بررسی چارچوب حاکم بر معاملات دارندگان اطلاعات نهانی در بورس‌ها

بررسی چارچوب حاکم بر معاملات دارندگان اطلاعات نهانی در بورس‌ها

گزارش «بررسی چارچوب حاکم بر معاملات دارندگان اطلاعات نهانی در بورس‌های اوراق بهادار» توسط بورس اوراق بهادار تهران منتشر شد.

چهارشنبه 8 خرداد 1398 ساعت 19:9

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

به گزارش ‌ایبِنا، در گزارش ارزیابی بورس تهران در خصوص «چارچوب حاکم بر معاملات دارندگان اطلاعات نهانی در بورس‌ها» آمده است: اطلاعات ارزشمند را اطلاعاتی می‌دانند که به یک ناشر خاص یا اوراق بهادار منتشر شده توسط یک ناشر خاص مربوط می‌شود.

با این‌حال، در این زمینه تفاوت‌های زیادی در مقررات حوزه‌های قضایی مختلف وجود دارد. برخی از کشورها، اطلاعاتی را اطلاعات نهانی ارزشمند می‌دانند که مربوط به «یک یا چند» ناشر (اوراق بهادار) باشد اما برخی دیگر اختصاص اطلاعات به یک ناشر خاص را شرط بااهمیت بودن اطلاعات نمی‌دانند.

از سویی دیگر، رویکرد گروه دوم فرض می‌کند که اگر اطلاعات مربوط به بیش از یک ناشر (یا اوراق بهادار) باشد (گروهی از ناشران)، حتماً به تک‌تک آن ناشران (تک‌تک اعضای آن گروه) نیز مربوط است. در مقابل، معمولاً حوزه‌های قضایی که اختصاص اطلاعات به یک ناشر خاص را مدنظر قرار می‌دهند، علاوه بر اطلاعات مربوط به تک‌تک ناشران (یا اوراق بهادار)، اطلاعات مربوط به گروه آنها را نیز مورد توجه قرار می‌دهند.

در همین حال، برای مثال در انگلستان، مقررات به‌ طور واضح بیان می‌کنند که «اطلاعات باید به اوراق بهادار خاص یا به ناشران اوراق بهادار خاص مربوط باشند و نه به عموم اوراق بهادار یا عموم ناشران». بنابراین اطلاعاتی که مربوط به عموم ناشران باشد، خارج از تعریف اطلاعات نهانی با اهمیت است.

در ادامه این ارزیابی آمده است که تعاریف اطلاعات نهانی معمولاً مربوط به ناشران یا اوراق بهادار است. در برخی از حوزه‌های قضایی، این تعریف موسساتی که توسط ناشر کنترل می‌شوند یا موسسات کنترل‌کننده‌ی ناشر را نیز دربرمی‌گیرد. این مسئله، تعریف معمول را تغییر نمی‌دهد چراکه اطلاعات موثر بر یک مؤسسه کنترل‌شده یا کنترل‌کننده، تا حدودی بر ناشر هم تاثیر می‌گذارد. در چنین مواردی، بر اساس همان تعریف معمول نیز اطلاعات یادشده به عنوان اطلاعات موثر بر ناشر شناخته می‌شود.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

قیمت دلار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸ به ۱۱۴۵۰ تومان رسید

قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس)، امروز شنبه ۲۳ شهریور ۹۸ در صرافی‌های بانکی به ۱۱۴۵۰ تومان رسید.

 • 28

جزئیات نرخ رسمی انواع ارز/قیمت یورو و پوند افزایش یافت

بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز(۲۳ شهریور۹۸) اعلام کرد که بر اساس آن، قیمت ۲۹ ارز همانند یورو و پوند نسبت به روز پنج شنبه افزایش و نرخ ۱۰ واحد پولی کاهش یافت.

 • 11

سهم صنعت جلبک در اقتصاد کشور بیشتر می‌شود

ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری در راستای توسعه اقتصاد مقاومتی، اقدام به تدوین نقشه راه عملیاتی توسعه فناوری های زیستی در بخش های مختلف کرده است.

 • 8

ترامپ خواهان نرخ بهره منفی در آمریکا شد

رئیس جمهور آمریکا در انتقادات جدید خود از مدیران بانک مرکزی این کشور از آن‌ها خواست نرخ بهره را کاهش دهند.

 • 12

تحریم های جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه کره شمالی

به تازگی سه گروه مرتبط با دولت کره شمالی هدف تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفت. طبق گفته این وزارتخانه، این گروه‌ها در حملات به زیرساخت‌های مالی و سرقت میلیون‌ها دلار پول از نهادهای مختلف دست داشته‌اند.

 • 10

آخرین فرصت برای بهره مندی از جوایز طرح همراز بانک سینا

دومین مرحله قرعه کشی طرح همراز باشگاه مشتریان بانک سینا پایان شهریورماه سال جاری برگزار می شود.

 • 12

ادامه تعلیق نماد معاملاتی بانک ملت

ناظر بازار سهام با صدور اطلاعیه اعلام کرد: تعلیق نماد معاملاتی بانک ملت به مدت ۱۰ روزه دیگر «تا تاریخ ۶ مهر ماه ۹۸» تمدید شد.

 • 18

انعقاد تفاهمنامه همکاری بانک تجارت با سازمان نوسازی مدارس کشور

بانک تجارت سه باب مدرسه در مناطق سیل زده استانهای لرستان، گلستان و لرستان احداث می کند.

 • 11

اعطای جایزه نخبه اقتصادی جهان اسلام به مرتضی اکبری

سازمان همکاری اسلامی (OIC) جایزه نخبه اقتصادی جهان اسلام را به دکتر مرتضی اکبری مدیر عامل بانک قرض الحسنه مهر ایران اعطا کرد.

 • 17

شاخص بورس از ۳۰۰ هزار واحد عبور کرد

شاخص بورس برای اولین بار در تاریخ بازار سهام با رشدی بیش از ۳۰۰۰ واحدی از مرز ۳۰۰ هزار واحد نیز عبور کرد.

 • 17

عقب‌گرد دلار در برابر نرخ بهره منفی اروپایی

افزایش امیدواری‌ها به توافق بر سر برگزیت باعث تقویت ارزش پوند در برابر همتایانش شد.

 • 11

ابلاغ دولت وافتادن ورزش از چاله به چاه/همه چیز بااجازه بانک مرکزی

فدراسیون‌های ورزشی که مدتهاست به دنبال راهی برای فرار از پرداخت مالیات هستند با ابلاغ جدید دولت به خواسته‌شان می‌رسند اما دیگر بدون اجازه بانک مرکزی اجازه هیچ مراوده مالی نخواهند داشت!

 • 10

صنایع پیشتاز رشد

ابوالفضل عسگری /کارشناس بازار سرمایه ...

 • 11

قیمت‌ها حباب است؟

شهریار هاشمی/ طباطبایی کارشناس بازار سرمایه ...

 • 12

کانادا در اقدامی خصمانه اموال دولت ایران را به فروش گذاشت

کانادا در اقدامی غیرمعمول، بخشی از اموال متعلق به ایران را پس از مصادره به فروش گذاشت و پول حاصل از این اقدام را به افرادی تحت عنوان «قربانیان تروریسم» پرداخت کرد.

 • 11