رگه‌های تردید در بورس تهران

رگه‌های تردید در بورس تهران

دنیای اقتصاد : شاخص کل بورس اولین روز خرداد را با رشد ناچیز ۷۷ واحدی به پایان رساند. هرچند انتشار اطلاعات مالی مثبت به شفافیت معاملاتی و بهبود تقاضا در برخی گروه‌ها کمک کرد، اما همچنان رگه‌هایی از احتیاط به‌ویژه در معاملات سهام شرکت‌های بزرگ مشاهده می‌شود. شرایطی که عمدتا به وضعیت بی‌ثبات بازار جهانی و عقبگرد قیمت کالاها باز می‌گردد. این نگرانی عموما در روز پایانی هفته بورس به‌دلیل اختلاف تعطیلات با سایر کشورها تشدید می‌شود و محافظه‌کاری سهامداران را به همراه دارد.

پنجشنبه 2 خرداد 1398 ساعت 2:52

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

رگه‌های تردید در بورس تهران

بورس تهران به‌رغم شروع مثبت و درخشانی که در هفته‌های نخست اردیبهشت رقم زده بود، نیمه دوم ماه میانی بهار را با ریزشی مقطعی و نوسانات پی در پی سپری کرد. سپس در آخرین روزهای کاری این ماه با دریافت سیگنال‌های مثبت از اطلاعات مالی شرکت‌ها توانست بخشی از فشارها را تحمل و تا حدی جبران کند. با وجود این، همچنان رگه‌هایی از احتیاط را در معاملات بازار سهام می‌توان یافت. رفت و برگشت‌های اخیر شاخص کل نمونه‌ای است از جهت‌گیری نامعلوم بورس تهران، آن هم در شرایطی که بازار جهانی همچنان با بی‌ثباتی‌های جنگ تجاری روبه‌رو است. افت محسوس ارزش معاملات خرد و برآیند تقریبا صفر شاخص کل طی روز گذشته به خوبی این احتیاط را به تصویر می‌کشد. ترکیب این نیروها در آرایش کلی سهامداران و حفظ تقاضای نسبتا قدرتمند برای سهم‌های کوچک و متوسط قابل مشاهده است.

نشت احتیاط در بطن بازار

در شرایطی که انتظار گام اصلاحی بازار وجود داشت، تشدید نگرانی‌ها از دو مجرای اقتصادی و غیراقتصادی به نیروهایی موثر برای عقبگرد شدیدتر سطوح عمومی قیمت‌ها تبدیل شد. با این حال کاهش تنش‌های سیاسی به دنبال مجموعه‌ای از عوامل و سیگنال‌های مثبت، به فروکش نسبی نوسان قیمت‌ها و حتی رشد ارزش سهام طی یک هفته گذشته انجامید. با این حال، همچنان نااطمینانی از بازار جهانی در بین فعالان بورس تهران به چشم می‌خورد. این را می‌شود در جهت‌گیری نامعلوم سهام مرتبط با بازار جهانی و انتقال تقاضای موثر در گروه‌های کوچک‌تر بازار مشاهده کرد. در این خصوص می‌توان به همزمانی ریزش‌های قدرتمند شاخص کل در میانه ماه گذشته و عملی شدن افزایش تعرفه بر کالاهای چینی از سوی آمریکا اشاره کرد که نه تنها قیمت‌های جهانی را دستخوش افت‌های شدید کرد، بلکه بر معاملات صنایع کالایی بورس تهران اثر منفی خود را گذاشت.

ناتمامی بی‌ثباتی‌های جهانی

پس از توقف آتش بس جنگ تجاری و وضع مجدد تعرفه‌های متقابل از سوی آمریکا و چین، شاخص کل به‌طور متوسط ۳/ ۰ درصد در هر روز عقب نشسته است؛ در شرایطی که شاخص هم‌وزن به‌طور میانگین، روزانه افزایش بیش از ۳/ ۰ درصدی را تجربه کرده است. این واگرایی قابل توجه میان دو نماگر اصلی بازار، نشان‌دهنده تداوم رویکرد احتیاطی سهامداران نسبت به سهام کالامحور بورس تهران است که ضمن وابستگی به قیمت‌های جهانی، حدود ۶۰ درصد از ارزش بازار را در اختیار دارند و در نوسان شاخص کل نقش معناداری ایفا می‌کنند. از عقب‌نشینی نسبتا ملموس قیمت نفت و فلزات طی روز گذشته چنین برمی‌آید که نشانه‌های روشنی از آینده جنگ تجاری در دست نیست و سرمایه‌گذاران جهانی هنوز به علائم اطمینان‌بخشی از آینده روابط تجاری بین دو اقتصاد بزرگ دنیا دست نیافته‌اند. دیروز بهای مس و روی در بورس فلزات لندن به پایین‌ترین سطح طی ۵ ماه اخیر تنزل کرد و قیمت سایر فلزات نیز مسیر مشابهی را طی کرد. همچنین قیمت نفت که سوخت صعودی خود را از تنش‌های سیاسی تامین کرده بود، روز گذشته عقبگردی محسوس را به نمایش گذاشت. این تغییرات تا حدودی در معاملات سهام وابسته در بورس تهران انعکاس یافت. از طرفی روند نزولی بازار جهانی علاوه بر تاثیر مستقیمی که بر تصمیم‌گیری سهامداران می‌گذارد، از مجرای اثرگذاری بر معاملات بورس کالا در آرایش سهامداران طی روز گذشته قابل توجه بود.

دو اهرم فشار بر بورس کالا

چنان که می‌دانیم از بورس کالا، به‌عنوان محل تلقی بازارهای جهانی و بازار ارز یاد می‌شود. در واقع، هرگونه تغییر در بازارهای کامودیتی جهانی و همچنین جهت‌گیری نرخ ارز معاملات بورس کالا را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مادامی که قیمت‌های بازار جهانی در سطوح مناسبی قرار داشت و بهای فولاد در بازارهای آسیایی روند رو به رشدی را طی می‌کرد، معاملات بورس کالا نیز مسیر پر‌رونقی را در پیش گرفته بود. چنان که در میانه‌های ماه گذشته به رکوردهای قیمتی قابل توجهی دست یافت. برای مثال، بهای شمش فولاد خوزستان هفدهم اردیبهشت به رکورد تاریخی دست یافت؛ در همین روز ورق گرم و ورق سرد فولاد مبارکه اصفهان نیز بیشترین قیمت پایانی خود را در اختیار گرفت. مس کاتد نیز هجدهم ماه گذشته سقف تاریخی خود را لمس کرد.  بخش عمده روند صعودی و رکوردشکنی‌های بورس کالا به واسطه حرکت ارز رسمی به سمت نرخ‌های آزاد ارز و بخشی دیگر با حمایت قیمت‌های جهانی رقم خورد. در واقع، عقب‌نشینی سیاست‌گذار در سرکوب قیمت‌ها نقش مهمی در مسیر قیمت‌ها در بورس کالا داشت.‌ به‌گونه‌ای‌که قیمت‌های اخیر بورس کالا طی هفته‌های اخیر خبر از پذیرفتن دلار بالای ۱۰ و حتی ۱۱ هزار تومانی را می‌دهد که نوید حرکت ملایم قیمت‌ بازارهای رسمی (بورس کالا و سامانه نیما) به سوی ساز و کار بازار آزاد است. لازم به ذکر است که سطوح قیمتی در این کالاها نسبت به سال گذشته رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است. به‌طوری که بهای مس کاتدی در اوج تاریخی (۱۸ اردیبهشت) خود نسبت به مدت مشابه در سال گذشته (۲۳ اردیبهشت) افزایش بیش از دو برابری را تجربه کرده است. قیمت ورق گرم و سرد فولاد مبارکه اصفهان نیز هر یک دست کم رشد ۱۰۰ درصدی را رقم زده‌اند. با این حال، همزمان با تحت فشار قرار گرفتن بازارهای جهانی، قیمت‌های بورس کالا نیز از اوج تاریخی خود فاصله گرفت و عقب نشست. در این میان، به نظر می‌رسد برخی از معامله‌گران بورسی عقبگرد قیمت‌ها در بورس کالا را نه به قیمت‌های جهانی بلکه بیشتر به عقب‌نشینی اخیر نرخ‌های آزاد ارز نسبت می‌دهند. تاثیر این برداشت را می‌توان در اثرپذیری منفی سهام مرتبط در بورس تهران دید. این در حالی است که ارزش‌گذاری سهام بورس تهران طی تقریبا یک سال اخیر بر اساس نرخ‌های رسمی ارز، یعنی نرخ‌های سامانه نیما منطبق و هماهنگ بوده و همچنان نیز بر همان مبنا پیش می‌رود. نرخ‌های این سامانه نیز در مدت اخیر نه تنها کاهش نیافته است بلکه طی دو هفته گذشته به بیشترین مقدار خود در مرزهای بالای ۱۰ هزار تومان راه پیدا کرده‌اند. به همین دلیل، برقراری رابطه خطی میان قیمت سهام کالایی با ارز آزاد را باید ناشی از خطایی تحلیلی دانست.

سیگنال‌هایی از ظرفیت سهام

با وجود آنکه نگرانی از متغیرهای اقتصادی در مقیاس جهانی پابرجاست و معامله‌گران را دچار نگاه تردیدآمیزی نسبت به سهام بزرگ بازار کرده است، کاهش تنش‌های غیراقتصادی فضای نسبتا آرام‌تری را بر معاملات حاکم ساخته است. افت قیمت نفت را در همین رابطه می‌توان تفسیر کرد. بازار نفت که طی این مدت به‌عنوان حسگر سیاسی بازار تا سقف ۷۳ دلاری پیش رفته بود، حالا در مسیر برگشت نشان از کاهش تنش‌های سیاسی در خاورمیانه دارد. با این حال، چشم‌انداز نامشخص درخصوص رابطه تجاری چین و آمریکا همچنان رگه‌هایی از تردید در میان فعالان بازار به جای گذاشته است.  با وجود فشارهای محیطی اما چند عامل مثبت از قیمت سهام حمایت می‌کند. از سویی تداوم روند برگزاری‌های مجامع و سیاست تقسیم سود شرکت‌ها عامل ترغیب‌کننده‌ای است که در کنار تقویت جریات اطلاعات مالی شرکت‌ها(انتشار صورت‌های مالی سالانه و گزارش عملکرد اردیبهشت) در جلب توجه سهامداران به واقعیت‌های بنیادی نقش سازنده‌ای ایفا می‌کند.

نگاهی به روند بازار

روز گذشته ارزش معاملات خرد با کاهش ۱۲ درصدی نسبت به روز سه‌شنبه، در مقدار حدودی ۸۱۰ میلیارد تومان رقم خورد. بیش از ۸۱ میلیارد تومان از این جریان نقدینگی در صنعت خودرو گردش یافت. شماری از سهام زیرمجموعه گروه مزبور در حالی در میان نمادهای با بیشترین حجم معامله بودند که به نظر می‌رسد اطلاعیه‌های حاوی دریافت افزایش مجوز قیمت‌های خودروهای داخلی بیش از هرچیزی توجه معامله‌گران را به خود جلب کرده است. از سویی، محصولات پتروشیمی نیز در رده دوم صنایع از منظر ارزش معاملات قرار داشت.

 

مینا افروزی

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس
این مطلب برایم مفید است

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

دادگاه عالی آلمان بخشی از برنامه بانک مرکزی اروپا را غیرقانونی اعلام کرد

دادگاه قانون اساسی آلمان با صدور حکمی بخش‌هایی از سیاست محرک پولی بانک مرکزی اروپا را مغایر با قوانین این کشور اعلام کرد.

 • 340

سقوط ۳۵ درصدی سود خالص توتال در سه ماهه اول ۲۰۲۰

به دنبال کاهش تقاضای نفت خام با شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت‌های نفت، سود خالص شرکت توتال در سه ماهه اول با سقوط سنگینی روبرو شد.

 • 111

خزانه‌داری آمریکا ۳ تریلیون دلار قرض می‌گیرد/ثبت یک رکورد جدید

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد در نظر در ۳ ماهه دوم امسال ۳ تریلیون دلار قرض کند. این بیشترین میزان در تاریخ آمریکا و بیش از ۵ برابر رکورد قبلی است.

 • 117

تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران‌ در مسیر صادرات

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با طراحی و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی علاوه بر این که از خروج ارز از کشور جلوگیری کرده، با وارد شدن به کریدور صادرات به دنبال کسب بازارهای جهانی است.

 • 103

بورس و هراس از میلیونی شدن/ شستا به داد شاخص سهام رسید

شاخص کل بورس تهران امروز نتوانست از سد یک میلیون واحد عبور کند و به لطف معاملات نماد تازه‌وارد خود تنها ۱۴۶۶ واحد رشد کرد.

 • 143

مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ایران مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی برای ساکنین شهرهای بالای ٢٠ هزار نفر جمعیت را توضیح داد.

 • 138

قیمت سکه طرح جدید ۱۶ اردیبهشت ۹۹ به ۶ میلیون و۵۱۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ در معاملات بازار آزاد تهران به ۶ میلیون و ۵۱۵ هزار تومان رسید.

 • 132

افزایش شدید حجم نقدینگی بورس/دولت نظارت کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از رئیس جمهور  و وزیر اقتصاد درخواست کرد مدیریت صحیحی بر بازار بورس صورت گیرد.

 • 112

جزییات قیمت رسمی انواع ارز/ نرخ یورو کاهش یافت

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۳ ارز از جمله یورو کاهش، نرخ ۲۷ واحد پولی همانند پوند افزایش و نرخ دلار و ۶ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 117

آغاز پذیره‌نویسی سهام دولت از طریق بانک پاسارگاد

پذیره‌نویسی «واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) واسطه گری مالی یکم» در بانک ‌پاسارگاد آغاز شد.

 • 126

بانک مرکزی گزارش داده است؛ ۱.۶ میلیارد دلار همچنان بلاتکلیف

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از ارائه گزارش بانک مرکزی درباره وضعیت ارز دولتی سال ۹۷ به مجلس و دیوان محاسبات خبر داد.

 • 120

جزییات دو مصوبه مهم شورای عالی بورس

وزیر اقتصاد از ممنوعیت صدور وکالت نامه برای مدیریت سهام عدالت و همچنین آماده سازی زیرساخت احراز هویت غیرحضوری خبر داد.

 • 104

حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید

معاون اعتبارات بانک شهر از حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید خبر داد.

 • 132

بودجه کرونایی صندوق بیمه بیکاری پرداخت نشد/ دو ماه و نیم گذشت

اگرچه سامانه بیمه بیکاری دوران کرونا از اسفند ماه فعال شده و طبق آخرین آمار حدود ۶۷۰ هزار نفر مشمول شده اند، اما از تخصیص ۵ هزار میلیارد تومان کمک دولت به صندوق بیمه بیکاری هنوز خبری نیست.

 • 154

شطرنج تاریخی در بورس تهران

دنیای‌اقتصاد-فاطمه اسماعیلی : ...

 • 110

تمام احراز هویت‌های دریافت کدبورسی از فردا غیرحضوری انجام می‌شود

وزیر اقتصاد گفت: طبق مصوبه شورایعالی بورس به دلیل ازدحام در دفاتر پیشخوان دولت، احراز هویت تمامی افرادی که می خواهند کد بورسی دریافت کنند، به صورت غیر حضوری و الکترونیکی انجام می‌شود.

 • 145

نصرالله: اقدام آلمان علیه حزب‌الله تحت فشار آمریکا و اسرائیل انجام شد

دبیرکل حزب‌الله سخنرانی امروز خود را با واکنش به تصمیم آلمان در تروریستی خواندن این جنبش آغاز کرد و گفت، این اقدام با فشارهای آمریکا و برای راضی کردن رژیم صهیونیستی انجام شد.

 • 127

پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره وام کرونایی به خانوارهای در صف

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی از پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره تسهیلات یک میلیون تومانی کرونا به یارانه بگیران در صف دریافت خبر داد.

 • 135

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین برگزار شد

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین در بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 102

تسهیلات کمک معیشتی به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود

تسهیلات کمک معیشتی با همکاری بانک قرض الحسنه رسالت و بنیاد مستضعفان به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود.

 • 135