ها؛ لزوم تک نرخی شدن قیمت ارز و احتمال عرضه کالاهای اساسی در بورس کالا از موضوع های مطرح شده توسط این جریان رسانه ای است.

رسانه های اصلاح طلب
-------------------------
** تاثیر راه‌اندازی بازار متشکل ارزی بر نرخ ارز
روزنامه آرمان نوشت: بررسی بازار ارز نشان از وجود یک بلاتکلیفی بین معامله‌ کنندگان دارد. از یکسو آمریکا درصدد فشار بیشتر روی اقتصاد ایران است و از سوی دیگر تصمیمات جدید بانک مرکزی نظیر راه‌اندازی بازار متشکل ارزی فروشندگان و خریداران را مردد گذاشته است. ایالات متحده که در هفته‌های اخیر روی تازه‌ای از دشمنی‌ها خود را نشان داد، اکنون درصدد مخالفت با تمدید معافیت هشت کشور از تحریم خرید نفت ایران است. در این بین اما کارشناسان معتقدند که از بین هشت کشور چین، هند، ژاپن، کره‌جنوبی، ترکیه، تایوان، ایتالیا و یونان احتمال می‌رود معامله نفت فقط با سه کشور آخر قطع شود. بر این اساس در بدبینانه‌ترین حالت هم صادرات نفت ایران به زیر یک میلیون تومان کاهش نمی‌یابد. همچنین به نظر می‌رسد با قیمت‌های موجود در بازار فشارهای آمریکا تاثیر خاصی بر بازار نمی‌گذارد که البته دیگر این کشور تیری در کمان ندارد که به سمت اقتصاد ایران نشانه بگیرد. در دیگر سو راه‌اندازی بازار متشکل ارزی هم علاوه بر تسهیل قیمت‌گذاری ارز، بر شفافیت بازار هم می‌افزاید و در نتیجه پیش‌بینی‌‌ها حکایت از آن دارد که اگر قیمت‌ها کاهشی نشوند، به هیچ وجه کشش افزایش هم ندارند.

به گزارش سایت نامه نیوز، مجید شاکری کارشناس اقتصادی طی یادداشتی در پاسخ به این سوال که آیا بازار متشکل ارزی نرخ ارز را کاهش خواهد داد یا خیر؟ گفت: بازار متشکل برای کاهش یا افزایش نرخ ارز نیست. بلکه به منظور کشف قیمت راه اندازی می شود. اما چون در آن کشف قیمت واقعی انجام می شود و افراد متعهد به تسویه معامله ای که انجام می دهند هستند و نمی توانند صرفاً با لفظ نرخ تعیین کنند، تغییرات نرخ بسیار کمتر از قبل خواهد بود. در نهایت و در صورتی که نرخ بازار متشکل نرخ راهبر بازار آزاد شود (که یک شبه هم رخ نخواهد داد) تغییرات نرخ بازار آزاد (خرده فروشی) هم بسیار کاهش خواهد یافت.

** ابهام در وضعیت بازار سرمایه
روزنامه شرق با تیتر «جدال بیم و امید در بازار سرمایه» می نویسد: شاخص کل بورس تهران در حالی سقف تاریخی خود را شکست که بسیاری از تحلیلگران، آینده اقتصادی کشور در سال 98 را مبهم ارزیابی می‌کنند و نگرانی جدی در مورد درآمدهای دولت و آثار تحریم‌ها دارند؛ از سوی دیگر، برخی از کارشناسان رشد بازار سرمایه را تلاشی برای همسان‌سازی ارزش شرکت‌ها با بازار ارز می‌دانند و رشد این بازار را پایدار ارزیابی می‌کنند. مهم ‌ترین نکته در این میان، ذات بازارهای مالی در تمام دنیاست که نشان داده همیشه در اوج امیدها و رشد پرشتاب قیمت‌ها، یکباره ورق برمی‌گردد و همه تحلیل‌ها زیر سؤال می‌رود؛ پیش از این، پیش ‌بینی می ‌شد که به احتمال خیلی زیاد فروردین و اردیبشهت سال 98 شاخص بورس سبز باشد، اما این روزها مهم‌ترین نکته برای یک فعال اقتصادی، شناخت دقیق نقطه خروج از بازار است... سرمایه‌گذاری که استراتژی خروج ندارد، محکوم به سقوط است؛ البته هنوز نشانه‌ای از پایان روند صعودی شاخص بورس تهران دیده نمی‌شود، اما رشد بی‌پروای این بازار و افزایش پیوسته قیمت‌ها هر روز ریسک را برای سرمایه‌گذار بالاتر می‌برد. خروج آهسته و پله‌ای بخشی از سودها، می‌تواند بهترین استراتژی در این روزها باشد تا سرمایه‌گذار بتواند سکان سرمایه خود را در دست نگه دارد. کم‌ریسک‌ترین شرکت‌ها در شرایط فعلی، نمادهایی هستند که رشد کمتری داشته‌ یا گاهی رشد نکرده‌اند؛ پس از این گروه، برخی نمادهای گروه سیمان، غذایی، دارویی و پتروشیمی کم‌ریسک‌تر( نه لزوما پربازده‌تر) ارزیابی می‌شود.

** نرخ ارز در هاله ای از ابهام
روزنامه ابتکار با اشاره به قیمت دلار در کانال 13 هزار تومانی در خصوص وضعیت آینده قیمت ارز می نویسد: ماندگاری دلار در نرخ 13 هزار تومان از جمله بحث‌هایی است که این روزها بر سر زبان‌ها افتاده و این بازار را بیش از پیش درگیر حاشیه کرده است. برخی از کارشناسان این نرخ را منطقی دانسته که نتیجه عملکرد مثبت دولت یعنی تزریق ارز به اندازه کافی در بازار می‌دانند. اما در مقابل عده‌ای دیگر می‌گویند که تنظیم بازار و نظارت بانک مرکزی را باید در کنار اخبار منتشر شده سیاسی و اقتصادی در نظر گرفت چراکه این بازار به شدت نسبت به اخبار در حوزه‌های دیگر واکنش نشان می‌دهد و نمی‌توان به ثبات‌ این‌ روزهای بازار دل‌خوش کرد.

**تحریم ها، عاملی در عدم تأمین درآمدهای ارزی
خبرگزاری ایسنا نوشت: ایران در شرایط کنونی در مضیقه ارزی قرار دارد. مشکلات مرتبط با تبادلات بانکی در اثر تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران از یک سو و کاهش درآمدهای نفتی از سوی دیگر سبب شده ایران با دشواری‌هایی در حوزه تأمین درآمدهای ارزی خود روبرو باشد.

**لزوم شفافیت در بورس
عباس هشی،کارشناس ارشد اقتصاد در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا در خصوص ظرفیت‌های بورس کالا در تحقق رونق تولید عنوان کرد: در بیش از یک دهه‌‌ای که از فعالیت بورس کالا می‌گذرد، این نهاد توانسته در جهت شفافیت گام‌های مؤثری بردارد ولی به دلیل فساد نهادینه ‌ای که در لایه‌های مختلف اقتصاد وجود دارد و از طرفی عموما بخشی از محصولات در زنجیره تولید در بورس کالا معامله نمی‌شود، شفافیت کامل در بازار کالایی کشور هنوز محقق نشده و به منظور شفافیت در تمام بخش‌ها، ورود حداکثری محصولات در تالار شیشه ای بورس لازم به نظر می‌رسد.
هشی ادامه داد: فلسفه راه‌اندازی بورس کالا به شفافیت بر می‌‌گردد؛ در واقع قانون‌گذار سعی کرد تا محلی ایجاد کند تا خریدار و فروشنده از مقرراتی تبعیت کنند که برای معاملات عادلانه و شفاف باشد. همچنین عنوان شد که هر محصولی که از در بورس کالا عرضه می‌شود از شمول قیمت گذاری دولتی خارج می‌شود اما بعضا شاهد هستیم این محصولات نیز دستخوش ایجاد محدودیت و قیمت گذاری می‌شوند که امیدواریم در سال رونق تولید شاهد اتخاذ این شیوه‌های غیرضروری و التهاب آفرین نباشیم.

رسانه های اصولگرا
-----------------------
**راه اندازی بازار متشکل ارزی
روزنامه وطن امروز با عنوان «تابلوی بازار جدید جایگزین تابلوی صرافی ها» عنوان داشت: در شرایطی که رئیس کل بانک مرکزی چند بار وعده راه‌اندازی بازار متشکل ارزی را تا پایان فروردین داده بود، با اتمام فروردین هنوز خبری از راه‌اندازی این بازار مهم و تاثیرگذار نشده است. این موضوع به قدری مهم است که کارشناسان اعتقاد دارند، در شرایط فعلی و با توجه به تحرکات ایران برای تغییر نقشه ارزی و ایجاد بازار متشکل ارزی، که این دو اقدام در کمرنگ کردن تاثیر دبی بر بازار ارز ایران بسیار موثر هستند، آمریکا تمام تلاش خود را متمرکز کرده که از این فاصله استفاده کرده و با فشار از کانال دبی، نرخ ارز را افزایش دهد.

حسین صمصامی سرپرست اسبق وزارت اقتصاد در گفتگو با خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه تمام معاملات ارزی بایستی در سامانه نیما انجام شود و نیاز به تشکیل یک بازار جدید نیست، گفت: بازار متشکل ارزی به ‌مانند بازار ثانویه به‌دلایل مختلف جعلی و انحرافی است.وی با بیان اینکه، بازار جدید ارزی (با عنوان بازار متشکل) یک بازار جعلی است، گفت: عملاً این مجموعه جدید یک بازار نبوده چراکه ابزارها و عناصر اصلی ایجاد یک بازار متشکل از طریق جمع شدن چند صراف و بانک مرکزی در شرایط موجود امکان‌پذیر نیست.

** قیمت ارز منوط به تحریم ها
به گزارش خبرگزاری فارس، در روزهای اخیر و پس از فروکش کردن نوسان نرخ ارز و ثبات نسبی دلار در دامنه 13 هزار تومان، آنچه که این روزها بر فضای بازار ارز حاکم شده است، انتظار برای مشخص شده اتفاقات نامشخص روزهای آینده است. آنچه که این فضای نامشخص را به وجود آورده است، انتظار بازار برای تغییرات سطح تحریم‌ها و تغییرات میزان فروش نفت ایران از یک طرف و از طرف دیگر آغاز به بازار بازار متشکل ارزی و تاثیر آن بر سطح عمومی قیمت‌ها و تغییر ساختار بازار ارز است. با توجه به اینکه هنوز تحلیلی از سطح رخدادها و تاثیر آن بر بازار ارز وجود ندارد و اخبار ضد و نقیضی از اعمال تحریم‌های جدید از سوی دولت آمریکا منتشر شده، به نظر می‌رسد، شوک مورد انتظار در اردیبهشت ماه امسال در بازار ارز در ماه‌های قبل‌ پیش‌خور شده و اضافه شدن مولفه تحریمی جدید، اثر جدیدی برای بازار ارز ایجاد نخواهد کرد و همان طور که مطرح شد، بازار متشکل ارزی به زودی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد، اما با توجه به نامشخص بودن ابعاد و میزان حضور فعالان بازار ارز در این بازار، میزان تاثیر راه‌اندازی این ساختار جدید چندان قابل سنجش نیست و هرگونه بررسی تحلیلی و فنی بازار متشکل پس از راه‌اندازی و آغاز روند فعالیت آن قابل انجام است.
فارس افزود: این وضعیت، شرایط انتظار را برای بسیاری از فعالان اقتصادی و حتی فعالان بازار ارز به وجود آورده و از حجم معاملات کاسته است و به نظر می‌رسد، در صورتی که بازار متشکل ارزی زودتر از اخبار تحولات تحریمی آغاز فعالیت خود آغاز کند، منحنی قیمت ارز به سمت پایین هدایت خواهد شد و در این صورت بازار ارز باید منتظر یک کاهش نسبی در نرخ ارز باشد. اما میزان ماندگاری نرخ ارز در رقم جدید، منوط به فعالیت این بازار و سیاست‌گذاری‌های دیگر بانک مرکزی و دولت در حوزه داخلی و بین‌المللی است.

** لزوم تک نرخی شدن قیمت ارز
حجت‌الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم با بیان اینکه نوسانات نرخ ارز از عوامل بسیار مهم و تاثیرگذار بر تولید بوده و در سال‌های گذشته مشکلات بسیاری را ایجاد کرده است، اظهار داشت: نرخ ارز چندگانه در کشور موجب تنزل سرمایه‌گذاری و شکست جدی سرمایه‌گذاران خواهد شد.وی با بیان اینکه نوسانات ارزی در کنار عدم حمایت از کالای ایرانی و واردات، مثلت مشکلات پیش‌روی تولید ملی است، افزود: اگر هدف دولت این است که دلار را تک‌نرخی کند، با فاصله قیمت اعلام شده با نرخ ارز آزاد، هیچ‌گاه نمی‌تواند به این اهداف مهم دست یابد، با تک نرخی نشدن ارز، دلالان به پول بیشتری دست می‌یابند و نبض بازار را در دست می‌گیرند.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: با وجود اینکه دولت‌ها، شعار دادند که باید ارز تک‌نرخی داشته باشیم تا از یک‌سری رانت‌خواری و جیره‌خواری جلوگیری شود اما تاکنون نه در دولت‌های قبلی و نه در این دولت این موضوع اجرایی نشده است.

** احتمال عرضه کالاهای اساسی در بورس کالا
به گزارش سایت مشرق نیوز، محمدی انارکی نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رونق تولید در فضای غیرشفاف و از طریق بازارهای غیررسمی محقق نخواهد شد، گفت: اقتصاد کشور از چند جبهه همچون تحریم، نوسانات ارزی و وجود واسطه‌های مخرب مورد فشار است که این عوامل می‌تواند به طور مستقیم کالاهای اساسی و مواد اولیه را تحت تأثیر قرار دهد؛ از این رو داد و ستد کالاهای اساسی در بازارهای غیررسمی که امکان نظارت بر آنها وجود ندارد، بر مشکلات می‌افزاید و باید زمینه عرضه حداکثری محصولات در بورس کالا که دارای شفافیت آماری است را فراهم کنیم.
تلاطم در خرید و فروش کالاهای اساسی سبب شد تا دولت راهکارهای مختلفی از جمله ارایه کالا با کد ملی یا ارسال آن از طریق پست را مدنظر قرار داده و اکنون هم به عرضه این اقلام در بورس کالا فکر کند.
پژوهشم**9351**1181

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

ثروت کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا چه قدر است؟/ ترامپ در صدر

تنها دو نفر از نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا بالای یک میلیارد دلار ثروت دارند.

 • 2

هشدار صریح بانک مرکزی آلمان در خصوص وضعیت اقتصاد این کشور

بانک مرکزی آلمان اعلام کرد روند کوچک شدن اقتصاد این کشور ممکن است ادامه یابد.

 • 3

"پارسه" پول خرد ایران می‌شود/ سکه و دلار با پول جدید چند؟

با تقدیم لایحه حذف چهار صفر از پول ملی، طبق اعلام بانک مرکزی "پارسه" به عنوان پول خرد ایران مطرح شده است که با این حساب قیمت‌های فعلی در واحد پولی جدید به این صورت می‌شود که هر سکه بهار آزادی چهار میلیون و ۱۵۰ هزار تومانی، ۴۱۵۰ تومان خوانده می‌شود یا هر دلار آمریکا که امروز ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان است ...

 • 3

رشد ۳۱۰۰ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس روز جاری با رشد ۳۱۸۶ واحدی در پایان معاملات به ۲۶۶ هزار و ۱۲۷ واحد رسید.

 • 5

روز سبز معاملات در بورس تهران

امروز در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران در مجموع قیمت ۴۴۶ سهم با رشد و ۸۴ سهم با افت روبرو شد؛ به این ترتیب شاخص بورس تهران توانست سقف کانال ۲۶۵ هزار واحدی را بشکند و وارد کانال ۲۶۶ هزار واحدی شود و باز هم رکوردی تازه به ثبت برساند.

 • 4

آخرین نرخ‌ها از بازار ارز

بازار ارز امروز هم درگیر نوسان نبود و قیمت‌ها تا حدودی از ثبات برخوردار بود، هر دلار در بازار تا ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان معامله شد که تفاوتی چندانی با قیمت صرافی‌های منتخب و بانک‌ها نداشت.

 • 2

پرداخت علی‌الحساب مطالبات تیر ماه پزشکان خانواده روستایی؛ به زودی

مدیرکل دفترخدمات عمومی سازمان بیمه سلامت گفت: در سال جاری سازمان بیمه سلامت ۸۰ درصد علی الحساب مطالبات برنامه پزشکی خانواده روستایی مربوط به ۳ ماهه ابتدایی سال را پرداخت کرده و به زودی علی الحساب تیر ماه ۹۸ نیز پرداخت می‌شود.

 • 2

قابلیت اعتماد به زیرساخت‌های احراز هویت؛ لازمه مبارزه با پولشویی

پژوهشکده بیمه گزارش نهایی طرح پژوهشی آسیب‌شناسی و ارائه پیشنهاد جهت اصلاح قوانین مبارزه با پولشویی در صنعت بیمه را ارائه کرد که براساس آن این موضوع نیازمند قابلیت اعتماد به زیرساخت‌های احراز هویت است.

 • 2

طرح کار و تحصیل هم‌زمان مرکز رشد بیمه رازی

شرکت بیمه رازی با همکاری دانشگاه رایانه‌ای تهران اقدام به پذیرش نماینده فروش بیمه زندگی در سراسر کشور کرده است.

 • 3

ریزش سیاسی بورس‌ها در آسیا

تداوم بحران داخلی هنگ کنگ باعث ریزش شاخص‌های بورسی در آسیا شد.

 • 2

سامانه بورس، ظرفیت پذیرش سهام عدالت را ندارد

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران اعلام کرد : برای عرضه سهام عدالت در بورس مکانیزم‌ معاملاتی و ابزارها و روش‌ها باید مشخص شود و سامانه بورس پاسخگوی پذیرش همه سهامداران عدالت نیست.

 • 3

سامانه بورس، ظرفیت پذیرش سهام عدالت را ندارد

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران اعلام کرد : برای عرضه سهام عدالت در بورس مکانیزم‌ معاملاتی و ابزارها و روش‌ها باید مشخص شود و سامانه بورس پاسخگوی پذیرش همه سهامداران عدالت نیست.

 • 4

هزینه هنگفت خرید الکل و مواد مخدر توسط آمریکایی‌ها

بررسی انجام شده نشان می‌دهد در آمریکا ۱۵۰ میلیارد دلار صرف خرید کوکائین، متامفتامین، ماری‌جوانا و هروئین می‌شود.

 • 3

انهدام باند سرقت از صرافی‌ها

اعضای باندی که در پوشش مامور اقدام به سرقت بیش از 15 هزار یورو و دلار از صرافی‌ها کرده بودند دستگیر شدند.

 • 2

روس‌ها به طلا خریدن ادامه می‌دهند

حجم ذخایر طلای روسیه در ماه ژوئیه ۹ تن دیگر افزایش یافت.

 • 2

عقب‌نشینی دلار در برابر ین و یورو

دلار نتوانست به صعود خود در برابر ارزهای مهم جهانی ادامه دهد.

 • 4

واریز ۳هزار میلیارد تومان حق بیمه ثالث به حساب سه ارگان

صنعت بیمه مکلف است ۳۰۰۰میلیارد تومان از اصل حق بیمه شخص ثالث دریافتی را طبق بودجه نزد خزانه‌داری واریز کنند که این مبالغ، در اختیار نیروی انتظامی، سازمان راهداری و اورژانس قرار می‌گیرد.

 • 4

بیمه عمر تسهیلات قرض الحسنه بانک رفاه اقساطی شد

بانک رفاه، در راستای رضایتمندی مشتریان، بیمه عمر تسهیلات قرض الحسنه پرداختی به مشتریان خود را اقساطی کرد.

 • 4

ترامپ باز هم خواستار دلار ارزان شد

رئیس جمهور آمریکا از بانک مرکزی این کشور خواست نرخ بهره را ۱ درصد کاهش دهد.

 • 4

برگزاری ۱۱ مجمع بانکی از ۲۱ بانک حاضر در بورس

نگاهی به اطلاعیه‌های کدال نشان می‌دهد با پایان یافتن فصل مجامع از میان ۲۱ بانک حاضر در بازار سهام، مجمع صاحبان سهام ۱۱ بانک تا کنون برگزار شده است

 • 4