روز تاریخی دیگر برای بورس

روز تاریخی دیگر برای بورس

پنجشنبه 22 شهریور 1397 ساعت 11:22

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" 

کارشناسان می‌گویند از جمله دلایل رشد شاخص بورس، رکودی است که به تدریج بر سایر بازارها حاکم شده است، در نتیجه بخشی از نقدینگی موجود در بازارهایی چون خودرو، ارز، سکه و مسکن به بازار سهام وارد می‌شود. همچنین اخیرا از سوی دولت تاکیدات زیادی بر حمایت از بازار سرمایه شده است که همین امر در صورت آمادگی زیرساخت‌ها و بسترهای لازم می‌تواند موجبات رونق هرچه بیشتر معاملات بورس را فراهم کند.

از سوی دیگر، رشد قیمت دلار نیز به دلیل اینکه اکثر شرکت‌های فعال در بورس صادرات‌محور هستند، عامل غیرقابل انکار بالارفتن قیمت سهم‌ها در روزهای اخیر دانسته شده است. در حالی معدنی‌ها و فلزی‌ها پیشتاز معاملات روز سه‌شنبه بورس تهران بودند که افزایش قیمت دلار طی ماه‌های اخیر علت اصلی رشد شاخص کل بورس اعلام شده است. ورود دلار به کانال 15 هزار تومانی طی هفته گذشته سبب شد تا شرکت‌های صادرات‌محور در بورس رشد خوبی را تجربه کنند و آنطور که در خبرها آمده است شرکت‌های فولادی، معدنی و نفتی از جمله شرکت‌هایی هستند که با صادرات محصولاتشان بیشترین ارزآوری را به همراه داشتند و بدین ترتیب عامل اصلی رشد شاخص بورس معرفی شدند.

آنطور که خبرگزاری ایسنا گزارش کرده است فولاد مبارکه اصفهان، معدنی و صنعتی گل‌گهر و معدنی و صنعتی چادرملو سه نمادی بودند که به ترتیب با 422، 295 و 149 واحد تاثیر مثبت سعی کردند شاخص‌ را به سمت بالا هدایت کنند اما صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، پالایش نفت بندرعباس و پتروشیمی پارس هر یک به ترتیب با 107، 103 و 94 واحد تاثیر کاهنده در مقابل افزایش شاخص ایستادند. روز سه‌شنبه در گروه فلزات اساسی همچون روز دوشنبه شاهد افزایش فزاینده قیمت‌ها بودیم. برای تعدادی از سهم‌ها در این گروه همچون ذوب‌آهن، فولاد مبارکه، نبرد آلومینیوم و فولاد خوزستان شاهد رشد بیش از سه درصد بودیم. البته این تنها سهم‌هایی نبودند که رشد فزاینده گرفتند.

**رشد بی‌سابقه شاخص بورس
شاخص بورس تهران روز گذشته رشد بی‌سابقه‌ای را به ثبت رساند و به کانال 155 هزار واحدی رسید. همچنین بیشترین اثر مثبت بر رشد دماسنج بازار سهام در روز چهارشنبه تا لحظه نگارش این گزارش نیز به نام نمادهای معاملاتی فولاد مبارکه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس و معدنی و صنعتی گل‌گهر شد و شاخص‌های اصلی بازار سرمایه هم روند مثبتی را طی کردند. به‌گونه‌ای که شاخص قیمت(وزنی ــ ارزشی) 1114واحد، کل(هم‌وزن) 240واحد، قیمت(هم‌وزن) 196واحد، آزاد شناور 4478 واحد و شاخص‌های‌ بازار اول و دوم به‌ترتیب 3185و 7618 واحد رشد کردند. بر اساس این گزارش، در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله 158میلیون ورقه به‌ارزش 436میلیارد تومان در 11هزار نوبت، آیفکس 52واحد رشد کرد و در ارتفاع تاریخی 1748واحد قرار گرفت.

**کارشناسان چه می‌گویند؟
محمودرضا خواجه‌نصیری، معاون سابق نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس ضمن امیدواری نسبت به آینده بازار سهام معتقد است که باید بازار سرمایه را به اقشار مختلف جامعه شناساند. او در یک نشست خبری اظهار کرد:‌ تمام خدمات بازار سرمایه محدود به عده خاصی بوده و بیش از 90 درصد مردم بازار سرمایه را نمی‌شناختند ما به شدت به دنبال این موضوع هستیم که بازار سرمایه را به اقشار مختلف بشناسانیم. همچنین یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که نگاهی به شرایط کلی اقتصادی کشور نشان می‌دهد ادامه روند رو به رشد قیمت‌ها و شاخص بورس در بلندمدت امکان‌پذیر نیست؛ چراکه از یکسو رکود حاکم بر اقتصاد و تورم تحمیلی بر آن سودآوری شرکت‌های حاضر در بازار سهام را تحت تاثیر قرار داده و از طرف دیگر معماهایی همچون آینده برجام، اقتصاد و بازار سرمایه را تحت تاثیر خود قرار داده است.

به گزارش «آرمان» به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، کریم منصوری افزود: با توجه به اینکه حجم زیادی از نقدینگی در اقتصاد کشور سرگردان است، همین امر به یکی از دلایل اصلی تورم و گرانی بیش از حد در بازارهایی مانند مسکن، سکه، ارز، خودرو و... تبدیل شده است؛ بنابراین به نظر می‌رسد در صورتی که سیاست‌های اقتصادی بازار سرمایه‌محور شود و تلاش کنیم نقدینگی را به سمت بازار سهام هدایت کنیم، از یک طرف نقدینگی سرگردان، اقتصاد کشور را تهدید نمی‌کند و از سوی دیگر در پی تامین مالی مناسب و ارزان بنگاه‌ها از طریق بازار سهام می‌توان شاهد بهبود وضعیت صنایع و اقتصاد بود.

البته این کارشناس بازار سرمایه توصیه‌ای هم برای تازه‌واردان به بورس دارد. او تاکید کرد: البته نباید رشد شاخص بورس ملاک سرمایه‌گذاری سهامداران به ویژه تازه‌واردان به بورس باشد، چراکه شاخص نمادی از میانگین رشد و کاهش قیمت تمامی نمادهای معاملاتی در بورس است؛ بنابراین اگر سرمایه‌گذاری، قصد حضور در بازار سهام را دارد باید مولفه‌های بسیاری از جمله وضعیت بنیادی شرکت‌ها و نیز صنایع در داخل و خارج کشور را بررسی کرده و با آگاهی نسبت به مسائلی چون روانشناسی معاملات و همچنین استفاده از تجربه سایر معامله‌گران اقدام به دادوستد سهام در بورس کند. منصوری تصریح کرد: البته به سرمایه‌گذارانی که تجربه معامله در بازار سهام را ندارند توصیه می‌شود در صوت امکان از معامله مستقیم سهام تا به دست آوردن تجربه کافی خودداری کنند و از ظرفیت‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای کسب سود و مهار ریسک خود استفاده کنند.

منبع: روزنامه آرمان؛ 1397،6،22
گروه اطلاع رسانی**2059**1755

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

قیمت فروش ارز مسافرتی اعلام شد

قیمت فروش ارز مسافرتی روزانه بعد از ساعت 11 صبح به شعب منتخب اعلام و بعد از آن فروش ارز مسافرتی در بانک های عامل آغاز می شود. گفتنی است.

از سامانه پرداخت موبایلی بانک دی رونمایی شد

طی مراسمی از سامانه پرداخت موبایلی بانک دی « دیبا » رونمایی شد.

تسهیلات آنی بانک تجارت؛ بدون ضامن با سود و اقساط انتخابی

با سپرده‌گذاری در بانک تجارت می‌توانید در کمترین زمان ممکن، بدون نیاز به ضامن و با نرخ سود حداقلی وام بگیرید یا اینکه یکی از نزدیکان خود را برای دریافت وام به بانک معرفی کنید.

راهنمای دریافت تسهیلات سودمند بانک رفاه با سود 2 درصد

اگر به دنبال دریافت وام با نرخ سود حداقلی هستید، طرح سودمند بانک رفاه کارگران می‌تواند فرصت مناسبی برای شما باشد تا ضمن دریافت سود سپرده، تا سقف 100 میلیون تومان وام بگیرید.

واردات کالاهای گروه ۴ به مناطق آزاد تا سقف ۱۴۰میلیون دلار مجاز شد

بر اساس مصوبه کارگروهی متشکل از ۴ دستگاه دولتی، مقرر شد تا سقف ۱۴۰ میلیون دلار ثبت سفارش کالاهای اولویت ۴ در مناطق آزاد تا تاریخ ۳۱ فرودین ماه سال ۹۸ انجام شود.

 • 17

هوک: اروپا با آمریکا درباره ایران اختلاف نظر دارد

تهران- ایرنا- نماینده آمریکا در امور ایران با اعتراف به اختلاف نظر واشگتن با اروپا درباره ایران گفت که کشورش به این دلیل از برجام خارج شده که بتواند فشارهایش علیه تهران را افزایش دهد.

 • 14

بورس بازی بلدید؟

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به این که آشنایی با بورس و فعالیت در آن نقش موثری در زندگی افراد دارد، گفت: متاسفانه همه افراد جامعه بورس و فرصت‌های آن را نمی‌شناسند.

 • 16

همتی: صاحبنظران از تحلیلهای اقتصادی غیرواقعی خودداری کنند

تهران - ایرنا - رئیس کل بانک مرکزی در یکی از شبکه های اجتماعی نوشت: صاحبنظران از تحلیلهای اقتصادی غیرواقعی خودداری کنند.

 • 16

رییس جمهوری چین با هیات آمریکایی دیدار کرد

پکن- ایرنا- رییس جمهوری چین شامگاه جمعه با هیات تجاری ایالات متحده آمریکا که به منظور گفت و گوهای تجاری به این کشور سفر کرده است دیدار و گفت و گو کرد.

 • 16

خبرهایی خوب از میوه‌شب عید، صادرات نفت به کره‌ و تسهیلات صادراتی

ذخیره‌سازی میوه شب عید، شکسته شدن طلسم واردات از ایران توسط کره‌ای‌ها، تشریح جزئیات تسهیلات صادراتی توسط بانک مرکزی و لزوم حل مشکلات داخلی در کنار تحریم مهم‌ترین عناوین خبری امروز اداره اقتصادی ایسنا بود.

 • 15

جزئیات تسهیلات بانک مرکزی برای صادرکنندگان

بانک مرکزی در دستورالعمل جدید خود تسهیلاتی را برای صادرکنندگانی که ارز بیشتری را وارد چرخه اقتصاد کرده‌اند، در نظر گرفته است.

 • 16

قیمت نفت امروز ۶۵ دلار را رد کرد

قیمت نفت امروز از ۶۵ دلار گذشت اما با بروز نشانه هایی از کاهش تقاضا، از میان رشدش کاسته شد و به ۶۴.۷۴ دلار در هر بشکه رسید.

 • 16

بهای نفت به بالاترین حد خود در سال 2019 رسید

تهران - ایرنا - تحریم های آمریکا علیه صادرات نفت ونزوئلا و ایران و همچنین کاهش عرضه نفت اوپک باعث شد تا بهای نفت خام برنت امروز جمعه 26 بهمن ( 15 فوریه ) به بالاترین حد خود در سال 2019 میلادی برسد.

 • 17

مدیران ارشد استان می توانند با گرانی‌های موجود مقابله کنند

وزیر صنعت، معدن و تجارت در شورای برنامه ریزی و توسعه استان یزد اظهار داشت: مسئولان استانی باید با تدابیر داخلی نسبت به تنظیم بازار اقدام کنند، طبق برنامه ریزی‌های انجام شده مدیران ارشد استان می توانند با گرانی‌های موجود مقابله کنند.

 • 7

دادوستد ۴۵۹میلیارد سهم در بورس طی ۲۱۷ روز معاملاتی

تعداد ۴۵۹ میلیارد و ۶۵۷ میلیون سهم و حق تقدم از ابتدای امسال تاکنون در مدت ۲۱۷ روز معاملاتی به ارزش ۱۳۸۷ هزار و ۳۴۹ میلیارد میلیارد ریال در بورس اوراق بهادار دادوستد شده است.

 • 17