رشد قیمت در کنار کاهش جذابیت خرید

رشد قیمت در کنار کاهش جذابیت خرید

دنیای اقتصاد : عدم جذابیت معاملات در بازار مس بورس کالا طی چند هفته گذشته نشان داد که این بازار همچنان در التهاب قیمتی پیشین قرار داشته و از طرفی جذابیت خرید هم در این بازار تقلیل پیدا کرده است. اوج این وضعیت را می‌توان در معاملات روز گذشته مشاهده کرد، به‌طوری‌که‌ با قیمت پایه ۵۰ هزار و ۲۷۹ تومان، شاهد داد و ستد ۳ هزار تن کاتد مس در این بازار بودیم و سایر عرضه‌ها جذابیت چندانی نداشت یا عرضه‌های مهمی در بازار ثبت نشد.

چهارشنبه 17 بهمن 1397 ساعت 18:55

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

رشد قیمت در کنار کاهش جذابیت خرید

بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد که در هفته گذشته هر کیلوگرم کاتد مس به قیمت ۴۶ هزار و ۷۳۲ تومان ثبت شده که نشان‌دهنده این است که در هفته جاری بیش از ۳ هزار تومان به قیمت هر کیلو کاتد مس افزوده شده است که همین افزایش قیمت‌ها را می‌توان مهم‌ترین دلیل برای عقب‌نشینی تقاضا به شمار آورد.این وضعیت بازار در شرایطی رقم خورده است که قیمت دلار نیمایی در طول یک هفته (به‌خصوص در هفته قبل) میل به کاهش داشته، اما برای هفته جاری پتانسیل رشد قیمت دلار نیمایی اثری معکوس از خود بر جای گذاشته است؛ اگر چه بازارهای جهانی مس هم رشد قیمت‌های مهمی را در طول هفته گذشته میلادی یعنی تا روز جمعه ثبت کرده‌اند، با توجه به این شرایط، افزایش قیمت‌ها را می‌توان برای هفته جاری میلادی (از امروز) مدنظر قرار داد که با توجه به این موضوع یک عقبگرد تقاضا در این بازار برای روزهای پیش رو منطقی است.

طی هفته گذشته، «بالا بودن حجم تقاضا» و طی هفته جاری، «عقب‌نشینی تقاضا» شاید از مهم‌ترین واقعیت‌‌های این بازار برای معاملات بورس کالا باشد، البته با توجه به روزهای پایانی سال، به هر روی انتظار رشد تقاضا برای بسیاری از محصولات وجود دارد، به‌طوری‌که‌ این رشد تقاضا هم، تاثیر خود را در هفته قبل نشان داد، این در حالی است که برای روزهای پیش رو هم دلار نیمایی در حال تغییر است و هم قیمت‌های جهانی احتمال تغییر خواهند داشت، بنابراین یک ابهام از هم‌اکنون برای معاملات هفته آینده وجود دارد. از سوی دیگر بالا بودن حجم معاملات به‌صورت نسبی در هفته‌های قبل به کمک قیمت‌های پایین به این معنی است که بسیاری از تقاضاهای موجود در بازار طی هفته‌های قبل تامین شده است، ‌به این معنا که معاملات هفته پیش، «پیش‌خور کردن تقاضای بازار» بوده است.جمع‌بندی این موارد را می‌توانیم واقعیت‌های بازار مس به شمار آوریم، ولی در کل قیمت‌های موجود به اندازه‌ای بالا است که جذابیت خرید را کاهش می‌دهد که این موضوع را می‌توان در بازار مشاهده کرد.در هر حال روزهای پیش رو،‌ روزهای پیچیده و نسبتا مبهمی است و بیم و امید از ضعف تقاضا در سال آینده هم به شرایط کلی بازار دامن زده است. علاوه بر این رشد قیمت‌های جهانی در سال جاری می‌تواند دلیل دیگری برای افزایش قیمت‌ها در بازار داخل و کاهش تقاضا باشد.

  تحرکات بورس فلزات لندن

اگر به آمارهای معاملاتی در بورس فلزات لندن توجه کنیم، مس حتی تا ۶ هزار و ۱۴۲ دلار در هر تن رشد نرخ داشته که از ارقام هفته‌های پیش، ‌یعنی رقمی کمتر از ۶ هزار دلار، یک گام مهم بزرگ‌تر است، با توجه به این شرایط، از هم‌اکنون بیم و امید از نوسان قیمت‌های جهانی موضوعی منطقی به نظر می‌رسد، به‌طوری‌که‌ بازار دقیقا با دو ذهنیت متفاوت روبه‌رو‌ خواهد شد، یک ذهنیت «افزایش قیمت‌های جهانی» و دیگری «کاهش نرخ» که برای هر کدام از این موارد باید سناریوی خاص خودش را مورد توجه قرار داد. اگر به بازار فلزات لندن توجه کنیم، آخرین قیمت نقدی برای فلز مس، ۶ هزار و ۹۷ دلار برای متوسط معاملات آخرین روز کاری اعلام شده است، اما در همین نرخ قیمت‌های سه ماهه مس، به اندازه ۶ هزار و ۱۲۳ دلار درج شده است، به‌صورت دقیق‌تر وقتی قیمت‌های سه ماهه همین کالا به نسبت قیمت‌های فعلی بالاتر باشد، نشان می‌دهد که بازارهای جهانی ناخودآگاه به سمت رشد قیمت‌ها متمایل هستند، یعنی ذهنیت افزایشی در بازارهای جهانی از ذهنیت کاهش نرخ هم برتر است، این ویژگی را البته در نمودار نوسان قیمت مس هم می‌توان جست‌وجو کرد، آن هم در شرایطی که در روزهای اخیر شاهد روند نسبتا افزایشی و البته ممتد رشد قیمت مس در بازارهای جهانی بودیم.  به علاوه اگر به موجودی انبارهای مس در بورس فلزات لندن نگاهی بیندازیم مشاهده می‌کنیم که تقریبا طی ۵۰ روز گذشته روند نوسان این موجودی رو به رشد بوده، یعنی هم‌اکنون یکی از بالاترین موجودی انبارها طی دو ماه و نیم گذشته ثبت شده است؛ این روند افزایشی البته در بازار لندن مشخص است، اما در بازار نیویورک، روند عکس آن را طی ۶۰ روز گذشته شاهدیم، یعنی روندی کاهشی در آنجا در جریان است که اگر ادامه پیدا کند (البته با محوریت بورس لندن به این دلیل که جامعیت و اهمیت بیشتری دارد) یک سیگنال کاهشی در برابر رشد قیمت مس به وجود می‌آید.

  جدیدترین پیش‌بینی قیمت مس در سال ۲۰۲۰

در این بین بررسی‌ها اما نشان می‌دهند افزایش قیمت مس، در ماه ژانویه در روز جمعه در بازار چین متوقف شد، چنان که مشاهده شاخص‌های این فلز نشان می‌دهد تولید شرکت ملی مس چین که در سه سال گذشته سریع‌ترین رشد را تجربه کرده بود، کاهش پیدا کرده است. بر این اساس قیمت مس برای تحویل در ماه مارس در مقایسه با روز پنج‌شنبه ۳درصد کاهش یافت و نزدیک به قیمت پایین ۷۵۳۵/ ۲ دلار به ازای هر پوند (هرتن ۶۷۰۷ دلار) در بازار Comex در نیویورک رسید.

بررسی ماه ژانویه این شرکت چینی نشان می‌دهد که خرید بخش خصوصی در ماه دسامبر به ۳/ ۴۹ درصد کاهش یافت که از فوریه سال ۲۰۱۶ به پایین‌ترین حد‌ پیش‌بینی‌ها رسیده است. با توجه به استفاده گسترده مس در ساخت‌و‌ساز، زیرساخت‌های حمل و نقل و شبکه برق، مس را به‌عنوان شاخصی برای فعالیت اقتصادی مورد توجه قرار می‌دهند و در چین با مصرف تقریبا نیمی از مس در جهان، قیمت آن با شرایط کارخانه‌های داخلی آن همبستگی زیادی دارد. اکثر تحلیلگران در چشم‌انداز دراز‌مدت مثبت مس مصمم هستند. تحقیقات انجام شده در لندن نشان داده که بخش مهمی از عدم دستیابی کافی به مس به دلیل کاهش رشد عرضه از سوی معادن است، طبق این گزارش قیمت این فلز در سه ماه اول سال ۲۰۲۰ به میزان ۶۵۰۰ دلار در هر تن خواهد رسید.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

باکنلون بانک چین: به همکاری با ایران ادامه می دهیم

تهران-ایرنا- باکنلون بانک چین اعلام کرد که به همکاری خود با بانکهای ایرانی غیرتحریمِی برای معاملات و پرداختهای مربوط به کالاهای غیرتحریمی ادامه خواهند داد.

 • 8

بار مالی ۲۰۰۰ میلیاردی رشد تعرفه‌های پزشکی برای بیمه سلامت

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با بیان اینکه اعلام کردیم، افزایش تعرفه‌های سال ۱۳۹۸ موکول به تامین اعتبار است، گفت: افزایش ۱۰ درصدی تعرفه‌ها، حدود  ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ میلیارد تومان بار مالی برایمان به همراه دارد.

 • 5

پروژه سیاسی یا نظریه اقتصادی؟

جیمز مکینتاش/ وال استریت ژورنال ...

 • 15

کمک ۳ میلیارد دلاری عربستان و امارات به سودان

در پی سقوط حکومت عمر البشیر در سودان که حدود ۳۰ سال قدرت را در اختیار داشت، عربستان و امارات امروز (یک‌شنبه) اعلام کردند که سه میلیارد دلار کمک مالی در اختیار این کشور می‌گذارند.

 • 15

تسویه کامل سود سهام عدالت همه مشمولان تا چند روز دیگر

سازمان خصوصی سازی اعلام کرد:‌ پرداخت سود سهام عدالت عملکرد سال ۹۶ مشمولان سهام عدالت طی روزهای جاری خاتمه می یابد.

 • 19

کمک مالی عربستان و امارات به سودان با وجود مخالفت انقلابیون

خبرگزاری رسمی عربستان از بسته کمک مالی این کشور و امارات به سودان به ارزش ۳ میلیارد دلار خبر داد.

 • 16

تسهیل قوانین و مقررات کسب وکار، محقق کننده شعار سال است

تهران- ایرنا- عضو هیات مدیره کنفدراسیون صنعت ایران گفت: حمایت‌های دولت و همکاری نهادهای بانکی، مالیاتی و بیمه‌ای برای عبور از موانع تولید و تسهیل قوانین و مقررات کسب وکار می تواند بخش مهمی از محدودیت های تولید را کاهش دهد و مسیر دستیابی به شعار سال را تسهیل کند.

 • 6

افزایش نرخ تورم ژاپن

هر چند تورم سومین اقتصاد بزرگ جهان در ماه مارس افزایش یافت اما کماکان نسبت به سطح هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی این کشور فاصله دارد.

 • 22

زور دلالان از دلار هم بیشتر است

افزایش قیمت برخی اقلام اساسی در کشور که تولید آنها کمترین ارتباط را با قیمت ارز دارد مساله‌ای است که درماه‌های گذشته باعث ایجاد سختی‌هایی در تامین معاش مردم شده است؛ امری که به نظر می‌رسد برای بررسی آن باید به عملکرد دستگاه‌های داخلی پرداخته شود.

 • 17

ارزش صادرات گیاهان دارویی به 520 میلیون دلار رسید

تهران- ایرنا- مجری طرح گیاهان دارویی کشور، گفت: بر اساس آمار 11 ماهه (از فروردین تا بهمن ماه) سال 97، 336 هزار و 836 تن انواع گیاهان دارویی به ارزش 520 میلیون دلار به کشورهای مختلف دنیا صادر شده است.

 • 16

ارزش صادرات گیاهان دارویی به 520 میلیون دلار رسید

تهران- ایرنا- مجری طرح گیاهان دارویی کشور، گفت: بر اساس آمار 11 ماهه (از فروردین تا بهمن ماه) سال 97، 336 هزار و 836 تن انواع گیاهان دارویی به ارزش 520 میلیون دلار به کشورهای مختلف دنیا صادر شده است.

 • 17

چگونه دوبی از فرایند نرخ گذاری دلار تهران حذف می‌شود؟

کارشناسان اقتصادی کشور معتقدند بازار متشکل ارزی به تدریج نرخ گذاری دلار تهران را از دوبی به داخل کشور منتقل می‌کند.

 • 21

مهار نوسان های نرخ ارز با راه اندازی بازار متشکل ارزی

تهران- ایرنا- یک کارشناس امور بانکی با بیان اینکه بازار متشکل ارزی می‌تواند التهاب و نوسان نرخ ارز را کاهش دهد، گفت: به دلیل اینکه معاملات این بازار، شفاف است و خریداران و فروشندگان می توانند در شرایط رقابتی درخواست‌های خود را ارائه کنند، نوسان های آن نسبت به بازار غیرشفاف کمتر خواهد بود.

 • 20

تبانی بزرگترین بانک ایتالیابرای اخلال در بازار اوراق قرضه اروپایی

کمیسیون اروپا اعلام کرد که بزرگترین بانک ایتالیا به علت نقش مهم خود در تبانی ۸ بانک برای از بین بردن رقابت‌پذیری در خرید و فروش اوراق قرضه اروپایی، احتمالا با جریمه‌ای سنگین روبرو خواهد شد.

 • 23

اهدا۲۰هزاربسته آموزشی بهداشتی به سیل زدگان لرستان توسط بانک آینده

تهران- بانک آینده با همکاری جمعیت هلال احمر ۲۰هزار بسته کمک آموزشی و بهداشتی به دانش ‌آموزان سیل‌ زده لرستان اهدا کرد .

 • 25

نقره داغ شدن فدراسیون فوتبال ایران، ذوب‌آهن، سایپا و اوکتاویو توسط AFC

فدراسیون فوتبال ایران، دو باشگاه ذوب‌آهن و سایپا و سرمربی تیم ملی فوتبال ساحلی ایران، توسط بالاترین نهاد فوتبال در قاره آسیا نقره‌داغ شدند.

 • 17

نقره داغ شدن فدراسیون فوتبال ایران، ذوب‌آهن، سایپا و اوکتاویو توسط AFC

فدراسیون فوتبال ایران، دو باشگاه ذوب‌آهن و سایپا و سرمربی تیم ملی فوتبال ساحلی ایران، توسط بالاترین نهاد فوتبال در قاره آسیا نقره‌داغ شدند.

 • 16

حمایت مالی حفتر توسط عربستان تا چه زمان ادامه خواهد داشت

تهران- ایرنا- نیروهای نظامی حفتر بدون برخورداری از پشتیبانی مالی واقتصادی روز به روز رو به ضعف خواهند گذاشت و این واقعیت وابستگی حفتر به پشتیبانی وکمک های خارجی بویژه عربستان را نشان می دهد.

 • 21

بازار متشکل ارزی چیست؟ چه نفعی برای صرافی‌ها دارد؟

بازار متشکل ارزی به اعتقاد کارشناسان می‌تواند منجر به سامان یافتن بازار ارز کشور شود. دکتر مجید شاکری، تحلیلگر اقتصادی در گفتگو با مهر درباره نحوه کار این بازار توضیح داده است.

 • 19