بورس در یک قدمی قله تاریخی

بورس در یک قدمی قله تاریخی

بورس تهران معاملات امروز را با سبزپوشی غریب به اتفاق نمادهای معاملاتی خود به پایان رساند و با رشد ۵۶۸۰ واحدی، در یک قدمی فتح قله تاریخی این بازارا قرار گرفت.

سه شنبه 7 خرداد 1398 ساعت 17:31

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

به گزارش خبرنگار اقتصادی قدس آنلاین، بورس تهران معاملات امروز را با سبزپوشی غریب به اتفاق نمادهای معاملاتی خود به پایان رساند و با رشد ۵۶۸۰ واحدی، در یک قدمی فتح قله تاریخی این بازار قرار گرفت. ۱۴ اردیبهشت ماه بود که شاخص سهام پس از ثبت رشدهای متوالی در میانه کانال ۲۲۴ هزار واحدی قرار گیرد و سقف تاریخی بورس تهران را از آن خود کند. هر چند روز معاملاتی پس از آن نیز این نماگر تا مرز ۲۲۷ هزار واحدی پیش رفت اما در ادامه معاملات عقب‌نشینی کرد. حال پس از گذشت ۱۷ روز معاملاتی، پتانسیل‌های بنیادی سهام در دوره‌ای که به واسطه انتشار صورت‌های مالی یکساله شرکت‌ها و همچنین عملکرد ماهانه بورسی‌ها در معرض دید عموم قرار دارد، شاخص سهام به مسیر صعودی خود بازگشته و در فاصله کمتر از یک درصدی از قله تاریخی خود قرار گرفته است. به این ترتیب با احتساب رشد امروز، بازدهی شاخص کل بورس تهران از ابتدای سال تاکنون به حدود ۲۵ درصد رسید. شاخص کل هم‌وزن اما که نشانی از اثرگذاری یکسان نمادها دارد، در این بازه زمانی رشد ۶/۵۲ درصدی را تجربه کرده است که حکایت از رشد بیش از دوبرابری قیمت سهام کوچکتر بورس تهران نسبت به بزرگان بازار که شامل شرکت‌های کالامحور بازار می‌َشود، دارد.

در این میان علاوه بر تقویت جریان اطلاعات از دریچه کدال، بازگشت نسبی آرامش به بازار جهانی، اخبار عمومی نیز از کاهش تنش‌های سیاسی بین ایران و آمریکا خبر داد که سبب بازگشت تقاضا از سوی معامله‌گران در بورس تهران شد.

پرمعامله‌ترین سهام بورس تهران طی معاملات روز جاری، نماد معاملاتی شرکت فولاد مبارکه اصفهان بود. «فولاد» روز یکشنبه، عملکرد اردیبهشت‌ماه خود را راهی سامانه کدال کرد.  این شرکت در دوره یک ماهه منتهی به ۳۱ اردیبهشت ماه ۹۸ از محل فروش محصولات خود مبلغ ۳۵ هزار و ۲۲۴ میلیارد ریال درآمد داشته است. این شرکت براساس عملکرد دو ماهه برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۸، مبلغ ۵۸ هزار و ۴۸۵ میلیارد ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۱درصد رشد داشته است. رشد قابل توجه تولید و همچنین افزایش محسوس مبلغ فروش این شرکت نسبت به ماه‌های اخیر نشان از عملکردی درخشان برای بزرگترین بنگاه بورس تهران داشت.

شرکت ملی مس ایران نیز در گزارش ارسالی خود، از عملکرد درخشان این شرکت در اردیبهشت ماه خبر داد. به این ترتیب «فملی» ایران دردوره یک ماهه منتهی به ۳۱ اردیبهشت ۹۸، از محل فروش محصولات خود مبلغ ۲۷ هزار و ۸۴۶ میلیارد ریال درآمد داشته است. این شرکت براساس عملکرد دو ماهه برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۸ مبلغ  ۳۱ هزار و ۲۱۶ میلیارد ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۶۹ درصد رشد داشته است. این مهم سبب شد تا دو غول فلزی بازار، بیشترین میزان دادوستدهای روز دوشنبه را از آن خود کنند. سرایت این موضوع به دیگر هم‌گروهی‌های این دو نماد، فضای مثبتی را در میان کالایی‌ها رقم زد. از این رو روز سه‌شنبه، نماد معاملاتی شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، ملی مس ایران، معدنی و صنعتی گل‌گهر، صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس و فولاد خوزستان در صدر نمادهای اثرگذار بر رشد شاخص کل بورس تهران ایستادند.

در فرابورس ایران نیز شاخص کل با رشد ۲.۶ درصدی، به ۲۷۸۸ واحد رسید. در این بازار نیز کامودیتی‌ها بیشترین نقش در رشد آیفکس را ایفا کردند. بر این اساس نماد معاملاتی شرکت‌های سنگ آهن گهرزمین، سهامی ذوب آهن اصفهان، پتروشیمی زاگرس، فولاد هرمزگان جنوب و هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه با بیشترین تاثیر مثبت در این نماگر ظاهر شدند.

انتهای پیام/

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

۳۰۰۰هزار مددجوی  زنجانی دفترچه بیمه سلامت دریافت کردند

زنجان-۸ هزار و۵۴۷نفر از مددجویان تحت حمایت کمیته امداد استان زنجان واجد شرایط  دریافت دفترچه بیمه  سلامت هستند .

 • 8

امضای تفاهم‌نامه باشگاه مشتریان بانک سپه با کارگزاری بانک

باشگاه مشتریان بانک سپه در بخش «شرکای تجاری» با شرکت کارگزاری بانک سپه تفاهم نامه امضاء کرد.

 • 14

ایراد از نظام توزیع است نه ارز دولتی

حذف یا اختصاص ارز 4200 تومانی یا همان ارز دولتی به کالاهای اساســی موضوعی است که بارها مورد چالش بســیاری از اقتصاددانان کشور قرار گرفته است؛ ارزی که سال گذشته نه تنها به کاهش بهای اقلام مورد نیاز و ضروری مــردم کمک نکرد بلکه بــا همان قیمتها یا قیمت‌هایی به نسبت بالاتر از نرخ دولتی اعلام شــده به ...

 • 10

رشد پله‌ای در بازار ارز

دنیای اقتصاد : ...

 • 27

مروری بر تجارب جهانی

میثم رادپور /کارشناس اقتصادی ...

 • 35

ظهور قدرت‌های انحصاری؟

دکتر سجاد برخورداری/ هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران ...

 • 41

الزامات موفقیت

موسی شهبازی غیاثی/ کارشناس اقتصادی ...

 • 38

مسیر سرمایه گذاری کشور برای پژوهش نادرست است

کاشان - معاون علم و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه مسیر سرمایه گذاری کشور بر روی پژوهش نادرست است، گفت: تکنولوژی با پول به دست نمی آید.

 • 9

رفع مشکلات ۱۳۰ واحد صنعتی کرمان/ به دنبال توسعه پتروشیمی هستیم

کرمان - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: وضعیت ۱۳۰ واحد صنعتی در حال رصد است و به دنبال رفع مشکلات آنها هستیم.

 • 7

دیدار مدیرعامل بانک توسعه تعاون با استاندار خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون در سفر به استان خراسان جنوبی با استاندار دیدار و گفتگو کرد

 • 38

تذکر مجدد نماینده اهواز در خصوص مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز

نماینده مردم اهواز در مجلس در خصوص وضعیت مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز با بیان اینکه «منازل کارکنان لوله سازی هنوز در ملکیت بانک است» مجدادا به وزیر اقتصاد تذکر داد.

 • 37

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 36

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 34

دستورالعمل مالیاتی خریداران سکه ابلاغ شد

دستورالعمل سازمان امور مالیاتی موضوع مالیات عملکرد دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از سوی رئیس کل سازما مالیاتی ابلاغ شد.

 • 33

تنش‌ بین آمریکا و ایران قیمت نفت را افزایش داد

قیمت نفت در بازارهای جهانی به علت تنش‌های آمریکا و ایران در خلیج فارس با 43 سنت افزایش 65.63 دلار معامله شد.

 • 39

مطالباتِ داروخانه ها پرداخت می شود

قزوین_ مدیرکل بیمه سلامت استان قزوین گفت: مطالباتِ اردیبهشت ماه داروخانه ها پرداخت می شود.

 • 32

پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند/ تیم برانکو اخطار گرفت

کنفدراسیون فوتبال آسیا آرای انضباطی خود را منتشر کرد که بر این اساس پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند.

 • 33

هر پزشک باید برای ویزیت بیمار چند دقیقه وقت بگذارد؟

مدیرکل بیمه سلامت استان هرمزگان با بیان اینکه بیمه‌شدگان روستایی و کمیته امداد برای کاهش هزینه‌های درمان ملزم به رعایت سیستم ارجاع هستند، گفت: هر پزشک متخصص باید درازای دریافت ویزیت ۲۰ دقیقه به بیماران خدمات‌رسانی کنند و بیماران باید به حقوق خود واقف بوده و مطالبه گر باشند.

 • 29