تغییر ذائقه بورس‌بازان

تغییر ذائقه بورس‌بازان

پنجشنبه 18 بهمن 1397 ساعت 9:15

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از سرپوش 

به گزارش دنیای اقتصاد، بورس تهران معاملات آخرین روز کاری هفته را با سبزپوشی شاخص‌های اصلی بازار به پایان رساند. با وجود رکود نسبی حاکم بر طیف وسیعی از معاملات سهم‌های بزرگ، جریان پول‌ها به سمت گروه‌های کوچک‌تر ادامه پیدا کرد. قدرت‌نمایی تقاضا در اردوگاه سهم‌ها و صنایع کوچک‌تر را می‌توان در سرعت بیشتر رشد شاخص هم‌وزن به شاخص کل بورس تهران ملاحظه کرد. باز هم جذابیت تورم سمت راست ترازنامه بنگاه‌های بورسی در کنار افزایش سرمایه از منابع دیگر نظیر سود انباشته بود که مسیر حرکت نقدینگی را مشخص کرد و به قیمت‌ها جهت داد. طبیعی است مناطق گردش نقدینگی در این فرآیند از گروهی به گروه دیگر تغییر یابد اما منطق تصمیم‌گیری ثابت بماند و در بر همان پاشنه بچرخد.

تغییر ذائقه بورس‌بازان

شاخص کل بورس تهران در جریان دادوستدهای دیروز با ارتقای ۱۴۲ واحدی در بالای مرز ۱۶۰ هزار واحدی باقی ماند.دماسنج اصلی بازار با وجود صعود طی دو روز اخیر اما در مقیاس هفتگی ۶/ ۱ درصد عقب نشست که عمدتا هم حاصل اصلاح قیمت سهم‌های بزرگ و متعلق به گروه‌های کالایی بود. علائم ارسالی از تحریم‌ها در آخرین گزارش‌ عملکرد بنگاه‌های بورسی را می‌توان مهم‌ترین مانع بازدارنده در راستای تقویت پایدار تقاضا دانست که زمینه‌ساز حرکت بازار به سمت کسب سودهای موقت شده است.

در این شرایط سرمایه‌های خرد مطابق الگوهای رفتاری جاافتاده در بورس تهران به سمت سهم‌های مستعد برای نوسان تند صعود یا نزول انتقال پیدا کرد و افق‌های بلند‌مدت سرمایه‌گذاری جای خود را به نوسان‌گیری از افت‌وخیز روزانه یا هفتگی قیمت‌ها داد. تصویر طرح‌واره این رفتار را در واگرایی دو نماگر اصلی بورس تهران می‌توان مشاهده کرد. در شرایطی که شاخص کل در جدال نیروها طی دو روز کاری اخیر به رشد ۳/ ۰ درصدی بسنده کرد، شاخص هم‌وزن بازدهی بالای یک درصدی را به ثبت رساند تا شاهدی بر تقویت شریان‌های ورودی پول به سهم‌ها و صنایع کوچک‌تر باشد.

اهمیت واگرایی این دو نماگر در این است که شاخص هم‌وزن متوسط قیمت‌ها را بدون در نظر گرفتن ارزش بازار یا کوچکی یا بزرگی سهم منظور می‌کند، در حالی که شاخص کل به قیمت‌ها وزن متفاوت می‌دهد بنابراین سهم‌های بزرگ نقش موثرتری در محاسبه آن دارند.

خطای رفتاری یا موج‌سواری؟

در چشم‌اندازی کلی الگوی مسلط بر معاملات بورسی را می‌توان ناشی از تغییر ذائقه بازار از منظر شیوه‌های ارزش‌گذاری سهام دانست. واقعیت این است که تمرکز شمار کثیری از معامله‌گران بورسی برای هفته‌ها بر دارایی شرکت‌ها، تجدید ارزیابی آن و افزایش سرمایه از منابع مختلف معطوف شده است و دیگر مولفه‌های موثر بر سهام وزنی در ترازوی ذهنی معامله‌گران ندارند. در این میان، مجوزهای افزایش سرمایه از منابع مختلف روی کدال قرار می‌گیرد و به جریان پولی حاکم بر بازار جهت می‌دهد و حرکت‌های دسته‌جمعی در سهام را به وجود می‌آورد.

نکته جالب اینجاست که کیفیت احیای ترازنامه از سوی اغلب معامله‌گران ملاک عمل نیست بلکه خبر افزایش سرمایه-فارغ از اینکه از کدام محل تامین شود- است که جلب توجه می‌کند و سهامداران را به خرید سهم وامی‌دارد.حتی تقلای بسیاری از بنگاه‌های بورسی برای بازسازی ساختار زیان ‌ده خود و ادامه حیات صرفا مالی از منظر برخی از معامله‌گران تعبیر به ارزندگی و در نهایت تصمیم‌گیری درخصوص خرید سهم می‌شود، این در حالی است که عملا اتفاقی ارزش‌آفرین در عملیات شرکت رخ نداده است.

تقریبا تمام تحلیلگران محاسبات ذهنی معامله‌گران و خطای رفتاری ناشی از رقیق شدن سهم پس از ثبت افزایش سرمایه را از عوامل اثرگذار بر شکل‌گیری چنین جریانی در بورس تهران می‌دانند. واقعیت این است که ارزش جاری شرکت در فرآیند افزایش سرمایه به تعداد سهام بیشتری تسهیم می‌شود و به این ترتیب، تنزل قیمت تئوریک سهم روی تابلو از منظر بسیاری از بورس‌بازان می‌تواند مبنای خرید باشد. این در حالی است که آنچه در این فرآیند اتفاق می‌افتد صرفا تغییری حسابداری برای رفع مغایرت با قوانین بالادستی و ادامه حیات مالی بنگاه است اما ظاهرا ترک عادت از الگوهای رفتاری قدیم برای برخی از معامله‌گران دشوار است.

از این رو، به محض پخش شایعه یا انتشار خبر افزایش سرمایه شاهد شکل‌گیری جریان قدرتمندی از پول در پشت صف خرید برای سهم مورد اشاره هستیم. به نظر می‌رسد این جریان برساخته دو گروه از فعالان بازار است که به شیوه‌ای دومینویی بر چنین فضایی می‌دمند.

از یک طرف بورس‌بازان تازه‌وارد و ناآشنا به امور و ارزش بنیادی سهام هستند که به دنبال موج‌های هیجانی در تکاپو برای خرید سهم در صف هستند و از طرف دیگر، شماری از اهالی باتجربه بورس تهران که ضمن تجهیز به روش‌های ارزش‌گذاری سهام، وضعیت فعلی را برای کسب سود از نوسان روزانه مناسب تلقی می‌کنند و پس از شکست روش‌های بنیادی از موج‌های دسته‌جمعی، ناخواسته وارد بازی این گروه از سهام می‌شوند. موج‌سواری و کسب سودهای موقت چنان جذابیتی دارد که فعالان ریسک‌پذیرتر را به پیوستن به این جریان تطمیع کند. به این معنا، می‌توان هر دو گروه را محکوم به پیروی از قاعده نانوشته در بطن بازار دانست که در ریشه‌ای‌ترین لایه خود به فقر تحلیل و همچنین ضعف فرهنگ مالی و سرمایه‌گذاری در بورس تهران پیوند می‌یابد.

تغییر مناطق بازی

چنان که گفته شد افزایش سرمایه همچنان در کانون توجه فعالان بازار است و تنها از نمادی به نماد دیگر یا از گروهی به گروه دیگر تغییر موقعیت می‌دهد. دیروز لیدر گروه فلزات مقصد این تغییر بود. نماد «فولاد» در جریان معاملات دیروز پس از مد‌ت‌ها در جایگاه نخست فهرست نمادهای موثر بر شاخص قرار گرفت و با اختلاف از سایر نمادها حدود ۱۹۰ واحد از شاخص کل حمایت کرد. مطابق الگوی حاکم بر کل سهام، مجوز افزایش تقریبا ۷۵ درصدی سرمایه فولاد مبارکه اصفهان برای تقویت تقاضا کافی بود. در اطلاعیه‌ای که از سوی سازمان بورس منتشر شده، بزرگ‌ترین‌ فولادساز بازار سهام مجاز است تا برای تجدید ساختار مالی خود از محل سود انباشته اقدام به افزایش سرمایه کند.

اقبال به سهام «فولاد» طی روز گذشته در حالی رقم خورد که تقاضا در سهم‌های پالایشی که در ابتدای هفته پیشنهاد افزایش سرمایه داده بودند رو‌به افول گذاشت. ابتدای این هفته بود که دو شرکت نفت سپاهان و پالایش نفت اصفهان تصمیم خود را مبنی بر افزایش سرمایه راهی کدال کردند و طبق معمول با استقبال سهامداران حقیقی مواجه شدند. اما طی روز گذشته شاهد فروکش کردن هیجان خرید در این دسته از سهم‌ها و توجه به نمادهای جدید برای کسب سود از جو حاکم بر بازار شدند. ضمن اینکه سهام گروه بانکی نیز پس از پایین آمدن تب تجدید ارزیابی به اصلاح قیمت در معاملات روز گذشته ادامه دادند و چنین نماد این گروه نیز تحت فشار فروش از سوی سهامداران خرد با صف فروش به کار خود پایان دادند.

نکته جالب توجه در این روز، هجوم سهامداران برای خرید سهمی از سهام بازارهای پایه بود که پس از پیشنهاد افزایش بیش از ۱۰۰۰ درصدی سرمایه صف سنگین خرید داشت.  در سمت دیگر بازار هم شاهد هجوم سهامداران برای خرید سهم‌های گروه انبوه‌سازی و سیمانی بودیم. روند صعودی این دو گروه که از روزهای ابتدایی بهمن‌ماه آغاز شد در پایان دادوستدهای دیروز سرعت گرفت و در نتیجه متوسط قیمت‌ها را در این دو صنعت بورسی ۸/ ۳ درصد ارتقا بخشید. به نظر می‌رسد جذابیت بی‌پایان تورم دارایی‌ها به سمت این گروه گردش پیدا کرده است و کیفیت سودآوری تحت‌الشعاع متغیرهای غیرعملیاتی و غالبا رفتاری قرار گرفته است.

بازگشت شکننده غول‌های خودرو‌یی

سهم‌های گروه خودرویی طی دادوستدهای دیروز با استقبال متقاضیان سهام به کار خود پایان دادند. این نمادها که تا روز سه‌شنبه در غیاب لیدرهای گروه تحت فشار عرضه بودند، پس از بازگشایی نماد دو خودروساز بزرگ یعنی ایران‌خودرو و سایپا با چرخشی مثبت مواجه شدند. سهام خودرویی طی هفته‌های اخیر عمدتا از دو ناحیه به حرکت در آمده‌اند. یکی به دلیل اثرات مثبت شناورسازی قیمت خودرو بر سهام مرتبط و دیگری تحت تاثیر حواشی تجدید ارزیابی‌ها.

خودروسازان پس از دریافت مجوز افزایش قیمت از سوی وزارت صنعت در اطلاعیه‌ای اعلام کردند که افزایش قیمت برای خودروهای تعهدشده از اول شهریور تا پایان آذر ۹۷ با نرخ ۳۰ درصد منظور خواهد شد و برای تعهدات مابعد بر اساس ۵ درصد کمتر از قیمت حاشیه بازار. اما روز سه‌َشنبه وزارت صنعت در ابلاغیه‌ای جدید اعلام کرد که خودروسازان مکلفند به تعهدات قبلی خود تا انتهای دی‌ماه پایبند بمانند و مجاز به افزایش قیمت تا پایان دی‌ماه نیستند.

هر چند این تصمیم سیاست‌گذار عامل تعمیق زیان غول‌های خودروساز به شمار می‌رود اما معامله‌گران بر اساس منطق اخیر خود- تجدید ارزیابی‌ها- عمل کرد و به این ترتیب نماد «خودرو» در بازگشت به روی تابلو جهش شکننده ۷ درصدی را تجربه و در نهایت از سقف روزانه فاصله گرفت. موج مثبت شکل گرفته در این گروه نهایتا در رشد بیش از یک درصدی متوسط قیمت خودرویی‌ها نمایان شد.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

قیمت فروش ارز مسافرتی اعلام شد

قیمت فروش ارز مسافرتی روزانه بعد از ساعت 11 صبح به شعب منتخب اعلام و بعد از آن فروش ارز مسافرتی در بانک های عامل آغاز می شود. گفتنی است.

از سامانه پرداخت موبایلی بانک دی رونمایی شد

طی مراسمی از سامانه پرداخت موبایلی بانک دی « دیبا » رونمایی شد.

تسهیلات آنی بانک تجارت؛ بدون ضامن با سود و اقساط انتخابی

با سپرده‌گذاری در بانک تجارت می‌توانید در کمترین زمان ممکن، بدون نیاز به ضامن و با نرخ سود حداقلی وام بگیرید یا اینکه یکی از نزدیکان خود را برای دریافت وام به بانک معرفی کنید.

راهنمای دریافت تسهیلات سودمند بانک رفاه با سود 2 درصد

اگر به دنبال دریافت وام با نرخ سود حداقلی هستید، طرح سودمند بانک رفاه کارگران می‌تواند فرصت مناسبی برای شما باشد تا ضمن دریافت سود سپرده، تا سقف 100 میلیون تومان وام بگیرید.

واردات کالاهای گروه ۴ به مناطق آزاد تا سقف ۱۴۰میلیون دلار مجاز شد

بر اساس مصوبه کارگروهی متشکل از ۴ دستگاه دولتی، مقرر شد تا سقف ۱۴۰ میلیون دلار ثبت سفارش کالاهای اولویت ۴ در مناطق آزاد تا تاریخ ۳۱ فرودین ماه سال ۹۸ انجام شود.

 • 17

هوک: اروپا با آمریکا درباره ایران اختلاف نظر دارد

تهران- ایرنا- نماینده آمریکا در امور ایران با اعتراف به اختلاف نظر واشگتن با اروپا درباره ایران گفت که کشورش به این دلیل از برجام خارج شده که بتواند فشارهایش علیه تهران را افزایش دهد.

 • 14

بورس بازی بلدید؟

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به این که آشنایی با بورس و فعالیت در آن نقش موثری در زندگی افراد دارد، گفت: متاسفانه همه افراد جامعه بورس و فرصت‌های آن را نمی‌شناسند.

 • 15

همتی: صاحبنظران از تحلیلهای اقتصادی غیرواقعی خودداری کنند

تهران - ایرنا - رئیس کل بانک مرکزی در یکی از شبکه های اجتماعی نوشت: صاحبنظران از تحلیلهای اقتصادی غیرواقعی خودداری کنند.

 • 16

رییس جمهوری چین با هیات آمریکایی دیدار کرد

پکن- ایرنا- رییس جمهوری چین شامگاه جمعه با هیات تجاری ایالات متحده آمریکا که به منظور گفت و گوهای تجاری به این کشور سفر کرده است دیدار و گفت و گو کرد.

 • 15

خبرهایی خوب از میوه‌شب عید، صادرات نفت به کره‌ و تسهیلات صادراتی

ذخیره‌سازی میوه شب عید، شکسته شدن طلسم واردات از ایران توسط کره‌ای‌ها، تشریح جزئیات تسهیلات صادراتی توسط بانک مرکزی و لزوم حل مشکلات داخلی در کنار تحریم مهم‌ترین عناوین خبری امروز اداره اقتصادی ایسنا بود.

 • 15

جزئیات تسهیلات بانک مرکزی برای صادرکنندگان

بانک مرکزی در دستورالعمل جدید خود تسهیلاتی را برای صادرکنندگانی که ارز بیشتری را وارد چرخه اقتصاد کرده‌اند، در نظر گرفته است.

 • 15

قیمت نفت امروز ۶۵ دلار را رد کرد

قیمت نفت امروز از ۶۵ دلار گذشت اما با بروز نشانه هایی از کاهش تقاضا، از میان رشدش کاسته شد و به ۶۴.۷۴ دلار در هر بشکه رسید.

 • 15

بهای نفت به بالاترین حد خود در سال 2019 رسید

تهران - ایرنا - تحریم های آمریکا علیه صادرات نفت ونزوئلا و ایران و همچنین کاهش عرضه نفت اوپک باعث شد تا بهای نفت خام برنت امروز جمعه 26 بهمن ( 15 فوریه ) به بالاترین حد خود در سال 2019 میلادی برسد.

 • 16

مدیران ارشد استان می توانند با گرانی‌های موجود مقابله کنند

وزیر صنعت، معدن و تجارت در شورای برنامه ریزی و توسعه استان یزد اظهار داشت: مسئولان استانی باید با تدابیر داخلی نسبت به تنظیم بازار اقدام کنند، طبق برنامه ریزی‌های انجام شده مدیران ارشد استان می توانند با گرانی‌های موجود مقابله کنند.

 • 6

دادوستد ۴۵۹میلیارد سهم در بورس طی ۲۱۷ روز معاملاتی

تعداد ۴۵۹ میلیارد و ۶۵۷ میلیون سهم و حق تقدم از ابتدای امسال تاکنون در مدت ۲۱۷ روز معاملاتی به ارزش ۱۳۸۷ هزار و ۳۴۹ میلیارد میلیارد ریال در بورس اوراق بهادار دادوستد شده است.

 • 16