سهام برنده در رقابت بازارها

سهام برنده در رقابت بازارها

دنیای اقتصاد : تهران در حالی پیشتازی خود در سال جدید را ادامه می‌دهد که در مجموع از ابتدای سال ۹۷، یعنی آغاز رشد تورمی بازارها هنوز عملکرد ضعیف‌تری را نسبت به دلار و سکه تجربه کرده است. در این میان، بررسی بازدهی ۵۰ شرکت بورس تهران نتایج جالبی را به دست می‌دهد؛ به‌طوری‌که نیمی از این نمادها بازدهی بیش از شاخص بورس و حدود ۳۰ درصد آنها رشدی حتی فراتر از ارز و طلا در این مدت داشته‌اند. این مساله نشان‌دهنده فرصت‌های جذاب سرمایه‌گذاری برای فعالان بورسی طی ۱۴ ماه گذشته است.

پنجشنبه 9 خرداد 1398 ساعت 5:28

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

سهام برنده در رقابت بازارها

شاخص بازار سهام در آخرین روز از معاملات هفته جاری با افزایش بیش از یک کانالی، در میانه کانال ۲۲۴ هزار واحدی ایستاد. به این ترتیب با ثبت بازدهی هفتگی ۳/ ۴ درصد، بار دیگر پیشتاز سایر بازارهای رقیب شد. در این میان مطالعه روند نماگر اصلی بازار سهام به‌عنوان معیاری از میانگین وضعیت بورس تهران از ابتدای سال ۹۷ تاکنون، نشانگر رشد بیش از ۱۳۳ درصدی آن است. در این بازه زمانی، در بازارهای موازی شاهد ثبت بازدهی به ترتیب ۱۷۸ و ۱۸۵ درصدی دلار و سکه بودیم. نگاهی به عملکرد ۵۰ شرکت سهامی در این دوره نشان از سبقت بیش از نیمی از شرکت‌های مورد بررسی از شاخص کل و بازدهی به مراتب بالاتر حدود ۳۰ درصد از نمادها، از دلار و سکه دارد. شاخص کل بورس تهران، بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بازار سهام است. به عبارت دیگر تغییرات شاخص کل نشان‌دهنده میانگین وزنی بازدهی سرمایه ‌گذاران در بورس است. از این رو با مطالعه روند این شاخص می‌توان تصویری اجمالی از بازار سهام در طول زمان به دست آورد. در این میان بررسی مسیر نماگر اصلی بازار از ابتدای سال مالی ۹۷ گویای بازدهی نزدیک به ۱۳۳ درصدی شاخص مزبور است که همانطور که گفته شد بیانگر آن است که سهامداران در این مدت تقریبا ۱۴ ماهه به‌طور متوسط و با در نظر گرفتن ارزش بازاری شرکت‌ها به سود ۱۳۳ درصدی دست یافته‌اند. در این برهه زمانی شاخص کل هم‌وزن رشد شتابنده‌تری به نمایش گذاشت که حدود ۱۹۷ درصد بود.  حال با توجه به اینکه این بازدهی شاخص کل بازار، تنها متوسطی از سودآوری سهام شرکت‌های مختلف بورسی و متناسب بر اساس وزن آنهاست؛ اگر قدمی جلوتر نهاده و نگاهی نزدیکتر به سهام بزرگ‌تر از منظر بازدهی داشته باشیم، متوجه می‌شویم که سودآوری شماری از سهام شرکت‌های بورسی بیشتر از این متوسط بازدهی است.

بازدهی سهام زیر ذره‌بین

مطالعه بازدهی ۵۰ شرکت برتر بورس تهران حاکی از آن است که در بازه زمانی مورد نظر، از ابتدای سال مالی ۹۷ تا کنون، بیش از نیمی از آنها بازدهی بالاتری نسبت به شاخص کل بازار داشتند. در این میان تولید نیروی برق دماوند بیشترین بازدهی را در حدود ۳۸۲ درصد به خود اختصاص داد. «دماوند» در مجمعی که سال ۹۷ برگزار کرد، صورت مالی شرکت در دوره ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ۹۶ را مورد بررسی قرار داد و سود سهام مصوب را بیش از ۲۴۸ میلیارد تومان اعلام کرد، در صورتی که این مقدار در مجمع قبلی برگزار شده صفر بود. همچنین در آذرماه ۹۷، بخشی از مطالبات این شرکت به مبلغ ۸۳۱ میلیارد تومان در قالب صدور اسناد وصول یافت که از میزان بدهی آن کاست. تاثیر تغییرات نرخ ارز «دماوند» در صورت مالی سال ۹۷، نسبت به سال ۹۶ حدود ۱۶۷ درصد عنوان شد. به این ترتیب با افزایش چشمگیر ارزش بازار شرکت مزبور و همچنین افزایش سود سهام مصوب، تولید نیروی برق دماوند صدرنشین شرکت‌های بورسی از منظر بازدهی شد.  در رده بعدی، نماد دارویی «دعبید» با سودآوری حدود ۲۹۳ درصدی قرار داشت. شرکت داروسازی دکتر عبیدی در سال ۹۷ محصولات جدیدی روانه بازار کرد و سرمایه خود را از محل سود انباشته، ۱۵۰ درصد افزایش داد.  ذوب‌آهن اصفهان نیز با ثبت بازدهی ۲۹۲ درصدی از ابتدای فروردین ۹۷، جایگاه سوم این رتبه‌بندی را کسب کرد. رشد نرخ‌های فروش داخلی صادراتی نقش محسوسی را در افزایش مبالغ فروش این شرکت ایفا کرده است.  در میان دیگر ۲۶ شرکت سهامی که بازدهی بالاتری نسبت به شاخص کل سهام رقم زدند، شش شرکت فلزی، چهار شرکت پتروشیمی، چهار شرکت از زیرمجموعه فرآورده‌های نفتی و سه نماد معدنی وجود دارد. همچنین سه نماد بانکی با پیشتازی بانک ملت نیز در این رتبه‌بندی حضور دارند. سهام «شخارک» نیز با ثبت بازدهی حدود ۲/ ۱۳۳ درصدی، همپای شاخص کل حرکت کرد. در مقابل هیچ‌یک از نمادهای خودروساز بزرگ بازار از روند شاخص کل پیشی نگرفتند و در سطح پایین‌تری بازدهی خود را ثبت کردند. از میان ۵۰ شرکت منتخب از حیث ارزش بازار نیز، ایران‌خودرو کمترین بازدهی را کسب کرد که حدود ۶/ ۱۳ درصد بود.

نگاهی به معاملات دیروز

روز گذشته بورس تهران خیز دیگری در مسیر صعود برداشت که برای مقطعی شاخص کل بازار سهام را وارد کانال ۲۲۵ هزار واحدی کرد. در شرایطی که قدرت‌نمایی تقاضا در ساعات نخستین بازار مقدمات این صعود را فراهم کرده بود، با عقب‌نشینی سهامداران از نقش خریدار، شاخص کل سهام به تدریج به سوی نزول گام برداشت و با توقف بر سطح ۲۲۴ هزار و ۴۷۷ واحدی بازدهی هفتگی بیش از ۳/ ۴ درصدی را رقم زد. به این ترتیب، بازدهی نماگر اصلی بازار سهام از ابتدای سال جاری به ۶/ ۲۵ درصد رسید.

توقف دسته‌جمعی پالایشی‌ها در پایان هفته

روز گذشته پالایش نفت تبریز، اعلامیه‌ای در کدال منتشر کرد که حاوی اطلاعاتی مبنی بر مابه‌التفاوت نرخ ارز مبادلاتی و سال مرجع ۹۱ بود. مطابق با این اطلاعیه، در خلال نوسانات نرخ ارز در سه ماه سوم سال ۹۱، شرکت‌های پالایشی برخی از فرآورده‌های ویژه را با نرخ ارز دولتی (مرجع) به فروش رسانده بودند. این در شرایطی است که در مدت مشابه خرید نفت خام با نرخ ارز مبادله‌ای انجام می‌شد. به این ترتیب؛ عدم محاسبه قیمت فرآورده‌های نفتی بر اساس نرخ ارز مبادله‌ای و شکاف ایجاد شده میان هزینه و درآمد از این بابت؛ اعتراض شرکت‌های پالایشی را به دنبال داشت که خواستار دریافت مبلغ مابه‌التفاوت بودند. پس از تایید این موضوع توسط دیوان محاسبات کشور، اعلامیه بدهکار به حساب شرکت ملی پالایش و پخش منظور و درآمد مزبور به میزان ۶/ ۷۳ میلیارد تومان شناسایی شد. تاثیر درآمد مزبور در سود هر سهم «شبریز» بالغ بر ۱۵ تومان شناسایی شد. سایر نمادهای پالایشی نیز پس از این اطلاعیه متوقف شدند و اطلاعیه مشابهی در سامانه کدال قرار دادند. از این‌رو به‌نظر می‌رسد که تعدیل دیگری در راه محصولات پالایشی است. در این میان پالایش نفت شاوان اظهار کرد به دلیل عدم تولید فرآورده‌های نفتی در مقطع زمانی مذکور در این موضوع جایی ندارد.

مینا افروزی

 

09-02

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

افزایش بازگشت ارز صادراتی/ یورو در سامانه نیما چقدر قیمت خورد؟

چهار میلیارد و ۵۶۴ میلیون یورو از ابتدای امسال تا ۲۸ خرداد در سامانه نیما عرضه شده که برای تامین کالاهای وارداتی مورد نیاز کشور اختصاص یافته است.

 • 9

بانک مسکن برای خانه‌دار شدن مشتریان چه نوع تسهیلاتی می‌دهد؟

روابط عمومی بانک مسکن استان یزد خدمات و تسهیلات ارائه شده توسط این بانک در استان یزد را معرفی کرد.

 • 11

توافق دولت انگلیس و بانک ملت بعد از 10 سال مناقشه

روزنامه فاینشال تایمز خبر داد که بانک ملت ایران با دولت انگستان، برای پایان دادن به پرونده شکایت این بانک ایرانی از وزارت خزانه‌داری دولت انگلیس، به توافق رسیده‌اند.

 • 26

خزان مالی در راه است!

دنیای اقتصاد : ...

 • 21

عملیات بازار باز در گام نهایی

روز گذشته رئیس کل بانک مرکزی در دیدار خود با مدی ...

 • 14

دولت انگلیس در مناقشه‌ای ۱۰ ساله با بانک ملت به توافق رسید

یک رسانه انگلیسی از توافق دولت انگلیس با بانک ملت ایران در مناقشه‌ای ۱۰ ساله خبر داد.

 • 83

تلاش حداکثری شبکه بانکی برای اعطای تسهیلات سیل زدگان

بر اساس اعلام بانک مرکزی، شبکه بانکی کشور برای اعطای تسهیلات بابت جبران خسارات ناشی از سیل فروردین ماه سال ۱۳۹۸ حداکثر تلاش خود را به منظور تسریع در اعطای تسهیلات به کار گرفته است.

 • 43

کاهش قیمت سکه و ارز در بازار+جدول

در معاملات امروز بازار تهران قیمت سکه طرح جدید 30 هزار تومان و دلار 135 تومان کاهش داشت.

 • 43

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به سیل زدگان در بانک ملی

بانک ملی ایران از ابتدای ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی به شبکه بانکی در فروردین ماه درخصوص ارایه تسهیلات بانکی به هموطنان سیل زده، همه توان و امکانات خود را برای رفع مشکلات هموطنان به کار گرفته است.

 • 28

ترامپ کمک به آمریکای مرکزی را به علت مهاجرت‌ها کاهش داد

دولت دونالد ترامپ، صدها هزار دلار از کمک‌های نقدی به السالوادور، گواتمالا و هندوراس را کاهش داد. این اقدام پس از انتقاد ترامپ از این کشورها به علت ارسال مهاجران غیرقانونی، صورت گرفت.

 • 37

آغاز اجرای عملیات بانکداری باز در نظام بانکی

یک مقام مسئول در نظام بانکی از آغاز اجرای عملیات بانکداری باز در نظام بانکی خبر داد و گفت: ظرف شش ماه آینده، بسیاری از خدمات در این بستر عرضه خواهد شد.

 • 42

روسیه: غرب میلیاردها دلار برای حمایت از اپوزیسیون سوریه هزینه کرد

مدیر اطلاعات خارجی دولت روسیه از هزینه میلیاردها دلاری غرب برای حمایت از اپوزیسیون سوریه پرده برداشت.

 • 14

سوءاستفاده از زنان خانه دار در شبکه بانکی

نماینده بانک سرمایه در دادگاه گفت: قرار بوده از سوی بانک به شش شرکت میلیاردها تومان تسهیلات داده شود این در حالی است که مدیران شرکت ها زنان خانه دار و یا افراد کم توان مالی بودند.

 • 31

حماس از مرحله جدیدی از تفاهم‌ها با رژیم صهیونیستی در غزه خبر داد

جنبش حماس از آغاز اجرای مرحله جدیدی از توافق‌های لغو محاصره نوار غزه توسط اسرائیل به لطف میانجیگری‌های منطقه‌ای خبر داد.

 • 34

سامانه بانکداری باز بانک توسعه صادرات آغاز به کار کرد

سامانه بانکداری باز بانک توسعه صادرات ایران صبح امروز رونمایی و به صورت رسمی آغاز به کار کرد.

 • 38

بازگشت ۱۰۰ میلیون دلاری «مردان سیاه پوش» به سینما

جدیدترین قسمت از سری فیلم‌های کمدی-اکشن و علمی تخیلی «مردان سیاه پوش» در هفته نخست اکران به فروش جهانی بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار دست یافت.

 • 23

افت شاخص سهام پس از رکوردشکنی‌های متوالی

امروز سه‌شنبه شاخص کل بورس تهران پرنوسان ظاهر شد و در حالی که طی دقایق ابتدایی بر مدار مثبت قرار داشت و رشد حدود ۹۸۰ واحدی را تجربه کرده بود، در ادامه از سقف روزانه خود بازگشت و در نهایت با کاهش ۱۰۱۲ واحدی، به کانال ۲۳۸ هزار واحد عقب نشست.

 • 38

خوزستان در منظومه شمسی ایران، خورشید است

بانک‌پاسارگاد در راستای برنامه اساسی و بنیادین خود در سال جاری برای کمک به هم‌میهنان سیل‌زده و جهت ایفای مسئولیت‌های اجتماعی، عملیات ساخت ۳ مدرسه دیگر را در استان خوزستان آغاز کرد.

 • 40