روز تاریخی دیگر برای بورس

روز تاریخی دیگر برای بورس

پنجشنبه 22 شهریور 1397 ساعت 11:22

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" 

کارشناسان می‌گویند از جمله دلایل رشد شاخص بورس، رکودی است که به تدریج بر سایر بازارها حاکم شده است، در نتیجه بخشی از نقدینگی موجود در بازارهایی چون خودرو، ارز، سکه و مسکن به بازار سهام وارد می‌شود. همچنین اخیرا از سوی دولت تاکیدات زیادی بر حمایت از بازار سرمایه شده است که همین امر در صورت آمادگی زیرساخت‌ها و بسترهای لازم می‌تواند موجبات رونق هرچه بیشتر معاملات بورس را فراهم کند.

از سوی دیگر، رشد قیمت دلار نیز به دلیل اینکه اکثر شرکت‌های فعال در بورس صادرات‌محور هستند، عامل غیرقابل انکار بالارفتن قیمت سهم‌ها در روزهای اخیر دانسته شده است. در حالی معدنی‌ها و فلزی‌ها پیشتاز معاملات روز سه‌شنبه بورس تهران بودند که افزایش قیمت دلار طی ماه‌های اخیر علت اصلی رشد شاخص کل بورس اعلام شده است. ورود دلار به کانال 15 هزار تومانی طی هفته گذشته سبب شد تا شرکت‌های صادرات‌محور در بورس رشد خوبی را تجربه کنند و آنطور که در خبرها آمده است شرکت‌های فولادی، معدنی و نفتی از جمله شرکت‌هایی هستند که با صادرات محصولاتشان بیشترین ارزآوری را به همراه داشتند و بدین ترتیب عامل اصلی رشد شاخص بورس معرفی شدند.

آنطور که خبرگزاری ایسنا گزارش کرده است فولاد مبارکه اصفهان، معدنی و صنعتی گل‌گهر و معدنی و صنعتی چادرملو سه نمادی بودند که به ترتیب با 422، 295 و 149 واحد تاثیر مثبت سعی کردند شاخص‌ را به سمت بالا هدایت کنند اما صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، پالایش نفت بندرعباس و پتروشیمی پارس هر یک به ترتیب با 107، 103 و 94 واحد تاثیر کاهنده در مقابل افزایش شاخص ایستادند. روز سه‌شنبه در گروه فلزات اساسی همچون روز دوشنبه شاهد افزایش فزاینده قیمت‌ها بودیم. برای تعدادی از سهم‌ها در این گروه همچون ذوب‌آهن، فولاد مبارکه، نبرد آلومینیوم و فولاد خوزستان شاهد رشد بیش از سه درصد بودیم. البته این تنها سهم‌هایی نبودند که رشد فزاینده گرفتند.

**رشد بی‌سابقه شاخص بورس
شاخص بورس تهران روز گذشته رشد بی‌سابقه‌ای را به ثبت رساند و به کانال 155 هزار واحدی رسید. همچنین بیشترین اثر مثبت بر رشد دماسنج بازار سهام در روز چهارشنبه تا لحظه نگارش این گزارش نیز به نام نمادهای معاملاتی فولاد مبارکه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس و معدنی و صنعتی گل‌گهر شد و شاخص‌های اصلی بازار سرمایه هم روند مثبتی را طی کردند. به‌گونه‌ای که شاخص قیمت(وزنی ــ ارزشی) 1114واحد، کل(هم‌وزن) 240واحد، قیمت(هم‌وزن) 196واحد، آزاد شناور 4478 واحد و شاخص‌های‌ بازار اول و دوم به‌ترتیب 3185و 7618 واحد رشد کردند. بر اساس این گزارش، در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله 158میلیون ورقه به‌ارزش 436میلیارد تومان در 11هزار نوبت، آیفکس 52واحد رشد کرد و در ارتفاع تاریخی 1748واحد قرار گرفت.

**کارشناسان چه می‌گویند؟
محمودرضا خواجه‌نصیری، معاون سابق نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس ضمن امیدواری نسبت به آینده بازار سهام معتقد است که باید بازار سرمایه را به اقشار مختلف جامعه شناساند. او در یک نشست خبری اظهار کرد:‌ تمام خدمات بازار سرمایه محدود به عده خاصی بوده و بیش از 90 درصد مردم بازار سرمایه را نمی‌شناختند ما به شدت به دنبال این موضوع هستیم که بازار سرمایه را به اقشار مختلف بشناسانیم. همچنین یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که نگاهی به شرایط کلی اقتصادی کشور نشان می‌دهد ادامه روند رو به رشد قیمت‌ها و شاخص بورس در بلندمدت امکان‌پذیر نیست؛ چراکه از یکسو رکود حاکم بر اقتصاد و تورم تحمیلی بر آن سودآوری شرکت‌های حاضر در بازار سهام را تحت تاثیر قرار داده و از طرف دیگر معماهایی همچون آینده برجام، اقتصاد و بازار سرمایه را تحت تاثیر خود قرار داده است.

به گزارش «آرمان» به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، کریم منصوری افزود: با توجه به اینکه حجم زیادی از نقدینگی در اقتصاد کشور سرگردان است، همین امر به یکی از دلایل اصلی تورم و گرانی بیش از حد در بازارهایی مانند مسکن، سکه، ارز، خودرو و... تبدیل شده است؛ بنابراین به نظر می‌رسد در صورتی که سیاست‌های اقتصادی بازار سرمایه‌محور شود و تلاش کنیم نقدینگی را به سمت بازار سهام هدایت کنیم، از یک طرف نقدینگی سرگردان، اقتصاد کشور را تهدید نمی‌کند و از سوی دیگر در پی تامین مالی مناسب و ارزان بنگاه‌ها از طریق بازار سهام می‌توان شاهد بهبود وضعیت صنایع و اقتصاد بود.

البته این کارشناس بازار سرمایه توصیه‌ای هم برای تازه‌واردان به بورس دارد. او تاکید کرد: البته نباید رشد شاخص بورس ملاک سرمایه‌گذاری سهامداران به ویژه تازه‌واردان به بورس باشد، چراکه شاخص نمادی از میانگین رشد و کاهش قیمت تمامی نمادهای معاملاتی در بورس است؛ بنابراین اگر سرمایه‌گذاری، قصد حضور در بازار سهام را دارد باید مولفه‌های بسیاری از جمله وضعیت بنیادی شرکت‌ها و نیز صنایع در داخل و خارج کشور را بررسی کرده و با آگاهی نسبت به مسائلی چون روانشناسی معاملات و همچنین استفاده از تجربه سایر معامله‌گران اقدام به دادوستد سهام در بورس کند. منصوری تصریح کرد: البته به سرمایه‌گذارانی که تجربه معامله در بازار سهام را ندارند توصیه می‌شود در صوت امکان از معامله مستقیم سهام تا به دست آوردن تجربه کافی خودداری کنند و از ظرفیت‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای کسب سود و مهار ریسک خود استفاده کنند.

منبع: روزنامه آرمان؛ 1397،6،22
گروه اطلاع رسانی**2059**1755

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

دیدار با اعضاء هیئت‌رئیسه فراکسیون تعاون مجلس شورای اسلامی

اعضاء هیئت‌رئیسه فراکسیون تعاون مجلس شورای اسلامی با اعضاء هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون دیدار و گفت وگو کردند.

 • 2

صفحه نخست روزنامه‌های سه‌شنبه

رهبر معظم انقلاب در دیدار هیات عالیرتبه از جنبش مقاومت اسلامی: موضوع فلسطین قطعا به نفع فلسطینی‌ها و دنیای اسلام تمام خواهد شد، وزارت اطلاعات از دستگیری ۱۷ جاسوس مرتبط با «سیا» در ایران خبر داد و واکنش سخنگوی دولت به ادعای گم شدن یک میلیارد یورو ارز دولتی: پولی گم نشده است از جمله عناوین صفحه اول ر ...

 • 2

چرا قیمت‌ها به کاهش نرخ دلار بی‌تفاوتند؟!

درحالیکه نرخ دلار طی مدت اخیر تقریبا ثبات داشته و پس از آن هم روند کاهشی در پیش گرفته، ولی نرخ تورم کالاهای اساسی به همان نسبت کاهش نیافته است. در این رابطه یک اقتصاددان معتقد است مدتی طول می‌کشد تا این اثرگذاری در بازار محسوس شود و به همان سرعت نباید انتظار اثرگذاری داشت.

 • 3

آیا ناقوس مرگ دلار به صدا درخواهد آمد؟

بهره‌برداری سیاسی آمریکا از دلار سبب شده که کشورها در پی راه حلی برای رفع ناامنی و بی‌ثباتی اقتصادی باشند، بنابراین به نظر می‌رسد وضعیت به گونه‌ای پیش می‌رود که در دوران اقتصاد پسا آمریکایی شاهد کمرنگ شدن نقش آفرینی دلار باشیم.

 • 2

آمریکا رکورددار تراز منفی اقتصادی در جهان

جدیدترین بررسی‌ها از وضعیت تراز تجاری کشورها نشان می‌دهد که ایالات متحده آمریکا بالاترین تراز تجاری منفی میان تمام کشورهای جهان را دارد.

 • 3

پیست رالی قیمتی

نوید قدوسی/ کارشناس بازار سرمایه ...

 • 7

سرمایه کمتر‌؛ نوسان بیشتر

علی علیزاده /کارشناس بازار سرمایه ...

 • 4

تله‌ای برای غیر حرفه‌ای‌ها

مرتضی احمدی/ کارشناس بازار سرمایه ...

 • 2

صورت‌های مالی بانک تجارت تصویب شد

صورت‌های مالی بانک تجارت برای دوره مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ در مجمع عمومی عادی سالانه این بانک به تصویب رسید.

 • 8

یارانه را "شاباش وار" توزیع نکنید!

در شرایط "جنگ اقتصادی"آیا رواست عده‌ای رانت‌خوار و زیاده‌طلب و "دزد" به جان بیت‌المال همین مردم افتاده و بیت‌المال مردم را به جیب خود و خانواده‌شان بریزند.

 • 8

به دنبال اشتغال پایدارهستیم/ تشکیل ۱.۲ میلیون پرونده تسهیلات

بانک قرض الحسنه مهر ایران منابع مالی را که از مردم می گیرد به روشی ساده و شفاف به نفع مردم تسهیلات می دهد؛ شیوه پرداخت تسهیلات بانک قرض الحسنه مهر ایران در مقایسه با سایر بانک ها کاملا متفاوت است.

 • 9

قیمت طلا، سکه و ارز در روز دوشنبه

امروز نیز همچون روز گذشته قیمت‌ها نه تنها در بازار ارز، طلا و سکه روند افزایشی داشته، بلکه در بانک‌ها نیز خرید دلار با افزایش همراه بوده است.

 • 7

کاشت و برداشت برنج در شمال کشور مکانیزه شد

با حمایت و مشارکت بانک کشاورزی و پرداخت بالغ بر ۲۵۳۸ میلیارد ریال تسهیلات خرید ماشین آلات و ادوات تخصصی کاشت، داشت و برداشت برنج، به صورت مکانیزه و با تکیه بر فناوری روز صورت می گیرد.

 • 9