ریسک‌های زرد، نارنجی و قرمز

ریسک‌های زرد، نارنجی و قرمز

بهنام محسنی /معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس ایران بازار پایه فرابورس ایران با هدف تسهیل ورود شرکت‌های سهامی عام به بازار سرمایه و سهولت در انجام ‏معاملات آنها، فعالیت خود را از نیمه خردادماه سال‌ ۱۳۹۰ آغاز کرد. در واقع آغاز تشکیل این بازار به ‏الزام قانون‌گذار در برنامه پنجم توسعه برمی‌گردد، به‌طوری‌که در راستای اجرای تبصره بند «ب» ماده ۹۹ ‏قانون برنامه پنجم توسعه باید تمامی امور مربوط به شرکت‌های سهامی عام از قبیل ثبت، نقل و انتقال، مبادله ‏سهام و ... از طریق بازار سرمایه صورت می‌گرفت، بر همین اساس بازار پایه فرابورس با هدف ساماندهی به مبادلات ‏سهام شرکت‌هایی که در هیچ‌یک از بازارهای بورس و فرابورس پذیرفته نشده‌اند، راه‌اندازی شد.‏

سه شنبه 12 شهریور 1398 ساعت 2:5

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

ریسک‌های زرد، نارنجی و قرمز

در حال حاضر شرکت‌های پذیرش‌شده در بازارهای اصلی فرابورس از طریق عرضه عمومی سهام، امکان تامین ‌مالی دارند؛ چراکه از فیلتر بسیار مهمی به نام هیات پذیرش عبور می‌کنند، اما در بازار پایه با شرکت‌هایی ‌مواجه هستیم که از هیچ فیلتری عبور نکرده‌اند یا براساس قانون و الزامات قانونی در بازار پایه درج ‌می‌شوند. از این رو می‌توان عنوان کرد مشکل اصلی و ریسک قابل‌توجه در بازار پایه، ناشی از عدم‌تقارن ‌اطلاعاتی بوده و برخی از شرکت‌های بازار پایه‌ای چند سال است که مجمع تشکیل نداده یا صورت‌های مالی ‌ارائه نکرده‌اند اما نماد این شرکت‌ها به‌منظور انجام معاملات، باز است.‌ در تمام این سال‌ها تصمیمات مختلفی برای ساماندهی بازار پایه از منظر سرمایه ‌گذار و ناظر گرفته شده است؛ ‌چراکه دامنه‌دار شدن این وضعیت، بازنگری در مقررات سازمان بورس را به‌منظور بهینه شدن شرایط به‌‌نحوی‌که تمام ابعاد بازار در نظر گرفته شود، امری ناگزیر می‌نماید و ممکن است نیاز به این باشد که در مقاطع ‌مختلف، استانداردهای موجود را بازنگری کرد تا شرایطی فراهم شود که ماهیت مقررات با رفتار ناشر و ‌سرمایه‌گذار در بازار پایه هم‌راستا با یکدیگر باشند.‌

از مشکلات موجود در بازار پایه با قوانین و مقررات فعلی می‌توان به افزایش پرونده‌های تخلفاتی و مجرمانه، ‌عدم شفافیت اطلاعاتی در شرکت‌های بازار پایه، نبود بازیگران معتبر اعم از بازارگردانان و صندوق‌های ‌سرمایه‌گذاری و صندوق‌های پوششی، افزایش دستکاری بازار از طریق سیگنال‌دهی، اثر کهربایی موجود در ‌نوسان‌های نزدیک به سقف و کف قیمتی، تلاش برای تخمین عمق بازار توسط مشتریان برخط در مرحله پیش‌‌گشایش و مواردی از این دست اشاره کرد.‌ با توجه به مشکلات یادشده و سایر مسائلی که در این بازار وجود دارد، لزوم تغییرات قوانین و مقررات بازار ‌پایه به‌منظور بهینه‌سازی هرچه بیشتر فرآیندهای معاملاتی و کاهش وقوع انواع جرائم بیش از پیش ضرورت ‌یافت که براساس آن دستورالعمل جدید بازار پایه در اواخر سال گذشته ازسوی سازمان بورس و اوراق بهادار ‌تصویب و ابلاغ شد که مقرر شد این دستورالعمل تا پایان خردادماه سال ۹۸ اجرایی شود.

در این میان، اما با ‌توجه به عدم‌آمادگی بازار برای اجرایی کردن مقررات جدید، جمع‌آوری و بررسی تمامی نظرات و پیشنهادهای ‌متخصصان و فعالان بازار سرمایه در دستور کار قرار گرفت که پس از برگزاری جلسات متعدد با ذی‌نفعان مختلف بازار ‌پایه، این دستورالعمل پس از بازبینی و جمع‌بندی‌ نهایی به‌منظور تصمیم‌گیری به شورای‌عالی بورس تقدیم ‌شد که در نهایت در ۵ مردادماه سال ۱۳۹۸به تصویب هیات‌مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار رسیده و در ۴ شهریورماه سال ۱۳۹۸ به‌منظور اجرا ابلاغ شد. در طبقه‌بندی جدید بازار پایه، تابلوی «الف» حذف، تابلوی «ب» به تابلو زرد و تابلوی «ج» به تابلوی نارنجی ‌تبدیل شده است و تابلوی جدیدی نیز تحت عنوان «قرمز» به تابلوهای معاملاتی بازار پایه اضافه شده است. سابقه استفاده از رنگ برای نام‌گذاری تابلوهای معاملاتی در کشورهای دیگر ‌ ‎نیز وجود دارد و موضوع انتخاب رنگ‌های زرد، نارنجی و قرمز برای نمایش درجه‌بندی ریسک شرکت‌ها اعمال شده است.

در توضیح شرایط ناشران تابلو قرمز نیز باید گفت در این تابلو شرکت‌هایی که رای بدوی یا قطعی مراجع قضایی مبنی‌بر ورشکستگی برای آنها صادر شده، ‌ناشرانی که مجمع عمومی فوق‌العاده یا مراجع قضایی رای به انحلال آنها داده باشند یا شرکت‌هایی که در ‌سررسید دوره‌های رسیدگی حداقل سه سال مالی متوالی صورت‌های مالی حسابرسی‌شده ارائه نکرده باشند، ‌قرار می‌گیرند. در شرایط فعلی تعداد شرکت‌های حاضر در بازار پایه ۱۸۲ شرکت است که در تابلوهای «الف»، ‌‌«ب» و «ج» به ترتیب یک، ۹۷ و ۸۴ شرکت حضور دارند. براساس مقررات جدید نیز ۱۸۱ شرکت به ترتیب ۱۲۵، ۴۲ و ۱۴ ‌نماد به ترتیب در تابلوهای زرد، نارنجی و قرمز قرار خواهند گرفت و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه نیز در بازار دوم فرابورس ایران پذیرش شده است.‌ از دیگر تغییرات مهم در قوانین مربوط به بازار پایه می‌توان به دامنه نوسان قیمت هر تابلو اشاره کرد، توضیح اینکه دامنه‌های ‌نوسان برای تابلوهای ‌زرد ۳ درصد، نارنجی ۲ درصد و قرمز یک درصد نسبت به قیمت پایانی در آخرین جلسه معاملاتی برگزاری حراج پایانی تعیین شده است. همچنین مقرر شده عدم‌نمایش مظنه‌های ‌خرید و فروش به یکباره صورت نگیرد و از زمان ابلاغ دستورالعمل تا ۶ ماه همچنان مظنه‌ها قابل‌نمایش باشد و پس از آن با تشخیص سازمان بورس به‌طور مرحله‌ای در خصوص عدم‌انتشار مظنه‌ها تصمیم‌گیری می‌شود.‌

از ظرفیت‌های دستورالعمل جدید امکان بازارگردانی در تمامی نمادهای معاملاتی مندرج در بازار پایه است که این امر به نقدشوندگی در معاملات سهام کمک می‌کند. بازارگردان می‌تواند درخواست افزایش دامنه نوسان قیمت نماد تا حداکثر دو برابر دامنه بازار عادی (تا سقف ۵ درصد) را ارائه کند. همچنین بازارگردان می‌تواند ضمن اعلام به فرابورس، قیمت مرجع نماد معاملاتی را تعیین کند. همچنین امکان فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری از نوع سهام و مختلط که تا سقف مشخصی از پرتفوی خود را به فعالیت در بازار پایه اختصاص دهند، از دیگر قابلیت‌های دستورالعمل جدید است که به ورود حرفه‌ای‌ها به بازار پایه کمک شایانی خواهد کرد. به هر ترتیب استراتژی فرابورس ایران و سازمان بورس و اوراق بهادار، تسهیل شرایط پذیرش شرکت‌ها در بازارهای اول و دوم فرابورس است، اما در حال حاضر پذیرش در این بازارها منوط به درخواست رسمی ناشران مبنی‌بر پذیرش است که در صورت اعلام تقاضا ازسوی آنها، تقاضای این ناشران در اولویت رسیدگی هیات پذیرش قرار خواهد گرفت.

این مطلب برایم مفید است

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

معرفی یک شاسی بلند اسپرت از لکسس(+تصاویر)

لکسس می توانست با افزودن توربوشارژر و تغییرات جزیی خروجی را به 450 اسب بخار برساند تا مفهوم نام اسپرت برای این محصول جدید بیشتر قابل درک باشد.

 • 4

فرصت عمان به تجار ایران

دنیای‌اقتصاد : ...

 • 3

تشییع موگابه در استادیوم تقریبا خالی (+عکس)/ قهرمان استقلال یا نابودگر اقتصاد؟

یکی از اهالی شهر هراره به خبرگزاری فرانسه گفت: موگابه عامل اصلی مشکلات ماست و دیگر نمی‌خواهیم چیزی از او بشنویم.

 • 4

قیمت سکه و ارز در بازار +جدول

امروز در بازار تهران سکه با 35 هزار تومان کاهش 3981 هزار تومان و دلار با افت 100 تومانی 11 هزار و 300 تومان به فروش رسید.

 • 4

اختیارات مشمولان سهام عدالت در بورس اعلام شد

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه لایحه ساماندهی سهام عدالت در مجلس در حال چاپ است، گفت: این لایحه اختیار را به دارندگان سهام عدالت می‌دهد که در قالب ETF یا در قالب سهام هر یک از شرکت‌های سرمایه‌پذیر، فعالیت کنند.

 • 4

روسیه هیچ وامی به دلار نمی‌گیرد/یورو و یوآن جایگزین دلار شدند

وزارت مالی روسیه اعلام کرد که روسیه تا پایان امسال و سال ۲۰۲۰، هیچ وامی را به دلار آمریکا دریافت نخواهد کرد و به جای آن به دریافت یورو و یوآن رو خواهد آورد.

 • 2

روسیه هیچ وامی به دلار نمی‌گیرد/یورو و یوآن جایگزین دلار شدند

وزارت مالی روسیه اعلام کرد که روسیه تا پایان امسال و سال ۲۰۲۰، هیچ وامی را به دلار آمریکا دریافت نخواهد کرد و به جای آن به دریافت یورو و یوآن رو خواهد آورد.

 • 2

حمله به تاسیسات نفت سعودی چشم‌انداز قیمت نفت را به ۱۰۰ دلار رساند

تحیل‌گران نفت معتقدند قیمت نفت خام با باز شدن معاملات در روز دوشنبه ۵ تا ۱۰ دلار جهش می‌کند و در صورتی که عربستان نتواند به زودی تولید خود را بازیابی کند، تا ۱۰۰ دلار هم بالا خواهد رفت.

 • 5

حمله به تاسیسات نفت سعودی چشم‌انداز قیمت نفت را به ۱۰۰ دلار رساند

تحیل‌گران نفت معتقدند قیمت نفت خام با باز شدن معاملات در روز دوشنبه ۵ تا ۱۰ دلار جهش می‌کند و در صورتی که عربستان نتواند به زودی تولید خود را بازیابی کند، تا ۱۰۰ دلار هم بالا خواهد رفت.

 • 5

جلوگیری از پرداخت خسارت جعلی

کارشناسان خسارت بیمه آسیا در استان آذربایجان شرقی، از پرداخت خسارت جعلی در یک پرونده ساختگی به مبلغ بیش از دو میلیارد و شصت و چهار میلیون ریال جلوگیری کردند.

 • 3

سرمایه بانک عامل بخش مسکن به ۱۳.۷ هزار میلیارد تومان رسید

مجمع عمومی بانک عامل بخش مسکن با افزایش ۵ هزار میلیارد تومانی سرمایه این بانک دولتی و تخصصی موافقت کرد.

 • 6

دریافت گواهینامه ایزو ۵۰۰۰۱ توسط بانک ملی ایران

بانک ملی ایران موفق شد گواهی استاندارد بین‌المللی ایزو ۵۰۰۰۱:۲۰۱۱ را که به حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی مربوط است، دریافت کند.

 • 6

عرضه تازه نفت خام سبک در راه بورس انرژی

اطلاعیه عرضه نفت‌ خام سبک شرکت ملی نفت ایران در رینگ بین‌الملل بورس انرژی برای تاریخ سه‌شنبه، ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ منتشر شد.

 • 2

کاهش نه چندان چشمگیر نرخ دلار

قیمت فروش هر دلار آمریکا (اسکناس) امروز در صرافی‌های بانکی به ۱۱۳۰۰ تومان رسید. در این ویدئو شما قیمت ارز و سکه را در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ مشاهده می‌کنید.

 • 2

کاهش نه چندان چشمگیر نرخ دلار

قیمت فروش هر دلار آمریکا (اسکناس) امروز در صرافی‌های بانکی به ۱۱۳۰۰ تومان رسید. در این ویدئو شما قیمت ارز و سکه را در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ مشاهده می‌کنید.

 • 3

کارت به کارت از مبدا بانک صادرات در «بله» امکان پذیر شد!

برای اولین بار در کشور، کارت به کارت از مبدا بانک صادرات به تمامی کارت‌های شتاب بدون دانستن شماره کارت مقصد در اپلیکیشن «بله» امکان پذیر شد.

 • 5

افت دوباره قیمت دلار/نرخ به ۱۱۳۰۰ تومان رسید

قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس) در معاملات امروز یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸ در صرافی‌های بانکی به ۱۱۳۰۰ تومان رسید.

 • 3

قیمت سکه طرح جدید ۲۴شهریور ۹۸ به ۴ میلیون و ۱۰ هزار تومان رسید

قیمت سکه طرح جدید امروز، ۲۴شهریور ۹۸ در معاملات بازار آزاد تهران به ۴ میلیون و ۱۰ هزار تومان رسید.

 • 6

تامین سرمایه درگردش واحدهای تولیدی از اولویت‌های بانک صنعت و معدن

مدیرعامل بانک صنعت و معدن در نشست با صنعتگران و تولیدکنندگان شهرستانهای قوچان و فاروج با تاکید بر تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی اضافه کرد که منابع بانک در شرایط حاضر محدود است.

 • 5

لایحه ساماندهی سهام عدالت در گام‌های پایانی

رییس سازمان بورس اعلام کرد: لایحه ساماندهی سهام عدالت در مجلس مراحل پایانی خود را طی می‌کند.

 • 3