سرمایه کمتر‌؛ نوسان بیشتر

سرمایه کمتر‌؛ نوسان بیشتر

علی علیزاده /کارشناس بازار سرمایه بررسی آماری عملکرد بازار سهام در ۴ ماه ابتدایی سال ۹۸ نشان از آن دارد که شاخص کل هم‌وزن با بازدهی ۸۳ درصدی دارای بیشترین بازدهی و بعد از آن به ترتیب شاخص کل با ۶/ ۴۱ درصد و شاخص ۳۰ شرکت بزرگ بورس اوراق بهادار تهران با ۲۴ درصد بازدهی همراه بوده‌اند. به این ترتیب شرکت‌های کوچک در ۴ ماه ابتدایی سال بیشترین بازدهی و شرکت‌های بزرگ بازار کمترین بازدهی را به ثبت رسانده‌اند.

سه شنبه 1 مرداد 1398 ساعت 1:55

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

سرمایه کمتر‌؛ نوسان بیشتر

به عبارت دقیق‌تر از ابتدای سال، سهام شرکت‌های بنیادی و بزرگ بازار به‌صورت نرمال و با شیب خیلی کم رشد کردند که بازدهی شاخص کل و شاخص کل ۳۰ شرکت بزرگ تاکیدی بر این مطلب است. در حالی که رشد شاخص کل هم‌وزن که نماینده کلیت سهام معامله شده بازار است بسیار بیشتر از نوسان شاخص کل و شاخص ۳۰ شرکت بزرگ بازار بوده است. از دلایل رشد بورس اوراق بهادار تهران در ۴ ماه ابتدای سال می‌توان به افزایش سودآوری شرکت‌ها اشاره کرد که بخشی از آن ناشی از افزایش قیمت دلار نیمایی برای فروش محصولات صادراتی شرکت‌ها و مبنا قرارگرفتن آن در تعیین قیمت پایه کالاها در بورس کالا و قسمتی هم ناشی از تثبیت و افزایش قیمت‌های جهانی بوده است. از سوی دیگر بحث ارزش جایگزینی شرکت‌ها، تطابق ارزش بنگاه‌ها با نرخ ارز، تجدید ارزیابی دارایی‌ها، معافیت مالیاتی ناشی از آن و گزارش‌های مناسب سال ۹۷ شرکت‌ها به همراه گزارش‌های ماهانه مطلوب شرکت‌ها از لحاظ تناژ فروش داخلی و صادراتی و افزایش نرخ‌های مناسب در این گزارش‌ها از دیگر موارد تاثیرگذار بر رشد مولفه‌های بورسی در مدت اخیر بوده است.

همان‌طور که عنوان شد در ۴ ماه ابتدایی سال ۹۸ بازده شرکت‌های کوچک از بازده شرکت‌های بزرگ بازار بیشتر بوده است. یکی از عوامل موثر در افزایش بازده این بنگاه‌ها را می‌توان بحث ارزش جایگزینی شرکت‌ها و تطابق ارزش آنها با افزایش نرخ دلار و همچنین قانون معافیت مالیاتی تجدید ارزیابی دارایی‌ها دانست. در همین راستا از دیگر دلایل عمده اقبال به سهام کوچک همچنان که در بورس‌های سایر کشورها هم وجود دارد، اثر اندازه شرکت (Market Equity) یا (Firm Size) است. مفهوم اندازه شرکت به این معنی است که شرکت‌هایی که ارزش بازار کمتری دارند و از نظر اندازه کوچک‌تر هستند، بازده بالاتری در مقایسه با شرکت‌هایی با Market Cap بالا دارند.  در سال‌های قبل این مفهوم در بازار سرمایه کشور و در میان شرکت‌ها وجود داشته و همیشه شرکت‌های کوچک‌تر رشد بیشتری را تجربه کرده‌اند. به‌طوری‌که سهام بنیادی و بزرگ نهایت روی ارزش ذاتی و کمی بالاتر معامله می‌شدند.

همچنان که می‌دانیم غالبا شرکت‌های با سرمایه پایین‌تر به دلیل تعداد سهام کمتر، قابلیت نوسان بیشتری دارند و ترجیح سرمایه‌گذاران این است که فعالیت بیشتری در این نوع شرکت‌ها داشته باشند و اصطلاحا در آن نماد سفته‌بازی کنند. چرا که شرکت‌های با سرمایه بیشتر به دلیل داشتن سهامداران متعدد و عدم امکان هماهنگی با سهامدار عمده و عرضه سهم در رشد قیمتی، قابلیت فراوانی برای افزایش قیمت و سفته‌بازی (Speculating) سهام ندارند. در نتیجه سفته‌بازان به این گونه از سهم‌های کوچک وارد شده و به‌دنبال افزایش بازدهی در کمترین زمان هستند. متاسفانه در دوره ۴ ماهه اخیر حجم معاملات در سهام بزرگ و بنیادی بازار ضعیف، ولی در سهام کوچک بیشتر بوده که این نشان از عدم کارآیی بازار است. بنابراین بازار در این دوره زمانی ۴ ماهه بیشتر متمایل به سهام کوچک شده و قیمت‌های این دسته از سهام چند برابر شده‌اند و برخی از سهام شرکت‌های کوچک به‌خصوص در بازار پایه فرابورس و فرابورس دچار حباب قیمتی شده‌ و از ارزش ذاتی خود بسیار فاصله گرفتند.

این در حالی است که سهام شرکت‌های بنیادی دارای رشد چندانی نبوده که این امر سبب ایجاد افزایش گپ مارکت بازار شرکت‌های کوچک و بزرگ شده است. همان‌طور که عنوان شد یکی از دلایل توجه به سهم‌های کوچک و به‌خصوص بازار پایه، فراهم بودن شرایط سفته‌بازی در این بازار است. همچنین از آنجا که در این بازار دامنه نوسان و حجم مبنا وجود نداشته و شرکت‌ها بیشتر با نوسان ۱۰ درصدی معامله می‌شوند، نظارت کافی از سوی سازمان بورس نیز بر آنها اعمال نمی‌شود. لذا یکی از اشکالات وارد شده به سازمان بورس اوراق بهادار این است که متاسفانه شرکت‌های بزرگ و بنیادی بازار که عمدتا در بازار اول و دوم بورس تهران حضور دارند، دارای دامنه نوسان پایین و حجم مبنا بوده، در صورتی‌که شرکت‌های بازار پایه با کمترین شفافیت اطلاعاتی، از این محدودیت‌ها برخوردار نیستند. بنابراین توصیه می‌شود، در دستورالعمل انجام معاملات در بورس تهران و فرابورس ایران تغییرات مثبتی به نفع شرکت‌های بزرگ و بنیادی بازار در زمینه با دامنه نوسان، حجم مبنا و... صورت گیرد.

این مطلب برایم مفید است

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

ارایه تسهیلات با سود کم اشتغال و توسعه اقتصادی را به دنبال دارد

اراک- نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان درمجلس گفت: اگر در فعالیت های اقتصادی تسهیلات با نرخ سود پایین در اختیار مردم قرار گیرد، آثار آن در افزایش تولید، اشتغال و رشد اقتصادی نمایان می شود.

 • 2

بانک ها با پرداخت وام های خُرد و کم سود به اقشار ضعیف کمک کنند

اراک- استاندار مرکزی گفت: امروز اقشار کم درآمد جامعه نیازمند وام های خُرد با نرخ سود پایین هستند و بانک ها بایستی با پرداخت وام های خرد به این اقشار کمک کنند.

 • 2

نرخ یوآن در برابر دلار به پایین‌ترین سطح تاریخ سقوط کرد

نرخ برابری یوآن در برابر دلار در معاملات امروز بدلیل تشدید تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین، در بازارهای داخلی چین به پایین‌ترین سطح ۱۱ ساله و در بازار خارجی به پایین‌ترین سطح تاریخ برسد.

 • 2

قیمت سکه طرح جدید ۴ شهریور ۹۸ به ۴ میلیون و ۶۰ هزار تومان رسید

قیمت سکه طرح جدید، امروز دوشنبه ۴ شهریور ۹۸ به ۴ میلیون و ۶۰ هزار تومان رسید.

 • 2

ورود یورو به کانال ۱۲ هزار تومانی/نرخ دلار به ۱۱۳۰۰ تومان رسید

قیمت دلار در جریان معاملات امروز دوشنبه ۴ شهریورماه سال ۹۸ برای خرید ۱۱۲۵۰ تومان و برای فروش ۱۱۳۰۰ تومان است؛ ضمن اینکه یورو هم به کانال ۱۲ هزار تومانی وارد شد.

 • 2

تسهیلات مسکن بانک ملی ایران، امید تازه مستاجران

با ابتکار بانک ملی ایران، اکنون کسانی که متقاضی دریافت تسهیلات مسکن هستند، می توانند علاوه بر بانک ارائه دهنده تسهیلات، نوع تسهیلات دریافتی را نیز به سلیقه خودشان انتخاب کنند.

 • 3

سوت‌زن‌ها مفسدان را بی خواب می‌کنند

در کشورهای پیشرفته برای مبارزه با فساد روشی را در پیش گرفته اند که متاسفانه نه تنها در ایران وجود ندارد بلکه آگاهی لازم از نتایج آن نیز حداقلی است، این روش سوت زنی نام دارد.

 • 3

جریان‌هایی خواستار تخریب اعتماد جامعه به پزشکان هستند

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت بر لزوم تقویت اعتماد عمومی به جامعه پزشکی تاکید کرد و گفت: معتقدم جریان‌هایی قصد تخریب این اعتماد عمومی را دارند.

 • 3

کدام شرکت‌ها می‌توانند در بازار برتر عرضه شوند؟

این طور که از اظهارات مسئولان سازمان بورس برمی‌آید، احتمال رونمایی از بازار برتر جدی‌تر شده و قرار است سهام شرکت‌هایی که شفاف‌تر هستند در این بازار عرضه شوند تا بتوانند نوسان قیمت بیشتری هم داشته باشند.

 • 3

پیام تبریک مدیرعامل و اعضای هیات مدیره بانک قرض الحسنه مهر ایران

مدیرعامل و اعضای هیات مدیره بانک قرض الحسنه مهر ایران طی پیامی فرا رسیدن هفته دولت و روز کارمند را تبریک گفتند.

 • 3

راه اندازی سامانه رسیدگی الکترونیکی بستری(رٌز) در بیمارستان رازی بیرجند / بیمارهای قلبی رکورد دار مرگ ها

اربابی با بیان اینکه سامانه رسیدگی الکترونیکی بستری برای اولین بار در استان در بیمارستان رازی راه اندازی شده است تصریح کرد: این سامانه برای اولین بار در اصفهان راه اندازی شده است.

 • 2

بانک صادرات ٣٠ میلیارد ریال در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرد

مدیر امور خدمات و پشتیبانی بانک صادرات ایران گفت: بانک صادرات ایران در یک سال اخیر موفق به صرفه‌جویی ٣٠ میلیارد ریالی هزینه‌های انرژی شده است.

 • 2

١۴٨ هزار دانش‌آموز کارت «سپهر دانش» بانک صادرات را دریافت کرده اند

١۴٨ هزار دانش‌آموزان کشور تاکنون کارت «سپهر دانش» بانک صادرات ایران دریافت کرده‌اند.

 • 2

کاهش نرخ رسمی یورو و پوند/ قیمت ۹ ارز ثابت ماند

بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۲۳ ارز همانند یورو و پوند کاهش و قیمت ۱۵ ارز دیگر افزایش یافت. نرخ دلار و ۸ ارز دیگر ثابت ماند.

 • 3

بنگاهداری بانک ملت در ۵۶ شرکت و هلدینگ بزرگ اقتصادی!

متاسفانه با اینکه بانک‌های کشور مکلف به ترک بنگاه‌داری شده‌اند اما همچنان با بی‌توجهی به این امر، با قدرت شرکتداری می‌کنند و بانک مرکزی نیز فقط نظاره‌گر موضوع است!

 • 3

جایزه ۳۰ هزار دلاری برای کشف باگ در «کرومیوم ادج»

مایکروسافت برنامه جدیدی اعلام کرده و طبق آن جایزه ای هزارتا ۳۰ هزار دلاری برای کشف باگ های مرورگر جدید«کرومیوم ادج» تعیین کرده است.

 • 2

پرداخت وجوه غیرقانونی از سوی «جهانبانی» به فرزندان مسئولان

قاضی مسعودی‌مقام خطاب به متهم جهانبانی گفت: شما به فرزندان مسئولان وجوه غیرقانونی می‌دادید و آنها را به شرکت‌های خود می‌بردید تا در آینده از آنها سوءاستفاده کنید؛ این چه نوع وارداتی است؟

 • 6

قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۶/۰۴

به دنبال تشدید تنش های تجاری قیمت نفت برنت امروز تا رقم ۵۸ دلار و ۲۴ سنت یعنی کمترین رقم از ۱۵ اوت تاکنون پایین رفت، اما بعدا با اندکی ترمیم و ۶۳ سنت، معادل ۱.۱ درصد افت نسبت به رقم پایانی جلسه قبل به ۵۸ دلار و ۷۱ سنت رسید.

 • 3

عرضه ۷۵ هزار تُن فرآورده نفتی در بورس انرژی

با صدور یک اطلاعیه، بورس انرژی اعلام کرد که طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری ۷۵ هزار تُن فرآورده‌های نفتی در رینگ صادراتی عرضه می‌شود.

 • 3

پیام مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت هفته دولت و روز کارمند

حسین مهری رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت هفته دولت و روز کارمند پیامی صادر کرد.

 • 4