طلسم نفت و‌گاز در بورس انرژی

طلسم نفت و‌گاز در بورس انرژی

دنیای اقتصاد : روز گذشته باز هم عرضه نفت خام سبک در بورس انرژی بدون مشتری باقی ماند و عرضه ۲ میلیون بشکه‌ای نفت در رینگ بین‌الملل همچون اغلب عرضه‌های پیشین ناکام به پایان رسید.

پنجشنبه 23 خرداد 1398 ساعت 15:7

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

طلسم نفت و‌گاز در بورس انرژی

به‌رغم معاملات نسبتا جذاب هفته‌های ابتدایی عرضه نفت خام سنگین و سبک؛ ولی مدتی است که این بازار نه تنها رمق چندانی ندارد بلکه عدم درج معامله به یک رویکرد طبیعی بدل شده است؛ یعنی از ابتدای عرضه‌ها انتظار داریم که تقاضایی برای خرید در تابلوی بورس درج نشود. این داده را باید بسیار نگران‌کننده ارزیابی کرد، زیرا یک شیوه بسیار مهم و جذاب معاملاتی را در بازارهای صادراتی به حاشیه خواهد برد. عرضه بعدی نفت خام سنگین در تاریخ ۲۸ خرداد ماه با عرضه ۲ میلیون بشکه‌ای با قیمت پایه ۵۹ دلار و ۵۹ سنت صورت خواهد گرفت. البته به جز ناکامی عرضه نفت خام، روز گذشته بورس انرژی زمان مطلوبی را تجربه کرد و ارزش معاملات به نزدیکی ۶۷ میلیارد تومان رسید که از تعادل نسبی در این بازار حکایت دارد. در ماه جاری ارزش معاملات بورس انرژی تاکنون کمتر از ۸۷۰ میلیارد تومان بوده است که با توجه به تعطیلات پیشین ارزش معاملاتی متعادلی به شمار می‌رود اگرچه هنوز هم عرضه‌های جذاب و مهمی برای روزهای آینده در برنامه معاملاتی قرار دارد.

روز گذشته در بورس انرژی ۱۰ هزار تن گاز مایع پالایشگاه ستاره خلیج فارس در رینگ صادراتی بورس انرژی عرضه شد که در برابر این عرضه، هیچ درخواست خریدی درج نشد که عجیب به نظر می‌رسد. شاید جالب توجه‌ترین ویژگی این عرضه، قیمت پایه پیشنهادی فروشنده بود که در مقایسه با قیمت‌های مورد معامله در هفته‌های پیش از یک رشد جدی برخوردار بوده است. در معاملات اخیر یعنی از ۱۶ اردیبهشت‌ تا ۵ خرداد قیمت کشف شده برای همین کالا چیزی بین منفی ۱۴۵ تا ۱۵۰ دلار برای بهای پریمیوم کشف‌شده بود و شاید عرضه با قیمت‌هایی نزدیک به همین رقم جذابیت بالاتری را برای خریداران ایجاد می‌کرد اگرچه چنین رخدادی را تجربه نکردیم. این در حالی بود که در آخرین عرضه برجسته گاز مایع پالایشگاه ستاره خیلج فارس قیمت پایه پیشنهادی برای آغاز معاملات پریمیوم منفی ۱۰۰ دلار بود ولی این در عرضه روز گذشته منفی ۵ دلار درج شده بود که به ذات خود برخی سوالات را مطرح می‌کرد. اینکه بازار به سرعت در طول دو هفته کاری بتواند این میزان از رشد قیمت‌ها را تحمل کند چندان محتمل نیست ولی عرضه با این نرخ به خودی خود شبهات خاصی را در بر دارد اما اگر برای خرید تقاضایی به ثبت می‌رسید آن زمان وضعیت رقابت برای خرید و موقعیت عرضه‌کننده امکان بررسی دقیق‌تری داشت اگرچه به معنی بی‌توجهی به این قیمت عرضه نیست. در هفته‌های آینده باز هم به رخدادهای معاملاتی در عرضه این گروه کالایی خواهیم پرداخت زیرا این کالا و این عرضه‌کننده خاص با توجه به ویژگی‌های فنی و تجاری از اهمیت ویژه‌ای برای بورس انرژی و همچنین اقتصاد کشور برخوردار است. با توجه به عرضه ۱۰ هزار تنی روز گذشته گاز مایع در کنار امکان افزایش ۶ هزار تنی عرضه‌ها، این پتانسیل وجود دارد که این عرضه با اضافه شدن حجم بیشتری از عرضه‌های جدید در هفته آینده باز هم روی تابلوی صادراتی بورس انرژی ایران بیاید. همچنین امروز ۳۵ هزار تن برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس در رینگ بین‌الملل بورس انرژی با پریمیوم منفی ۶۰ دلار عرضه خواهد شد که در صورت ثبت معامله می‌تواند اولین دادوستد برجسته این کالا در بورس انرژی ایران باشد. ۱۱ خرداد آخرین عرضه این کالا با همین قیمت پایه بود که در نهایت به معامله ختم نشد.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

۳۰۰۰هزار مددجوی  زنجانی دفترچه بیمه سلامت دریافت کردند

زنجان-۸ هزار و۵۴۷نفر از مددجویان تحت حمایت کمیته امداد استان زنجان واجد شرایط  دریافت دفترچه بیمه  سلامت هستند .

 • 8

امضای تفاهم‌نامه باشگاه مشتریان بانک سپه با کارگزاری بانک

باشگاه مشتریان بانک سپه در بخش «شرکای تجاری» با شرکت کارگزاری بانک سپه تفاهم نامه امضاء کرد.

 • 14

ایراد از نظام توزیع است نه ارز دولتی

حذف یا اختصاص ارز 4200 تومانی یا همان ارز دولتی به کالاهای اساســی موضوعی است که بارها مورد چالش بســیاری از اقتصاددانان کشور قرار گرفته است؛ ارزی که سال گذشته نه تنها به کاهش بهای اقلام مورد نیاز و ضروری مــردم کمک نکرد بلکه بــا همان قیمتها یا قیمت‌هایی به نسبت بالاتر از نرخ دولتی اعلام شــده به ...

 • 10

رشد پله‌ای در بازار ارز

دنیای اقتصاد : ...

 • 27

مروری بر تجارب جهانی

میثم رادپور /کارشناس اقتصادی ...

 • 35

ظهور قدرت‌های انحصاری؟

دکتر سجاد برخورداری/ هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران ...

 • 41

الزامات موفقیت

موسی شهبازی غیاثی/ کارشناس اقتصادی ...

 • 38

مسیر سرمایه گذاری کشور برای پژوهش نادرست است

کاشان - معاون علم و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه مسیر سرمایه گذاری کشور بر روی پژوهش نادرست است، گفت: تکنولوژی با پول به دست نمی آید.

 • 9

رفع مشکلات ۱۳۰ واحد صنعتی کرمان/ به دنبال توسعه پتروشیمی هستیم

کرمان - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: وضعیت ۱۳۰ واحد صنعتی در حال رصد است و به دنبال رفع مشکلات آنها هستیم.

 • 7

دیدار مدیرعامل بانک توسعه تعاون با استاندار خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون در سفر به استان خراسان جنوبی با استاندار دیدار و گفتگو کرد

 • 38

تذکر مجدد نماینده اهواز در خصوص مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز

نماینده مردم اهواز در مجلس در خصوص وضعیت مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز با بیان اینکه «منازل کارکنان لوله سازی هنوز در ملکیت بانک است» مجدادا به وزیر اقتصاد تذکر داد.

 • 37

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 36

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 34

دستورالعمل مالیاتی خریداران سکه ابلاغ شد

دستورالعمل سازمان امور مالیاتی موضوع مالیات عملکرد دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از سوی رئیس کل سازما مالیاتی ابلاغ شد.

 • 33

تنش‌ بین آمریکا و ایران قیمت نفت را افزایش داد

قیمت نفت در بازارهای جهانی به علت تنش‌های آمریکا و ایران در خلیج فارس با 43 سنت افزایش 65.63 دلار معامله شد.

 • 39

مطالباتِ داروخانه ها پرداخت می شود

قزوین_ مدیرکل بیمه سلامت استان قزوین گفت: مطالباتِ اردیبهشت ماه داروخانه ها پرداخت می شود.

 • 32

پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند/ تیم برانکو اخطار گرفت

کنفدراسیون فوتبال آسیا آرای انضباطی خود را منتشر کرد که بر این اساس پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند.

 • 33

هر پزشک باید برای ویزیت بیمار چند دقیقه وقت بگذارد؟

مدیرکل بیمه سلامت استان هرمزگان با بیان اینکه بیمه‌شدگان روستایی و کمیته امداد برای کاهش هزینه‌های درمان ملزم به رعایت سیستم ارجاع هستند، گفت: هر پزشک متخصص باید درازای دریافت ویزیت ۲۰ دقیقه به بیماران خدمات‌رسانی کنند و بیماران باید به حقوق خود واقف بوده و مطالبه گر باشند.

 • 29