نقدشوندگی حداکثری محرک پویایی بازار سرمایه

نقدشوندگی حداکثری محرک پویایی بازار سرمایه

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: یکی از مهم‌ترین عوامل پویایی امروز بازار سرمایه ایران، نقدشوندگی حداکثری است.

چهارشنبه 12 تیر 1398 ساعت 20:50

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

به نقل از سنا، شاپور محمدی عنوان کرد: یکی از مهمترین عوامل پویایی امروز بازار سرمایه ایران ، نقدشوندگی حداکثری است. در اوایل سال ۹۵ و در هر ماه، بطور میانگین بین ۶۰ تا ۷۰ نماد معاملاتی متوقف بود، اما درحال حاضر میانگین نمادهای متوقف به ۱۰ نماد کاهش یافته است.

سخنگوی سازمان بورس با تاکید به اهمیت نقدشوندگی افزود: کاهش توقف نمادها نشان می دهد، نقدشوندگی که یکی از خواسته های اصلی فعالان بازار بود، تا حد قابل مطلوبی تامین شده است. با این وجود نهاد ناظر به همین میزان اکتفا نمی کند و در تلاش هستیم تعداد نمادهای متوقف را کاهش داده و در کنار افزایش سهام شناور آزاد، نقدشوندگی بازار را افزایش دهیم.

دبیر شورای عالی بورس یکی از بحث های مهم بازار سرمایه را در خصوص چالش های عرضه های اولیه دانست و گفت:  در عرضه های اولیه روش ثبت سفارش با BookBiulding تا حد زیادی از مشکلات اهالی بازار را برطرف کرد. روش ثبت سفارش جدید در عرضه های اولیه مسیر ارتقای فضای عادلانه در بازار سرمایه را هموار کرد.

وی ابزارهای مالی جدید را عامل دیگر پویایی بازار سرمایه دانست و ادامه داد : موضوع دیگر که در مطالبات اهالی بازار، بارها شنیده شد، ورود ابزارهای مالی جدید بود. خواسته فعالان بورسی این بود که باید شرایطی فراهم شود تا به غیر از سهام، ابزارهای قابل معامله نیز در بورس وجود داشته باشد. در کنار ابزارهای مرسوم و کلاسیک دنیا، ابزارهای مالی اسلامی نیز با موافقت کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار به خانواده بازار سرمایه وارد شد. در این میان ابزار اجاره سهام، یکی از دستاوردهای مهم در این زمینه بود. اوراق مرابحه؛ اوراق منفعت؛ اوراق وکالت، اوراق جعاله از جمله مهم ترین اوراقی است که طی یکی دو سال اخیر به مرحله عملیاتی وارد شدند.

وی در خصوص اوراق فروش استقراضی بیان داشت:  بحث فروش استقراضی Short selling در دستور کار سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفت. اما این ابزار با مبانی شرعی و بومی کشور همخوانی نداشت بنابراین ابزار جدیدی با عنوان فروش تعهدی جایگزین آن می شود.

 محمدی با اشاره به اینکه پس از بحث نقدشوندگی، تکمیل جعبه ابزار های بورسی کشور عامل پویایی است، افزود: خلق فرصت سودآوری بالاتر برای سرمایه‌گذاران در عین ثبات‌آفرینی از ویژگی های ابزار "فروش تعهدی" است. در مواقعی که بازار متاثر از عوامل روانی است و فضای آن با عوامل بنیادی همخوانی ندارد، ابزارهایی همچون فروش تعهدی در نقش تثبیت کننده به میدان می آیند و  به تعادل بیشتر بازار کمک می‌کنند.

سخنگوی سازمان بورس در ادامه با اشاره به پیشرفت ها در زمینه زیرساخت بازار سرمایه عنوان کرد: در حوزه آی تی سازمان بورس برنامه های خوبی را اجرایی کرده است. جدایی هسته معاملات بورس و فرابورس؛ یکی از مهمترین اقدامات در این حوزه بود. این موضوع کمک کرد ریسک های حول این سامانه تا حد زیادی کاهش یابد.

 محمدی گفت: به روز رسانی سامانه معاملات، فرصتی بود که در اختیار سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفت. سامانه معاملاتی که حدود یک دهه، به روزرسانی نشده بود، به روزرسانی شد و بسیاری از مشکلات آن برطرف شد. سامانه رصد نیز در این مدت راه اندازی شد. این سامانه با هدف چابک سازی فعالیت های اداری تأسیس شد.  

دبیر شورایعالی بورس، بحث تعیین حد اعتبار کارگزاری ها را یکی دیگر از اقدامات مهم دانست و دسترسی به این مهم را مدیون همت معاونت نظارت بر نهادهای مالی و کانون کارگزاران قلمداد کرد و گفت: Credit limit   یکی از کارهایی بود که ریسک بازار سرمایه را تا اندازه بسیار زیادی کاهش داد.

وی ادامه داد: در دو سال و نیم اخیر بحث امنیت اطلاعات بازار سرمایه (مکنا)، اتفاق افتاد. در حال حاضر ممیزی امنیت اطلاعات در بازار سرمایه به خوبی پیگیری می شود. بخش عمده ای از ارکان و فعالان بازار سرمایه اعم از کارگزاری ها، تامین سرمایه ها، شرکت های تامین سرمایه  از نظر امنیت اطلاعات، ممیزی می شوند و این یکی بهترین اقدامات در زمینه زیرساختی بود. این قابلیت جدید کمک می کند شاهد بازار سرمایه ای با خحداقل آسیب پذیری باشیم. در حال حاضر همه سرویس ها در شرایط مطلوبی قرار دارند.

رئیس سازمان بورس با موشکافی اقدامات انجام شده در حوزه قضایی خاطرنشان کرد: در حوزه اقدامات قضایی و حقوقی، اداره پیشگیری  و حمایت های قانونی در سازمان بورس و اوراق بهادار تشکیل شد.

سهامدارانی که نتوانستند سود سهام خود را دریافت کنند؛ سهامدارانی که به هرنحوی شکایت دارند می توانند شکواییه خود را به این نهادها ارسال کنند تا از این مجرا پیگیری شود. در اداره پیشگیری قرار است تا کدهای رفتاری برای مدیران شرکت های بورسی تنظیم شود. در برخی مواقع استراتژی مدیر شرکت بورسی از نظر مدیران ناظر خطا و نامناسب است. اما ابزار قانونی برای برخورد با چنین تصمیماتی وجود ندارد. کدهای رفتاری که در نظر گرفته شده و ابلاغ می شود کمک می کند تا اندازه زیادی این حوزه بهبود پیدا کند.

رییس سازمان بورس  یادآور شد: سیگنال فروشی، نشر اطلاعات غلط و کذب، از دیگر مواردی بود که از سوی نهاد ناظر پیگیری شد. سازمان بورس در خصوص این موارد پرونده های قضایی تشکیل داد و بسیاری از سایت ها و شبکه های سیگنال فروشی به این ترتیب، مسدود شده اند. بعضی افراد در بورس، دستکاری قیمتی انجام می دادند، در همین راستا، پرونده قضایی در محاکم قضایی تشکیل و علیه این افراد شکایت شد و نتیجه این اقدامات بازار سرمایه ای پویا است.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

نرم افزار ریمای بانک توسعه صادرات ایران بروز رسانی شد

نرم افزار ریما (تولید رمز پویا برای کارت های بانکی) بانک توسعه صادرات ایران تا کنون در چند نوبت به روز رسانی شده و قابلیت های جدیدی به آن افزوده شده است.

 • 11

باقی‌مانده سهام عدالت عید غدیر و ۲۲ بهمن آزاد می‌شود

رییس جمهور با اشاره به آزادسازی ۳۰ درصدی سهام عدالت اعلام کرد که ۳۰ درصد دیگر این سهام در روز عید غدیر و ۳۰ درصد دیگر نیز در روز ۲۲ بهمن آزاد خواهد شد.

 • 11

قطعی یکروزه سیستم‌ها و سامانه‌های بانک سپه

با توجه به استقرار سامانه جدید بانکداری الکترونیک بانک سپه تمام درگاههای غیرحضوری این بانک از ساعت ۱۲ روز پنجشنبه ۱۹ تیرماه به مدت ۲۴ ساعت قطع و تا یک هفته با اختلال احتمالی مواجه خواهد شد.

 • 11

جزییات عرضه عمده ۸.۵ درصدی سهام بانک پارسیان

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای جزییات عرضه عمده ۸.۵ درصدی سهام بانک پارسیان را اعلام کرد.

 • 10

لیست کارت‌های اجاره‌ای به صمت و بانک مرکزی رفت

معاون گمرک اعلام کرد : تمامی کارت‌های بازرگانی مشکوک، در مسیر قرمز انتخاب مسیر اظهارنامه قرار گرفته و هیچگونه تسهیلاتی از سوی گمرک به این کارت‌های بازرگانی اعطاء نشده است.

 • 12

بانک مشترک ایران و ونزوئلا به مجمع می‌رود

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه بانک مشترک ایران و ونزوئلا موافقت کرد.

 • 11

استراتژی ارتباطی در چارچوب هدفگذاری تورم

طراحی یک برنامه راهبردی جامع برای تعامل با ذینفعان یکی از کلیدی‌ترین پیش‌نیازها و الزامات اتخاذ چارچوب هدفگذاری تورمی است.

 • 14

انتصاب رئیس جدید اداره امور شعب استان آذربایجان غربی

با حضور مدیر امور شعب منطقه یک کشور بانک، آئین معارفه علی اصغر اصغرزاده به عنوان رئیس جدید اداره امور شعب استان آذربایجان غربی برگزار شد.

 • 15

تجهیز بیمارستان بانک ملی ایران به دستگاه Cell Saver

بیمارستان بانک ملی ایران به دستگاهی مجهز شده که در عمل های جراحی سنگین، خون از دست رفته بیمار را به خودش تزریق و او را از دریافت خون به روش های معمول بی نیاز می کند.

 • 15

با بات بله چرتکه بنداز!

شرکت کنندگان در چهل و یکمین دوره قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز ریالی و ارزی بانک ملی ایران می توانند با بازو (بات) بله، وضعیت و امتیاز خود را رصد کنند.

 • 10

تشکیل کارگروهی برای پیگیری دغدغه‌های بورسی نمایندگان

وزیر اقتصاد می‌گوید کارگروه مشترک کمیسیون اقتصادی مجلس و وزات اقتصاد برای بررسی و پیگیری دغدغه‌های بورسی نمایندگان تشکیل می‌شود.

 • 4

راه اندازی نسخه همراه بانک پارسیان برای گوشی های قدیمی

نسخه همراه بانک پارسیان برای اجرا بر روی گوشی های قدیمی(اندروید ۵.۰ و قبل از آن)، در اختیار مشتریان این بانک قرار گرفت.

 • 12

۲۰ شرکت جدید در راه ورود به بورس

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه امسال تاکنون ۷ شرکت وارد بازار سرمایه شده‌اند گفت: حدود ۲۰ شرکت دیگر در مرحله ورود به بازار سرمایه هستند.

 • 12

تست کرونا برای کارکنان گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری انجام شد

گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری در راستای عمل به مسئولیت های اجتماعی و به منظور حمایت از سلامتی کارکنان، تست رایگان کرونا را برای تمام نیروهای تحت پوشش انجام دادند.

 • 10

دکتر مهری:بکارگیری فناوریهای نوین برای ارائه خدمات مطلوب مشتریان

مدیرعامل بانک صنعت و معدن تأکید کرد: بکارگیری فناوریهای نوین برای ارائه خدمات مطلوب به مشتریان بازار سرمایه و سرعت بخشیدن به روند فرآیند ها ضروری است.

 • 20

بانک رفاه حامی فعالان سلامت و درمان ایران زمین

مدت زمانی است که با شیوع ویروس کرونا، بخش های مختلف اقتصادی کشور دچار مشکل شده اند. یکی از موارد مهم تغییرات حاصل از کرونا، رابطه بین بانک ها و مشتریان آنها است.

 • 22

مجمع عمومی عادی سالیانه و مجمع عمومی فوق العاده بانک پاسارگاد

بانک پاسارگاد اعلام کرد: مجمع عمومی عادی سالیانه سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹، بانک پاسارگاد (سهامی عام) راس ساعت۹صبح، روز سه شنبه مورخ ۱۳۹۹/۰۴/۳۱، در محل بانک پاسارگاد برگزار می شود.

 • 22

صادرکنندگان متخلف تحت پیگرد قرار می‌گیرند

رییس‌جمهور در جلسه ستاد اقتصادی دولت اعلام کرد: صادرکنندگانی که از عرضه ارز حاصل از صادرات در موعد مقرر خودداری کرده‌اند، تحت پیگرد قرار می‌گیرند.

 • 19

ضرورت افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات برای تحقق جهش صادرات

عضو هیات مدیره بانک خاورمیانه می‌گوید برای تحقق هدف رونق تولید و به دنبال آن جهش صادراتی، افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات ایران ضروری است.

 • 15

درج نماد «چکاپا» در بورس

بورس اوراق بهادار تهران از درج نماد یک شرکت جدید در تالار شیشه ای خبر داد.

 • 16