تعادل در بازارهای موازی با کوچ نقدنیگی و پول‌های پارک شده به بورس

تعادل در بازارهای موازی با کوچ نقدنیگی و پول‌های پارک شده به بورس

اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بورس و هدایت هدفمند نقدینگی و پول‌های پارک شده به سمت بازار سرمایه می‌تواند زمینه ساز کنترل نوسان در بازارهای موازی و رشد بازار سهام شود.

شنبه 12 مهر 1399 ساعت 10:35

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، در قانون رفع موانع تولید مصوب سال ۹۴ برای پایداری بازار سرمایه پیش‌بینی شده بود سالانه یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بورس اختصاص یابد، که سرانجام با پیگیری‌های دولت این مصوبه در حال نهایی و اجرا شدن است تا این تصمیم و تزریق این نقدینگی بتواند نقش مهارکننده نوسان در بورس را بر عهده بگیرد.

در انتظار تحولات ویژه

از سویی دیگر، کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند، طبق برآوردها عدد حاصل از اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی، حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان تا ۳۰ هزار میلیارد تومان باشد و با احتمال این که این مصوبه عطف به ماسبق نیز خواهد شد، به اعتقاد این گروه از کارشناسان معوقات مانده از سال ۹۴ تا ۹۹ می‌تواند در بازار سرمایه تحولات قابل توجهی ایجاد کند.

آمادگی صندوق توسعه ملی

بر اساس این گزارش در همین راستا صندوق توسعه ملی چندی پیش درباره تخصیص یک درصد از منابع به بازار سرمایه رسما آمادگی خود را جهت سپرده‌گذاری در صندوق تثبیت بازار سرمایه اعلام کرد و در اطلاعیه خود تصریح کرد :صندوق توسعه ملی در راستای اجرای مفاد تکالیف قانونی و به منظور حمایت و تقویت بازار سرمایه برای سپرده‌گذاری در صندوق تثبیت بازار سرمایه آماده است تا از این بستر بتوانند در کنترل نوسان های این بازار نقش سازنده ای داشته باشد.

انتقال تامین مالی از سیستم بانکی به بازار سرمایه

، به هر حال آن چیزی که مشخص است این مساله مهم و بنیادی است که تقویت بازار سرمایه باعث می شود تا فشار تقاضای تسهیلات از سیستم بانکی کشور کمتر شود و ما شاهد خواهیم بود که با کاهش این فشار بخش تولید با راهکارهای تازه تامین مالی و جذب منابع از کانال بازار سرمایه براحتی می تواند اهداف مالی خود در جهت رشد و توسعه تولید را انجام دهد و این زنجیره تا شکوفایی در همه بخش های تولید - صنعتی و خدماتی و در نهایت تسهیل امور در اقتصاد کشور ادامه خواهد یافت.

وضعیت ورود شرکت ستاره خلیج فارس به بورس

افزون بر این حال سخنگوی دولت نیز در واکنش به وضعیت فعلی بورس و برنامه های دولت برای رونق بخشی به این بازار در نشست هفتگی خود اعلام کرد: بزودی شرکت ستاره خلیج فارس وارد بورس خواهد شد و حمایت دولت از بورس به منزله تضمین فرار و نشیب‌ها نبوده اما معتقدیم بورس در دراز مدت بهترین گزینه سرمایه‌گذاری نسبت به سایر بازارها است و در عین حال بارها اعلام کردیم که بورس دارای فراز و نشیب است و فراز و نشیب جزء ذاتی بورس است و مانند پس انداز در بانک نیست و تعابیری مثل برباد رفته در این خصوص نامناسب است.

بنای دولت حمایت از بورس

ربیعی در خصوص نگاه دولت به بورس نیز به صراحت اعلام کرد : بنای دولت حمایت از بازار سرمایه است. اما هرکس وارد بورس می‌شود باید بداند این حمایت از بازار سرمایه به منزله تثبیت این که بورس همیشه فزاینده باشد، نیست. بورس تابع هزاران شرایط است و ممکن است بالا و پایین شود و بنای ما گسترش و عمق بخشی به بازار بورس است که این کار را  با عرضه شرکت‌های مهم در قالب صندوق‌ها ادامه می‌دهیم و عرضه اولیه‌ها را افزایش دادیم و شرایط استفاده از سهام عدالت را با اذن رهبر انقلاب فراهم کردیم که در جریان نقدینگی و روند سودآوری شرکت‌ها این تصمیم اثر خوبی داشت.

اثرات مثبت کوچ نقدینگی به سمت بازار سرمایه

به هر روی باید به این مساله هم اذعان کرد که بنای حمایت همه جانبه دولت از بازار سرمایه و رونق بخشی به بورس است چرا که کوچ نقدینگی های پارک شده مردم به سمت بورس از یک سو باعث به حرکت درآمده چرخ های تولید بیش از ۴۰ صنعت در بازار سرمایه می شود و از سویی دیگر تغییر جهت این حجم از نقدینگی از بازار ارز - طلا - سکه و ... به سمت بورس به متعادل سازی در آن بازارها و کاهش قیمت ها منتهی می شود که این یک دستاورد مهم برای دولت خواهد بود چرا که فشار رشدهای بی مهابای ارز، طلا و سکه این روزها دولت و بانک مرکزی را در شرایط سختی قرار داده است و اگر به صورت هدفمند منابع و نقدینگی ها به سمت بازار سرمایه هدایت شود می توان خوشبین بود که با پررونق تر شدن بورس سایر بازارهای موازی نیز در مسیر اصلاح قیمت ها و کاهش نوسان های موجود حرکت کنند.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام بانک گردشگری تمدید شد

سازمان بورس اوراق بهادار با صدور یک مجوز مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام بانک گردشگری را تمدید کرد.

 • 252

نقش پذیرش دیجیتال در ارتباط توسعه صنعت پرداخت و رشد اقتصادی

گزارش کارشناسی نقش پذیرش دیجیتال در ارتباط توسعه صنعت پرداخت و رشد اقتصادی از سوی پژوهشکده پولی و بانکی منتشر شد.

 • 85

سامانه یکپارچه اطلاعاتی قدرت نظارتی بانک مرکزی را افزایش می‌دهد

کارشناس مسائل اقتصادی گفت:نیازمند سامانه یکپارچه اطلاعاتی مشتریان بانکی هستیم واین اقدام تاحدود زیادی با رصد بانک‌ها امکان‌پذیر است چرا که امروزه بیش از ۹۸درصد نقدینگی در حساب‌های بانکی مبادله می‌شود.

 • 247

افزایش سقف انتقال وجه در همراه بانک کشاورزی

بانک کشاورزی سقف انتقال وجه در همراه بانک نسخه اندروید را افزایش داد.

 • 278

مجلس آماده برطرف کردن خلاء قانونی بازگشت ارزهای صادراتی

نماینده مجلس با اشاره به آمادگی مجلس برای رفع خلاء‌های قانونی بازگشت ارز،‌ افزود: باید با آن دسته از افرادی که با همه تشویق‌هایی که شده باز هم حاضر به بازگردادن ارزهای صادراتی نیستند، برخورد قاطع شود.

 • 242

تقدیر از بانک تجارت در همایش ترویج فرهنگ حمایت از دانش بنیان‌ها

لوح تقدیر صندوق نوآوری و شکوفایی به واسطه سهم ویژه بانک تجارت در صدور ضمانتنامه برای شرکت‌های دانش بنیان معرفی شده از سوی این صندوق به مدیرعامل این بانک اعطا شد.

 • 107

برگزاری مجمع سهامداران بانک سرمایه برای سال مالی ۱۳۹۸

مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده نوبت بانک سرمایه برای سال مالی ۱۳۹۸ برگزار و صورت‌های مالی مربوطه به تصویب سهامداران این بانک رسید.

 • 104

مشارکت بانک رفاه در طرح های عمرانی دانشگاه بیرجند

در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی، بانک رفاه کارگران در طرح های عمرانی دانشگاه بیرجند مشارکت کرد.

 • 106

تحقق اولین بستر بانکداری شرکتی باز در سیستم بانکی کشور

معاون فناوری و برنامه‌ریزی بانک صنعت و معدن در نشستی که به منظور تبیین ۴ سامانه و محصولات جدید این بانک سخن می‌گفت به تشریح خصوصیات فنی این سامانه‌ها پرداخت.

 • 114

گام‌های مؤثر بانک مهر ایران برای توسعه روستاها

مدیرعامل بانک مهر ایران با توجه به اهمیت نقش روستاها در توسعه اقتصادی گفت: توسعه روستایی تنها از طریق توجه به زیرساخت‌های عمرانی محقق نمی‌شود، بلکه نیازمند اشتغال‌زایی پایدار برای روستاییان است.

 • 121

رشد ۲۴۵۲۵ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با رشد بیش از ۲۴۵۰۰ واحدی باعث شد تا نماگر اصلی بازار به یک میلیون و ۵۱۴ هزار و ۶۹۹ واحد برسد.

 • 109

بانک توسعه صادرات کمترین عدم رفع تعهد ارزی را درنظام بانکی داراست

مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: تنها ۲.۳۴ درصد از مشتریان این بانک تعهد ارزی خود را ایفا نکرده اند و این بانک با پایش مستمر ایفای تعهدات مشتریان از بانکهای دارای کمترین عدم رفع تعهد است.

 • 97

صورت‌های مالی بانک توسعه صادرات ایران تصویب شد

مجمع عمومی عادی سالیانه بانک توسعه صادرات ایران با حضور اعضای مجمع این بانک برگزار و صورت‌های مالی سال ۹۸ به تصویب رسید.

 • 98

لزوم استفاده مشتریان پست‌ بانک‌ از درگاه‌های الکترونیکی

با توجه به افزایش شیوع کرونا و تشدید محدودیت ها، پست‌بانک‌ از مشتریان و سایر هموطنان درخواست کرد برای انجام عملیات بانکی حتماً ازدرگاه‌های الکترونیکی این بانک استفاده نمایند.

 • 95

کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای تعهدی برای بازگشت ارز ندارند

رییس سابق سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در سال‌های اخیر با پدیده جدیدی به نام «کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای» مواجه‌ایم که هویت تجاری واقعی ندارند و تعهدی نیز در برابر بازگشت ارز صادراتی خود ندارند.

 • 105

چگونه ارزش ریال را برگردانیم؟

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: انتظارات غیرمنطقی که یک سری عنوان می‌کنند بانک مرکزی مسئول افزایش نرخ ارز است و یا بانک مرکزی باید نرخ ارز را پایین بیاورد، اصولا مطالبی بی‌پایه و اساس است.

 • 117

هشدار بورس تهران به ۳ کارگزاری برای لغو مجوز معاملات آنلاین

بورس اوراق و بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: برخی از مجوزهای فعالیت شرکت‌های کارگزاری، در صورتی که تا مهلت مقرر موفق به تجمیع مجوزهای خود نشوند لغو می‌شود.

 • 99

محدودیتی برای پرداخت تسهیلات گلخانه ها نداریم

مدیرعامل بانک کشاورزی  با اشاره به اینکه توسعه کشت گلخانه‌ای یکی از اولویت‌های دولت است و ما مکلفیم از این قشر حمایت کنیم  گفت: محدودیتی برای پرداخت تسهیلات در بخش گلخانه نداریم.

 • 103

همکاری بانک قوامین با سازمان امور مالیاتی

معاون مالی بانک قوامین ضمن اعلام همکاری کامل و همه جانبه این بانک با مراجع، نهادها و سازمان‌های مربوطه به خصوص سازمان مالیاتی تصریح کرد: این بانک همکاری لازم با سازمان مالیاتی را داشته است.

 • 102

رونمایی از جشنواره یاقوت سرخ همزمان با سفر وزیر جهاد کشاورزی

مدیر عامل بانک کشاورزی از رونمایی جشنواره یاقوت سرخ همزمان با سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان خراسان جنوبی خبر داد.

 • 102