حقوقی‌های بورس ۴ هزار میلیارد تومان از سهام حقیقی‌ها را خریدند

حقوقی‌های بورس ۴ هزار میلیارد تومان از سهام حقیقی‌ها را خریدند

مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس، از خرید ۴هزارمیلیارد تومان سهام متعلق به سهامداران حقیقی از سوی شرکت‌های حقوقی خبر داد و گفت:صندوق‌های«تثبیت بازار»و«توسعه بازار» پای کار آمدند.

یکشنبه 15 دی 1398 ساعت 21:29

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

محسن خدابخش در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به نوسانات بازار سرمایه و نقش ‌آفرینی که صندوق‌های «تثبیت بازار سرمایه» و «توسعه بازار سرمایه» در کنار شرکت‌های حقوقی از سهامداران خرد طی دیروز و امروز به عمل آوردند، گفت: در اولین روز پس از حادثه تروریستی آمریکا در عراق که منجر به شهادت ناجوانمردانه سپهبد حاج قاسم سلیمانی گردید، شاخص بورس بالغ بر ۱۶ هزار واحد افت کرد که بر این اساس، صندوق‌های «تثبیت بازار سرمایه» و «توسعه بازار سرمایه» به میدان آمدند و خریدهایی انجام دادند؛ ضمن اینکه بر اساس آمار، شرکت‌های حقوقی نیز بالغ بر ۴ هزار میلیارد تومان سهام از فروشندگان جمع کردند.

مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: روز گذشته هجوم سهامداران خرد برای فروش سهام در بورس بسیار بالا بود ولی با اقدام شرکت‌های حقوقی و صندوق‌های مذکور، نقدشوندگی بازار سرمایه در شرایط بسیار مناسبی قرار گرفت؛ به نحوی که سهامداران خرد توانستند حداقل در یک روز بالغ بر ۴ هزار میلیاردتومان پول سرمایه‌گذاری شده خود را از بورس دریافت کنند که این نشان می‌دهد پتانسیل بسیار بالایی برای نقدشوندگی بازار وجود دارد.

وی تصریح کرد: معامله ۴ هزار میلیارد تومان سهام در بازار سرمایه، آن هم در روزی که صف‌های فروش بیشتری نسبت به روزهای قبل وجود داشت، یکی از نکات مهم بازار دیروز بود که نشان داد بازیگران، حافظ نقدشوندگی بازار سرمایه هستند که این رخداد کم‌سابقه و یا بی‌سابقه‌ای به شمار می‌رود؛ چراکه نشان می‌دهد در این روز، افرادی که به هر نوعی نیاز به نقدینگی داشته و می‌خواستند که سهام خود را به فروش برسانند، بدون هیچ مشکلی به ارزش سهام خود دسترسی می‌یابند؛ ضمن اینکه بازار سرمایه از سوی بازیگران حقوقی خود حمایت می‌شود.

به گفته خدابخش، به نظر می‌رسد که بازار سرمایه در شرایط فعلی، به سطحی از درایت و منطق مالی رسیده است که تدابیر فوری را در برابر ریسک‌هایی که به بازار وارد می‌شود، نشان دهد؛ به هر حال برخی ریسک‌ها سیاسی هستند که به بازار وارد می‌شوند؛ ولی نکته مهم آن است که باید نقدشوندگی بازار همواره حفظ شود.

وی اظهار داشت: ما در بازار سرمایه، ضمن محکوم کردن اقدام تروریستی آمریکا در ترور ناجوانمردانه شهید سپهبد سلیمانی، اعلام می‌کنیم که اتفاقاً در این روزها، بازار سرمایه ما اوج پختگی خود را نشان داد و اکنون بازار در وضعیت خوبی قرار دارد.

مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: بازار سرمایه به عنوان یکی از ارکان اقتصاد کشور، مورد اتکای بسیاری از سرمایه‌گذاران و سهامداران است و همه نهادهای فعال در بازار سرمایه، از این بازار حمایت می‌کنند؛ بنابراین بازار سرمایه مورد حمایت جدی قرار دارد و مردم نباید نگرانی داشته و رفتارهای هیجانی نشان دهند؛ بلکه باید نگرش بلندمدت در بازار سرمایه داشته باشند و در کنار چنین نگرشی، از سرمایه گذاری خود منتفع شوند.

خدابخش تاکید کرد: ریسک‌های سیاسی گذرا است و پژوهش‌های سازمان بورس نشان می‌دهد که اگرچه شاخص در یک بازه‌هایی که بازار تحت تأثیر مسائل سیاسی قرار گرفته، ریزش داشته؛ اما در مدت کوتاهی مجدد، رشد خود را پس گرفته و رکوردهای خود را به ثبت رسانده است؛ یعنی بازار به روال عادی خود برگشته است و می‌طلبد که همه سهامداران در بازار افق بلندمدت را مدنظر قرار دهند.

این مقام مسئول در سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به انتقادات مطرح شده به رفتار شرکت‌های حقوقی در بازار طی دیروز و امروز گفت: حقوقی‌های بازار، هم دیروز و هم امروز واقعاً رفتار بسیار هوشمندانه‌ای را در پیش گرفتند و حمایت جدی و همه جانبه‌ای را از بازار، نقدشوندگی آن و سهامداران خرد به عمل آورده‌اند؛ به نوعی که می‌توان گفت در این روزها، بخش حقوقی بازار در زمین بخش حقیقی بازار بازی کرده و از سهامداران خرد، حمایت کرده است؛ اما به هر حال ما امیدواریم این رفتار هوشمندانه ادامه داشته باشد.

وی ادامه داد: به طور قطع نهاد نظارتی بازار سرمایه نیز تلاش می‌کند که رفتار هوشمندانه و منطقی بخش حقوقی بازار را حمایت و تقویت کند.

به گفته خدابخش، هم دیروز و هم امروز، دو صندوق توسعه بازار و صندوق تثبیت بازار سرمایه به حمایت از بازار آمدند و با رفتار حرفه‌ای و کاملاً بر اساس یک الگوی درست مالی، مشغول حمایت از فرآیند بازار شدند؛ صندوق تثبیت بازار سرمایه مطابق با اساسنامه‌ای که دارد در شرایطی که بازار دچار ترسی می‌شود یا در معرض ریسک‌هایی قرار می‌گیرد که تعداد فروشندگان آن افزایش می‌یابند، به کمک بازار آمده و سعی می‌کند که صف‌های فروش را به نوعی پوشش دهد و کسانی که متقاضی فروش هستند را اغنا کرده و پاسخ آنها را بدهد و سهام آنها را خریداری می‌کند.

کد خبر 4817185
محبوبه فکوری

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

قیمت نفت سنگین ایران کاهش یافت/تولید ۲.۰۸۶ میلیون بشکه در روز

طبق جدیدترین گزارش ماهانه اوپک، تولید نفت ایران در ماه ژانویه به ۲.۰۸۶ میلیون بشکه در روز رسید و نفت سنگین ایران بیش از یک دلار در هر بشکه ارزان شد.

 • 67

نرخ دلار آزاد در ۲۴ بهمن / دلار ۱۳ هزار و ۷۲۰ تومان شد

بر اساس معاملات انجام شده در صرافی‌های مجاز امروز، (۲۴ بهمن ۹۸) هر دلار آمریکا به مبلغ ۱۳ هزار و ۷۲۰ تومان داد و ستد شد.

 • 61

جهش ۲۵ درصدی کسری بودجه آمریکا/بدهی ملی رکورد زد

اوضاع هزینه‌کردهای دولت آمریکا هر روز بدتر و بدتر می‌شود و کسری بودجه دولت فدرال به میزان متوسط ۱۰۰ میلیارد دلار در ماه رسیده است.

 • 52

نرخ بهره منفی داد سوئیسی‌ها را درآورد

ذخایر ارزی سوئیس در نتیجه تداوم سیاست نرخ بهره منفی تا پایان سال ۲۰۱۹ کاهش یافت.

 • 115

۱۰۰۰۰همپوشانی بیمه ای رفع شد/بهره مندی ۱۶۸۰بیمارخاص از بیمه سلامت

گرگان- مدیرکل بیمه سلامت گلستان گفت: از مرداد ۹۷ تاکنون در گلستان ۱۰ هزار و ۶۴۷ همپوشانی بیمه ای شناسایی شده و برطرف شده است.

 • 66

نقدینگی آذر ماه ۹۸ به ۲۲ هزار و ۶۲۳ هزار میلیارد ریال رسید

براساس اعلام بانک مرکزی، رقم نقدینگی آذر ماه ۹۸ به ۲۲ هزار و ۶۲۳ هزار میلیارد ریال رسید.

 • 62

کمک ۳۲ میلیون دلاری ژاپن به ملت فلسطین

دولت ژاپن از تقدیم کمک‌های مالی جدید به ملت فلسطین به ارزش ۳۲ میلیون دلار خبر داد.

 • 47

پیش شرط های انتشار اوراق با درآمد ثابت برای بخش خصوصی

عضو سابق شورای عالی بورسگفت: برای انتشار اوراق با درآمد ثابت برای بخش خصوصی، نیاز مبرم به برنامه‌ریزی وجود دارد.

 • 59

نرخ رسمی ۲۹ ارز کاهش یافت/ افت قیمت یورو و پوند انگلیس

بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۸ ارز افزایش و قیمت ۲۹ واحد پولی از جمله پوند انگلیس و یورو کاهش یافت؛ ۱۰ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 56

راه هموار دریافت رمز دوم پویا در بانک تجارت

دریافت رمز دوم پویا در بانک تجارت با مسیرهای ساده امکان پذیر است.

 • 70

روش‌های دریافت رمز پویا برای کارت‌های بانک‌پاسارگاد

بانک پاسارگاد همگام با نظام بانکی کشور، برای ارتقای امنیت در پرداخت‌های اینترنتی، امکان دریافت رمز پویا را برای مشتریان دارنده‌ی تلفن‌های همراه هوشمند و غیرهوشمند فراهم کرده‌است.

 • 52

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 48

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 47

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 42

قیمت سکه طرح جدید ۲۳ بهمن به ۵ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸ به ۵ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسید.

 • 50

آیین نامه تسویه تعهدات ارزی اصلاح شد

آئین‌نامه اجرایی موضوع تسهیل و تسریع در تسویه تعهدات ارزی بانک مرکزی به منظور تأمین نظر هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین مجلس، اصلاح شد.

 • 47