رشد 20 درصدی شاخص بورس در پسابرجام

جانشین رئیس سازمان بورس در امور بین‌الملل و سرمایه‌گذاری خارجی گفت:‌ بازار سرمایه پس از برجام با رشد مناسبی همراه بوده و شاخص کل با رشد 20 درصدی مواجه شده است.
  • پنجشنبه 31 فروردین 1396 ساعت 13:0

اخبار => اخبار بورس

اخبار بورس

به گزارش بینا , بهادر بیژنی در نهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی، درباره رشد بازار سرمایه پس از برجام اظهارداشت: بازار سرمایه در گذشته ای نزدیک و پس از برجام با رشد مناسبی همراه بوده و شاخص کل بورس پس از برجام با رشد 20 درصدی مواجه شده است و نسبت P/E به 7.7 رسیده است که این رقم از میانگین بازارهای نوظهور نیز کمتر است.

جانشین رئیس سازمان بورس در امور بین‌الملل و سرمایه‌گذاری خارجی افزود: با برگزاری 145 جلسه معاملاتی در کمیته فقهی و تصویب 75 مورد ابزار معاملاتی مالی اسلامی کمیته فقهی بازار سرمایه ایران را می‌توان یکی از فعال‌ترین کمیته‌های فقهی در میان کشورهای اسلامی دانست.

وی با اشاره به فعالیت‌های کمیته فقهی اشاره داشت: باید از کمیته فقهی به عنوان یکی از فعال‌ترین کمیته‌های فقهی در میان کشورهای اسلامی تشکر کنم که پس از گذشت 10 سال از آغاز فعالیت، همچنان در جهت توسعه بازار سرمایه اسلامی تلاش می‌کنند.

بیژنی در ادامه درباره همکاری‌های بازار سرمایه ایران با کشورهای خارجی عنوان داشت: ایران هم اکنون وارد فاز جدیدی از همکاری‌های خارجی شده است و در این میان، از سال گذشته مدیران ارشد بازارهای سرمایه در سراسر دنیا برای ارتباط بهتر با بازار سرمایه ایران در رفت و آمد هستند.

این مقام مسئول در سازمان بورس در مورد بازار صکوک عنوان کرد: بازار صکوک در این میان با رشد بسیار چشمگیری همراه بوده است. ارزش اوراق صکوک منتشر شده تا پایان سال 2015 میلادی به 1.8 بیلیون دلار رسیده است که هم اکنون ارزش این اوراق بالغ بر 9 بیلیون دلار است و نشان دهنده رشد 4 برابری ارزش این اوراق بوده است.


47 صکوک منتشر شده در بازار سرمایه در پایان 2015

جانشین رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل در ادامه درباره تعداد اوراق صکوک منتشر شده بیان داشت: در پایان سال 2015 میلادی در حدود 47 صکوک در بازار سرمایه منتشر شد که هم اکنون تعداد آن به 100 اوراق رسیده است.

بیژنی در خصوص صندوق های سرمایه گذاری گفت: ارزش صندوق‌های سرمایه‌گذاری تا پایان سال 2015 میلادی با رشد 8.4 برابری رو به رو بوده در حالی هم اکنون ارزش این صندوق‌ها در حدود 30 بیلیون دلار است.

وی درباره اوراق خزانه اسلامی ابراز داشت: سال گذشته برای نخستین بار اوراق خزانه اسلامی به ارزش 1.5 بیلیون دلار منتشر شد و رئیس جمهور با اشاره به انتشار موفق این اوراق، آن را گامی بزرگ برای پیشبرد توسعه اقتصادی کشور دانست.

بیژنی در ادامه با اشاره به انتشار موفق اوراق صکوک اجاره بیان داشت: دولت برای نخستین بار صکوک اجاره به ارزش 144 میلیون دلار را منتشر کرد.

وی در ادامه متذکر شد: بر طبق بررسی‌های شرکت گلدمن ساکس، ایران به عنوان چهارمین کشور دارنده ذخایر نفتی در دنیا و بزرگترین دارنده منابع گاز در دنیا شناخته می شود و نرخ تورم در این کشور که بالای 40 درصد بود هم اکنون به زیر 10 درصد رسیده است.

وی در ادامه در خصوص ارزش بازار فرابورس و بورس کالا اشاره داشت: ارزش بازار فرابورس معادل 20 بیلیون دلار است و ارزش بورس کالا معادل 24 بیلیون دلار است.

جانشین رئیس سازمان بورس در امور بین‌الملل درباره پیاده سازی استانداردهای IFRS اظهارداشت: در تاریخ 15 نوامبر سازمان بورس اصول و استانداردهای حسابرسی بین‌المللی را پیاده‌سازی کرد تا از این طریق زبان مشترک حسابرسی در میان شرکت‌های بورسی حاکم شود.


ارسال نظر

ارسال


کانال تلگرام