بازار سرمایه هوشمند می‌شود

بازار سرمایه هوشمند می‌شود

وزیر اقتصاد اعلام کرد: رییس سازمان بورس وعده داده که در سال ۹۹ بازار سرمایه هوشمند محقق خواهد شد.

چهارشنبه 23 بهمن 1398 ساعت 18:45

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، فرهاد دژپسند در مراسم رونمایی از آخرین دستاوردهای فناورانه بازار سرمایه در راستای تحقق سیاست های کلان نظام و با هدف ارتقای خدمت رسانی الکترونیکی به سرمایه‌گذاران و سهامداران اوراق بهادار و بورس های کالایی اظهار داشت: اقتصاد مردم بنیان وجوه گوناگونی دارد. مردم بنیان بودن اقتصاد حتی از خصوصی سازی نیز بزرگ تر است و در این شیوه ملاک آن است که آنچه مردم دارند تا اظهار به غیر صورت نگرفته برای مردم است و این‌نگاه تا تحقق حداکثری باید ادامه پیدا کند.

استفاده از فناوری‌های نوین

وزیر اقتصاد گفت: بازار سرمایه در اقتصاد ایران یکی از بازارهای مبنا است که امکان مشارکت حداکثری را برای مردم فراهم کرده و از طرفی دیگر در بازار سرمایه می‌توانیم همراه با فناوری های نوین مشکلات را کم‌ کنیم که برگزاری مجامع الکترونیک یکی از این پازل ها است.

حذف رانت و ارتقای شفافیت

دژپسند افزود: بهره مندی از اطلاعات کامل و جامع و بدون رانت و هزینه باید یکی از ارکان و اهداف اصلی در بازار سرمایه باشد که این امر با فناوری های نوین محقق می شود.

فرصت ‌تامین مالی از مسیر بازار سرمایه

وی اظهار داشت: شکل گیری جریان منابع از خرده رشته ها تا کلان رشته ها برای تامین مالی در اقتصاد از جمله فرصت های بازار سرمایه است که نگاه مردم بنیان بودن را شامل می شود تا عینت بیرونی پیدا کند.

تعمیق بازار سرمایه و مدرنیزه شدن

وزیر اقتصاد تاکید کرد: در حال حاضر ما از اقتصاد بودجه نفتی دولت فاصله گرفته ایم، نظام بانکی نیز به کارکرد اصلی خودش در تامین مالی می پردازد و در این میان بازار سرمایه باید با سرعت بالا میدان گشایی کند و به خصوص در بحث تعمیق بازار و مدرنیزه کردن که باعث می شود شکوفاتر شدن می شود حرکت کند و گوی سبقت را از سایر بازارها برباید.

کریدور اصلی توسعه اقتصاد

وی افزود: بازار سرمایه باید کریدور اصلی توسعه اقتصاد شود تا تامین‌مالی پایدار شکل گیرد. در صیانت از حقوق سهامدار باید تلاش ها بیشتر شود تا اطمینان بخش بودن عمیق تر شود و بورس باید با سرعت این‌ مسیر را با هوشمند شدن بازار سرمایه طی کند که فراتر از الکترونیکی شدن است.

هوشمند شدن ابزارها و کارکردها

وزیر اقتصاد در ادامه گفت: باید بازار سرمایه به سمت هوشمند شدن ابزارها و کارکردها نیز حرکت کند تا یک بسته کامل ارائه شود.

اجرای معاملات الگوریتمی

دژپسند در ادامه افزود: در بسیاری از بازارهای دنیا معاملات الگوریتمی از معاملات عادی در حال پیشی گرفتن است و ما در ایران نیز باید در این مسیر گام بر داریم و اگر بخواهیم بازار سرمایه ایران در دنیا قابل اعتنا شود باید به این سمت برویم‌ و از استاندارد سازی و الگوهای جهانی استفاده کنیم.

ارتقای یکپارچه سازی‌ها

وزیر اقتصاد گفت: باید سرعت تحول و پیشرفت ها و یکپارچه سازی ها در بازار سرمایه افزایش پیدا کند و در این‌ میان ثانیه ها باید ارزش پیدا کند و باید هدف دار بحث بازار سرمایه هوشمند محقق شود و در همین ارتباط رییس سازمان بورس وعده داده که در سال ۹۹ این هدف مهم و ویژه عملیاتی شود.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

قیمت نفت سنگین ایران کاهش یافت/تولید ۲.۰۸۶ میلیون بشکه در روز

طبق جدیدترین گزارش ماهانه اوپک، تولید نفت ایران در ماه ژانویه به ۲.۰۸۶ میلیون بشکه در روز رسید و نفت سنگین ایران بیش از یک دلار در هر بشکه ارزان شد.

 • 32

نرخ دلار آزاد در ۲۴ بهمن / دلار ۱۳ هزار و ۷۲۰ تومان شد

بر اساس معاملات انجام شده در صرافی‌های مجاز امروز، (۲۴ بهمن ۹۸) هر دلار آمریکا به مبلغ ۱۳ هزار و ۷۲۰ تومان داد و ستد شد.

 • 33

جهش ۲۵ درصدی کسری بودجه آمریکا/بدهی ملی رکورد زد

اوضاع هزینه‌کردهای دولت آمریکا هر روز بدتر و بدتر می‌شود و کسری بودجه دولت فدرال به میزان متوسط ۱۰۰ میلیارد دلار در ماه رسیده است.

 • 28

نرخ بهره منفی داد سوئیسی‌ها را درآورد

ذخایر ارزی سوئیس در نتیجه تداوم سیاست نرخ بهره منفی تا پایان سال ۲۰۱۹ کاهش یافت.

 • 56

۱۰۰۰۰همپوشانی بیمه ای رفع شد/بهره مندی ۱۶۸۰بیمارخاص از بیمه سلامت

گرگان- مدیرکل بیمه سلامت گلستان گفت: از مرداد ۹۷ تاکنون در گلستان ۱۰ هزار و ۶۴۷ همپوشانی بیمه ای شناسایی شده و برطرف شده است.

 • 34

نقدینگی آذر ماه ۹۸ به ۲۲ هزار و ۶۲۳ هزار میلیارد ریال رسید

براساس اعلام بانک مرکزی، رقم نقدینگی آذر ماه ۹۸ به ۲۲ هزار و ۶۲۳ هزار میلیارد ریال رسید.

 • 28

کمک ۳۲ میلیون دلاری ژاپن به ملت فلسطین

دولت ژاپن از تقدیم کمک‌های مالی جدید به ملت فلسطین به ارزش ۳۲ میلیون دلار خبر داد.

 • 26

پیش شرط های انتشار اوراق با درآمد ثابت برای بخش خصوصی

عضو سابق شورای عالی بورسگفت: برای انتشار اوراق با درآمد ثابت برای بخش خصوصی، نیاز مبرم به برنامه‌ریزی وجود دارد.

 • 32

نرخ رسمی ۲۹ ارز کاهش یافت/ افت قیمت یورو و پوند انگلیس

بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۸ ارز افزایش و قیمت ۲۹ واحد پولی از جمله پوند انگلیس و یورو کاهش یافت؛ ۱۰ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 29

راه هموار دریافت رمز دوم پویا در بانک تجارت

دریافت رمز دوم پویا در بانک تجارت با مسیرهای ساده امکان پذیر است.

 • 37

روش‌های دریافت رمز پویا برای کارت‌های بانک‌پاسارگاد

بانک پاسارگاد همگام با نظام بانکی کشور، برای ارتقای امنیت در پرداخت‌های اینترنتی، امکان دریافت رمز پویا را برای مشتریان دارنده‌ی تلفن‌های همراه هوشمند و غیرهوشمند فراهم کرده‌است.

 • 33

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 27

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 28

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 25

قیمت سکه طرح جدید ۲۳ بهمن به ۵ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸ به ۵ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسید.

 • 24

آیین نامه تسویه تعهدات ارزی اصلاح شد

آئین‌نامه اجرایی موضوع تسهیل و تسریع در تسویه تعهدات ارزی بانک مرکزی به منظور تأمین نظر هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین مجلس، اصلاح شد.

 • 26