بازار سرمایه باید محور تامین مالی اقتصاد باشد

بازار سرمایه باید محور تامین مالی اقتصاد باشد

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار سرمایه باید محور تامین مالی اقتصاد باشد، گفت: سودآوری عده ای نباید منجر به بدبختی عده ای دیگر شود.

پنجشنبه 12 دی 1398 ساعت 9:31

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

به گزارش خبرنگار مهر، عباسعلی حقانی نسب در مراسم آغاز به کار مجموعه سبدگردان بورس که با حضور مدیرعامل بورس انرژی برگزار شد، گفت: منشأ اصلی مشکلات بازار سرمایه و حتی اقتصاد ایران ساختار نامناسب اقتصادی است که سالیان سال مشکلات مرتبط با آن از سوی کشورهای دنیا رفع شده و ساختار کنونی که در اقتصاد ایران اجرایی می‌شود سالهاست در دنیا منسوخ شده است.

وی افزود: در دنیا دو ساختار اقتصادی بانک محور و بازار سرمایه محور مشغول به فعالیت هستند به نحوی که تعداد کمی از اقتصادهای دنیا تمرکز اصلی تأمین مالی خود را بر روی بانک‌ها قرار داده اند چرا که بانک محور بودن در دنیا کنار گذاشته شده تا بتوان از شکل گیری ساختارهای تورمی جلوگیری کرد.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه افزود: بسیاری از اقتصادهای دنیا از ساختارهای بورس محور تبعیت می‌کنند چرا که مزیت‌های بسیاری نسبت به تمرکز بر بانک‌ها در آنها به چشم می‌خورد. به این معنا که در ساختارهایی که اقتصاد بر پایه بازار سرمایه مدیریت می‌شود تجهیز و تخصیص منابع کاملاً هدفمند است در حالی که در بانک محور بودن اقتصادها تخصیص بهینه منابع وجود ندارد.

وی با برشمردن مزایای بورس محور بودن اقتصادها خاطرنشان کرد: علاوه بر اینکه این اقتصادها بهترین روش‌ های سرمایه گذاری را انتخاب می‌کنند بر این نکته واقف هستند که اگر بخواهیم تورم را کنترل کنیم و به سمت فعالیت‌های سوداگرانه در اقتصاد نرویم باید تولید تقویت شود و ساختارهای تولیدی، شراکت محور باشد.

حقانی نسب ادامه داد: در ایران علیرغم تمامی تلاش‌هایی که صورت گرفته هنوز بانک‌ها در صدر تأمین مالی قرار دارند و بازار سرمایه در ابتدای راه قرار گرفته است که دلیل اصلی این موضوع نیز آن است که فعالان بازار سرمایه و شرکت‌هایی که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند تجهیز منابع را به درستی انجام نمی‌دهند چرا که این امر به دست سیستم و نهادی داده شده که تخصیص و تجهیز منابع را به صورت بهینه انجام نمی‌دهد و مردم به صورت مستقیم وارد بورس می‌شوند.

به اعتقاد این کارشناس بازار سرمایه، مردم عادی وارد یک بازار حرفه ای و تخصصی می‌شوند که نقطه اتصال پس انداز کننده با بازار سرمایه یک نهاد بهینه نیست.
وی افزود: نقطه اتصال پس انداز کننده با بازار سرمایه باید نهادی باشد که هم تجهیز و هم تخصیص منابع را به درستی انجام داده و سلایق و انتقادات افرادی که پول خود را به بورس می‌آورند را پاسخ دهد.

کارشناس ارشد بازار سرمایه گفت: در دنیا سال‌ها است که شرکت‌های سبدگردان هدف مدیریت و ایجاد شبکه تجزیه و تحلیل داده‌های بورسی انجام می‌دهند و ما هم تلاش کرده ایم تا این اهداف را محقق نمائیم به این معنا که باید همه سعی ما آن باشد که برای مردم سودآوری ایجاد کنیم. به این معنا که سودآوری عده‌ای منجر به بدبختی عده دیگری نشود و تورم آن، قشر ضعیف جامعه را تحت تأثیر قرار دهد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تلاش ما آن است که تضاد منافع با مشتری و سرمایه گذار به حداقل برسد و سود سبدگردان در گروه سود مشتری باشد.

کد خبر 4813834
محبوبه فکوری

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

طرح فروش اقساطی سهام در بازار سرمایه

مدیرعامل بورس تهران با بیان اینکه بازار سرمایه تنش‌ها را پشت سر گذاشت، درباره فروش اقساطی برخی از سهام در بازار سرمایه گفت: این برنامه برای فروش دارایی‌های دولت مطرح شده است.

 • 42

ساخت، تجهیز و توسعه بیمارستانها، مراکز درمانی و پایگاههای اورژانس

بانک رفاه به منزله بانک سلامت محور، در ساخت، تجهیز و توسعه بیمارستان ها، مراکز درمانی و پایگاه های اورژانس، در حیطه مسئولیت های اجتماعی، نقش بسزایی داشته است.

 • 43

ارکان برنامه راهبردی و مدل کسب و کار اگزیم بانک دیجیتال

بانک توسعه صادرات ایران استراتژی های متناسب با اهداف اگزیم بانک دیجیتال را در قالب برنامه توسعه بانکداری دیجیتال با رویکرد نوآوری باز و با همکاری شرکت های دانش بنیان را دردست اجرا دارد.

 • 43

۹۰ میلیارد دلار اندازه بازار اسباب‌بازی جهان

پژوهش‌های متعدد شاخص‌های مختلفی را برای انتخاب یک اسباب‌بازی خوب بیان کرده‌اند که در این گزارش به چند شاخص برای انتخاب اسباب‌بازی اشاره می‌شود.

 • 52

دعوت به شرکت در مراسم تشییع سردار سلیمانی

مدیرعامل بانک سپه همه همکاران خود در بانک سپه و بانک‌های ادغامی را به شرکت پرشور در مراسم تشییع و وداع با سردار محبوب اسلام دعوت کرد.

 • 18

راه‌اندازی سرویس دریافت رمز پویا از طریق پیامک

بانک مرکزی اعلام کرد جهت تسهیل استفاده از رمز دوم پویا، امکان دریافت این رمز از طریق پیامک را برای کاربران بانکی فراهم کرده است.

 • 21

راه‌اندازی سرویس دریافت رمز پویا از طریق پیامک

بانک مرکزی اعلام کرد از سه‌شنبه این امکان فراهم می‌شود تا مشتریان بانکی‌ در زمان خریدهای اینترنتی، درخواست خود را برای دریافت پیامکی رمز پویا به بانک صادرکننده کارت خود ارسال کنند.

 • 62

انتصاب اعضای هیات عامل بانک صنعت ومعدن درراستای اجرا حاکمیت شرکتی

دو تن از اعضای هیات عامل بانک صنعت و معدن در راستای اجرای حاکمیت شرکتی با احکامی از سوی مدیرعامل این بانک منصوب شدند.

 • 62

اعلام اسامی شعب کشیک بانک کارآفرین در شهر تهران در روز دوشنبه ۱۶

شعب کشیک بانک کارآفرین در شهر تهران، در روز دوشنبه ۱۶ دی ماه آماده خدمت‌رسانی به مشتریان هستند.

 • 107

قیمت سکه طرح جدید ۱۵ دی ۹۸ به ۴ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز یکشنبه ۱۵ دی ۹۸ در معاملات بازار آزاد تهران به ۴ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان رسید.

 • 28

دعوت چقازردی به شرکت همکاران درمراسم تشییع ووداع باسردار سلیمانی

مدیرعامل بانک سپه همه همکاران خود در این بانک و بانکهای ادغامی را به حضور پر شور در مراسم تشییع و وداع با پیکر سردار رشید اسلام سپهبد قاسم سلیمانی و دیگر هم رزمان آن شهید دعوت کرد.

 • 19

حضور مدیرعامل و عضو هیئت مدیره بانک سپه در منزل شهید زمانی نیا

مدیرعامل و عضو هیئت مدیره بانک سپه با حضور در منزل پاسدار شهید مدافع حرم وحید زمانی نیا، همراه و همرزم سردار  شهید قاسم سلیمانی، شهادت وی را  به خانواده اش تبریک و تسلیت گفتند.

 • 21

تقاضای القایی منجر به چالش‌اقتصادی در نظام‌ بیمه ای می‌شود

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران گفت: پدیده تقاضای القایی یکی از چالش‌های نظام سلامت همه کشورها است که باعث افزایش سهم مردم از هزینه‌های سلامت می‌شود.

 • 50

حقوقی‌های بورس ۴ هزار میلیارد تومان از سهام حقیقی‌ها را خریدند

مدیر نظارت بر بورس‌ها و بازارهای سازمان بورس، از خرید ۴هزارمیلیارد تومان سهام متعلق به سهامداران حقیقی از سوی شرکت‌های حقوقی خبر داد و گفت:صندوق‌های«تثبیت بازار»و«توسعه بازار» پای کار آمدند.

 • 54

هموارسازی محیط کسب و کار با تسهیلات مضاربه بانک ملی ایران

تسهیلات مضاربه بانک ملی ایران فرصتی ارزشمند برای اشخاص حقیقی و حقوقی است تا سرمایه مورد نیاز خود را جهت توسعه و رونق کسب و کار و تجارت شان تامین کنند.

 • 58

رونمایی از نمایشگر قدرتمند بازی‌های ویدئویی

یک شرکت تجاری از عرضه نمایشگری جدید و قدرتمند برای اجرای بازی‌های ویدئویی با نرخ تازه سازی صفحه ۲۴۰ هرتز خبر داده است.

 • 22

افزایش پوشش بیمه‌ای با همکاری و تدبیر پزشکان محقق می‌شود

مشاور سازمان بیمه سلامت ایران گفت: در شرایط اقتصادی موجود، افزایش پوشش بیمه ای با همکاری و تدبیر پزشکان محقق می‌شود.

 • 54

کاهش حقوق تیم کوک به علت ضعف عملکرد اپل

حقوق دریافتی تیم کوک مدیرعامل اپل در سال جاری میلادی در مقایسه با سال ۲۰۱۸ کاهش می‌یابد و علت این امر کاهش درآمد اپل است.

 • 21

کارت هایتان را به راحتی در اپلیکیشن ۶۰ اضافه کنید

مشتریان بانک ملی ایران می توانند به راحتی کارت های بانکی خود را در سامانه رمز یکبار مصرف حذف یا اضافه کنند.

 • 45

قیمت دلار کاهش یافت/نرخ به ۱۳۳۳۰ تومان رسید

قیمت دلار آمریکا(اسکناس)، امروز یکشنبه ۱۵ دی ۹۸ در صرافی‌های بانکی با ۵۰ تومان کاهش نسبت به دیروز به ۱۳۳۳۰ تومان رسید.

 • 48