سرمایه کمتر‌؛ نوسان بیشتر

سرمایه کمتر‌؛ نوسان بیشتر

علی علیزاده /کارشناس بازار سرمایه بررسی آماری عملکرد بازار سهام در ۴ ماه ابتدایی سال ۹۸ نشان از آن دارد که شاخص کل هم‌وزن با بازدهی ۸۳ درصدی دارای بیشترین بازدهی و بعد از آن به ترتیب شاخص کل با ۶/ ۴۱ درصد و شاخص ۳۰ شرکت بزرگ بورس اوراق بهادار تهران با ۲۴ درصد بازدهی همراه بوده‌اند. به این ترتیب شرکت‌های کوچک در ۴ ماه ابتدایی سال بیشترین بازدهی و شرکت‌های بزرگ بازار کمترین بازدهی را به ثبت رسانده‌اند.

سه شنبه 1 مرداد 1398 ساعت 1:55

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

سرمایه کمتر‌؛ نوسان بیشتر

به عبارت دقیق‌تر از ابتدای سال، سهام شرکت‌های بنیادی و بزرگ بازار به‌صورت نرمال و با شیب خیلی کم رشد کردند که بازدهی شاخص کل و شاخص کل ۳۰ شرکت بزرگ تاکیدی بر این مطلب است. در حالی که رشد شاخص کل هم‌وزن که نماینده کلیت سهام معامله شده بازار است بسیار بیشتر از نوسان شاخص کل و شاخص ۳۰ شرکت بزرگ بازار بوده است. از دلایل رشد بورس اوراق بهادار تهران در ۴ ماه ابتدای سال می‌توان به افزایش سودآوری شرکت‌ها اشاره کرد که بخشی از آن ناشی از افزایش قیمت دلار نیمایی برای فروش محصولات صادراتی شرکت‌ها و مبنا قرارگرفتن آن در تعیین قیمت پایه کالاها در بورس کالا و قسمتی هم ناشی از تثبیت و افزایش قیمت‌های جهانی بوده است. از سوی دیگر بحث ارزش جایگزینی شرکت‌ها، تطابق ارزش بنگاه‌ها با نرخ ارز، تجدید ارزیابی دارایی‌ها، معافیت مالیاتی ناشی از آن و گزارش‌های مناسب سال ۹۷ شرکت‌ها به همراه گزارش‌های ماهانه مطلوب شرکت‌ها از لحاظ تناژ فروش داخلی و صادراتی و افزایش نرخ‌های مناسب در این گزارش‌ها از دیگر موارد تاثیرگذار بر رشد مولفه‌های بورسی در مدت اخیر بوده است.

همان‌طور که عنوان شد در ۴ ماه ابتدایی سال ۹۸ بازده شرکت‌های کوچک از بازده شرکت‌های بزرگ بازار بیشتر بوده است. یکی از عوامل موثر در افزایش بازده این بنگاه‌ها را می‌توان بحث ارزش جایگزینی شرکت‌ها و تطابق ارزش آنها با افزایش نرخ دلار و همچنین قانون معافیت مالیاتی تجدید ارزیابی دارایی‌ها دانست. در همین راستا از دیگر دلایل عمده اقبال به سهام کوچک همچنان که در بورس‌های سایر کشورها هم وجود دارد، اثر اندازه شرکت (Market Equity) یا (Firm Size) است. مفهوم اندازه شرکت به این معنی است که شرکت‌هایی که ارزش بازار کمتری دارند و از نظر اندازه کوچک‌تر هستند، بازده بالاتری در مقایسه با شرکت‌هایی با Market Cap بالا دارند.  در سال‌های قبل این مفهوم در بازار سرمایه کشور و در میان شرکت‌ها وجود داشته و همیشه شرکت‌های کوچک‌تر رشد بیشتری را تجربه کرده‌اند. به‌طوری‌که سهام بنیادی و بزرگ نهایت روی ارزش ذاتی و کمی بالاتر معامله می‌شدند.

همچنان که می‌دانیم غالبا شرکت‌های با سرمایه پایین‌تر به دلیل تعداد سهام کمتر، قابلیت نوسان بیشتری دارند و ترجیح سرمایه‌گذاران این است که فعالیت بیشتری در این نوع شرکت‌ها داشته باشند و اصطلاحا در آن نماد سفته‌بازی کنند. چرا که شرکت‌های با سرمایه بیشتر به دلیل داشتن سهامداران متعدد و عدم امکان هماهنگی با سهامدار عمده و عرضه سهم در رشد قیمتی، قابلیت فراوانی برای افزایش قیمت و سفته‌بازی (Speculating) سهام ندارند. در نتیجه سفته‌بازان به این گونه از سهم‌های کوچک وارد شده و به‌دنبال افزایش بازدهی در کمترین زمان هستند. متاسفانه در دوره ۴ ماهه اخیر حجم معاملات در سهام بزرگ و بنیادی بازار ضعیف، ولی در سهام کوچک بیشتر بوده که این نشان از عدم کارآیی بازار است. بنابراین بازار در این دوره زمانی ۴ ماهه بیشتر متمایل به سهام کوچک شده و قیمت‌های این دسته از سهام چند برابر شده‌اند و برخی از سهام شرکت‌های کوچک به‌خصوص در بازار پایه فرابورس و فرابورس دچار حباب قیمتی شده‌ و از ارزش ذاتی خود بسیار فاصله گرفتند.

این در حالی است که سهام شرکت‌های بنیادی دارای رشد چندانی نبوده که این امر سبب ایجاد افزایش گپ مارکت بازار شرکت‌های کوچک و بزرگ شده است. همان‌طور که عنوان شد یکی از دلایل توجه به سهم‌های کوچک و به‌خصوص بازار پایه، فراهم بودن شرایط سفته‌بازی در این بازار است. همچنین از آنجا که در این بازار دامنه نوسان و حجم مبنا وجود نداشته و شرکت‌ها بیشتر با نوسان ۱۰ درصدی معامله می‌شوند، نظارت کافی از سوی سازمان بورس نیز بر آنها اعمال نمی‌شود. لذا یکی از اشکالات وارد شده به سازمان بورس اوراق بهادار این است که متاسفانه شرکت‌های بزرگ و بنیادی بازار که عمدتا در بازار اول و دوم بورس تهران حضور دارند، دارای دامنه نوسان پایین و حجم مبنا بوده، در صورتی‌که شرکت‌های بازار پایه با کمترین شفافیت اطلاعاتی، از این محدودیت‌ها برخوردار نیستند. بنابراین توصیه می‌شود، در دستورالعمل انجام معاملات در بورس تهران و فرابورس ایران تغییرات مثبتی به نفع شرکت‌های بزرگ و بنیادی بازار در زمینه با دامنه نوسان، حجم مبنا و... صورت گیرد.

این مطلب برایم مفید است

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

طرح فروش اقساطی سهام در بازار سرمایه

مدیرعامل بورس تهران با بیان اینکه بازار سرمایه تنش‌ها را پشت سر گذاشت، درباره فروش اقساطی برخی از سهام در بازار سرمایه گفت: این برنامه برای فروش دارایی‌های دولت مطرح شده است.

 • 33

ساخت، تجهیز و توسعه بیمارستانها، مراکز درمانی و پایگاههای اورژانس

بانک رفاه به منزله بانک سلامت محور، در ساخت، تجهیز و توسعه بیمارستان ها، مراکز درمانی و پایگاه های اورژانس، در حیطه مسئولیت های اجتماعی، نقش بسزایی داشته است.

 • 34

ارکان برنامه راهبردی و مدل کسب و کار اگزیم بانک دیجیتال

بانک توسعه صادرات ایران استراتژی های متناسب با اهداف اگزیم بانک دیجیتال را در قالب برنامه توسعه بانکداری دیجیتال با رویکرد نوآوری باز و با همکاری شرکت های دانش بنیان را دردست اجرا دارد.

 • 36

۹۰ میلیارد دلار اندازه بازار اسباب‌بازی جهان

پژوهش‌های متعدد شاخص‌های مختلفی را برای انتخاب یک اسباب‌بازی خوب بیان کرده‌اند که در این گزارش به چند شاخص برای انتخاب اسباب‌بازی اشاره می‌شود.

 • 45

دعوت به شرکت در مراسم تشییع سردار سلیمانی

مدیرعامل بانک سپه همه همکاران خود در بانک سپه و بانک‌های ادغامی را به شرکت پرشور در مراسم تشییع و وداع با سردار محبوب اسلام دعوت کرد.

 • 17

راه‌اندازی سرویس دریافت رمز پویا از طریق پیامک

بانک مرکزی اعلام کرد جهت تسهیل استفاده از رمز دوم پویا، امکان دریافت این رمز از طریق پیامک را برای کاربران بانکی فراهم کرده است.

 • 19

راه‌اندازی سرویس دریافت رمز پویا از طریق پیامک

بانک مرکزی اعلام کرد از سه‌شنبه این امکان فراهم می‌شود تا مشتریان بانکی‌ در زمان خریدهای اینترنتی، درخواست خود را برای دریافت پیامکی رمز پویا به بانک صادرکننده کارت خود ارسال کنند.

 • 58

انتصاب اعضای هیات عامل بانک صنعت ومعدن درراستای اجرا حاکمیت شرکتی

دو تن از اعضای هیات عامل بانک صنعت و معدن در راستای اجرای حاکمیت شرکتی با احکامی از سوی مدیرعامل این بانک منصوب شدند.

 • 58

اعلام اسامی شعب کشیک بانک کارآفرین در شهر تهران در روز دوشنبه ۱۶

شعب کشیک بانک کارآفرین در شهر تهران، در روز دوشنبه ۱۶ دی ماه آماده خدمت‌رسانی به مشتریان هستند.

 • 103

قیمت سکه طرح جدید ۱۵ دی ۹۸ به ۴ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز یکشنبه ۱۵ دی ۹۸ در معاملات بازار آزاد تهران به ۴ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید.

 • 25

دعوت چقازردی به شرکت همکاران درمراسم تشییع ووداع باسردار سلیمانی

مدیرعامل بانک سپه همه همکاران خود در این بانک و بانکهای ادغامی را به حضور پر شور در مراسم تشییع و وداع با پیکر سردار رشید اسلام سپهبد قاسم سلیمانی و دیگر هم رزمان آن شهید دعوت کرد.

 • 17

حضور مدیرعامل و عضو هیئت مدیره بانک سپه در منزل شهید زمانی نیا

مدیرعامل و عضو هیئت مدیره بانک سپه با حضور در منزل پاسدار شهید مدافع حرم وحید زمانی نیا، همراه و همرزم سردار  شهید قاسم سلیمانی، شهادت وی را  به خانواده اش تبریک و تسلیت گفتند.

 • 18

تقاضای القایی منجر به چالش‌اقتصادی در نظام‌ بیمه ای می‌شود

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران گفت: پدیده تقاضای القایی یکی از چالش‌های نظام سلامت همه کشورها است که باعث افزایش سهم مردم از هزینه‌های سلامت می‌شود.

 • 46

حقوقی‌های بورس ۴ هزار میلیارد تومان از سهام حقیقی‌ها را خریدند

مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس، از خرید ۴هزارمیلیارد تومان سهام متعلق به سهامداران حقیقی از سوی شرکت‌های حقوقی خبر داد و گفت:صندوق‌های«تثبیت بازار»و«توسعه بازار» پای کار آمدند.

 • 48

هموارسازی محیط کسب و کار با تسهیلات مضاربه بانک ملی ایران

تسهیلات مضاربه بانک ملی ایران فرصتی ارزشمند برای اشخاص حقیقی و حقوقی است تا سرمایه مورد نیاز خود را جهت توسعه و رونق کسب و کار و تجارت شان تامین کنند.

 • 55

رونمایی از نمایشگر قدرتمند بازی‌های ویدئویی

یک شرکت تجاری از عرضه نمایشگری جدید و قدرتمند برای اجرای بازی‌های ویدئویی با نرخ تازه سازی صفحه ۲۴۰ هرتز خبر داده است.

 • 19

افزایش پوشش بیمه‌ای با همکاری و تدبیر پزشکان محقق می‌شود

مشاور سازمان بیمه سلامت ایران گفت: در شرایط اقتصادی موجود، افزایش پوشش بیمه ای با همکاری و تدبیر پزشکان محقق می‌شود.

 • 51

کاهش حقوق تیم کوک به علت ضعف عملکرد اپل

حقوق دریافتی تیم کوک مدیرعامل اپل در سال جاری میلادی در مقایسه با سال ۲۰۱۸ کاهش می‌یابد و علت این امر کاهش درآمد اپل است.

 • 20

کارت هایتان را به راحتی در اپلیکیشن ۶۰ اضافه کنید

مشتریان بانک ملی ایران می توانند به راحتی کارت های بانکی خود را در سامانه رمز یکبار مصرف حذف یا اضافه کنند.

 • 43

قیمت دلار کاهش یافت/نرخ به ۱۳۳۳۰ تومان رسید

قیمت دلار آمریکا(اسکناس)، امروز یکشنبه ۱۵ دی ۹۸ در صرافی‌های بانکی با ۵۰ تومان کاهش نسبت به دیروز به ۱۳۳۳۰ تومان رسید.

 • 44