نرخ سود بین بانکی بر بورس تاثیر مستقیمی ندارد

نرخ سود بین بانکی بر بورس تاثیر مستقیمی ندارد

یک کارشناس بازار پول و سرمایه با اشاره به اینکه نرخ سود بین بانکی بر افت و خیز بورس تاثیر غیرمستقیم دارد، افزود: نرخ سود سپرده‌ها می‌تواند تاثیر مستقیم داشته باشد که ثابت مانده است.

جمعه 23 آبان 1399 ساعت 12:35

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، بانک‌ها برای تامین نقدینگی مورد نیاز خود از بازار بین بانکی بهره می‌برند. به این معنا در بازار بین بانکی، نقدینگی از موسسات مالی دارای مازاد به موسسات مالی دارای کسری وجوه انتقال داده می‌شود. در این میان بازار وام بین بانکی از گروه‌های بازار بین بانکی به حساب می‌آید که  بانک‌ها در چارچوب آن به یکدیگر وام می‌دهند. انجام عملیات استقراض در این بازار نیزبر مبنای نرخ سودی صورت می‌گیرد که به آن "نرخ سود بین بانکی" گفته می‌شود.

نرخ سود بانکی طی ماه‌های گذشته روند افزایشی داشته و در مهرماه سال ۱۳۹۹، رقمی معادل ۲۰ درصد را به ثبت رسانده؛ با این توضیح که در روزهای پایانی مهرماه، بازار بین بانکی شاهد فراتر رفتن نرخ سود از سقف کریدور بود. این امر به دلیل فقدان اوراق بهادار دولتی در ترازنامه بانک‌ها و موسسات اعتباری دارای کمبود نقدینگی و به تبع آن، وجود محدودیت در استفاده از اعتبارگیری قاعده‌مند بانک‌ها از بانک مرکزی رخ داد و در حالی بود که در این دوره نرخ تامین مالی بانک‌های دارای اوراق بدهی دولتی از کریدور نرخ سود خارج نشد.

برخی از کارشناسان بورس براین اعتقاد بودند که کاهش نرخ سود بانکی از مهم ترین دلایل ورود نقدینگی به بورس و پُررنگ شدن نقش بازار سرمایه در اقتصاد کشور بود، بنابراین افزایش آن هم دلیل افت بورس در روزهای اخیر است. به نظر می‌رسد این کارشناسان ظاهرا فراموش کرده‌اند آنچه می‌تواند بر بورس موثر واقع شود رشد سود "سپرده بانکی" نه " نرخ بین بانکی" است.

نرخ سود بین بانکی عملیاتی محسوب می‌شود که بین بانک‌ها در جریان است و مردم در رشد یا کاهش سود آن هیچ نقشی نمی‌توانند داشته باشند، در واقع دقیقا در نقطه مقابل سود سپرده بانکی قرار دارد. چنانچه نرخ سود سپرده بانکی افزایش می‌یافت (رییس کل بانک مرکزی بارها عدم انجام این کار را مورد تاکید قرار داده است) شاید این اظهار نظر آن هم در سپرده‌های سنگین درست از آب در می‌آمد، اما به نظر می‌رسد برای به انحراف کشاندن افکار عمومی نسبت به عملیات بانکی کشور  عزم جدی وجود دارد که در صحیح نشان دادن موارد اشتباه به شدت اصرار ورزیده می‌شود.

عباس هشی، کارشناس بازار پول و سرمایه در خصوص تاثیر نرخ سود بازار بین بانکی بر افت بورس در گفت‌ و گو با خبرنگار ایبِنا گفت: نرخ‌های سود بین بانکی یکی از ابزارهای هدایت پول به بازار سرمایه یا از بازار سرمایه به بازار پولی به حساب می‌آید. به این معنا هر کسی پول را در بانک ذخیره می‌کند، ریسک کمتری نسبت به بازار سرمایه متحمل می‌شود. واژه "ریسک صفر" را برای همین سپرده‌گذاری به کار می‌برند که یک بحث تئوری است.

وی در ادامه اضافه کرد: بانک‌ها با پول مردم کار می‌کنند و در واقع جایی است برای جمع‌آوری پس‌اندازهای کوچک تا به یک پول قوی تبدیل ‌شود. نیازهای مالی واحدهای اقتصادی - تولیدی کشور به صورت استقراض از طریق همین سپرده‌ها مورد تامین قرار می‌گیرد. صاحبان سپرده که اصولا در بانک‌ها چنین سرمایه‌گذاری می‌کنند در هیات مدیران حضور ندارند، پول آنان به صورت امانت تحت اختیار بانک قرار دارد.

این کارشناس بازار پول و سرمایه در این خصوص یادآور شد: جهت محکم کاری دارای  یک سپرده قانونی هستیم  که درصدی از سپرده‌های مردم در نزد بانک مرکزی می‌رود، اما زمانی که وارد بازار سرمایه می‌شود، ریسک آن به شرایط اقتصادی بستگی دارد. برای هدایت پول به و یا این دو بازار یکی از ابزارها بازی با نرخ بهره بانکی است که تحت اختیار بانک مرکزی است.

این کارشناس بازار پول و سرمایه در خصوص تاثیر نرخ سود بین بانکی بر بورس تاکید کرد: نرخ سود بین بانکی بر بورس تاثیر غیر مستقیم دارد. تاثیر مستقیم بر بورس تغییرات نرخ سود سپرده بانکی است که مردم پول خود را به خیال دریافت سود  بیشتر وارد آن می‌کنند.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

حمایت۱۱۰۰میلیاردی بانک کشاورزی از کارخانه تولید انواع آب میوه

بانک کشاورزی با اعطای تسهیلاتی به مبلغ ۱۱۰۰ میلیارد ریال برای فعالیت واحد تولیدی شرکت عالیفرد نقش موثری در حمایت از تولید و صیانت از امنیت غذایی مردم داشته است.

 • 4

بانک کشاورزی طی ۱۰ ماه ۵۴۵ هزارمیلیاردریال تسهیلات پرداخت کرد

مدیرعامل بانک کشاورزی با اعلام رشد ۳۵.۵ درصدی حجم منابع تجهیز شده توسط این بانک، از پرداخت ۵۴۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات تا پایان دی ماه خبر داد.

 • 5

حمایت۱۱۰میلیاردی بانک کشاورزی از پروژه مرغ تخمگذار در استان مرکزی

بانک کشاورزی با پرداخت ۱۱۰ میلیارد ریال تسهیلات از پروژه مرغ تخمگذار در شهرستان ساوه حمایت کرد.

 • 4

تسهیلات بانک توسعه تعاون برای احداث ۷۵ هزار واحد مسکونی

رییس هیئت مدیره بانک توسعه تعاون از پرداخت ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال تسهیلات در قالب ۴ هزار پرونده اعتباری طی سال جاری در استان خراسان جنوبی خبر داد.

 • 4

بررسی ابعاد فقهی و حقوقی قراردادهای هوشمند در نظام مالی ایران

قرارداد هوشمند از جمله تحولات فناورانه در عصر جاری است که در حال دگرگون‌سازی فرایندهای صنعت و کسب‌وکار است.

 • 2

بانک «الأمل» یمن درصدد گسترش تامین مالی خرد

بانک تامین مالی خرد «الأمل»؛ (AMB)، اولین بانک تامین مالی خرد درخاورمیانه و شمال آفریقا، در سال ۲۰۰۹ برای ارائه خدمات مالی پایدار به خانوارهای کم‌درآمد، به صاحبان مشاغل خرد و کوچک در یمن تاسسیس شد.

 • 7

تسهیلات ۵۰۰ میلیون ریالی طرح «دست به نقد» بانک گردشگری

بر اساس طرح "دست به نقد" بانک گردشگری، صاحبان کسب و کارهای کوچک و متوسط می‌توانند از تسهیلات ۵۰۰ میلیون ریالی بانک بهره مند شوند.

 • 13

آغاز مرحله دوم و اعلام اسامی برندگان مرحله نخست طرح «پایش ۱۴۰۰»

پس از اجرای موفقیت آمیز نخستین مرحله طرح «پایش ۱۴۰۰» با هدف نظرسنجی گسترده از مشتریان بانک ملی ایران، دومین مرحله این طرح از فردا آغاز می شود.

 • 9

اعطای دسته چک به دارندگان چک برگشتی ممنوع است

بر اساس جزییات تازه از قانون جدید صدور چک، دارندگان چک برگشتی علاوه بر محرومیت از دریافت دسته چک جدید، از طیف گسترده‌ای از خدمات در شبکه بانکی محروم خواهند بود.

 • 15

کاهش ۲۰ هزار و ۹۴۷ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۲۰ هزار و ۹۴۷ واحدی معادل ۱.۷۰ درصد به یک میلیون و ۲۱۴ هزار و ۸۳۵ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۳۰۷ واحدی به ۱۷ هزار و ۸۹۴ واحد رسید.

 • 29

بازدید اعضای هیات مدیره بانک ملی از اداره کل مدیریت ریسک

اعضای هیات مدیره بانک ملی ایران از اداره کل مدیریت ریسک بازدید و با همکاران این اداره کل دیدار و گفت و گو کردند.

 • 33

رشد ۱۴۲ درصدی گشایش اعتبارات اسنادی ریالی در بانک صنعت و معدن

عضو هیأت مدیره بانک صنعت و معدن اعلام کرد: میزان گشایش اعتبارات اسنادی ریالی در بانک صنعت و معدن در ۱۰ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۴۲ درصد افزایش داشته است.

 • 31

تجارت ۵۹ میلیارد دلاری ایران در ۱۰ ماهه امسال

رئیس کل گمرک ایران از تجارت ۵۹ میلیارد دلاری ایران در ۱۰ ماهه امسال خبر داد و گفت: سیر تجارت ایران در شرایط تحریم صعودی است.

 • 26

عملکرد نماگرهای پست‌بانک، بیانگر تضمین سودآوری آن در سال جاری است

مدیرعامل پست بانک گفت: عملکرد مناسب نماگرها نشان‌دهنده وضعیت مالی مطلوب و تضمین سودآوری بانک در سالجاری است که نتیجه اهتمام کارکنان و کارگزاران و استفاده بهینه از ظرفیت باجه‌های بانکی روستایی است.

 • 25

نرخ حق الوکاله بانک سپه برای سال ۱۴۰۰ سه درصد تعیین شد

با مصوبه هیئت عامل و هیئت مدیره نرخ حق‌الوکاله بکارگیری سپرده‌های سرمایه گذاری مدت‌دار بانک سپه در سال مالی ۱۴۰۰ سه درصد تعیین شد.

 • 22

بانک رفاه کارگران قدرت خرید بازنشستگان را افزایش می‌دهد

بانک رفاه کارگران در ایفای مسئولیت قانونی و حرفه‌ای خود از بهبود معیشت بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی در سراسر ایران حمایت می‌کند.

 • 38

فرایند استعلام و تایید دریافت چک توسط ذی نفع اعلام شد

فرایند استعلام و تایید دریافت چک توسط ذینفع بر اساس قانون جدید صدور چک، اعلام شد.

 • 35

افزایش ۱۲۸۶ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۸۶ واحدی معادل ۰.۱۰ درصد به یک میلیون و ۲۳۵ هزار و ۸۴۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۹۵ واحدی به ۱۸ هزار و ۲۰۲ واحد رسید.

 • 31

مشارکت بانک توسعه تعاون در نخستین جشنواره فیلم ۱۲۰ ثانیه‌ای

نخستین جلسه دبیرخانه اولین جشنواره فیلم ۱۲۰ ثانیه‌ای با موضوع تعاون و همدلی با همکاری بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 28

افزایش ۵۴ درصدی پرداخت تسهیلات بانک صنعت و معدن

مدیرعامل بانک صنعت و معدن عنوان داشت: مجموع تسهیلات اعطایی بانک صنعت و معدن به واحدهای تولیدی در ۱۰ ماه نخست سال ۹۹ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به میزان ۵۴ درصد افزایش پیدا کرده است.

 • 27