بازار سرمایه با هدف‌گذاری‌ها پیش نرفت

بازار سرمایه با هدف‌گذاری‌ها پیش نرفت

یک نماینده مجلس گفت: بازار سرمایه متناسب با هدف‌گذاری و انتظاری که از آن می‌رفت، پیش نمی‌رود.

سه شنبه 11 آذر 1399 ساعت 20:5

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، با توجه به شرایط کنونی اقتصاد و رکود در برخی از صنایع، تامین مالی یا نقدینگی بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی و پروژه‌های نیمه تمام به یکی‌از مهم‌ترین دغدغه‌های کشور تبدیل شده است. به بیانی دیگر همواره چنین بوده که ۸۰ الی ۹۰ درصد از تامین مالی پروژه‌های کشور برعهده نظام بانکی بوده، اما به دلیل تحریم‌ها و وارد آمدن فشارهای مختلف، به آن سبب می‌شود تا از مسیر اصلی خود خارج و منحرف شود.

در کنار نظام بانکی داخل کشور یکی از ظرفیت هایی که توانایی کاهش این بار را دارد، بازار سرمایه است. بازار سرمایه می‌تواند سهم قابل توجهی از نظام مالی کشور را برعهده گیرد. به خصوص آنکه موفق شده جحم زیادی از نقدینگی را به سمت خود جذب کند، بنابراین توانایی تزریق سرمایه به شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی را دارا است تا سرمایه‌های جذب‌شده در راستای افزایش تولید و بهره‌وری به‌کار گرفته شود.

احسان ارکانی، نماینده مجلس و عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در گفت‌وگو با خبرنگار ایبِنا درباره اینکه بازار سرمایه نتوانسته سهم مناسبی از تامین مالی کشور را بر عهده گیرد، گفت: اظهارنظر فوق که بازار سرمایه سهمی از تامین مالی کشور را متقبل نمی‌شود، درست است و دلیل آن هم اینکه بازار سرمایه متناسب با هدف‌گذاری و انتظاری که از آن می‌رفت، پیش نمی‌رود. یعنی باید به عرضه سهام شرکت‌های دولتی تجهیز می‌شد که این اتفاق نیفتاد.

وی در ادامه ابراز کرد: استقبال مردم از بورس رونق خیلی خوبی را در بحث بازار سرمایه برجا گذاشت و بسیاری از شرکت‌ها جان دوباره گرفتند. تامین سرمایه، نقدینگی و منابع مالی انجام شد و تا جایی که در هفت ماه اول سال جاری به قدری استقبال بالا رفت به ویژه در عرضه اولیه شرکت‌های دولتی که ۲۲ هزار میلیارد تومان از چیزی که در بودجه پیش‌بینی شده بود، دولت مازاد درآمد داشته است.

این نماینده مجلس در این خصوص یادآور شد: مسئله فوق نشان از آن دارد زمانی که بازار سرمایه به درستی مدیریت شود، یعنی متناسب با استقبال مردم و منابع مورد نیاز عرضه صورت گیرد، حتی بیشتر از پیش‌بینی‌ها جلو می‌رود، اما وقتی برخی مجموعه‌ها دست به فروش سهام زدند و از بازار بورس خارج شدند با سقوط وحشتناکی روبرو شدیم، بنابراین مدیریت در این بخش از بازار بسیار مهم است، به طوری که لغزش اندکی مشکلات فراوانی به وجود خواهد آورد و باید این نکته را مدنظر قرار داد که بورس توان مدیریت فراتر از سیاست‌های پیشنهاد شده را ندارد.  

ارکانی در این رابطه که ادامه شرایط فوق با توجه به تحریم‌ بانک‌ها اختلال در روند تامین مالی را به وجود نمی‌آورد؟ بیان کرد: اتفاق فوق در شرایط خیلی حاد امکان تحقق دارد زیرا بر فرض در استان خراسان رضوی درصد قابل توجهی از سپرده‌های بانکی که باید در قالب تسهیلات واگذار شود، متاسفانه در پایان هر سال جذب نمی‌شود که یا استقبالی از آنها صورت نمی‌گیرد یا رغبتی برای اعطای تسهیلات وجود ندارد. به این معنا چنانچه بپذیریم که به بانک‌ها فشار می‌آید، اما آنها هم گاها در وظایف خود کوتاهی به خرج می‌دهند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی درباره اولویت‌بندی جهت کمک به بانک‌ها برای کاهش فشارهای تحریمی اظهارداشت: تسهیلات باید به درستی بین بنگاه‌های اقتصای و پروژه‌ها تقسیم شود.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

جلوگیری از نرخ‌گذاری در کانال‌های غیررسمی ارز

عضو کمیسیون بودجه و بودجه مجلس با اشاره به اقدامات بانک مرکزی که مانع از رشد حباب گونه ارز شده است، گفت:‌ باید جلوی نرخ‌گذاری در کانال‌های غیررسمی گرفته شود.

 • 5

جذب ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه توسط مناطق آزاد

معاون اقتصادی دبیر شورای عالی مناطق ویژه اقتصادی گفت: سال گذشته بیش از ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه توسط مناطق آزاد جذب شد.

 • 5

افزایش واحدهای صنعتی مناطق آزاد به ۲۲۰۰ واحد

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: از ابتدای دولت تدبیر و امید تعداد واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی از هزار واحد به دو هزار و ۲۰۰ واحد رسیده است.

 • 18

برنامه بانک مرکزی برای تقویت ارزش پول ملی

دکتر همتی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی نوشت: بانک مرکزی در طول دو سال و نیم گذشته تلاش کرده است با برنامه و تدبیر، تمام توان خود را برای تقویت ارزش پول ملی بکار بگیرد.» 

 • 26

جشنواره انتخاب نام مناسب برای محصولات و شرکت تابعه بانک رفاه

بانک رفاه کارگران به منظور انتخاب نام مناسب برای برخی محصولات خود و یکی از شرکت های تابعه، از صاحب نظران دعوت به مشارکت می کند.

 • 27

مشارکت بانک کشاورزی در تامین مالی سدگرین نهاوند

بانک های کشاورزی ، صادرات و تجارت با امضای تفاهم نامه ای برای تامین مالی ۱۷۲۲ میلیارد ریالی پروژه تکمیل سد مخزنی گرین در شهرستان نهاوند استان همدان با عاملیت بانک کشاورزی همکاری خواهند کرد.

 • 30

ساخت شناورصیادی فانوس ماهیان

بانک کشاورزی استان بوشهر در راستای حمایت از بخش شیلات ، با پرداخت ۵۰ میلیارد ریال تسهیلات برای ساخت کشتی صیادی فانوس ماهیان ،بار دیگر به توسعه فعالیت های صید و صیادی کمک کرد.

 • 25

کاهش ۴۳ هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۴۳۰۴۳ واحدی معادل ۳.۵۰ درصد به یک میلیون و ۱۸۶ هزار و ۷۹۲ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۴۶۱  واحدی به ۱۷ هزار و ۸۵۹  واحد رسید.

 • 14

دستورالعمل اجرایی ماده (۶) اصلاحی قانون صدور چک

بانک رفاه کارگران دستورالعمل اجرایی ماده (۶) اصلاحی قانون صدور چک و مهلت اجرای برخی از موارد آن را ابلاغ کرد.

 • 17

انتشار اوراق بهادار مالزی مبتنی بر فناوری بلاکچین

بورس اوراق بهادار مالزی قصد انتشار اوراق براساس روش اثبات مفهوم (POC) مبتنی بر فناوری زنجیره بلوک (بلاکچین) را دارد.

 • 13

فناوری‌های نوین حوزه مالی، ضرورت نظام بانکی است

مدیرعامل بانک رفاه گفت: امروزه فناوری اطلاعات و فناوری های نوین حوزه مالی و پرداخت، یکی از ضرورت های صنعت بانکی است که باید مورد توجه ویژه‌ای قرار گیرد.

 • 20

برندگان خوش شانس طرح «امید رفاه» بانک رفاه کارگران معرفی شدند

مراسم اولین دوره قرعه کشی طرح" امید رفاه" بانک رفاه کارگران با حضور مدیر عامل، اعضای هیات مدیره و مدیران ارشد این بانک برگزار و اسامی نفرات برتر اعلام شد.

 • 14

آغاز فروش اوراق گواهی سپرده مدت دار ویژه عام در بانک رفاه

فروش اوراق گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه‌گذاری عام در شعب بانک رفاه کارگران آغاز شد.

 • 16

اسامی برندگان قرعه کشی "طرح امتیازی راه رفاه" بانک رفاه کارگران

مراسم قرعه کشی جوایز دوره نخست "طرح امتیازی راه رفاه" باشگاه مشتریان بانک رفاه کارگران برگزار و اسامی برندگان اعلام شد.

 • 35

حمایت بانک ملی ایران از دانش آموزان مناطق کم برخوردار

در راستای حمایت از دانش آموزان مناطق کم برخوردار تعداد ۲۰۰ دستگاه تبلت به دانش‌آموزان بی‌بضاعت این استان اهداء شد.

 • 19

اخذ گواهینامه ایزو۱۰۰۱۵ و۲۹۹۹۳ توسط اداره کل آموزش بانک ملی ایران

اداره کل آموزش بانک ملی ایران موفق به دریافت گواهینامه های استاندارد ایزو ۱۰۰۱۵ و ایزو ۲۹۹۹۳ شد.

 • 26

حمایت تخصصی ۴۵۴ هزار میلیاردی بانک کشاورزی از بخش کشاورزی

بانک کشاورزی در سال ۱۳۹۹ تا ابتدای دی ماه ۴۵۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات معادل ۸۸.۵ درصد از کل تسهیلات پرداختی خود را به صورت تخصصی به فعالان بخش کشاورزی پرداخت کرده است.

 • 18

رتبه برتر بانک کشاورزی در تعداد مقالات پژوهشی نوشته شده کشور

بانک کشاورزی بر اساس تحلیل و آنالیز حجم عظیمی از محتوای علمی و دانشگاهی کشور، از نظر تعداد مقالات پژوهشی نوشته شده یکی از رتبه های برتر نظام بانکی کشور را به خود اختصاص داده است.

 • 17

ادامه روند سقوط شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۳۰۸۴۳ واحدی معادل ۲.۴۵ درصد به یک میلیون و ۲۲۹ هزار و ۸۷۹ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۳۸۱ واحدی به ۱۸ هزار و ۳۲۰ واحد رسید.

 • 16

در سایت بانک ملی ایران پاسخگوی شما هستیم

صفحه پاسخ به سوالات متداول سایت بانک ملی ایران به پرسش‌های شما پاسخ می‌دهد.

 • 27