حقوقی‌های بورس ۴ هزار میلیارد تومان از سهام حقیقی‌ها را خریدند

حقوقی‌های بورس ۴ هزار میلیارد تومان از سهام حقیقی‌ها را خریدند

مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس، از خرید ۴هزارمیلیارد تومان سهام متعلق به سهامداران حقیقی از سوی شرکت‌های حقوقی خبر داد و گفت:صندوق‌های«تثبیت بازار»و«توسعه بازار» پای کار آمدند.

یکشنبه 15 دی 1398 ساعت 21:29

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

محسن خدابخش در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به نوسانات بازار سرمایه و نقش ‌آفرینی که صندوق‌های «تثبیت بازار سرمایه» و «توسعه بازار سرمایه» در کنار شرکت‌های حقوقی از سهامداران خرد طی دیروز و امروز به عمل آوردند، گفت: در اولین روز پس از حادثه تروریستی آمریکا در عراق که منجر به شهادت ناجوانمردانه سپهبد حاج قاسم سلیمانی گردید، شاخص بورس بالغ بر ۱۶ هزار واحد افت کرد که بر این اساس، صندوق‌های «تثبیت بازار سرمایه» و «توسعه بازار سرمایه» به میدان آمدند و خریدهایی انجام دادند؛ ضمن اینکه بر اساس آمار، شرکت‌های حقوقی نیز بالغ بر ۴ هزار میلیارد تومان سهام از فروشندگان جمع کردند.

مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: روز گذشته هجوم سهامداران خرد برای فروش سهام در بورس بسیار بالا بود ولی با اقدام شرکت‌های حقوقی و صندوق‌های مذکور، نقدشوندگی بازار سرمایه در شرایط بسیار مناسبی قرار گرفت؛ به نحوی که سهامداران خرد توانستند حداقل در یک روز بالغ بر ۴ هزار میلیاردتومان پول سرمایه‌گذاری شده خود را از بورس دریافت کنند که این نشان می‌دهد پتانسیل بسیار بالایی برای نقدشوندگی بازار وجود دارد.

وی تصریح کرد: معامله ۴ هزار میلیارد تومان سهام در بازار سرمایه، آن هم در روزی که صف‌های فروش بیشتری نسبت به روزهای قبل وجود داشت، یکی از نکات مهم بازار دیروز بود که نشان داد بازیگران، حافظ نقدشوندگی بازار سرمایه هستند که این رخداد کم‌سابقه و یا بی‌سابقه‌ای به شمار می‌رود؛ چراکه نشان می‌دهد در این روز، افرادی که به هر نوعی نیاز به نقدینگی داشته و می‌خواستند که سهام خود را به فروش برسانند، بدون هیچ مشکلی به ارزش سهام خود دسترسی می‌یابند؛ ضمن اینکه بازار سرمایه از سوی بازیگران حقوقی خود حمایت می‌شود.

به گفته خدابخش، به نظر می‌رسد که بازار سرمایه در شرایط فعلی، به سطحی از درایت و منطق مالی رسیده است که تدابیر فوری را در برابر ریسک‌هایی که به بازار وارد می‌شود، نشان دهد؛ به هر حال برخی ریسک‌ها سیاسی هستند که به بازار وارد می‌شوند؛ ولی نکته مهم آن است که باید نقدشوندگی بازار همواره حفظ شود.

وی اظهار داشت: ما در بازار سرمایه، ضمن محکوم کردن اقدام تروریستی آمریکا در ترور ناجوانمردانه شهید سپهبد سلیمانی، اعلام می‌کنیم که اتفاقاً در این روزها، بازار سرمایه ما اوج پختگی خود را نشان داد و اکنون بازار در وضعیت خوبی قرار دارد.

مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: بازار سرمایه به عنوان یکی از ارکان اقتصاد کشور، مورد اتکای بسیاری از سرمایه‌گذاران و سهامداران است و همه نهادهای فعال در بازار سرمایه، از این بازار حمایت می‌کنند؛ بنابراین بازار سرمایه مورد حمایت جدی قرار دارد و مردم نباید نگرانی داشته و رفتارهای هیجانی نشان دهند؛ بلکه باید نگرش بلندمدت در بازار سرمایه داشته باشند و در کنار چنین نگرشی، از سرمایه گذاری خود منتفع شوند.

خدابخش تاکید کرد: ریسک‌های سیاسی گذرا است و پژوهش‌های سازمان بورس نشان می‌دهد که اگرچه شاخص در یک بازه‌هایی که بازار تحت تأثیر مسائل سیاسی قرار گرفته، ریزش داشته؛ اما در مدت کوتاهی مجدد، رشد خود را پس گرفته و رکوردهای خود را به ثبت رسانده است؛ یعنی بازار به روال عادی خود برگشته است و می‌طلبد که همه سهامداران در بازار افق بلندمدت را مدنظر قرار دهند.

این مقام مسئول در سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به انتقادات مطرح شده به رفتار شرکت‌های حقوقی در بازار طی دیروز و امروز گفت: حقوقی‌های بازار، هم دیروز و هم امروز واقعاً رفتار بسیار هوشمندانه‌ای را در پیش گرفتند و حمایت جدی و همه جانبه‌ای را از بازار، نقدشوندگی آن و سهامداران خرد به عمل آورده‌اند؛ به نوعی که می‌توان گفت در این روزها، بخش حقوقی بازار در زمین بخش حقیقی بازار بازی کرده و از سهامداران خرد، حمایت کرده است؛ اما به هر حال ما امیدواریم این رفتار هوشمندانه ادامه داشته باشد.

وی ادامه داد: به طور قطع نهاد نظارتی بازار سرمایه نیز تلاش می‌کند که رفتار هوشمندانه و منطقی بخش حقوقی بازار را حمایت و تقویت کند.

به گفته خدابخش، هم دیروز و هم امروز، دو صندوق توسعه بازار و صندوق تثبیت بازار سرمایه به حمایت از بازار آمدند و با رفتار حرفه‌ای و کاملاً بر اساس یک الگوی درست مالی، مشغول حمایت از فرآیند بازار شدند؛ صندوق تثبیت بازار سرمایه مطابق با اساسنامه‌ای که دارد در شرایطی که بازار دچار ترسی می‌شود یا در معرض ریسک‌هایی قرار می‌گیرد که تعداد فروشندگان آن افزایش می‌یابند، به کمک بازار آمده و سعی می‌کند که صف‌های فروش را به نوعی پوشش دهد و کسانی که متقاضی فروش هستند را اغنا کرده و پاسخ آنها را بدهد و سهام آنها را خریداری می‌کند.

کد خبر 4817185
محبوبه فکوری

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

دادگاه عالی آلمان بخشی از برنامه بانک مرکزی اروپا را غیرقانونی اعلام کرد

دادگاه قانون اساسی آلمان با صدور حکمی بخش‌هایی از سیاست محرک پولی بانک مرکزی اروپا را مغایر با قوانین این کشور اعلام کرد.

 • 326

سقوط ۳۵ درصدی سود خالص توتال در سه ماهه اول ۲۰۲۰

به دنبال کاهش تقاضای نفت خام با شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت‌های نفت، سود خالص شرکت توتال در سه ماهه اول با سقوط سنگینی روبرو شد.

 • 110

خزانه‌داری آمریکا ۳ تریلیون دلار قرض می‌گیرد/ثبت یک رکورد جدید

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد در نظر در ۳ ماهه دوم امسال ۳ تریلیون دلار قرض کند. این بیشترین میزان در تاریخ آمریکا و بیش از ۵ برابر رکورد قبلی است.

 • 114

تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران‌ در مسیر صادرات

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با طراحی و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی علاوه بر این که از خروج ارز از کشور جلوگیری کرده، با وارد شدن به کریدور صادرات به دنبال کسب بازارهای جهانی است.

 • 102

بورس و هراس از میلیونی شدن/ شستا به داد شاخص سهام رسید

شاخص کل بورس تهران امروز نتوانست از سد یک میلیون واحد عبور کند و به لطف معاملات نماد تازه‌وارد خود تنها ۱۴۶۶ واحد رشد کرد.

 • 140

مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ایران مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی برای ساکنین شهرهای بالای ٢٠ هزار نفر جمعیت را توضیح داد.

 • 135

قیمت سکه طرح جدید ۱۶ اردیبهشت ۹۹ به ۶ میلیون و۵۱۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ در معاملات بازار آزاد تهران به ۶ میلیون و ۵۱۵ هزار تومان رسید.

 • 131

افزایش شدید حجم نقدینگی بورس/دولت نظارت کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از رئیس جمهور  و وزیر اقتصاد درخواست کرد مدیریت صحیحی بر بازار بورس صورت گیرد.

 • 110

جزییات قیمت رسمی انواع ارز/ نرخ یورو کاهش یافت

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۳ ارز از جمله یورو کاهش، نرخ ۲۷ واحد پولی همانند پوند افزایش و نرخ دلار و ۶ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 114

آغاز پذیره‌نویسی سهام دولت از طریق بانک پاسارگاد

پذیره‌نویسی «واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) واسطه گری مالی یکم» در بانک ‌پاسارگاد آغاز شد.

 • 123

بانک مرکزی گزارش داده است؛ ۱.۶ میلیارد دلار همچنان بلاتکلیف

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از ارائه گزارش بانک مرکزی درباره وضعیت ارز دولتی سال ۹۷ به مجلس و دیوان محاسبات خبر داد.

 • 118

جزییات دو مصوبه مهم شورای عالی بورس

وزیر اقتصاد از ممنوعیت صدور وکالت نامه برای مدیریت سهام عدالت و همچنین آماده سازی زیرساخت احراز هویت غیرحضوری خبر داد.

 • 103

حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید

معاون اعتبارات بانک شهر از حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید خبر داد.

 • 130

بودجه کرونایی صندوق بیمه بیکاری پرداخت نشد/ دو ماه و نیم گذشت

اگرچه سامانه بیمه بیکاری دوران کرونا از اسفند ماه فعال شده و طبق آخرین آمار حدود ۶۷۰ هزار نفر مشمول شده اند، اما از تخصیص ۵ هزار میلیارد تومان کمک دولت به صندوق بیمه بیکاری هنوز خبری نیست.

 • 151

شطرنج تاریخی در بورس تهران

دنیای‌اقتصاد-فاطمه اسماعیلی : ...

 • 109

تمام احراز هویت‌های دریافت کدبورسی از فردا غیرحضوری انجام می‌شود

وزیر اقتصاد گفت: طبق مصوبه شورایعالی بورس به دلیل ازدحام در دفاتر پیشخوان دولت، احراز هویت تمامی افرادی که می خواهند کد بورسی دریافت کنند، به صورت غیر حضوری و الکترونیکی انجام می‌شود.

 • 141

نصرالله: اقدام آلمان علیه حزب‌الله تحت فشار آمریکا و اسرائیل انجام شد

دبیرکل حزب‌الله سخنرانی امروز خود را با واکنش به تصمیم آلمان در تروریستی خواندن این جنبش آغاز کرد و گفت، این اقدام با فشارهای آمریکا و برای راضی کردن رژیم صهیونیستی انجام شد.

 • 126

پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره وام کرونایی به خانوارهای در صف

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی از پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره تسهیلات یک میلیون تومانی کرونا به یارانه بگیران در صف دریافت خبر داد.

 • 132

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین برگزار شد

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین در بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 100

تسهیلات کمک معیشتی به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود

تسهیلات کمک معیشتی با همکاری بانک قرض الحسنه رسالت و بنیاد مستضعفان به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود.

 • 133