شرکت نفت از عرضه فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی خودداری می‌کند

شرکت نفت از عرضه فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی خودداری می‌کند

مدیرعامل بورس انرژی با بیان اینکه عرضه نفت خام در بورس انرژی ادامه دارد، گفت: شرکت نفت از عرضه فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی خودداری می‌کند.

شنبه 13 مهر 1398 ساعت 22:43

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

به نقل از فارس، سیدعلی حسینی در مورد عملکرد بورس انرژی در سال جاری، گفت: از اول سال جاری تاکنون بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تامین مالی از طریق بورس انرژی برای دولت و شرکت نفت انجام شده است.

وی گفت: همچنین ۵ هزار میلیارد تومان اوراق سلف نفتی برای وزارت اقتصاد و ۱۵۰۰ میلیارد تومان اوراق سلف مبتنی بر میعانات گازی برای شرکت ملی نفت ایران صادر شده که تاکنون ۵۰۰ میلیارد تومان از این تأمین مالی انجام شده و ۱۰۰۰ میلیارد نیز در شرف انجام است.

مدیرعامل بورس انرژی همچنین گفت: فرآورده‌های نفتی با همکاری خوب شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی انجام می‌شود و از اول مرداد تاکنون ۵ هزار میلیارد تومان فرآورده نفتی شامل نفت سفید، گازوئیل، بنزین وگاز مایع عرضه و معامله شده است و این مسئله همچنان تداوم دارد.

به گفته حسینی، در هفته جاری در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ۴۰۰ هزار تن فرآورده اصلی شامل بنزین، گازوئیل، نفت سفید و گازئویل به میزان ۴۶۰ هزار تن عرضه می‌شود که عمدتاً این فراورده‌های نفتی با مقصد صادراتی در بورس انرژی عرضه می‌شود که این عرضه‌ها با استقبال مواجه است و به تدریج عرضه‌ها افزایش می‌یابد.

مدیرعامل بورس انرژی در مورد عرضه نفت خام در این بازار گفت: عرضه نفت خام تداوم دارد و براساس قانون بودجه، ماهیانه دو میلیون بشکه نفت خام سبک و ۲ میلیون بشکه نیز نفت خام سنگین و همچنین به میزان دو میلیون بشکه میعانات گازی در بورس انرژی عرضه می‌شود. گرچه حجم معاملات کم است و لازم است که روش عرضه از سوی وزارت نفت مورد بازنگری قرار گیرد، زیرا این حکم قانون باید اجرا شود.

حسینی در پاسخ به اینکه چگونه باید روش عرضه نفت خام تغییر کند، گفت: مشتریان می‌گویند شرایط تحویل باید تغییر کند و خریداران علاقه دارند، در برخی نقاط عرضه صورت گیرد، اما نقاط تحویل این حامل‌های انرژی محدود است.

وی در مورد اینکه آیا قیمت‌ها هم مورد انتقاد مشتریان قرار می‌گیرد، گفت: قیمت‌های شرکت نفت اطلاع‌رسانی نمی‌شود و شفاف نیست و امکان مقایسه وجود ندارد. مدیرعامل بورس انرژی گفت: قانون برنامه ششم توسعه الزام دارد نفت خام و فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی عرضه شود، ولی شرکت نفت در مورد فرآورده‌های نفت مثل نفت کوره و گازوئیل اقدام نکرده است.

به گفته حسینی، در قانون بودجه، دولت ملزم شده که نفت خام سنگین و سبک و میعانات گازی را در بورس انرژی عرضه کند، اما ماده ۴ قانون برنامه ششم، وزارت نفت را ملزم کرده که همه فرآورده‌های نفتی را در بورس انرژی ارائه کند، اما تاکنون اقدامی برای ارائه فرآورده‌ها انجام نشده است.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

ثبات و کنترل بازار ارز بدون از دست دادن ذخایر ارزی

رئیس کل بانک مرکزی گفت: جلوگیری از خروج سرمایه و توجه به عوامل بنیادی شکل دهنده نرخ ارز دو راهبرد اصلی بانک مرکزی در مقابله با تحریم ها بوده است.

 • 42

رئیس کل بانک مرکزی فردا به آذربایجان غربی سفر می کند

ارومیه - عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی فردا جمعه به آذربایجان غربی سفر می کند.

 • 44

ابلاغ مصوبات جدید بازارپایه فرابورس

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس از ابلاغ مصوبات جدید با موضوع بازار پایه فرابورس خبر داد.

 • 54

انجام عملیات تخصصی بانکداری در ۴۵۰ واحد بانکی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون عنوان کرد: ۴۵۰ واحد بانکی در استان‌های سراسر کشور با انجام عملیات تخصصی بانکداری مجموعه فعالیت توسعه‌ای بانک توسعه تعاون را ساماندهی می‌کنند.

 • 49

برنامه جدید ایران و چین برای همکاری‌های گمرکی و تسهیل تجارت

برنامه جدید ایران و چین برای گسترش همکاری‌های گمرکی و تسهیل تجارت در دیدار سفیر چین در تهران با رییس کل گمرک ایران بررسی و سفیر چین در تهران تاکید کرد که چین خواستار گسترش مناسبات تجاری است.

 • 33

تغییرات نرخ رسمی ۴۷ واحد پولی/ دلار ثابت ماند

بر اساس آخرین تغییرات نرخ رسمی ارز، نرخ ۲۸ ارز نسبت به روز گذشته افزایش و قیمت ۹ واحد پولی دیگر کاهش یافت. نرخ دلار و ۹ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 40

تغییرات نرخ رسمی ۴۷ واحد پولی/ دلار ثابت ماند

بر اساس آخرین تغییرات نرخ رسمی ارز، نرخ ۲۸ ارز نسبت به روز گذشته افزایش و قیمت ۹ واحد پولی دیگر کاهش یافت. نرخ دلار و ۹ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 32

برترین بانک‌های سوئیسی کدامند؟

سوئیس یکی از اصلی‌ترین قطب‌های بانکی جهان محسوب می‌شود. جایی که محل ذخیره‌سازی بسیاری از سرمایه‌های کلان است.

 • 41

تاکید سرپرست بیمه ایران بر حداکثر تلاش در خدمت‌رسانی به زائران

سرپرست بیمه ایران بر حداکثر تلاش در خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی (ع) تاکید کرد.

 • 46

آینه تعاملی برای تمرینات ورزشی و ارتباط با مربی

یک شرکت تجاری آینه ای تعاملی تولید کرده که مجهز به نمایشگر ال سی دی است و برای مشاهده و برنامه ریزی تمرینات ورزشی و ارتباط با مربی قابل استفاده است.

 • 39

بیشترین حجم ضمانت‌نامه‌ها صادره بانک توسعه تعاون مربوط به خوزستان

رییس هیات مدیره و مدیرعامل بانک توسعه تعاون: بیشترین حجم ضمانت‌نامه‌های صادره بانک توسعه تعاون مربوط به استان خوزستان است.

 • 44

دلیل ثبات نرخ ارز در بازار از زبان همتی

رئیس کل بانک مرکزی گفت: یکی از دلایلی که می‌بینید در بازار ارز ثبات نسبی فراهم شده است، برگشت ارز صادرکنندگان و سامانه نیما است امروز هم اعلام شد که ۱۹ میلیارد دلار در شش ماهه اول امسال ارز تخصیص داده‌ایم.

 • 38

ادغام بانک های نیروهای مسلح تا آذرماه نهایی می شود

رئیس کل بانک مرکزی در مورد ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح گفت: این امر روند خوبی دارد تا پایان آذرماه باید ادغام بانکها نهایی شود.

 • 44

افزایش منابع بانک،توان حمایت از رونق تولیدرا ارتقا می‌دهد

در شرایطی که فعالان اقتصادی انتظار دارندتا تسهیلات ریالی به تناسب افزایش نرخ ارز افزایش پیدا کند،لذا افزایش منابع بانک توسعه صادرات می‌تواند توان حمایتی بانک ازصادرکنندگان ورونق تولیدرا افزایش دهد.

 • 40

توافق روسیه و ترکیه برای حذف تدریجی دلار

مسکو و آنکارا بر سر جایگزین کردن دلار با روبل و لیر توافق کردند.

 • 37

اعطای تسهیلات ویژه بانک شهر به تمامی صنوف

بانک شهر با هدف حمایت از فعالیت های اقتصادی و بخش های اثرگذار در جامعه، تسهیلات ویژه ای در قالب طرح "شهریار" به فعالان بخش اقتصادی دو گروه پزشکی و غیر پزشکی ارائه می کند.

 • 37

قیمت خرید تضمینی گندم با توجه به شرایط اقتصادی کشور تعیین شد

وزیر جهاد کشاورزی گفت: شورای اقتصاد برای تعیین قیمت تضمینی گندم مسائل اقتصادی کنونی کشور را مد نظر قرار داده است.

 • 66

۳ کارگزاری بانکی در جمع برترین‌های بورس انرژی

آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد در ۶ ماهه نخست سال جاری، ۳ کارگزاری بانکی از نظر ارزش کل معاملات از مجموع ۷۰ شرکت کارگزاری بورس انرژی، در میان برترین کارگزاری‌ها قرار داشته‌اند.

 • 49

مکزیک و ویتنام بزرگترین برندگان جنگ تجاری آمریکا و چین

واردات آمریکا از بزرگترین تامین‌کننده خود، چین، بدلیل جنگ تجاری به شدت کاهش یافته است و فعلا مکزیک و ویتنام این جای خالی را با وارد کردن خیل عظیمی از کالا به آمریکا پر کرده‌اند.

 • 44

پولدارترین زنان جهان را بشناسید

۱۵زن ثروتمند آمریکایی در مجموع ۲۶۲.۴میلیارد دلار ثروت دارند.

 • 39