رشد 69 درصدی ارزش معاملات سهام در هفته گذشته

حجم معاملات بورس تهران در هفته گذشته 4 میلیارد و 339 میلیون سهم و ارزش آن 12 هزار و 933 میلیارد ریال بود که حجم و ارزش معاملات سهام نسبت به هفته گذشته به ترتیب 8 درصد کاهش و 69 درصد افزایش داشت.
  • یکشنبه 1 اسفند 1395

اخبار => اخبار بورس

رشد 69 درصدی ارزش معاملات سهام در هفته گذشته

به گزارش بینا , بر اساس گزارش هفتگی بررسی بازارها که به بررسی عملکرد بورس تهران، فرابورس ایران، 17 بورس معتبر خارجی، قیمت ارز و سکه، قیمت جهانی فلزات اساسی و نفت پرداخته، ارزش بازار بورس تهران در هفته آخر بهمن ماه 0.4 درصد رشد را ثبت کرده است.

در هفته گذشته، صنعت « خودرو و ساخت قطعات » بیشترین حجم (21 درصد) و صنعت « محصولات شیمیایی » بیشترین ارزش معاملات (33 درصد) را به خود اختصاص داد. صنعت « محصولات شیمیایی » و « بانک‌ها و موسسات اعتباری » به ترتیب با 12.6 و 12.4 درصد حجم معاملات هفتگی، در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

در هفته یاد شده حجم معاملات بورس اوراق بهادار تهران 4 میلیارد و 339 میلیون سهم و ارزش آن 12 هزار و 933 میلیارد ریال بوده که حجم و ارزش معاملات سهام نسبت به هفته گذشته به ترتیب 8 درصد کاهش و 69 درصد افزایش داشت.

مطابق این گزارش که هر هفته توسط مدیریت تحقیق و توسعه بورس تهران تهیه و منتشر می شود، در هفته گذشته شاخص قیمت (ارزش وزنی) بورس اوراق بهادار تهران 0.5 درصد و شاخص قیمت (هم‌وزن) این بورس 0.6 درصد افزایش داشت. در مدت مشابه شاخص فرابورس ایران 1.7 درصد رشد و از سوی دیگر قیمت سکه بهار آزادی 1 درصد و قیمت دلار آزاد 0.3 درصد و قیمت یورو آزاد 1.9 درصد افت کرد.


مهم‌ترین اتفاقات هفته

بنابراین از مهم‌ترین اتفاقات هفته گذشته می‌توان به آغاز اختیار خرید و فروش شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان یکی از بزرگترین هلدینگ های بورس و دستور رئیس سازمان بورس مبنی بر توقف عرضه ها تا عید نوروز اشاره کرد. در این گزارش به مهم‌ترین اتفاقاتی که در هفته گذشته رخ داد، اشاره‌ شده است.

بر این اساس در هفته منتهی به 27 بهمن 1395، صنعت «استخراج سایر معادن» با بازدهی 19.2 درصد، در صدر صنایع بورسی قرار گرفت. در مدت مشابه صنعت «منسوجات» با افت 3.5 درصدی، بیشترین افت را تجربه کرد. در مدت یادشده و در میان شرکت ها، «توسعه‌ شهری‌ توس‌ گستر»‌‌ با 22.4 درصد و «محورسازان‌ ایران‌خودرو»‌ با منفی 30.2 درصد، به ترتیب بیشترین و کمترین بازدهی را داشتند.

در میان شاخص‌های بورس‌های معتبر بین‌المللی در هفته گذشته، شاخص بورس هنگ‌کنگ (Hangseng) با رشد 1.9 درصدی، بیشترین بازدهی و شاخص بورس امارات متحده عربی (DFM) با افت 0.9 درصدی، کمترین بازدهی را به خود اختصاص دادند.

مطابق این گزارش در هفته اخر بهمن 1395، قیمت انواع نفت با کاهش همراه بود و قیمت نفت وست‌تگزاس، برنت و اپک به ترتیب 0.9، 1.6و 0.2 درصد افت کرد. در مدت مشابه و در میان قیمت فلزات اساسی نیکل با 3.9 درصد، بیشترین و سرب با 6.3- درصد، کمترین بازدهی را داشتند.


ارسال نظر

ارسال


کانال تلگرام