افزایش نرخ کارمزد کارگزاران از معاملات بازار دارایی فکری

افزایش نرخ کارمزد کارگزاران از معاملات بازار دارایی فکری

معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس از افزایش نرخ کارمزد کارگزاران از معاملات بازار دارایی فکری خبر داد.

شنبه 15 تیر 1398 ساعت 17:19

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، بهنام محسنی هدف از این اقدام را توسعه بازار دارایی فکری و ترغیب کارگزاران به فعالیت در این بازار عنوان کرد و گفت: چندی پیش فرابورس پیشنهاد افزایش سقف کارمزد ارکان بازار دارایی فکری از ارزش معاملات این بازار را به سازمان بورس به منظور نزدیک شدن این رقم به نرخ‌ جهانی کارمزدهای بازارهای نقل و انتقال مالکیت فکری ارائه کرد؛ چرا که در دنیا این نرخ بین ۵ تا ۷ درصد ارزش معاملات است

وی با اعلام اینکه سازمان بورس و اوراق بهادار نرخ کارمزدهای خرید و فروش کارگزاران را در معاملات بازار دارایی فکری در هر سمت معامله ۳ درصد و در مجموع ۶ درصد مصوب کرده است، افزود: این در حالی است که پیش‌تر این نرخ برای سمت خرید و فروش هر کدام ۰.۳۸ درصد و در مجموع معامله اگر توسط یک کارگزار صورت می‌گرفت ۰.۷۶ درصد بود.

به گفته معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس، نقل و انتقال مالکیت فکری و معامله آن یک پروسه و فرآیند زمانبر است و نیاز به برگزاری رودشوها و جلسات مختلف میان مخترعان و سرمایه گذاران دارد، از این رو برای ترغیب و تشویق کارگزاران به فعالیت در این بازار و نیز توسعه آن، افزایش نرخ کارمزد ارکان بازار دارایی فکری به ۶ درصد ارزش معاملات در زمان تسویه مقرر شده است.

محسنی همچنین اعلام کرد، سقف خرید و سقف فروش در بازار دارایی فکری در هر سمت معامله ۳۰۰ میلیون ریال و در مجموع ۶۰۰ میلیون ریال است که در مصوبه جدید سازمان بورس نیز این سقف تغییر نکرده است.

وی به آخرین آمار دارایی‌های فکری پذیرش‌شده در بازار فرابورس اشاره و عنوان کرد: در حال حاضر فهرست عرضه‌های بازار دارایی فکری به ۳۳۵ اختراع، طرح صنعتی و علامت تجاری رسیده است و از ابتدای راه‌اندازی این بازار در خردادماه ۱۳۹۳ تا کنون نیز ۱۲ معامله در این بازار به ارزش ۹۰ میلیارد و ۹۵۰ میلیون ریال رقم خورده است که شامل ۸ اختراع، ۲ طرح صنعتی و ۲ علامت تجاری است.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

استفاده از ظرفیت بخش خصوصی با سکوی تجارت الکترونیک پست

عضو هیات مدیره شرکت ملی پست با اشاره به راه‌اندازی سکوی تجارت الکترونیک پست، گفت: با ستاپ، به جای این که شرکت پست، خودش مسئولیت صفر تا صد توسعه را در دست بگیرید، امکانات لجستیکی و نرم‌افزارهای بنیادی خود برای توسعه در اختیار بخش خصوصی می‌گذارد.

 • 2

تکذیب آتش سوزی صرافی بانک صادرات

بانک صادرات اعلام کرد : در حادثه آتش سوزی در میدان حسن آباد تهران، بانک صادرات در آن محل فاقد صرافی بوده و آتش‌سوزی صرافی تکذیب می‌شود.

 • 6

این نوع مدیریت را مادربزرگ من هم بلد بود

فیفا در پایان هر فصل فوتبالی با سیلی از شکایت‌های بازیکنان و مربیان خارجی از تیم‌های ایرانی روبرو می‌شود. شکایت‌هایی که در بسیاری از آنها ایرانی‌ها محکوم و مجبور می‌شوند، با زور فیفا بدهی خود را به صورت دلار به طرف مقابل پرداخت کنند.

 • 9

دلار در کانال سرازیر ۱۱ تومانی/قیمت انواع سکه و ارز در بازار تهران

امروز در تهران هر دلار آمریکا با قیمت ۱۱ هزار و ۴۹۰ تومان، یورو با قیمت ۱۳ هزار و ۳۹۷ تومان و درهم امارات با نرخ ۳ هزار و ۲۹۲ تومان عرضه شد.

 • 7

سکه طرح جدید امروز ۲۷ تیر ۹۸ به ۴ میلیون و ۴۵ هزار تومان رسید

سکه طرح جدید امروز ۲۷ تیر ۹۸ در معاملات بازار آزاد تهران به ۴ میلیون و ۴۵ هزار تومان رسید.

 • 7

مجمع پست بانک هم لغو شد

مجمع عمومی شرکت پست بانک برای سال (دوره) مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه سال ۹۷ لغو شد.

 • 8

روسیه به فروش اوراق قرضه آمریکا ادامه داد

روسیه که زمانی بیش از ۱۷۰ میلیارد دلار از اوراق قرضه آمریکا را در اختیار داشت، در ماه می، به کاهش دارایی خود از این اوراق ادامه داده و میزان آن را به حدود ۱۲ میلیارد دلار رسانده است.

 • 8

اپل "MacBook Pro" و "​​MacBook Air" را برای دانش آموزان ارتقا می دهد

اپل یک تازه سازی شگفت آور را به نمایش گذاشته است،این شرکت در حالی که قیمت این دستگاه ها را کاهش داده مک بوک پرو 13 و مک بوک ایر را نیز به روز رسانی کرده و نسخه مک بوک 12 اینچی را حذف کرده است.

 • 6

سقف یک گنبد میراثی دور میدان حسن آباد از بین رفت

معاون خدمات شهری منطقه ۱۱ گفت: بر اثر آتش سوزی شب گذشته، سقف گنبد میراثی واقع در ضلع شمال غربی میدان از بین رفت.

 • 8

همتی وارد آنکارا شد/مذاکرات پولی و بانکی ایران و ترکیه

رئیس کل بانک مرکزی برای افزایش روابط پولی و بانکی ایران و ترکیه به آنکارا رفت.

 • 9

سازمان جهانی بهداشت: در ژوئن بیش از ۵۶۰ فلسطینی در غزه زخمی شدند

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد، در ماه ژوئن گذشته ۵۶۱ فلسطینی ساکن غزه زخمی شدند.

 • 9

واردات ۲۲ درصد کم شد

وزیر صنعت، معدن و تجارت اشاره به روند صعودی بیکاری، بر اهمیت رونق تولید در رفع مشکلات بیکاری و معیشت تاکید کرد و از کاهش ۲۲ درصدی واردات در سال گذشته خبر داد.

 • 2

شفاف سازی صورت های مالی بیمه میهن

صورت های مالی دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۹۷ بیمه میهن شفاف شد.

 • 9

لغو دعوت به مجمع بانک دی

مجمع عمومی شرکت بانک دی برای سال (دوره) مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه سال ۹۷ لغو شد.

 • 9