رکوردشکنی بورس تهران/ سهام همچنان پیشرو در بازارهای سرمایه‌گذاری

رکوردشکنی بورس تهران/ سهام همچنان پیشرو در بازارهای سرمایه‌گذاری

شاخص کل بورس تهران، امروز بار دیگر به مدار صعودی بازگشت و توانست با رشد ۲۹۲۱ واحدی (معادل ۱.۳ درصد)، ضمن جهش سه کانالی، با ثبت رکورد تاریخی، در قله‌ای جدید بایستد.

دوشنبه 20 خرداد 1398 ساعت 16:4

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

به گزارش خبرنگار اقتصادی قدس آنلاین، شاخص کل بورس تهران پس از آن که به واسطه تحریم‌های جدید آمریکا علیه ۳۹ پتروشیمی ایرانی، عبوری نرم را تجربه کرد، امروز بار دیگر به مدار صعودی بازگشت و توانست با رشد ۲۹۲۱ واحدی (معادل ۱.۳ درصد)، ضمن جهش سه کانالی، با ثبت رکورد تاریخی، در قله‌ای جدید بایستد. با این ترتیب بازدهی شاخص سهام ز ابتداس سال تا پایان معاملات امروز به ۲۸.۶ درصد رسید. در این شرایط اما بازارهای رقیب شرایطی متفاوت را تجربه می‌کنند. دلار به عنوان جدی‌ترین رقیب سهام از ابتدای سال ۹۸ تاکنون با کاهش حدود یک درصدی مواجه شده است. سکه نیز در این بازه زمانی برآیندی صفر درصدی را تجربه کرده است. در بازار پول نیز هر چند برخی زمزمه‌ها از پرداخت سود نامتعارف از سوی برخی بانک‌ها حکایت دارد اما عمدتا سودی ۲۰ درصدی به سپرده‌های بانکی تعلق می‌گیرد. از این‌رو در حال حاضر می‌توان بورس را پیش‌روی بازارهای سرمایه‌گذاری به شمار آورد. این در حالی است که بسیاری تصور می‌کردند تحریم‌ها می‌تواند بسیاری از شرکت‌ها به خصوص شرکت‌های صادرت‌محور را به زانو دربیارود. اما صورت‌های مالی یکساله شرکت‌ها در کنار عملکرد ماهانه حکایت از شرایط فراتر از انتظاری در تولید و فروش شرکت‌ها داشت. این پتانسیل‌های بنیادی سبب شد تا بازار سهام در مسیر صعودی بتازد و در انتظار می‌ورد این روند در سال جاری ادامه داشته باشد.

طی معاملات روز جاری در حالی شاخص سهام با افزایش ۱.۳ درصدی همراه شد که نماد معاملاتی شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، بانک ملت، گروه مپنا، معدنی و صنعتی چادرملو و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در صدر نمادهای اثرگذار بر رشد شاخص کل ایستادند. در میان ۳۸ صنعت فعال بورسی نیز امروز ۳۲ گروه سبزپوش شدند که در این میان همچنان صنایع کوچک و متوسط بازار پیشتاز هستند. شرایطی که به وضوح در اختلاف رشد دو شاخص اصلی کل و هم‌وزن قابل رویت است. در محاسبه شاخص کل، شرکت‌ها به واسطه میزان ارزش بازار از وزن متفاوتی برخوردارند. به عبارتی دیگر هر چه شرکت از ارزش بازار بیشتری برخوردار باشد به همان میزان تاثیر بزرگتری در محاسبه شاخص کل خواهد داشت. در شاخص کل هم‌وزن اما شرکت‌های پذیرفته شده در بورس با وزنی برابر در محاسبه شاخص کل سهیم هستند و نوسانات مثبت و منفی شرکت‌های کوچک، به اندازه نوسان مثبت و منفی شرکت‌های بزرگ در این شاخص تاثیرگذار است. بعد از این تعاریف نگاهی به تغییرات شاخص کل هم وزن طی معاملات روز جاری خالی از لطف نیست. امروز در حالی شاخص کل ۱.۳ درصد افزایش یافت که شاخص هم وزن با رشد بیش از ۲.۸ درصد همراه شد که نشان از توجه قابل توجه معامله‌گران به نمادهای کوچ بازار دارد.

از این رو طی معاملات روز یکشنبه، بیشترین افزایش قیمت به نماد معاملاتی شرکت‌های فنرسازی زر، کاشی الوند، داروسازی کوثر، لامپ پارس شهاب و کارتن ایران رسید. در مقابل اما سهام شرکت‌های پتروشیمی فجر، شهد ایران، لیزینگ ایرانیان، سرمایه‌گذاری سپه و فرآورده‌های نسوز پارس با بیشترین افت روزانه قیمت مواجه شدند.

در فرابورس ایران نیز شاخص کل با رشد ۸/۳۱ واحدی (معادل ۱.۱ درصد) همراه شد تا بازدهی آیفکس از ابتدای سال تاکنون به ۳۰ درصد نزدیک شود. در این روز نماد معاملاتی تولید نیروی برق دماوند، تولید ژلاتین کپسول ایران، سهامی ذوب آهن اصفهان، کشتیرانی دریای خزر و گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی بیشترین تاثیر در صعود شاخص کل فرابورس را بر عهده داشتند و بیشترین رشد قیمت روزانه نیز به سهام شرکت‌های کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان، کشتیرانی دریای خزر، سیمان لار سبزوار و مهندسی ساختمات تاسیسات راه آهن اختصاص پیدا کرد.

انتهای پیام/

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

۳۰۰۰هزار مددجوی  زنجانی دفترچه بیمه سلامت دریافت کردند

زنجان-۸ هزار و۵۴۷نفر از مددجویان تحت حمایت کمیته امداد استان زنجان واجد شرایط  دریافت دفترچه بیمه  سلامت هستند .

 • 8

امضای تفاهم‌نامه باشگاه مشتریان بانک سپه با کارگزاری بانک

باشگاه مشتریان بانک سپه در بخش «شرکای تجاری» با شرکت کارگزاری بانک سپه تفاهم نامه امضاء کرد.

 • 14

ایراد از نظام توزیع است نه ارز دولتی

حذف یا اختصاص ارز 4200 تومانی یا همان ارز دولتی به کالاهای اساســی موضوعی است که بارها مورد چالش بســیاری از اقتصاددانان کشور قرار گرفته است؛ ارزی که سال گذشته نه تنها به کاهش بهای اقلام مورد نیاز و ضروری مــردم کمک نکرد بلکه بــا همان قیمتها یا قیمت‌هایی به نسبت بالاتر از نرخ دولتی اعلام شــده به ...

 • 10

رشد پله‌ای در بازار ارز

دنیای اقتصاد : ...

 • 27

مروری بر تجارب جهانی

میثم رادپور /کارشناس اقتصادی ...

 • 35

ظهور قدرت‌های انحصاری؟

دکتر سجاد برخورداری/ هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران ...

 • 41

الزامات موفقیت

موسی شهبازی غیاثی/ کارشناس اقتصادی ...

 • 38

مسیر سرمایه گذاری کشور برای پژوهش نادرست است

کاشان - معاون علم و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه مسیر سرمایه گذاری کشور بر روی پژوهش نادرست است، گفت: تکنولوژی با پول به دست نمی آید.

 • 9

رفع مشکلات ۱۳۰ واحد صنعتی کرمان/ به دنبال توسعه پتروشیمی هستیم

کرمان - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: وضعیت ۱۳۰ واحد صنعتی در حال رصد است و به دنبال رفع مشکلات آنها هستیم.

 • 7

دیدار مدیرعامل بانک توسعه تعاون با استاندار خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون در سفر به استان خراسان جنوبی با استاندار دیدار و گفتگو کرد

 • 38

تذکر مجدد نماینده اهواز در خصوص مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز

نماینده مردم اهواز در مجلس در خصوص وضعیت مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز با بیان اینکه «منازل کارکنان لوله سازی هنوز در ملکیت بانک است» مجدادا به وزیر اقتصاد تذکر داد.

 • 37

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 36

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 34

دستورالعمل مالیاتی خریداران سکه ابلاغ شد

دستورالعمل سازمان امور مالیاتی موضوع مالیات عملکرد دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از سوی رئیس کل سازما مالیاتی ابلاغ شد.

 • 33

تنش‌ بین آمریکا و ایران قیمت نفت را افزایش داد

قیمت نفت در بازارهای جهانی به علت تنش‌های آمریکا و ایران در خلیج فارس با 43 سنت افزایش 65.63 دلار معامله شد.

 • 39

مطالباتِ داروخانه ها پرداخت می شود

قزوین_ مدیرکل بیمه سلامت استان قزوین گفت: مطالباتِ اردیبهشت ماه داروخانه ها پرداخت می شود.

 • 32

پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند/ تیم برانکو اخطار گرفت

کنفدراسیون فوتبال آسیا آرای انضباطی خود را منتشر کرد که بر این اساس پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند.

 • 33

هر پزشک باید برای ویزیت بیمار چند دقیقه وقت بگذارد؟

مدیرکل بیمه سلامت استان هرمزگان با بیان اینکه بیمه‌شدگان روستایی و کمیته امداد برای کاهش هزینه‌های درمان ملزم به رعایت سیستم ارجاع هستند، گفت: هر پزشک متخصص باید درازای دریافت ویزیت ۲۰ دقیقه به بیماران خدمات‌رسانی کنند و بیماران باید به حقوق خود واقف بوده و مطالبه گر باشند.

 • 29