تامین مالی 18 هزار میلیارد تومانی در بورس کالا

مدیر عامل بورس کالای ایران از تامین مالی بیش از 46 هزار میلیارد ریالی برای تولیدکنندگان صنعتی، معدنی، پتروشیمی و کشاورزی از طریق انتشار اوراق سلف موازی استاندارد در سال جاری خبر داد.
  • یکشنبه 29 اسفند 1395

اخبار => اخبار بورس

تامین مالی 18 هزار میلیارد تومانی در بورس کالا

به گزارش بینا , حامد سلطانی نژاد بیان داشت : تاکنون طراحی های متفاوتی با استفاده از عقد پایه سلف در راستای ابزارسازی در کشورهای اسلامی انجام شده؛ ساختارمندی و منضبط شدن قراردادهای سلف و بورسی شدن آن در بورس کالای ایران را می توان یکی از نمونه های منحصر به فرد و موفق آن دانست، با این وجود این قرارداد با محدودیت هایی مواجه است.

مدیر عامل شرکت بورس کالای ایران اظهارداشت: مهمترین محدودیت این قرارداد، نبود یک بازار ثانویه برای خریداران بود، چرا که فقط ابزاری برای تامین مالی تولیدکنندگان کالا فراهم می کرد. از اینرو در بورس کالا ابزار جدیدی به اسم سلف موازی استاندارد طراحی شد. به این مفهوم که در سلف موازی این امکان فراهم شده تا خریداران موقعیت خود را به سرمایه گذار یا خریدار دیگری واگذار کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر، در هیچ یک از کشورهای اسلامی وجود یک بازار سلف موازی فعال مشاهده نمی شود و می توان با قاطعیت گفت که بازار سرمایه کشور به واسطه تلاش های دولت تدبیر و امید و اقدامات شرکت بورس کالای ایران توانسته این بازار را به یکی از بازارهای فعال منطقه تبدیل کند.

سلطانی نژاد تاکید کرد: از مزایای سلف عادی می توان به امکان تامین مالی کوتاه مدت با کمترین هزینه، نبود محدودیت از نظر مبلغ مورد نیاز جهت تامین مالی و پوشش ریسک برای فروشنده اشاره کرد. یکی از محدودیت های سلف عادی نبود یک بازار ثانویه است که این محدودیت در سلف موازی استاندارد مرتفع شد.


کاستن از بخشی از دغدغه های دولت تونسط اوراق سلف موازی استاندارد


مدیرعامل بورس کالای ایران افزود: اوراق سلف موازی استاندارد و قرارداد سلف توانست بخشی از دغدغه های دولت در زمنیه تأمین مالی شرکت ها و کاهش بار مالی دولت را مرتفع کند. در همین راستا بیشترین حجم تامین مالی مربوط به خود دولت بوده است، از 15 هزار میلیارد تومانی که باید به کشاورزان پرداخت می شد، حدود 3 هزار و 650 میلیارد تومان از محل بازار سرمایه تامین شد که 2 هزار و 650 میلیارد تومان آن از طریق انتشار اوراق سلف استاندارد گندم در بورس کالا بوده است. از طرف دیگر با تامین مالی شرکت ها و کارخانجات از طریق اوراق سلف و سلف موازی استاندارد دولت توانست تولید را در کشور بالا ببرد و اشتغال پایدار ایجاد کند.

وی خاطرنشان کرد: بورس کالا طی سال 95 و تا پایان هفته اول اسفند ماه توانست بیش از 46 هزار میلیارد ریال برای تولیدکنندگان صنعتی، معدنی، پتروشیمی و کشاورزی در کشور از طریق انتشار اوراق سلف موازی استاندارد تامین مالی انجام بدهد. همچنین ارزش قراردادهای سلف عادی نیز در بازار فیزیکی بورس کالای ایران طی این مدت به بیش از 143 هزار میلیارد ریال بالغ شد.


ارسال نظر

ارسال


کانال تلگرام