مطالبه بازار از فرابورس برای ساماندهی بازار پایه

مطالبه بازار از فرابورس برای ساماندهی بازار پایه

معاون بازارهای خارج از بورسِ فرابورس ایران با اشاره به اینکه ساماندهی بازار پایه یک مطالبه عمومی از فرابورس است گفت:به عنوان ناظر خود را موظف می‌دانیم صدای سهامداران را بشنویم و اگر درخواستی مبنی بر ناگهانی نبودن تغییرات بازار مطرح می‌شود با وجود اینکه در اصلاحات صورت گرفته، تمام جوانب بازار مذکور مد نظر قرار گرفته است، درخواست‌ها را پیگیری کنیم.

جمعه 8 شهریور 1398 ساعت 23:3

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایسنا 

بهنام محسنی با اشاره به اینکه وظیفه سازمان و فرابورس به عنوان ناظر این است که جمیع صدای مخاطبان را بشنود، گفت: طی بررسی‌های صورت‌گرفته از سوی ناظران معاملات در مقطعی که مخالفت‌ها درباره دستورالعمل جدید بازار پایه به گوش رسید، مشخص شد افرادِ مخالف حذف مظنه‌های بازار پایه عموما صاحبان کانال‌ها و صفحات مجازی بودند که اقدام به سیگنال‌دهی می‌کردند و این موضوع را می‌توانیم برای مراجع ذی‌صلاح اثبات کنیم.

‌بهنام محسنی تاکید کرد: با وجود روشن شدن این موضوع، به عنوان ناظر خود را موظف می‌دانیم صدای سهامداران را بشنویم و اگر درخواستی مبنی بر ناگهانی نبودن تغییرات بازار مطرح می‌شود با وجود اینکه تمام جوانب بازار در تغییرات مذکور مد نظر قرار گرفته است، درخواست‌ها را پیگیری کنیم. به هر صورت مطالبه‌ای عمومی در بازار شکل گرفت و بحث اجرای تدریجی به عنوان مطالبه بازار شنیده شد.

محسنی با طرح این موضوع که زمانی که شرکتی ورشکسته است و مراحل تسویه را می‌گذراند، سهام آن صف خرید می‌شود چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟ گفت: قرار گرفتن پشت سر برخی بلندگوها که از حرکاتی مشکوک دفاع می‌کنند به نوعی اعتباربخشی به آن حرکت است.

وی در خصوص نمایش یا عدم نمایش مظنه‌ها اظهار کرد: از زمان اجرایی شدن دستورالعمل جدید تا ۶ ماه مظنه‌ها به صورت عادی نمایش داده می‌شود و بعد از این ۶ ماه نحوه حذف مظنه‌ها با توجه به شرایط بازار توسط هیات مدیره سازمان بورس بررسی می‌شود.

آیا حجم معاملات در بازار پایه کاهش می‌یابد؟

‌محسنی در پاسخ به این سوال که به نظر شما با توجه به دستورالعمل‌ جدید، حجم معاملات در بازار پایه چه تغییراتی می‌کند؟ گفت: هدف از مصوبات جدید کاهش حجم معاملات نبوده است، بلکه هدف کاهش امکان دستکاری قیمت‌ها و سوءاستفاده‌ها بوده است.

معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس مهم‌ترین مسئله در بازار پایه را عدم تقارن اطلاعاتی عنوان کرد و افزود: شرکت‌ها در این بازار از سطح شفافیت مطلوبی برخوردار نیستند البته نمی‌توان گفت تمام شرکت‌ها، اما اکثریت آن‌ها شفافیت کافی ندارند. این مصوبات امکان دستکاری را کاهش می‌دهد و می‌توانیم منتظر باشیم که معاملات در بازار پایه با دستکاری کمتر و به دور از هیجان و التهاب شبکه‌های اجتماعی صورت بگیرد. بنابراین دستورالعمل جدید باعث کاهش حجم معاملات نمی‌شود بلکه هیجانات را از معاملات دور می‌کند و آن‌ها را سالم‌تر و با کنترل‌ بیشتری صورت می‌دهد.

وی در همین زمینه افزود: از آنجایی که اکثر بازیگران بازار پایه حقیقی هستند و افراد حقوقی و نهادی کمتر در آن نقش دارند، هرچه القائات گمراه‌کننده در این میان کمتر باشد، سلامت بیشتری را در بازار شاهد خواهیم بود.
 
دلایل تعویق‌ اجرای دستورالعمل بازار پایه

‌محسنی با اشاره به اینکه در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۷ قوانین جدید را از طریق هیات مدیره سازمان بورس مصوب و سپس ابلاغ کردیم، بیان کرد: قرار شد در خردادماه سال جاری این قوانین اجرایی شوند اما در آخرین هفته خردادماه، برخی افراد در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مواردی را مطرح کردند که پاسخ دادن به برخی از این مسائل که اغلب موضوعیت نداشتند و ادعاهایی بی‌اساس بودند، باعث به تعویق افتادن اجرا شدن این قوانین شد.

به گفته وی برخی از این سوالات به مباحث شرعی مرتبط می‌شد که مجددا برای اثبات قوانین به کمیته فقهی بورس ارسال شد و بار دیگر شرعی بودن این قوانین مورد تائید قرار گرفت. سپس بخشی از مسائل در پی جلسات متعدد با فعالان بازار پایه حل شد و با اخذ نظر از آن‌ها به جمع‌بندی رسیدیم و این نتایج را به شورای عالی بورس ارسال کردیم. پس از آن، با توجه به جمع‌بندی نظرات مختلف روی مصوبات بهمن‌ماه اصلاحاتی صورت گرفت.
 
‌جزئیات دامنه نوسان و نحوه حراج

‌معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس با بیان اینکه از روز دوشنبه، ۲۵ شهریورماه، بازار پایه بر اساس مقررات جدید فعالیت خواهد کرد گفت: بر همین اساس چهارشنبه ۱۳ شهریورماه، با پایان روز معاملاتی، تمامی نمادها در بازار پایه متوقف می‌شوند تا مسائل فنی مربوط به نقل‌وانتقال به تابلوهای جدید زرد، نارنجی و قرمز انجام شود.

محسنی با اشاره به اینکه در همه تابلوها حداقل هفته‌ای یک حراج طی ساعت ۱۲ تا ۱۲:۳۰ روز دوشنبه انجام خواهد شد که طی این بازه نیم‌ساعته سفارش‌گیری و رأس ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه حراج پایانی انجام می‌شود درباره دامنه نوسان در بازار پایه توضیح داد: دامنه نوسان عادی برای تابلو زرد ۳ درصد، تابلو نارنجی ۲ درصد و تابلو قرمز یک درصد است.

وی تاکید کرد که قیمت پایانی در حراج دوشنبه، مبنای دامنه نوسان در روزهای بعد خواهد بود و افزود: در فضای مجازی اشتباهاتی در مورد محاسبه دامنه نوسان از سوی افراد رخ داده است. باید توجه کرد که دامنه نوسان ۳، ۲ و ۱ درصدی برای تابلوهای زرد، نارنجی و قرمز، نوسانی است که بین هر دو حراج انجام می‌شود. یعنی از روز سه‌شنبه تا دوشنبه هفته بعد که حراج پایانی جدیدی برگزار شود، دامنه نوسان بر مبنای قیمت پایانی روز دوشنبه است.

معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس نکته دیگر در مورد حراج را اینگونه عنوان کرد: ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۲ یک دوره نظارت داریم که در آن نه سفارشی صورت می‌گیرد نه معامله‌ای. در این فاصله دامنه نوسان برای حراج پایانی دو برابر می‌شود و حراج پایانی طی ساعت ۱۲ تا ۱۲:۳۰ در دامنه‌های ۶، ۴ و ۲ درصدی به ترتیب برای تابلوهای زرد، نارنجی و قرمز گرفته می‌شود.
 
‌ارتقای بسیاری از نمادهای بازار پایه

وی در خصوص نقل‌وانتقال نمادها در بازار پایه گفت: بر اساس طبقه‌بندی جدید، از ۱۸۱ شرکت موجود در بازار پایه، ۱۲۵ شرکت به تابلو زرد، ۴۲ شرکت به تابلو نارنجی و ۱۴ شرکت به تابلو قرمز منتقل می‌شوند. در این میان نکته حائز اهمیت این است که در پی مصوبه‌های بهمن‌ماه ناشران موجود در تابلو ج انگیزه تازه‌ای پیدا کردند تا شفافیت بیشتری از خود بروز بدهند که در نتیجه این شفافیت ۴۱ شرکت از تابلو ج به بازار پایه زرد منتقل می‌شوند. بنابراین این شرکت‌ها از تابلو ج که آخرین تابلو بازار پایه است، به تابلو زرد ارتقا می‌یابند و این نشانه بسیار روشنی در راستای شفافیت است.

اجازه فعالیت بازارگردان در بازار پایه

محسنی در نهایت از صادر شدن اجازه فعالیت بازار گردان در بازار پایه توسط هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در دستورالعمل جدید خبر داد و گفت: این فعالیت بر مبنای چارچوبی خواهد بود که هیات‌مدیره فرابورس تعیین خواهد کرد. در این دستورالعمل، بازارگردان‌ها در هر نمادی که وارد می‌شوند، می‌توانند دامنه نوسان آن نماد را تا دو برابر به شرطی که از ۵ درصد بیشتر نشود، افزایش بدهند و بازارگردان می‌تواند قیمت مرجع نماد را در هر روز معاملاتی تعیین و به فرابورس اعلام کند.

انتهای پیام

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

رئیس اتحادیه: بازار طلا آرام تر می شود/ از فروش اینترنتی طلا جلوگیری می کنیم

امسال در بازار طلا و ارز نوساناتی وجود داشته اما قیمت ها نشان می دهد، هر روز که جلوتر می رویم، به آرامش بازار بیشتر نزدیک می شویم چون قیمت ها معمول و معقول نوسان داشته است مثل انس جهانی که در هفته گذشته به نزدیک 1560 دلار رسید که امروز باز به زیر 1500 دلار برگشته است. اما خوشبختانه ما در بازار ایرا ...

 • 15

بیمه رایگان یک آهن فروش میلیاردر/تعیین تکلیف ۸۰ هزار چند بیمه ای

ساری - مدیرکل بیمه سلامت مازندران گفت: یک فرد به رغم داشتن فروشگاه آهن آلات و درآمدهای میلیاردی به صورت رایگان تحت پوشش بیمه همگانی سلامت است که با اجرای طرح تعیین مزد، عدالت محقق می شود.

 • 36

بزرگترین مرکز خدمات‌رسانی بیمه‌ای شرق کشور افتتاح شد

بزرگترین و مجهزترین مرکز خدمات‌رسانی بیمه‌ای شرق کشور در مشهد با حضور مدیرعامل بیمه ایران افتتاح شد.

 • 17

کاهش ۳۸۰۰ واحدی شاخص بورس

پس از رشد فزاینده نماگر اصلی بورس در روز گذشته این شاخص امروز ۳۸۴۳ واحد افت کرد و به کانال ۳۰۲ هزار واحدی بازگشت.

 • 34

انتقال شعبه بانک توسعه صادرات در آستارا به شعبه رشت

شعبه بانک توسعه صادرات ایران در شهرستان آستارا به شعبه رشت در استان گیلان انتقال می یابد.

 • 16

هفتمین دوره ماراتون برنامه‌نویسی تلفن همراه برگزار می‌شود

هفتمین دوره ماراتون برنامه نویسی تلفن همراه کشور، با حمایت شرکت بیمه تعاون توسط دانشگاه صنعتی شریف برگزار خواهد شد.

 • 18

کشاورزان آمریکایی ۵ میلیارد دلار کمک‌هزینه دریافت کردند

رییس ارتباطات وزارت کشاورزی آمریکا گفت که این وزارتخانه در جدیدترین دور کمک مالی در برابر جنگ تجاری با چین، ۴.۰۷ میلیارد دلار به کشاورزان آمریکایی پرداخت کرده است.

 • 31

گوانتانامو، گران‌ترین بازداشتگاه جهان: هر زندانی ۱۳ میلیون دلار

زندان گوانتانامو که ۱۸ سال پیش برای نگهداری بازداشت‌شدگان به اتهامات تروریستی تاسیس شد، گران قیمت‌ترین زندان جهان شده است.

 • 32

قیمت دلار ۲۶ شهریور ۹۸ در صرافی‌های بانکی به ۱۱۴۵۰ تومان رسید

قیمت فروش هر دلار آمریکا (اسکناس) امروز، ۲۶ شهریور ۹۸ در صرافی‌های بانکی به ۱۱۴۵۰ تومان رسید.

 • 33

بازار سرمایه به جهش بیشتری نیاز دارد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد: بازار سرمایه روند بسیار خوبی را طی می‌کند و به جهش بیشتری نیاز دارد.

 • 11

همتی: ارتباط بانکی ایران و روسیه با سپام برقرار شده است

رئیس‌کل بانک مرکزی خبر داد ارتباط بانکی ایران و روسیه از طریق پیام‌رسان روسی و سپام بانک مرکزی بدون نیاز به سویفت برقرار شده است.

 • 18

برخی مدیران دچار روزمرگی شدند/اجرای ۹طرح بزرگ سرمایه‌گذاری در نیر

نیر - فرماندار شهرستان نیر با بیان اینکه برخی مدیران دچار روزمرگی شده اند، گفت: دستگاه‌های اجرایی باید در تمامی شرایط با برنامه و منسجم پیش روند.

 • 16

کم رونقی معاملات در سامانه نیما/محدودیت واردات قیمت را کاهش داد

فعالان بازار ارز می‌گویند که هم اکنون عرضه در سامانه نیما، نسبت به تقاضا پیشی گرفته و همین امر منجر به کاهش معاملات این سامانه شده؛ اگرچه برخی روزها قیمت دلار نیمایی بیشتر از بازار است.

 • 17

تسهیلات ۳ هزار میلیاردی سیستم بانکی به مددجویان کمیته امداد

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) از پرداخت تسهیلات تکلیفی ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی سیستم بانکی به مددجویان کمیته امداد خبر داد.

 • 22

مشهد مرکز واردات دلار شرق کشور است/ ورود فراوان دلار از هرات ،دلیل ارزانی اسکناس درمشهد/دلارهراتی بر بازار ارز کشور هم تاثیر دارد

رئیس اتحادیه طلا و جواهر مشهد گفت: بازار دلار رابطه مستقیمی با سیاست دارد و دقیقا به همین دلیل هیچ پیش بینی هم برای این بازار وجود ندارد.

 • 17

۷ نکته درباره آرامکو، سودآورترین شرکت جهان

شرکت ملی نفت عربستان سعودی که بانام سعودی آرامکو شناخته می‌شود، با تولید و فروش روزانه ۱۰ میلیون دلار بشکه نفت خام و همچنین گاز طبیعی در صدر فهرست شرکت‌هایی قرار گرفت که در نیمه اول سال ۲۰۱۷ میلادی بیشترین سهم از اقتصاد جهانی را به خود اختصاص داده بودند.

 • 17

کتاب‌های نادر در یک مزایده

یک حراجی واقع در شیکاگو مجموعه‌ای ‌از کتاب‌های نادر یک مجموعه‌دار خصوصی را در ماه نوامبر به مزایده می‌گذارد.

 • 14