قوانین بازار پایه فرابورس شرعی است

قوانین بازار پایه فرابورس شرعی است

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با رد ادعای ربوی یا غرری بودن معاملات در بازار پایه فرابورس، گفت: قوانین جدید بازار پایه شرعی است

سه شنبه 21 خرداد 1398 ساعت 23:3

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

به نقل از سنا، حسن امیری، عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با رد ادعای ربوی یا غرری بودن معاملات در بازار پایه فرابورس، گفت: در مزایده یا مناقصه، هیچ فردی از قیمت پیشنهادی دیگری آگاه نیست. در عین حال، خریدار و فروشنده می دانند چه تعداد سهم را به چه قیمتی معامله می کنند. در حقیقت تعداد و مبلغ خرید و همچنین تعداد و مبلغ فروش توسط خریدار و فروشنده در سیستم ثبت می شود و در صورت امکان پذیر بودن معامله مچینگ انجام می شود. از همین رو، غرر در معامله معنا ندارد.

تقارن اطلاعاتی

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، تاکید کرد: اگر سرمایه گذاران نیاز به اطلاعات بیشتر و مشاهده قیمت ها دارند و گمان می کنند که اطلاعات به انجام معاملاتشان کمک می کند، موضوعی متفاوت از غرری بودن معاملات و قابل بررسی است.

در حال حاضر، این بحث مطرح است که بین افراد و کارگزاران از لحاظ سطح دسترسی به اطلاعات تفاوت هایی وجود دارد که این موضوع قابلیت بررسی و بازنگری دارد. آنچه که مورد تاکید سازمان بورس است، مبحث تقارن اطلاعاتی است. باید حداکثر تلاش را در جهت دسترسی یکسان اطلاعات برای همه فراهم آوریم و اگر تصمیمی با این اصل در تناقض باشد، حتما مورد بازنگری قرار خواهد گرفت.

اهمیت تغییرات مقررات بازار پایه

وی ادامه داد: تغییرات مقررات پایه طی چند سال گذشته بارها مطرح شد و مورد بررسی قرار گرفت. تغییرات و بازنگری در دستورالعمل های بازار پایه از الزامات، نیازها و خواسته های سرمایه گذاران بوده و هم مقام های نظارتی بازار سرمایه بر آن تاکید داشته اند.

امیری با اشاره به تشکیل کارگروه هایی به این منظور، ادامه داد: پس از کسب نظرات فعالان بازار سرمایه، کانون نهادهای سرمایه گذاری و کانون کارگزاران، مقرر شد تا نحوه معاملات در بازار پایه فرابورس به صورتی که مقرر شده از روزهای آتی تغییر کند.

هدف اصلی سازمان بورس

وی با تاکید بر اینکه نظر فعالان و معامله گران بازار سرمایه، برای سازمان بورس و اوراق بهادار از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، ابراز داشت: هدف اصلی سازمان بورس، صیانت از حقوق سهام داران است. به همین منظور تلاش می شود تا شفافیت در بازار حاکم بوده و حداقل مغایرت ها و محدودیت ها وجود داشته باشد.

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: شرایط شرکت های حاضر در بازار پایه فرابورس با سایر شرکت هایی که بر روی تابلو، معامله می شوند، متفاوت است. این شرکت ها در بازار پذیرش نشده اند یا به دلایلی از بازارهای اصلی بورس و فرابورس اخراج شده اند. بنابراین افرادی که در این بازار معاملاتی را انجام می دهند، باید به ویژگی های متفاوت این بازار توجه داشته باشند.

ریسک بالای معاملات بازار پایه

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه معاملات در بازار پایه فرابورس باید بر اساس تحلیل جامع صورت بگیرد، ادامه داد: ریسک در بازار پایه فرابورس بالا بوده و از همین رو، تحلیل نقش مهم و اساسی در تصمیم گیری سرمایه گذاران دارد.

آماده بازنگری مقررات

وی با اشاره به طرح برخی انتقادات در خصوص مقررات جدید بازارپایه گفت: پیش از ابلاغ مقررات، نظرات کانون نهادهای سرمایه گذاری و کانون کارگزاران و همچنین فعالان بازار سرمایه در این زمینه جمع آوری شده است. با این حال، سازمان بورس و اوراق بهادار همواره آماده بازنگری مقررات است و چنانچه افرادی دغدغه و نگرانی هایی در این زمینه دارند،   باید از مسیر درست، نظرات خود را منعکس کنند.

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار ابراز داشت: هفته آینده در همین زمینه جلسه ای با کانون ها برگزار خواهد شد، لذا افرادی که ابهام یا دغدغه ای دارند، می توانند از این طریق نظرات خود را به سازمان بورس منعکس کنند و سازمان آمادگی لازم به منظور بررسی و بازنگری قوانین را دارد.

به اعتقاد امیری، چنانچه سرمایه گذاران و فعالان بازار با همه اصلاحات و مقررات بازار پایه آگاه شوند، ابهامی برای آنها باقی نمی ماند.

بررسی در کمیته فقهی

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: در عین حال، با توجه به اهمیت موضوع، چنانچه در زمینه غرر و ربوی بودن معاملات در بازار پایه، اظهارنظر یا استدلال متقن و مشخصی به سازمان بورس و اوراق بهادار منعکس شود، به طور حتم، در کمیته فقهی مورد بررسی قرار می گیرد.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

۳۰۰۰هزار مددجوی  زنجانی دفترچه بیمه سلامت دریافت کردند

زنجان-۸ هزار و۵۴۷نفر از مددجویان تحت حمایت کمیته امداد استان زنجان واجد شرایط  دریافت دفترچه بیمه  سلامت هستند .

 • 8

امضای تفاهم‌نامه باشگاه مشتریان بانک سپه با کارگزاری بانک

باشگاه مشتریان بانک سپه در بخش «شرکای تجاری» با شرکت کارگزاری بانک سپه تفاهم نامه امضاء کرد.

 • 14

ایراد از نظام توزیع است نه ارز دولتی

حذف یا اختصاص ارز 4200 تومانی یا همان ارز دولتی به کالاهای اساســی موضوعی است که بارها مورد چالش بســیاری از اقتصاددانان کشور قرار گرفته است؛ ارزی که سال گذشته نه تنها به کاهش بهای اقلام مورد نیاز و ضروری مــردم کمک نکرد بلکه بــا همان قیمتها یا قیمت‌هایی به نسبت بالاتر از نرخ دولتی اعلام شــده به ...

 • 10

رشد پله‌ای در بازار ارز

دنیای اقتصاد : ...

 • 27

مروری بر تجارب جهانی

میثم رادپور /کارشناس اقتصادی ...

 • 35

ظهور قدرت‌های انحصاری؟

دکتر سجاد برخورداری/ هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران ...

 • 41

الزامات موفقیت

موسی شهبازی غیاثی/ کارشناس اقتصادی ...

 • 38

مسیر سرمایه گذاری کشور برای پژوهش نادرست است

کاشان - معاون علم و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه مسیر سرمایه گذاری کشور بر روی پژوهش نادرست است، گفت: تکنولوژی با پول به دست نمی آید.

 • 9

رفع مشکلات ۱۳۰ واحد صنعتی کرمان/ به دنبال توسعه پتروشیمی هستیم

کرمان - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: وضعیت ۱۳۰ واحد صنعتی در حال رصد است و به دنبال رفع مشکلات آنها هستیم.

 • 7

دیدار مدیرعامل بانک توسعه تعاون با استاندار خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون در سفر به استان خراسان جنوبی با استاندار دیدار و گفتگو کرد

 • 38

تذکر مجدد نماینده اهواز در خصوص مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز

نماینده مردم اهواز در مجلس در خصوص وضعیت مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز با بیان اینکه «منازل کارکنان لوله سازی هنوز در ملکیت بانک است» مجدادا به وزیر اقتصاد تذکر داد.

 • 37

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 36

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 34

دستورالعمل مالیاتی خریداران سکه ابلاغ شد

دستورالعمل سازمان امور مالیاتی موضوع مالیات عملکرد دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از سوی رئیس کل سازما مالیاتی ابلاغ شد.

 • 33

تنش‌ بین آمریکا و ایران قیمت نفت را افزایش داد

قیمت نفت در بازارهای جهانی به علت تنش‌های آمریکا و ایران در خلیج فارس با 43 سنت افزایش 65.63 دلار معامله شد.

 • 39

مطالباتِ داروخانه ها پرداخت می شود

قزوین_ مدیرکل بیمه سلامت استان قزوین گفت: مطالباتِ اردیبهشت ماه داروخانه ها پرداخت می شود.

 • 32

پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند/ تیم برانکو اخطار گرفت

کنفدراسیون فوتبال آسیا آرای انضباطی خود را منتشر کرد که بر این اساس پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند.

 • 33

هر پزشک باید برای ویزیت بیمار چند دقیقه وقت بگذارد؟

مدیرکل بیمه سلامت استان هرمزگان با بیان اینکه بیمه‌شدگان روستایی و کمیته امداد برای کاهش هزینه‌های درمان ملزم به رعایت سیستم ارجاع هستند، گفت: هر پزشک متخصص باید درازای دریافت ویزیت ۲۰ دقیقه به بیماران خدمات‌رسانی کنند و بیماران باید به حقوق خود واقف بوده و مطالبه گر باشند.

 • 29