هدایت نقدینگی خُرد به سمت بنگاه‌های کوچک تولیدی

هدایت نقدینگی خُرد به سمت بنگاه‌های کوچک تولیدی

امروز در مراسمی با حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و وزیر صنعت، معدن و تجارت، تفاهم‌نامه تأمین مالی تولید با سرمایه‌های خُرد مردمی امضاء شد.

چهارشنبه 2 تیر 1400 ساعت 8:5

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا)، بر اساس این تفاهم‌نامه، استفاده واحدهای تولیدی و طرح‌ها از ابزار تأمین مالی جمعی به‌منظور هدایت سرمایه‌های خرد مردمی به سمت تولید و تأمین منابع مالی مورد نیاز برای راه‌اندازی، حفظ یا توسعه فعالیت‌های بخش صنعت، معدن و تجارت توسعه می‌یابد.

دکتر دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در این جلسه با اشاره به نقش اصلی سازمان بورس در تأمین مالی بخش‌های مختلف تولیدی در کشور گفت: سازمان بورس همواره به دنبال این است که فضایی ایجاد کند که منابع و نقدینگی موجود در کشور به سمت تولید برود.

وی افزود: اگرچه در نگاه اول روش‌های تأمین مالی در بورس نسبت به روش‌های تأمین مالی از طریق سیستم بانکی پیچیده‌تر به نظر می رسد که متناسب با شرکت ها و بنگاه های بزرگ است و این‌طور تصور می‌شود که بنگاه‌های کوچک راهی برای تأمین مالی از طریق بازار سرمایه ندارند اما این برداشت صحیح نیست و ما در بازار سرمایه با استفاده از ابزارهای مختلف ازجمله تأمین مالی جمعی این فضا را ایجاد کرده‌ایم که شرکت‌های تولیدی کوچک نیز بتوانند از طریق بازار سرمایه تأمین مالی کنند.

وی با بیان اینکه در این روش تأمین مالی، پس‌انداز کنندگان خرد و تولیدکنندگان خرد به یکدیگر متصل می‌شوند افزود: تأمین مالی جمعی یکی از نمودهای اصلی مشارکت مردم در اقتصاد و اقتصاد مردمی است و بنگاه‌هایی که تأمین مالی کمتری نیاز دارند می‌توانند از طریق پلتفرم تأمین مالی جمعی سرمایه‌های خرد را جذب کنند.

رئیس سازمان بورس با تأکید بر اینکه در این مسیر ما در ابتدای راه هستیم و همکاری وزارت صمت با بازار سرمایه می‌تواند بازار را در این حوزه به بلوغ برساند گفت: در حال حاضر بیش از ۵۷ میلیون نفر از افراد جامعه، سهامدار هستند و تعداد زیادی از شرکت‌هایی که این افراد سهامدارشان هستند، به‌نوعی با وزارت صمت ارتباط دارند و از نظر مدیریت، سیاست‌گذاری و حمایت، تصمیماتی که از سوی وزرت صنعت، معدن و تجارت صورت می‌گیرد با منافع سهامداران ارتباط مستقیم پیدا می‌کند ازاین‌رو بازار سرمایه و سهامداران انتظار دارند تا همکاری و حمایت‌های لازم در این حوزه‌ها از سوی وزارت صمت تداوم یابد.

در ادامه این جلسه علیرضا رزم‌حسینی سهم واحدهای خرد در دنیا و ایران در حوزه اشتغال و تولید را بالا توصیف کرد و گفت: ایجاد یک بستر مناسب برای جذب سرمایه‌های خُرد در این واحدها از وظایف وزارت صمت بوده و تحقق این هدف با استفاده از بازار سرمایه در دستور کار وزارتخانه قرار گرفته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر تأثیر سیاست‌های پولی کشور در حوزه تولید و صنعت، اجرای طرح تأمین مالی تولید با سرمایه‌های خُرد را یکی از برنامه‌های مهم برای هدایت نقدینگی سرگردان به حوزه تولید در راستای مقابله و کنترل تورم و گرانی دانست و افزود: هرگونه تصمیم‌گیری در حوزه سیاست‌های پولی و اقتصادی باید در راستای تقویت صنعت، تولید، صادرات و واردات باشد که در غیر این صورت با افزایش نقدینگی در جامعه تورم و گرانی ایجاد می‌شود.

رزم حسینی همچنین بر سرمایه‌گذاری و تضمین حفظ اصل سرمایه مردم در اجرای این طرح تأکید کرد و آن را موضوعی مهم و عملیاتی دانست. وی با اشاره به خدمات مناسب مشاوره‌ای در حوزه تولید در شهرک‌های صنعتی کشور گفت: ظرفیت تولید در کشور قابل ملاحظه است و سیاست وزارت صمت در بخش تجارت بین‌المللی، واردات مدیریت شده و مبتنی بر تولید داخل است و واردات را بر اساس سیاست‌های بالادستی، در راستای تقویت واحدهای تولیدی مدیریت خواهد کرد که این سیاست حمایت از تولید داخل حتی با اجرایی شدن برجام و برداشته شدن محدودیت‌های وارداتی هم در اولویت خواهد بود.

رزم حسینی، رشد صنعتی کشور در سال گذشته را ۷.۱ درصد بیان کرد و افزود: در سه ماه نخست امسال، با وجود همه مشکلات و محدودیت‌ها، در ۲۴ رشته صنعتی شاهد رشد بیش از ۵۰ درصد بودیم و در بخش تجارت بین‌المللی نیز دستاوردهای خوبی حاصل شده که امیدواریم این روند همچنان ادامه داشته باشد.

لازم به ذکر است بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که امروز امضا شد، حوزه‌های هدف برای این ابزار تأمین مالی (تأمین مالی جمعی) شامل فعالیت‌های دانش‌بنیان، واحدهای کوچک و متوسط، طرح‌های تکمیلی و توسعه در مقیاس کوچک و استارت آپ ها است. بر اساس این تفاهم‌نامه وزارت صمت و سازمان بورس با همکاری عاملین دارای مجوز، برای شناسایی و معرفی شرکت‌های هدف و نیازمند به تأمین مالی در راستای پیشبرد اهداف این تفاهم‌نامه اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در چهارچوب قوانین و مقررات حاکم، جهت توسعه و گسترش استفاده از ابزار تأمین مالی جمعی توسط فعالان بخش صنعت معدن و تجارت اقدامات لازم را به‌منظور تسهیل گری در فعالیت فرایند عملیاتی شدن این ابزار انجام خواهد داد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

جذب ۵۳۰ هزار میلیارد تومان در صندوق‌های بورسی

مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس گفت: تاکنون بیش از ۵۳۰ هزار میلیارد تومان در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بورس جذب منابع شده است.

 • 22

تاکید مدیرعامل بانک دی بر ارائه خدمات ممتاز بانکی

مدیرعامل بانک دی در بازدید از تعدادی از شعب تهران، بر ضرورت تکریم ویژه مشتریان جامعه هدف و توجه به کیفیت ارائه خدمات به ایشان تأکید کرد.

 • 106

گیرندگان وام ودیعه مسکن در آستانه ۱۰ هزار نفری شدن

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از رسیدن تعداد گیرندگان وام ودیعه مسکن به ۹ هزار و ۴۰۰ نفر خبر داد.

 • 9

شاخص‌ سهام در پایان هفته بر مدار نزولی بسته شد

بازار سرمایه در هفته منتهی به ۲۵ شهریورماه، شاهد افت شاخص کل بورس در پنج روز فعالیت بازار بود. به گونه‌ای که در نهایت نماگر به کانال پایین‌تر وارد شد.

 • 24

برگزاری قرعه کشی طرح راه رفاه برگزار شد

در راستای ایجاد روابط بلندمدت و بهره مندی اعضای باشگاه مشتریان بانک رفاه از مزایای عضویت در باشگاه، مراسم قرعه کشی دوره های نهم و دهم طرح "راه رفاه باشگاه مشتریان" برگزار شد.

 • 65

دو میلیارد دلار طرح سرمایه گذاری خارجی تصویب شد

۶۸ طرح سرمایه‌گذاری خارجی معادل مبلغ دو میلیارد دلار در دویست و پنجاه و یکمین جلسه هیات سرمایه‌گذاری خارجی تصویب شد.

 • 11

احداث ۱۲۰۰ هکتار گلخانه با حمایت بانک کشاورزی در ۱۸ ماه اخیر

با حمایت و مشارکت بانک کشاورزی، از ابتدای سال ۱۳۹۹ تا ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ در مجموع ۱۲۰۰ هکتار گلخانه در کشور احداث شده است.

 • 31

تجارت ۲۸ میلیارد دلاری ایران با کشورهای عضو پیمان شانگهای

سخنگوی گمرک از تجارت ۲۸ میلیارد دلاری ایران با کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای خبر داد.

 • 51

برگزاری مجمع عمومی سالانه بانک مسکن

جلسه مجمع عمومی عادی سالانه بانک مسکن با حضور اعضای اصلی این مجمع برگزار شد.

 • 52

قرمزپوشی بورس در ایستگاه پایانی هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش  ۸۶۶۵ واحدی معادل ۰.۵۸ درصد به یک میلیون و ۴۸۸ هزار و ۲۹۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۲۴۸ واحدی به ۲۱ هزار و ۹۹۷ واحد رسید.

 • 48

راه‌اندازی قرارداد اختیار معامله سکه طلا با سررسید دی ۱۴۰۰

مدیریت توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران، با صدور اطلاعیه‌ای از راه‌اندازی قرارداد اختیار معامله سکه طلا با سررسید دی ماه ۱۴۰۰ از روز دوشنبه ۲۹ شهریور ماه خبر داد.

 • 45

فرآیندهای پُرکاربرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری چک لیست‌دار شدند

سازمان بورس و اوراق بهادار چک‌ لیست‌هایی برای تعدادی از فرایندهای پُر کاربرد حوزه اجرایی صندوق‌های سرمایه‌گذاری تدوین و ابلاغ کرد.

 • 38

بازگشت بیش از ۱۰۰ طرح راکد و نیمه تمام به چرخه تولید

بانک کشاورزی در نیمه نخست سال جاری، بیش از ۱۰۰ طرح راکد و نیمه تمامی که روند اجرایی آنها دچار وقفه یا رکود شده‌اند را با هدف راه‌اندازی مجدد و رونق بخش کشاورزی تعیین تکلیف کرد.

 • 11

شاخص کل بورس بیش از ۲۱ هزار واحد تقویت شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۲۱۷۳۰  واحدی معادل ۱.۴۷ درصد به یک میلیون و ۴۹۶ هزار و ۹۵۵ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۱۱۵  واحدی به ۲۲ هزار و ۲۴۵ واحد رسید.

 • 37

سرمایه مناسب و کافی بانک‌ها پیش شرط حفظ سلامت نظام بانکی

مدیرعامل بانک صنعت و معدن گفت: بانک‌ها برای حفظ ثبات عملکرد و افزایش کارایی، نیازمند سرمایه مناسب و کافی هستند و لازم است همواره نسبت کفایت سرمایه خود را پالایش کنند.

 • 32

سود خالص بانک گردشگری در پایان سال ۹۹ افزایش یافت

اطلاعات و صورت‌های مالی تلفیقی (حسابرسی شده) ۱۲ ماهه منتهی به پایان سال گذشته بانک گردشگری در سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران (کدال)، منتشر شد.

 • 28

جزییات تغییرات تورم دهک‌ها در تیرماه/ متوسط رشد ماهانه؛ ۳.۵ درصد

نرخ تورم دهک‌های هزینه‌ای در تیرماه امسال به صورت متوسط ۳.۵ درصد افزایش داشته و کارشناسان معتقدند دولت باید در زمینه مهار نرخ تورم در ماه‌های پیش رو تصمیمات درست و موثری را اتخاذ کند.

 • 14

پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در بانک تجارت

بانک تجارت درپایان مردادماه سال جاری تعداد ۸۱۱۳ فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به متقاضیان پرداخت کرده است.

 • 35

اولین جلسه ارزیابی عملکرد سازمان هدفمندی یارانه‌ها

اولین جلسه ارزیابی عملکرد سازمان هدفمندسازی یارانه‌های کشور در سال ۱۴۰۰ در محل سالن جلسات سازمان هدفمندسازی برگزار شد.

 • 9

تشکیل کارگروه مشترک مجلس و قوه قضائیه برای آسیب‌شناسی قوانین اقتصادی

این نشست با حضور رئیس مجلس، وزیر دادگستری و مسئولان قوه قضائیه،به بهبود و تنظیم قوانین و اصلاحات ساختاری مربوط به تشکیل شعب تربیت قضات در کشور کمک می کند.

 • 18