موافقت کمیته فقهی با کلیات تامین مالی از طریق انتشار اوراق وکالت

موافقت کمیته فقهی با کلیات تامین مالی از طریق انتشار اوراق وکالت

دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار اظهارداشت: این کمیته با کلیات تامین مالی دولت از طریق انتشار اوراق وکالت عام موافقت کرد.

یکشنبه 22 تیر 1399 ساعت 13:35

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، مجید پیره، دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، به تشریح جزییات و مصوبات جلسه این کمیته پرداخت و اظهار داشت: جلسه اخیر کمیته فقهی با موضوع توسعه روش‌های تأمین مالی دولت برگزار شد و درباره ساختارهایی از تأمین مالی که انعطاف بیشتری دارند بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

وی افزود: اوراق وکالت یکی از انواع اوراق بهاداری است که منطبق با موازین فقهی طراحی شده و در بسیاری از بازارهای سرمایه بین‌المللی که موازین شریعت اسلام را هم رعایت می‌کنند به مرحله انتشار رسیده و این ظرفیت را به وجود آورده است که با استفاده از عقد وکالت، زمینه تأمین مالی را برای بانی فراهم آوریم.

دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار یادآور شد: در روش‌های جدید تأمین مالی دولت، سعی بر این است که از عقد وکالت استفاده شود و این امکان برای دولت فراهم شود تا از این طریق از محل بازار سرمایه تأمین مالی کند. در اوراق وکالت که سابقاً طراحی شده بود، نهادی که قصد تأمین مالی از محل این اوراق را دارد و در ادبیات مالی به آن، بانی گفته می‌شود به عنوان وکیل سرمایه‌گذاران عمل می‌کند.

پیره اظهار داشت: در این اوراق که قبلاً طراحی شده بود، سرمایه‌گذاران با خرید هر ورقه از اوراق وکالت، مبلغی را در اختیار بانی قرار می‌دهند و وی به وکالت از سرمایه‌گذاران، وجوه جمع‌آوری شده را جهت خرید کالا یا خدمات یا سرمایه‌گذاری استفاده می‌کند و بسته به اینکه وجوه جمع‌آوری شده در چه حوزه‌ای سرمایه‌گذاری شود، می‌تواند در قالب اوراق وکالت عام یا اوراق وکالت خاص طراحی شود.

دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: تفاوت وکالت خاص و عام در حوزه مجاز سرمایه‌گذاری از سوی وکیل است و در طرحی که جدیداً در کمیته فقهی سازمان بورس مطرح شد فرایند انتشار اوراق وکالت عام بحث و تبادل نظر شد. در این اوراق، دولت به عنوان وکیل سرمایه‌گذاران عمل می‌کند و منابع مالی که در اختیار وی قرار داده می‌شود جهت انجام فعالیت‌های سودآور به نفع دارندگان اوراق و هم‌راستا با منافع دولت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی افزود: در طرح پیشنهادی انتشار اوراق وکالت عام، دو نهاد واسط جود دارد که یکی نهاد واسطی است که عملیات انتشار اوراق را انجام می‌دهد که آن را نهاد واسط ناشر می‌گوییم و نهاد دوم، نهاد ناشری است که به وکالت از سرمایه‌گذاران در راستای درآمدزا کردن اموال فعالیت می‌کند که در اصطلاح آن را نهاد واسط مولدساز می‌نامیم. این دو نهاد بعد از اینکه وجوه سرمایه‌گذاران را تجمیع کردند در استخری از دارایی‌های متعلق به دولت فعالیت خواهند کرد و دولت هم اموال معینی را در این استخر دارایی‌ها قرار می‌دهد.

پیره ادامه داد: برای مثال دولت می‌تواند مطالبات خود از بخش خصوصی یا بخشی از دارایی‌های خود همانند ساختمان و ماشین‌آلات یا احیاناً سهام را در این استخر قرار دهد و چنانچه دارایی از نوع مطالبات باشد و یک جریان مالی را به همراه داشته باشد نهاد واسطِ ناشر، به وکالت از سرمایه‌گذاران، آن مطالبات را تنزیل کرده و از محل مابه‌التفاوت نرخ تنزیل با ارزش اسمی آن مطالبات، سودی را برای سرمایه‌گذاران به همراه دارد و در صورتی‌ که دارایی موجود در استخر از قبیل ساختمان یا ماشین‌آلات باشد نهاد واسطِ مولدساز به وکالت از سرمایه‌گذاران، آن دارایی را از دولت خریداری و سپس در قالب اجاره به شرط تملیک به خود دولت واگذار می‌کند.

دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار تأکید کرد: این مجموعه عملیات این امکان را فراهم می‌کند که دولت در عین استفاده از منافع برخی از اموال متعلق به خود، نقدینگی مورد نیاز خود را نیز به دست آورد. این اوراق به این دلیل به اوراق وکالت عام معروف شدند که دو نهاد واسطی که اشاره شد در کنار هم امکان بهره‌مندی سرمایه‌گذاران از مجموعه‌ این فعالیت‌های اقتصادی سودآور را فراهم می‌کنند و این دو نهاد به عنوان وکیل سرمایه‌گذاران سعی می‌کنند فعالیت‌های سودآوری را به نفع آن‌ها هماهنگ و محقق کنند.

وی در پایان یادآور شد: کلیات این موضوع در کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار تصویب شد اما برخی از پیشنهادهایی که در جلسه ارائه شده بود اصلاح و قرار شد بعد از انجام اصلاحات، جزئیات این طرح در جلسه بعدی به تصویب برسد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

اسامی برندگان قرعه کشی "طرح امتیازی راه رفاه" بانک رفاه کارگران

مراسم قرعه کشی جوایز دوره نخست "طرح امتیازی راه رفاه" باشگاه مشتریان بانک رفاه کارگران برگزار و اسامی برندگان اعلام شد.

 • 20

حمایت بانک ملی ایران از دانش آموزان مناطق کم برخوردار

در راستای حمایت از دانش آموزان مناطق کم برخوردار تعداد ۲۰۰ دستگاه تبلت به دانش‌آموزان بی‌بضاعت این استان اهداء شد.

 • 12

اخذ گواهینامه ایزو۱۰۰۱۵ و۲۹۹۹۳ توسط اداره کل آموزش بانک ملی ایران

اداره کل آموزش بانک ملی ایران موفق به دریافت گواهینامه های استاندارد ایزو ۱۰۰۱۵ و ایزو ۲۹۹۹۳ شد.

 • 15

حمایت تخصصی ۴۵۴ هزار میلیاردی بانک کشاورزی از بخش کشاورزی

بانک کشاورزی در سال ۱۳۹۹ تا ابتدای دی ماه ۴۵۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات معادل ۸۸.۵ درصد از کل تسهیلات پرداختی خود را به صورت تخصصی به فعالان بخش کشاورزی پرداخت کرده است.

 • 11

رتبه برتر بانک کشاورزی در تعداد مقالات پژوهشی نوشته شده کشور

بانک کشاورزی بر اساس تحلیل و آنالیز حجم عظیمی از محتوای علمی و دانشگاهی کشور، از نظر تعداد مقالات پژوهشی نوشته شده یکی از رتبه های برتر نظام بانکی کشور را به خود اختصاص داده است.

 • 12

ادامه روند سقوط شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۳۰۸۴۳ واحدی معادل ۲.۴۵ درصد به یک میلیون و ۲۲۹ هزار و ۸۷۹ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۳۸۱ واحدی به ۱۸ هزار و ۳۲۰ واحد رسید.

 • 9

در سایت بانک ملی ایران پاسخگوی شما هستیم

صفحه پاسخ به سوالات متداول سایت بانک ملی ایران به پرسش‌های شما پاسخ می‌دهد.

 • 18

نحوه رفع سوءاثر از چک برگشتی اعلام شد

نحوه رفع سوء اثر از چک برگشتی در سامانه یکپارچه بانک مرکزی، بر اساس «قانون اصلاح قانون صدور چک»، اعلام شد.

 • 21

سامانه "پیچک" برای فرایند ثبت و انتقال چک مشتریان بانک گردشگری

مشتریان بانک گردشگری برای فرآیند ثبت، تایید و انتقال چک خود می توانند به صورت اختیاری از سامانه "پیچک" استفاده کنند.

 • 12

ارز باید تک نرخی شود

یک نماینده مجلس تاکید کرد: موثرترین روش برای کنترل بازار ارز و تامین درست کالاهای اساسی تک نرخی شدن ارز است.

 • 22

اعطای تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده

مدیرعامل بانک مسکن از اضافه شدن دریافت وام خرید مسکن بدون نیاز به «خرید اوراق تسهیلات» و «سپرده گذاری» از فردا تا ۲۲ بهمن خبر داد.

 • 35

هم‌افزایی نهادهای توسعه‌ای موجب ارتقای سطح اقتصاد استان‌ها می‌شود

مدیرعامل بانک توسعه تعاون بر لزوم همکاری و هم‌افزایی میان نهادهای توسعه‌ای در جهت ارتقای سطح اقتصاد استان‌ها تأکید کرد.

 • 31

ریزش بیش از ۴۰ هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۴۰۶۲۷ واحدی معادل ۳.۱۲ درصد به یک میلیون و ۲۶۰ هزار و ۶۹۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۴۷۳ واحدی به ۱۸ هزار و ۷۰۱ واحد رسید.

 • 26

اولویت بانک گردشگری در دهه آینده

مدیرعامل بانک گردشگری در آیین آغاز دومین دهه فعالیت این بانک اعلام کرد: توسعه بانکداری الکترونیک و بانکداری دیجیتال، محوری‌ترین برنامه بانک گردشگری است.

 • 30

کدام نرخ ارز در بودجه ۱۴۰۰ مناسب‌تر است؟

با وجود کرونا، فشار تحریم‌ها و مشکلات معیشتی مردم؛ مجلس باید نگاه ویژه‌ای به بودجه ۱۴۰۰ داشته باشد و یکی از مهم‌ترین تصمیماتی که اثر مستقیم بر اقتصاد خواهد داشت، نرخ ارز در بودجه خواهد بود.

 • 21

نشست مشترک مدیرعامل پست‌بانک‌ با رئیس مرکز بازرسی وزارت ارتباطات

دکتر بهزاد شیری مدیرعامل پست‌بانک‌ایران نشست مشترکی را با حمیدرضا رضوانی پور رئیس مرکز بازرسی وزارت ارتباطات با هدف بررسی عملکرد این بانک در زمینه بازرسی و پاسخ‌گویی به شکایات برگزار کرد.

 • 18

صدور مجوز فعالیت رسمی ۸۳۴ باجه‌ بانکی روستایی پست‌ بانک‌

مدیر امور استان‌ها و بازاریابی پست‌بانک‌ایران، اعلام کرد: مجوز رسمی فعالیت ۸۳۴ باجه روستایی پس از صدور موافقت اصولی فعالیت باجه‌های بانکی روستایی از سوی بانک مرکزی صادر شد.

 • 29

افزایش ۶۶ درصدی تسهیلات پرداختی پست بانک

رییس اداره‌کل روابط عمومی بانک اعلام کرد: مجموع تسهیلات پرداختی طی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۸ حدود ۶۶ درصد رشد داشته و ارزش فعالیت‌های ارزی نیز ۷۲۷ میلیون یورو بوده که دارای ۲۱ درصد رشد می باشد.

 • 28

پاسخ به ابهامات درخصوص قانون جدید چک

با توجه به تصویب قانون جدید چک و اجرایی شدن آن در آینده نزدیک، مجموعه سوالات قانون جدید صدور چک در پایگاه اطلاع‌رسانی بانک مرکزی، به روزرسانی شده است.

 • 25

تحقق ۱۰۰ درصدی برنامه تعهدی تجهیزمنابع بانک کشاورزی

برنامه تعهدی تجهیزمنابع بانک کشاورزی در حالی ۱۰۰ درصد تحقق یافته که سه ماه تا پایان سال جاری باقی مانده و همچنین افزایش سهم منابع ارزان قیمت در دستورکار این بانک قرار داشته است.

 • 23