روز تاریخی دیگر برای بورس

روز تاریخی دیگر برای بورس

پنجشنبه 22 شهریور 1397 ساعت 11:22

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" 

کارشناسان می‌گویند از جمله دلایل رشد شاخص بورس، رکودی است که به تدریج بر سایر بازارها حاکم شده است، در نتیجه بخشی از نقدینگی موجود در بازارهایی چون خودرو، ارز، سکه و مسکن به بازار سهام وارد می‌شود. همچنین اخیرا از سوی دولت تاکیدات زیادی بر حمایت از بازار سرمایه شده است که همین امر در صورت آمادگی زیرساخت‌ها و بسترهای لازم می‌تواند موجبات رونق هرچه بیشتر معاملات بورس را فراهم کند.

از سوی دیگر، رشد قیمت دلار نیز به دلیل اینکه اکثر شرکت‌های فعال در بورس صادرات‌محور هستند، عامل غیرقابل انکار بالارفتن قیمت سهم‌ها در روزهای اخیر دانسته شده است. در حالی معدنی‌ها و فلزی‌ها پیشتاز معاملات روز سه‌شنبه بورس تهران بودند که افزایش قیمت دلار طی ماه‌های اخیر علت اصلی رشد شاخص کل بورس اعلام شده است. ورود دلار به کانال 15 هزار تومانی طی هفته گذشته سبب شد تا شرکت‌های صادرات‌محور در بورس رشد خوبی را تجربه کنند و آنطور که در خبرها آمده است شرکت‌های فولادی، معدنی و نفتی از جمله شرکت‌هایی هستند که با صادرات محصولاتشان بیشترین ارزآوری را به همراه داشتند و بدین ترتیب عامل اصلی رشد شاخص بورس معرفی شدند.

آنطور که خبرگزاری ایسنا گزارش کرده است فولاد مبارکه اصفهان، معدنی و صنعتی گل‌گهر و معدنی و صنعتی چادرملو سه نمادی بودند که به ترتیب با 422، 295 و 149 واحد تاثیر مثبت سعی کردند شاخص‌ را به سمت بالا هدایت کنند اما صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، پالایش نفت بندرعباس و پتروشیمی پارس هر یک به ترتیب با 107، 103 و 94 واحد تاثیر کاهنده در مقابل افزایش شاخص ایستادند. روز سه‌شنبه در گروه فلزات اساسی همچون روز دوشنبه شاهد افزایش فزاینده قیمت‌ها بودیم. برای تعدادی از سهم‌ها در این گروه همچون ذوب‌آهن، فولاد مبارکه، نبرد آلومینیوم و فولاد خوزستان شاهد رشد بیش از سه درصد بودیم. البته این تنها سهم‌هایی نبودند که رشد فزاینده گرفتند.

**رشد بی‌سابقه شاخص بورس
شاخص بورس تهران روز گذشته رشد بی‌سابقه‌ای را به ثبت رساند و به کانال 155 هزار واحدی رسید. همچنین بیشترین اثر مثبت بر رشد دماسنج بازار سهام در روز چهارشنبه تا لحظه نگارش این گزارش نیز به نام نمادهای معاملاتی فولاد مبارکه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس و معدنی و صنعتی گل‌گهر شد و شاخص‌های اصلی بازار سرمایه هم روند مثبتی را طی کردند. به‌گونه‌ای که شاخص قیمت(وزنی ــ ارزشی) 1114واحد، کل(هم‌وزن) 240واحد، قیمت(هم‌وزن) 196واحد، آزاد شناور 4478 واحد و شاخص‌های‌ بازار اول و دوم به‌ترتیب 3185و 7618 واحد رشد کردند. بر اساس این گزارش، در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله 158میلیون ورقه به‌ارزش 436میلیارد تومان در 11هزار نوبت، آیفکس 52واحد رشد کرد و در ارتفاع تاریخی 1748واحد قرار گرفت.

**کارشناسان چه می‌گویند؟
محمودرضا خواجه‌نصیری، معاون سابق نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس ضمن امیدواری نسبت به آینده بازار سهام معتقد است که باید بازار سرمایه را به اقشار مختلف جامعه شناساند. او در یک نشست خبری اظهار کرد:‌ تمام خدمات بازار سرمایه محدود به عده خاصی بوده و بیش از 90 درصد مردم بازار سرمایه را نمی‌شناختند ما به شدت به دنبال این موضوع هستیم که بازار سرمایه را به اقشار مختلف بشناسانیم. همچنین یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که نگاهی به شرایط کلی اقتصادی کشور نشان می‌دهد ادامه روند رو به رشد قیمت‌ها و شاخص بورس در بلندمدت امکان‌پذیر نیست؛ چراکه از یکسو رکود حاکم بر اقتصاد و تورم تحمیلی بر آن سودآوری شرکت‌های حاضر در بازار سهام را تحت تاثیر قرار داده و از طرف دیگر معماهایی همچون آینده برجام، اقتصاد و بازار سرمایه را تحت تاثیر خود قرار داده است.

به گزارش «آرمان» به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، کریم منصوری افزود: با توجه به اینکه حجم زیادی از نقدینگی در اقتصاد کشور سرگردان است، همین امر به یکی از دلایل اصلی تورم و گرانی بیش از حد در بازارهایی مانند مسکن، سکه، ارز، خودرو و... تبدیل شده است؛ بنابراین به نظر می‌رسد در صورتی که سیاست‌های اقتصادی بازار سرمایه‌محور شود و تلاش کنیم نقدینگی را به سمت بازار سهام هدایت کنیم، از یک طرف نقدینگی سرگردان، اقتصاد کشور را تهدید نمی‌کند و از سوی دیگر در پی تامین مالی مناسب و ارزان بنگاه‌ها از طریق بازار سهام می‌توان شاهد بهبود وضعیت صنایع و اقتصاد بود.

البته این کارشناس بازار سرمایه توصیه‌ای هم برای تازه‌واردان به بورس دارد. او تاکید کرد: البته نباید رشد شاخص بورس ملاک سرمایه‌گذاری سهامداران به ویژه تازه‌واردان به بورس باشد، چراکه شاخص نمادی از میانگین رشد و کاهش قیمت تمامی نمادهای معاملاتی در بورس است؛ بنابراین اگر سرمایه‌گذاری، قصد حضور در بازار سهام را دارد باید مولفه‌های بسیاری از جمله وضعیت بنیادی شرکت‌ها و نیز صنایع در داخل و خارج کشور را بررسی کرده و با آگاهی نسبت به مسائلی چون روانشناسی معاملات و همچنین استفاده از تجربه سایر معامله‌گران اقدام به دادوستد سهام در بورس کند. منصوری تصریح کرد: البته به سرمایه‌گذارانی که تجربه معامله در بازار سهام را ندارند توصیه می‌شود در صوت امکان از معامله مستقیم سهام تا به دست آوردن تجربه کافی خودداری کنند و از ظرفیت‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای کسب سود و مهار ریسک خود استفاده کنند.

منبع: روزنامه آرمان؛ 1397،6،22
گروه اطلاع رسانی**2059**1755

ثبت نظر

ارسال

واریز پول به حساب سایر بانک‌ها از «بام» بانک ملی ایران

سامانه «بام» بانک ملی ایران امکان انتقال وجه بین بانکی در قالب «پایا» و «ساتنا» را برای کاربران فراهم کرده است.

 • 2

پرداخت بیش از 17 هزار میلیارد ریال تسهیلات به زلزله‌زدگان کرمانشاه

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی استان کرمانشاه گفت: تاکنون بیش از 17هزار میلیارد ریال تسهیلات به زلزله زدگان کرمانشاه پرداخت شده است.

 • 3

منطقه آزادی که لقب بازوی کمکی اقتصاد کشور گرفته

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: صادرات و جذب گردشگر راه برون‌رفت از چالشهای اقتصادی مناطق آزاد است.

 • 3

پرویز اسماعیلی: بازهم تکذیب می‌شود

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری برخی ادعاها مبنی بر استعفای دکتر ظریف را تکذیب کرد.

 • 3

عربستان نفت را ترک می‌کند؟

بانک تجارت ملی عربستان سعودی اعلام کرده که قصد دارد با سرمایه‌گذاری کلان در صنایع کوچک و متوسط به تقویت و توسعه بخش اقتصاد غیر نفتی این کشور بپردازد.

 • 3

افزایش کیفیت خدمات، همسو با تکریم ارباب رجوع

رئیس هیأت مدیره بانک قرض الحسنه مهر ایران در جمع روسای شعب و کارکنان ستاد استان کرمانشاه بر توجه به نقش ویژه ارتباط با مشتری و رفتار سازمانی تأکید کرد.

 • 2

پیام تسلیت مدیرعامل بانک صنعت ومعدن بمناسبت درگذشت دو مسئول کشور

حسین مهری مدیرعامل بانک صنعت و معدن در پیامی در گذشت دو تن از مسئولین دلسوز کشور را تسلیت گفت.

 • 2

پرداخت ۶۸۰ هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه در سال ۹۷

مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران در دیدار با آیت الله اعرافی از پرداخت ۶۸۰ هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه در سال ۹۷ خبر داد.

 • 2

اعطای ۳ میلیون و ۸۸۰ هزار فقره تسهیلات توسط بانک مهر ایران

بانک قرض الحسنه مهر ایران، در راستای شفافیت اطلاع رسانی سیاست های خود و آگاهی بخشی مشتریان از اقدامات صورت گرفته به منظور تسهیل در دریافت خدمات، گزارش عملکرد خود از ابتدای تأسیس تا کنون را منتشر کرد.

 • 2

راه‌اندازی بازار معاملات آزاد نقدی و حواله ارزی به زودی

رییس کل بانک مرکزی در یادداشتی اینستاگرامی از راه‌اندازی بازار معاملات آزاد نقدی و حواله ارزی در آینده ای نزدیک خبر داد.

 • 2

قوه‌ی مقننه به حوزه اسباب بازی می‌تواند وارد شود

نماینده‌ی تهران،ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در بازدید از چهارمین جشنواره‌ی ملی اسباب‌بازی درباره نقش مجلس برای حمایت از تولیدکنندگان ایرانی و اختصاص بودجه‌ی مناسب گفت: در بحث اختصاص بودجه‌ به این صنعت، موضوع باید در بحث‌های بودجه‌ی سالیانه مطرح شود و دستگاه‌های مرتبط با حوزه‌ی اسبا ...

 • 3

پیش‌بینی اوضاع بورس در سال جاری

در پی کاهش فزاینده قیمت سهام شرکت‌ها در بورس و فرابورس، یک کارشناس بازار سرمایه گفت: فضای کنونی کسب‌وکار مقداری به کاهش قیمت‌ها در بورس دامن زده است اما به آینده سرمایه‌گذاری در بورس امیدواریم و از ماه آینده با آمدن گزارش‌های ماهانه و ۹ ماهه شرکت‌ها، قبل از عید افزایش خوبی را در قیمت سهام شاهد خواه ...

 • 2

دستگیری سارقان خزانه بانک پاسارگاد در ارمنستان

مسئول خزانه شعبه مرکزی بانک پاسارگاد که به همراه چندین نفر دیگر اقدام به سرقت میلیاردی از خزانه این بانک کرده و متواری شده بود، دستگیر شد.

 • 2

حمایت مالی بانک مرکزی از استارتاپ‌ها و شرکتهای نوپا

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری گفت: بانک مرکزی فضایی را ایجاد کرده تا صاحبان ایده بتوانند با بهره‌گیری از تسهیلات، ایده‌هایشان را عملیاتی کنند.

 • 2

ترمز دلار کشیده شد

روند رشد دلار روز دوشنبه تحت تاثیر ابراز نگرانی بانک مرکزی آمریکا مبنی بر کندی دورنمای روند رشد اقتصاد جهانی متوقف شد.

 • 2

سود بانک های اماراتی از افزایش نرخ بهره فدرال رزرو

بانک های اماراتی به دلیل افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا در حال سود بردن هستند.

 • 2

اعتبار اسنادی ماده قرمز یا Red Clause LC

فروشنده در قالب اعتبار اسنادی ماده قرمز می تواند قبل از ارسال کالا، وجوهی را به صورت پیش پرداخت از بانک ابلاغ کننده یا تایید کننده دریافت کند.

 • 2

ابلاغیه جدید بورسی سازمان مالیاتی/۳۰شرکت مشمول بخشودگی مالیاتی شد

۳۰ شرکت با تایید سازمان بورس، فرابورس و همچنین بورس کالا مشمول بخشودگی مالیاتی ماده ۱۴۳ قانون مالیات‌های مستقیم شد.

 • 2

بانک صنعت و معدن نقش به سزایی در ایجاد ارزش افزوده در کشور دارد

نماینده مردم اسفراین در مجلس گفت: بانک صنعت و معدن یک بانک توسعه ای است که نقش بسزایی در صنعت کشور و ایجاد ارزش افزوده و اشتغال زایی در کشور داشته است.

 • 2

افزایش انتظار مردم در پی عملکرد مطلوب بانک قرض الحسنه مهر ایران

با توجه به اقدامات مطلوب و گامهای موثر بانک قرض الحسنه مهر ایران برای توانمندسازی نیازمندان و کمک به بهبود وضعیت اقتصادی کشور، توقع مردم و مسئولین از خدمات و محصولات این بانک به مراتب بیشتر شده است.

 • 2