بررسی روند تغییرات شاخص بورس در سال ۹۹

بررسی روند تغییرات شاخص بورس در سال ۹۹

سیمای کلی شاخص بورس در چهار سال اخیر نشان می‌دهد با وجود نوساناتی که در این بازار وجود داشته اما روند کلی ارزش بازار مثبت بوده است.

جمعه 12 دی 1399

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، شاخص بورس وضعیت نسبی و اندازه تغییرات قیمت سهام موجود در بازار بورس و اوراق بهادار را نشان می‌دهد و نزد فعالان و تحلیلگران اقتصادی اهمیت بالایی دارد. چنانکه بسیاری از آن با عنوان «دماسنج وضعیت اقتصادی» یاد می‌کنند.

در واقع، دلیل اهمیت شاخص بورس این است که سهام مبادله شده در بازارهای مالی را بررسی می‌کند و یک تصویر کلی از رشد یا افت بازار را به ما نشان می‌دهد. از سوی دیگر، با ارائه روندی که منجر به وضعیت حال حاضر بورس شده است، عملکرد اقتصاد ما را برای آینده پیش‌بینی می‌کند.

از این رو، آشنایی با این شاخص و درک روند تغییرات آن به سرمایه‌گذاران مالی کمک می‌کند تا در تصمیمات خود به سمت خرید سهام شرکت‌هایی حرکت کنند که دارای مدیریت و کارکرد درست در زمان نوسانات شاخص کل سهام باشند.

در این سال‌ها، بورس تهران همواره مورد توجه فعالان اقتصادی بوده اما این امر در یک سال اخیر، رشد چند برابری داشته است، به طوری که بسیاری آن را جهش بازار بورس می‌دانند و برخی از تعبیر شوک برای آن استفاده می‌کنند. اما آمارها چه می‌گویند؟

بنا بر گزارش فصلی اقتصاد ایران که مرکز آمار ایران منتشر کرده است، شاخص فعالیت بورس اوراق بهادار در تابستان امسال رقم ۱ میلیون و ۵۹۵ هزار و ۱۶۰ واحد را پشت سر گذاشت که نسبت به زمستان سال قبل که شاخص روی عدد ۵۱۲ هزار و ۹۰۰ واحد بود، تقریباً رشد سه برابری را تجربه کرده است.

البته اگر همین شاخص سال ۹۸ را با سال قبل از آن یعنی ۹۷ مقایسه کنیم، به این نکته پی می‌بریم که روند استقبال از بورس اوراق بهادار در واقع از بهار ۹۸ آغاز شده است. چرا که پیش از آن در سال ۹۷، شاخص بورس روی ۱۷۸ هزار و ۶۵۹ ایستاده بود اما در سال بعد، به ۵۱۲ هزار و ۹۰۰ واحد و در بهار امسال با جهشی ۱۴۷.۴ درصدی به ۱میلیون و ۲۷۰ هزار و۶۲۷ واحد و سپس با یک شیب ۲۵.۵ درصدی در تابستان امسال به رقم کنونی رسید.

یکی از مهم‌ترین دلایل این جهش در دو سال گذشته، عرضه سهام شرکت‌های دولتی و شستا در بورس اوراق بهادار بود که باعث استقبال سرمایه‌گذاران و جهش در این بازار شد.

سیمای کلی شاخص بورس در چهار سال اخیر نشان می‌دهد با وجود نوساناتی که در این بازار وجود داشته اما روند کلی ارزش بازار مثبت بوده است. به طوری که ارزش بازار در پایان سال ۹۸ نسبت به سال قبل آن، رشد ۱۷۴.۳ درصدی، در بهار ۹۹ نسبت به زمستان ۹۸ رشد ۱۵۴.۱ درصدی و در پایان تابستان امسال نسبت به بهار امسال رشد ۲۶.۱ درصدی را تجربه کرده است.

این آمار نشان می‌دهد در بخش شاخص هم‌وزن نیز روند در دو سال اخیر رو به رشد بوده اما در تابستان ۹۹، این رشد کمی متوقف شده و رقم ۰.۹ درصد را ثبت کرده است. با این حال شاخص قیمت باز هم رشد ۲۴.۲ درصدی در این فصل را تجربه کرده است.

بنا بر گزارش مرکز آمار ایران، تعداد شرکت‌های حاضر در تالار شیشه‌ای تا تابستان امسال ۳۴۶ شرکت عنوان شده که ارزش آنها رقمی نزدیک به ۶۰۰۳۵۸۹۱ میلیارد ریال برآورد شده است که نسبت به بهار ۹۹ رشد ۲۶.۱ درصدی را نشان می‌دهد. شرکت‌هایی که اکنون فرصت ارزشمندی برای حرکت در مسیر رونق تولید، افزایش کیفیت خدمات و کالاها و ارائه چهره‌ای بهتر برای رقابت در این بازار دارند.

همه این‌ها در حالی است که دولت دوازدهم اعلام کرده تا آخرین روز کاری این دولت، همچنان عرضه سهام شرکت‌های دولتی در این بازار ادامه خواهد داشت. حالا باید دید، نمودار بورس در سال جدید چه روندی را طی می‌کند. روندی که بیشتر از هر چیزی به اتفاقات مثبت سیاسی و اقتصادی گره خورده است.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

سود سهام عدالت سال ۹۸ چگونه پرداخت می‌شود؟

رئیس سازمان بورس گفت: امسال سود سال ۹۸ سهام عدالت افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند به همان روش سهام‌داران مستقیم سهام عدالت و توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی واریز می‌شود.

 • 21

تلاش برای آزادسازی منابع بلوکه شده ایران

تلاش بانک مرکزی همسو با دستگاه دیپلماسی کشور ادامه دارد و به زودی شاهد آزادسازی منابع مالی ایران در برخی کشورها خواهیم بود.

 • 49

اخذ مالیات از حساب‌های بانکی در راستای مبارزه با پولشویی

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران اخذ مالیات از حساب‌های بانکی را در راستای مبارزه با پولشویی عنوان کرد.

 • 44

ارسال کمک‌های گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری به مناطق محروم

گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری در راستای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی، یک بار دیگر در راستای فرامین مقام معظم رهبری مبنی بر توزیع کمک‌های مومنانه، بسته‌های معیشتی را روانه مناطق محروم کرد.

 • 45

امکان ارائه خدمات جدیدچک درسامانه بانکداری مجازی بانک توسعه تعاون

زنجیره خدمات بانکداری مدرن بانک توسعه تعاون با فراهم آمدن امکان ثبت و تائید چک های صیادی در سامانه بانکداری مجازی تکمیل شد.

 • 47

اعلام برنده دومین مرحله قرعه کشی هفتگی جشنواره «رفاه ملی»

برنده دومین مرحله قرعه کشی هفتگی جشنواره «رفاه ملی» بانک ملی ایران با جایزه ویژه خودرو برلیانس مشخص شد.

 • 32

شاخص کل بورس به کانال یک میلیون و ۱۹۳ هزار واحد رسید

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۱۱ هزار و ۸۵۵ واحدی معادل ۰.۹۸ درصد به یک میلیون و ۱۹۳ هزار و ۹۷۶ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۳۰ واحدی به ۱۶ هزار و ۹۸۶ واحد رسید.

 • 19

تأثیر نظارت مستمر بر برنامه‌های عملیاتی

مدیرعامل پست‌بانک ایران با اشاره به اجرای موفق برنامه عملیاتی بانک در سال گذشته و دستیابی به سود ۱۳۹۸ میلیارد تومانی گفت: در سال جاری برنامه‌های عملیاتی را از نظر کمی و کیفی توسعه دادیم.

 • 56

تقدیر دکترشیری از اعضای هیات مدیره،معاونین،مشاوران ومدیران بانک

به مناسبت میلاد حضرت علی (ع) دکتر شیری از زحمات و تلاشهای اعضای هیات مدیره، معاونین، مدیران امور، مشاوران و روسای ادارات کل ستادی و مناطق تهران با رعایت پروتکلهای بهداشتی، تقدیر به عمل آورد.

 • 57

اعطای۳۹۰۰میلیاردریال تسهیلات به صادرکنندگان تا پایان سال

رئیس شعبه کرمان بانک توسعه صادرات ایران، از هدف گذاری برای عبور از اعطای ۳۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به صادرکنندگان تا پایان سال خبر داد.

 • 58

افزایش بیش از ۳۷ درصدی جذب سپرده بانک تجارت

بانک تجارت از افزایش بیش از ۳۷ درصدی جذب سپرده‌های ریالی در مقطع پایان آذرماه سال جاری نسبت به پایان اسفندماه سال ۱۳۹۸ خبر داد.

 • 60

واریز به خزانه کل کشور از درآمدهای بیمه‌ شخص‌ثالث

نمایندگان مجلس تعیین کردند که مبلغی از درآمدهای ناشی از حق بیمه شخص ثالث شرکت‌های بیمه‌ای به خزانه کل کشور واریز شود.

 • 49

دیدار مدیرعامل بانک رفاه کارگران با وزیر صنعت، معدن و تجارت

اسماعیل لله گانی مدیرعامل بانک رفاه کارگران با علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت در دفتر وزیر دیدار و در خصوص موضوعات مختلف کاری به گفت و گو پرداختند.

 • 56

پیام تبریک مدیرعامل بانک رفاه کارگران به مناسبت ولادت حضرت علی(ع)

مدیر عامل بانک رفاه کارگران در پیامی، سالروز ولادت با سعادت حضرت علی(ع) و روز پدر را تبریک گفت.

 • 49

پیام مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت ولادت حضرت علی(ع)

مدیرعامل بانک صنعت و معدن، به مناسبت فرارسیدن ۱۳ رجب سالروز ولادت حضرت علی علیه السلام و روز پدر پیام تبریکی صادر نمود.

 • 89

افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون تصویب شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ با افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون موافقت کردند.

 • 95

گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه کارگران در ده ماهه نخست سال

گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه در ده ماهه نخست سال در بخش های مختلف اقتصادی، بنگاه‌های کوچک و متوسط، ضمانتنامه های صادره ریالی، قرض الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه، اشتغالزایی و اشتغال اعلام شد.

 • 75

کاهش ۵ هزار واحدی شاخص بورس در بازار سهام امروز

بازار سهام امروز با کاهش ۵ هزار و ۹۱۵ واحدی شاخص کل بورس معادل ۰.۴۹ درصد به یک میلیون و ۲۰۵ هزار و ۷۲۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۰۵ واحدی به ۱۷ هزار و ۱۱۵ واحد رسید.

 • 68

سامانه بانکداری مجازی بانک توسعه تعاون مشکل کاربران IOSرا رفع کرد

سامانه بانکداری مجازی بانک توسعه تعاون علاوه بر ارائه طیف وسیعی از خدمات بانکداری مدرن، امکان استفاده بدون محدودیت برای کاربران ios را فراهم کرده است.

 • 79

تداوم حمایت بانک تجارت از تولید کالای ایرانی در سال جهش تولید

تفاهم‌نامه سه جانبه همکاری بانک تجارت، شرکت پاکشوما و سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح امضا شد.

 • 65