نرخ سود بین بانکی عامل ریزش شاخص بورس نیست

نرخ سود بین بانکی عامل ریزش شاخص بورس نیست

یک کارشناس اقتصادی تصریح کرد: ریزشی که این روزها در بازار سرمایه داشتیم خیلی ارتباط مستقیمی با افزایش نرخ سود بین بانکی ندارد و عوامل بسیار دیگری در آن دخیل هستند.

جمعه 23 آبان 1399 ساعت 10:35

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، این روزها، شاخص بورس نوسانات متعددی را تجربه می‌کند. عوامل متعدد داخلی و بین‌المللی تاثیرات خود را بر داد و ستدهای بورس‌بازان می‌گذارد. در این بین، بازار شایعات و اخبار جعل نیز داغ است. عده‌ای از سوداگران که از جو روانی حاضر بر بازار بورس سود می‌برند، اخبار بانکی ضدونقیضی را برای تاثیر بر بازار منتشر می‌کنند. برای مثال، عده‌ای به دنبال القای این موضوع بودند که سود بازار بین‌بانکی بر شاخص بورس تاثیر می‌گذارد در حالی که همان روند افزایشی نرخ سود بازار بین بانکی در ماه‌های گذشته در مهرماه نیز استمرار داشته است؛ به‌ گونه‌ای که متوسط این نرخ در مهر سال ۱۳۹۹، رقمی معادل ۲۰ درصد را ثبت کرد؛ با این توضیح که در روزهای پایانی مهرماه، بازار بین بانکی شاهد فراتر رفتن نرخ سود از سقف کریدور بود.

افزایش نرخ سود بین‌بانکی هم که در این ماه‌ها اتفاق افتاده است، به دلیل فقدان اوراق بهادار دولتی در ترازنامه بانک‌ها و موسسات اعتباری دارای کمبود نقدینگی و به تبع آن، وجود محدودیت در استفاده از اعتبارگیری قاعده‌مند بانک‌ها از بانک مرکزی رخ داد. این در حالی بود که در این دوره نرخ تامین مالی بانک‌های دارای اوراق بدهی دولتی از کریدور نرخ سود خارج نشد. حتی کار به جایی رسید که بانک مرکزی به تمام بانک‌ها و موسسات اعتباری توصیه کند، بخشی از سبد دارایی خود را به اوراق بدهی دولتی اختصاص دهند تا در شرایط کمبود نقدینگی از آن‌ها به عنوان وثیقه دریافت اعتبار از بانک مرکزی استفاده کنند.

کارشناسان عوامل دیگری را در ریزش شاخص بورس موثر می‌دانند و نمی‌توان نرخ سود بین بانکی را عامل اصلی وضعیت اقتصادی موجود عنوان کرد. مهدی افضلیان، کارشناس اقتصادی در اینباره به ایبِنا گفت: نرخ سود بین بانکی چیزی است که بانک‌ها از قبل تعاملات پولی به همدیگر می‌دهند و بهره‌ای را از این محل از این طریق تامین می کنند. وقتی این نرخ سود بین بانکی افزایش پیدا کند، قاعدتاً بانک‌ها برای اینکه آن نقدینگی مورد نیاز را تامین کنند دست به افزایش نرخ سپرده‌ها می‌زنند که این جذب نقدینگی را از بازار خارج از سیستم بین بانکی تامین کنند تا خیلی درگیر نرخ‌های بین بانکی نشوند.

وی افزود: بنابراین تاثیری که برای افزایش نرخ بین بانکی داریم اثر خود را روی نرخ سپرده بانکی می‌گذارد و اینگونه نیست که نرخ بین بانکی افزایش پیدا کند و نرخ سپرده بانکی کاهش پیدا کند.

افضلیان ادامه داد: با این حال، نرخ سود سپرده‌ها هم اکنون تغییری نداشته و به قاعده نباید تاثیری روی شاخص نزولی بورس داشته باشد. البته اینها با هم تقدم و تاخر دارد یعنی نرخ بین بانکی افزایش پیدا کند نرخ سود بانکی را هم تغییر می‌دهد و این احتمالا در آینده افزایش پیدا خواهد کرد، اما تاثیر آن بر شرایط الان بورس معین نیست.

این تحلیل گر بازار بورس و سرمایه تصریح کرد: اینکه ما ریزشی در بازار سرمایه داشتیم خیلی ارتباط مستقیمی با افزایش نرخ سود بین بانکی ندارد. خبری هم که آمده مبنی بر تاثیرگذاری این عامل تا حدی شرایط را از چیزی که هست بدتر کرده، اما اینگونه نمی‌توان گفت که چون این نرخ متغیر بوده پس شاخص از دو میلیون و صد هزار واحد کاهش شدید داشته است.

افضلیان با اشاره به اینکه مدت‌ها است که بورس شرایط نامتعادلی را تجربه می‌کند، اظهار کرد: این چیزی بوده که از قدیم هم بوده و بنابراین در حال حاضر، این عامل سود بین بانکی تنها عامل اثرگذار نیست. بلکه یک سری عوامل دست به دست هم داده‌اند که باعث شده این کاهش در بازار بورس را شاهد باشیم.

وی اضافه کرد: مجموعه‌ای از متغیرها باعث ریزش بازار شده که می‌توان از آن جمله به این اشاره کرد که مثلا دعوت و تبلیغاتی که توسط مسئولان برای بورس شد، مردم را به سمت بازار سرمایه کشاند و یا گاهی اوقات شوآف‌هایی صورت گرفت که بازار سرمایه رشد بیش از اندازه‌ای داشته و مردم سرمایه خود را وارد آن کنند، اینها عواملی بوده که باعث نوسانات و ایجاد ریزش بازار در میان‌مدت شد.

این کارشناس اقتصادی یادآور شد: همچنین برخی قوانینی که ایجاد شد و سرکوب‌های قیمتی که توسط حقوقی‌های بازار صورت گرفته، مجموعه عوامل ریزش بازار بورس بوده است. وی در پایان با بیان اینکه وظیفه مسئولان به جای ایجاد جو روانی، بازگرداندن اعتماد به بازار بورس و سرمایه است، گفت: بعد از یک زمانی هم اگر اعتماد بازار از بین برود این اعتماد مجددا باز نمی‌گردد و سرمایه‌گذاران رفتارهای هیجانی بیشتری در آینده از خود نشان می دهند.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

اعطای دسته چک به دارندگان چک برگشتی ممنوع است

بر اساس جزییات تازه از قانون جدید صدور چک، دارندگان چک برگشتی علاوه بر محرومیت از دریافت دسته چک جدید، از طیف گسترده‌ای از خدمات در شبکه بانکی محروم خواهند بود.

 • 6

کاهش ۲۰ هزار و ۹۴۷ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۲۰ هزار و ۹۴۷ واحدی معادل ۱.۷۰ درصد به یک میلیون و ۲۱۴ هزار و ۸۳۵ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۳۰۷ واحدی به ۱۷ هزار و ۸۹۴ واحد رسید.

 • 17

بازدید اعضای هیات مدیره بانک ملی از اداره کل مدیریت ریسک

اعضای هیات مدیره بانک ملی ایران از اداره کل مدیریت ریسک بازدید و با همکاران این اداره کل دیدار و گفت و گو کردند.

 • 17

رشد ۱۴۲ درصدی گشایش اعتبارات اسنادی ریالی در بانک صنعت و معدن

عضو هیأت مدیره بانک صنعت و معدن اعلام کرد: میزان گشایش اعتبارات اسنادی ریالی در بانک صنعت و معدن در ۱۰ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۴۲ درصد افزایش داشته است.

 • 18

تجارت ۵۹ میلیارد دلاری ایران در ۱۰ ماهه امسال

رئیس کل گمرک ایران از تجارت ۵۹ میلیارد دلاری ایران در ۱۰ ماهه امسال خبر داد و گفت: سیر تجارت ایران در شرایط تحریم صعودی است.

 • 15

عملکرد نماگرهای پست‌بانک، بیانگر تضمین سودآوری آن در سال جاری است

مدیرعامل پست بانک گفت: عملکرد مناسب نماگرها نشان‌دهنده وضعیت مالی مطلوب و تضمین سودآوری بانک در سالجاری است که نتیجه اهتمام کارکنان و کارگزاران و استفاده بهینه از ظرفیت باجه‌های بانکی روستایی است.

 • 16

نرخ حق الوکاله بانک سپه برای سال ۱۴۰۰ سه درصد تعیین شد

با مصوبه هیئت عامل و هیئت مدیره نرخ حق‌الوکاله بکارگیری سپرده‌های سرمایه گذاری مدت‌دار بانک سپه در سال مالی ۱۴۰۰ سه درصد تعیین شد.

 • 14

بانک رفاه کارگران قدرت خرید بازنشستگان را افزایش می‌دهد

بانک رفاه کارگران در ایفای مسئولیت قانونی و حرفه‌ای خود از بهبود معیشت بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی در سراسر ایران حمایت می‌کند.

 • 33

فرایند استعلام و تایید دریافت چک توسط ذی نفع اعلام شد

فرایند استعلام و تایید دریافت چک توسط ذینفع بر اساس قانون جدید صدور چک، اعلام شد.

 • 29

افزایش ۱۲۸۶ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۸۶ واحدی معادل ۰.۱۰ درصد به یک میلیون و ۲۳۵ هزار و ۸۴۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۹۵ واحدی به ۱۸ هزار و ۲۰۲ واحد رسید.

 • 26

مشارکت بانک توسعه تعاون در نخستین جشنواره فیلم ۱۲۰ ثانیه‌ای

نخستین جلسه دبیرخانه اولین جشنواره فیلم ۱۲۰ ثانیه‌ای با موضوع تعاون و همدلی با همکاری بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 24

افزایش ۵۴ درصدی پرداخت تسهیلات بانک صنعت و معدن

مدیرعامل بانک صنعت و معدن عنوان داشت: مجموع تسهیلات اعطایی بانک صنعت و معدن به واحدهای تولیدی در ۱۰ ماه نخست سال ۹۹ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به میزان ۵۴ درصد افزایش پیدا کرده است.

 • 24

پرداخت بیش از ۲۰ هزار و ۷۰۲ میلیاردریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج

به منظور ترویج سنت حسنه ازدواج جوانان، بانک رفاه کارگران تا پایان آذر ماه سال جاری بیش از ۲۰ هزار و ۷۰۲ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه پرداخت کرده است.

 • 21

نرخ حق‌الوکاله بانک توسعه صادرات ایران اعلام شد

هیات مدیره بانک توسعه صادرات ایران نرخ حق الوکاله به کارگیری سپرده های سرمایه گذاری برای سال مالی ۱۳۹۹ را معادل ۲.۵ درصد مصوب کرد.

 • 22

مهمترین عامل نوسان نرخ ارز، انتظارات بازار است

کارشناس ارشد پولی و بانکی می‌گوید به صورت بنیادی تغییر خاصی در بازار ارز به وجود نیامده و مهم ترین عامل نوسان نرخ ارز تنها به دلیل انتظارات بازار است و اتفاق خاصی در عرضه و تقاضا به وجود نیامده است.

 • 23

تثبیت اشتغال ۹۱ هزار نفر با تسهیلات بانک تجارت

بانک تجارت تا پایان دی‌ماه امسال، با اعطای ۴۱ هزارو۲۷۱ فقره تسهیلات جمعا به‌مبلغ بیش از ۲۰ میلیارد ریال به صاحبان کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از شیوع کرونا اشتغال ۹۱ هزار و ۹۱۲ نفر را تثبیت کرد.

 • 20

تأمین سرمایه در گردش طرح‌های توسعه‌ای خراسان جنوبی

رئیس هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون از تأمین سرمایه در گردش پروژه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای خراسان جنوبی توسط این بانک خبر داد.

 • 31

پرداخت بالغ بر ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات توسط بانک توسعه تعاون

معاون امور استان‌ها و بازاریابی بانک توسعه تعاون، گفت: بانک در ۹ ماهه نخست سال بیش از ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد.

 • 25

ادامه روند صعودی شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۲۰۰

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۵۷۲ واحدی معادل ۱.۰۳ درصد به یک میلیون و ۲۳۴ هزار و ۶۴۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۴۹ واحدی به ۱۸ هزار و ۲۹۷ واحد رسید.

 • 32

همه برای تعادل بازار ارز در چارچوب سیاست‌های بانک مرکزی کمک کنند

رییس جمهور گفت: همه باید کمک کنند که بازارهای حساس نظیر ارز در چارچوب سیاست‌هایی که بانک مرکزی اعمال می‌کند، مدیریت و به تعادل برسد.

 • 30