انتشار 14.5 میلیارد دلار اوراق مالی اسلامی در ایران

رییس سازمان بورس گفت: از زمان شروع انتشار ابزارهای مالی اسلامی تاکنون ۱۴.۵میلیارد دلار اوراق مالی اسلامی در کشور منتشر شده و مانده این اوراق در سال 2017 معادل 9.8 میلیارد دلار بوده است.
  • چهارشنبه 30 فروردین 1396 ساعت 13:10

اخبار => اخبار بورس

رییس سازمان بورس

به گزارش بینا , شاپور محمدی در نهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی ضمن خیرمقدم به مهمانان 18 کشور افزود:‌ این دوره به همت بانک توسعه اسلامی و مرکز پژوهش اسلامی، (IDB) و (IRPT) برگزار می‌شود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: از زمان شروع انتشار ابزارهای مالی اسلامی تاکنون ۱۴.۵ میلیارد دلار اوراق مالی اسلامی در کشور منتشر شده و مانده این اوراق در سال 2017 معادل 9.8 میلیارد دلار بوده است.

وی افزود: از این مبلغ 2.2 میلیارد دلار مربوط به انتشار اسناد خزانه اسلامی بوده که برای تأمین مالی دولت استفاده شده است؛ این درحالی است که در سال 95 انتشار ابزارهای مالی اسلامی نسبت به سال 94 رشد 100 درصدی داشته است.

محمدی با بیان اینکه با تصویب قانون اوراق بهادار در سال 84 ساختار بازار سرمایه ایران تغییر کرد، ابرازداشت: این تغییرات موجب تشکیل کمیته تخصصی فقهی در سال 86 شد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: این کمیته ۸ نفره نقش موثری در توسعه ابزارهای اسلامی داشته و متشکل از 5 فقیه صاحب نظر در حوزه بازار سرمایه، یک نفر متخصص مالی، یک حقوقدان و یک اقتصاددان آشنا به بازار سرمایه است که وظایفی مانند ارزیابی ابزارهای مالی جدید پیشنهادی در حوزه بازار سرمایه، بررسی شبهات فقهی در مورد ابزارهای مالی، همکاری در توسعه و گسترش برنامه‌های آموزشی و مواردی از این دست را دارد.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: طی 10سال فعالیت کمیته فقهی 145 جلسه برگزار شده و 50 ابزار و نهاد مالی و قرارداد مالی مورد بررسی قرار گرفته است که آخرین دستاوردهای ایران توسط پژوهشگران تراز اول مالی در این دوره در اختیار مدعوین قرار خواهد گرفت.

محمدی در ادامه سخنان خود یادآور شد، تاکنون در بازار سرمایه ایران انتشار اوراق مشارکت، اجاره دولتی و شرکتی، مرابحه دولتی و شرکتی، سلف موازی استاندارد، اوراق رهنی، اسناد خزانه اسلامی، و استصناع را اجرایی کرده‌ایم.


ارسال نظر

ارسال


کانال تلگرام