آمازون حمل‌و‌نقل در بورس

آمازون حمل‌و‌نقل در بورس

دنیای‌اقتصاد : اوبر را بسیاری به‌عنوان پرچمدار بازار تاکسی‌های اینترنتی می‌شناسند. شرکتی که اثبات کرد مدل اقتصاد اشتراکی از طریق سفر اشتراکی می‌تواند کسب وکاری موفق و بزرگ شود. زمانی که در سال ۲۰۰۹ این شرکت کار خودش را در سانفرانسیسکو شروع کرد در همان شهر هم بسیاری روی ناموفق بودن آن شرط‌بندی می‌کردند. حالا با گذشت یک دهه این شرکت با ارزشی نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار به یکی از با ارزش‌ترین استارت‌آپ‌های جهان تبدیل شده و تقاضای ورود به بورس و عرضه عمومی سهام را به‌طور رسمی ارائه داده است. این تقاضا به‌طور رسمی در کمیسیون املاک و مستغلات ایالات متحده ثبت شده و پیش‌بینی می‌شود حالا یکی از بزرگ‌ترین عرضه‌های عمومی سهام کلید خورده است.

دوشنبه 26 فروردین 1398 ساعت 18:37

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

آمازون حمل‌و‌نقل در بورس

استارت‌آپ ضررده

اوبر از سال ۲۰۱۶ تاکنون حدود ۱۰ میلیارد دلار ضرر کرده است که حدود هفت میلیارد دلار آن در دو سال گذشته اتفاق افتاده است. اما کسانی که با استارت‌آپ‌ها آشنا باشند می‌دانند که موضوع ضرر به‌خصوص در سال‌هایی که این شرکت‌ها در حال رشد سریع هستند نشان‌دهنده عدم سلامت کسب و کار آ‌نها نیست. استارت‌آپ‌ها در واقع با رشد سریع و هزینه به سرعت سهم بزرگی از بازار را از آن خود می‌کنند و در واقع با گردش مالی بزرگی که ایجاد می‌کنند، می‌توانند هزینه‌های خود را متوازن کنند. این مدلی است که استارت‌آپ‌های موفق و بزرگ نیز پیش از این انجام داده‌اند از جمله آنها شرکت آمازون است که تا همین چند سال قبل هم همچنان عملکرد مالی‌اش شامل ضرر بود اما در مقابل رشد سهام آن در نهایت آن را به یکی از چند شرکت با ارزش جهان تبدیل کرده است. اوبر اما آنچنان که دارا خسروشاهی مدیرعامل فعلی آن می‌گوید خود را یک شرکت تکنولوژی معرفی می‌کند. شرکتی که می‌خواهد روی سفر هوشمند و تکنولوژی‌های هوشمند جابه‌جایی مسافر متمرکز باشد. اوبر در این سال‌ها با رشد سریع خود تقریبا الگوی بسیاری از استارت‌آپ‌ها در مدل رشد بوده است.

اوبر به چنان شرکتی تبدیل شده که حتی در دوره‌ای بنیان‌گذارش را از سمت مدیرعاملی کنار گذاشت تا در مسیر رشد آن اختلالی انجام نگیرد. رقبای اوبر چه در آمریکا و چه در سایر نقاط جهان این مدل کسب وکار را کپی کرده‌اند و برخی از آنها در بازارهای مختلف رقیب خود اوبر شده‌اند. یکی از آنها تاکسی اینترنتی لیفت است که در عرضه عمومی سهام بر اوبر پیشی گرفت و حدود سه هفته قبل سهامش را در بورس عرضه کرد. لیفت هر سهمش را در بورس به ازای ۷۲ دلار قیمت‌گذاری کرد اما از آن زمان تاکنون این قیمت با ۱۱ درصد افت به حدود ۶۱ دلار به ازای هر سهم رسیده است. حالا اوبر با نگاهی به وضعیت رقیب کوچک‌ترش لیفت می‌خواهد سهمی به ارزش ۱۰ میلیارد دلار را در بورس عرضه کند.

بازیگر بزرگ بازار حمل و نقل

اوبر هم اکنون ۶۵ درصد سهم بازار در کشورهایی چون آمریکا، کانادا،‌ نیوزیلند، استرالیا و همچنین در اروپا را در اختیار دارد. اوبر حالا می‌گوید سهم این شرکت از بازار حمل و نقل جهان بالغ بر یک درصد است. اوبر لزوما در همه کشورها روند موفقی نداشته و در کشوری چون چین رقابت را به رقیب محلی خود استارت‌آپ DIDI واگذار کرده است. در هنگام شکست در بازار چین اوبر تصمیم گرفت کل بخش عملیات خود در چین را در ازای بخشی از سهم رقیبش به آن واگذار کند. نوآوری‌های اوبر در نقاط مختلف جهان آن را زبانزد کرده از جمله در هند این شرکت سرویس قایق اینترنتی را راه‌اندازی کرده یا در سانفرانسیسکو اسکوتر و دوچرخه را هم به اپلیکیشن تاکسی اینترنتی خود افزوده است. اوایل فروردین ماه این شرکت بزرگ‌ترین رقیبش در خاورمیانه یعنی شرکت کریم (CAREEM) را خرید. این خرید ۶/ ۳ میلیارد دلاری بزرگ‌ترین خرید اوبر پیش از ورود به بورس است و سهم این شرکت در بازار حمل و نقل خاورمیانه را به شکل قابل‌توجهی افزایش داد.

اوبر حتی در کشورهای اطراف ایران هم هست از جمله در سال ۲۰۱۸ در سلیمانیه عراق و نجف سرویسش را فعال کرد. اوبر نشان داده که بحث ضرر و عملکرد مالی نه چندان جالب آن را می‌تواند با بحث دورنمای این شرکت در آینده و صنعت جایگزین کند و از این رو یکی از بهترین استارت‌آپ‌ها در جذب سرمایه است. اما هنگام ورود به بورس، جایی که موضوع ضرر و زیان مطرح می‌شود، ماجرا دیگر سرمایه ‌گذاران استارت‌آپی نیستند. کاتلین اسمیت می‌گوید: اگر درآمدتان چیز جالبی برای گفتن ندارد بهتر است در مورد پلت‌فرم صحبت کنید چون اینجا تنها جایی است که سرمایه‌گذاران حاضرند دلیل ضرر کسب وکارتان را متوجه شوند. اوبر ششم اردیبهشت را برای ورود به بورس تعیین کرده است. احتمالا بزرگ‌ترین عرضه سهام در سال ۲۰۱۹ و یکی از بزرگ‌ترین واگذاری‌های سهام در صنعت تکنولوژی.

اوبر پیش از عرضه عمومی سهام برای نخستین بار عملکرد مالی خود را به‌طور شفاف در اختیار سرمایه‌گذاران گذاشته است که بر این اساس در سال ۲۰۱۸ حدود ۴/ ۳ میلیارد دلار ضرر عملیاتی داشته است. در همین سال این شرکت حدود ۹۹۷ میلیون دلار سود هم نشان داده که هرچند نسبت به ضرر آن کم است اما نسبت به سال قبل ۴۰ درصد رشد نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد کسانی که می‌خواهند سهام اوبر را بخرند باید به چیزی به غیر از آمارهای مالی این شرکت نگاه کنند. اوبر هنگام معرفی خود به سرمایه‌گذاران قبل از ورود به بورس این شرکت را آمازون حمل و نقل نامیده است. آمازون هم هنگام ورود خود به بورس اوضاع مالی مناسبی نداشت امروز اما سهام آمازون از قوی‌ترین سهام‌ موجود در بورس است.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

مسیر سرمایه گذاری کشور برای پژوهش نادرست است

کاشان - معاون علم و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه مسیر سرمایه گذاری کشور بر روی پژوهش نادرست است، گفت: تکنولوژی با پول به دست نمی آید.

 • 3

رفع مشکلات ۱۳۰ واحد صنعتی کرمان/ به دنبال توسعه پتروشیمی هستیم

کرمان - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: وضعیت ۱۳۰ واحد صنعتی در حال رصد است و به دنبال رفع مشکلات آنها هستیم.

 • 5

دیدار مدیرعامل بانک توسعه تعاون با استاندار خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون در سفر به استان خراسان جنوبی با استاندار دیدار و گفتگو کرد

 • 18

تذکر مجدد نماینده اهواز در خصوص مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز

نماینده مردم اهواز در مجلس در خصوص وضعیت مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز با بیان اینکه «منازل کارکنان لوله سازی هنوز در ملکیت بانک است» مجدادا به وزیر اقتصاد تذکر داد.

 • 18

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 17

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 17

دستورالعمل مالیاتی خریداران سکه ابلاغ شد

دستورالعمل سازمان امور مالیاتی موضوع مالیات عملکرد دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از سوی رئیس کل سازما مالیاتی ابلاغ شد.

 • 16

تنش‌ بین آمریکا و ایران قیمت نفت را افزایش داد

قیمت نفت در بازارهای جهانی به علت تنش‌های آمریکا و ایران در خلیج فارس با 43 سنت افزایش 65.63 دلار معامله شد.

 • 24

مطالباتِ داروخانه ها پرداخت می شود

قزوین_ مدیرکل بیمه سلامت استان قزوین گفت: مطالباتِ اردیبهشت ماه داروخانه ها پرداخت می شود.

 • 17

پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند/ تیم برانکو اخطار گرفت

کنفدراسیون فوتبال آسیا آرای انضباطی خود را منتشر کرد که بر این اساس پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند.

 • 16

هر پزشک باید برای ویزیت بیمار چند دقیقه وقت بگذارد؟

مدیرکل بیمه سلامت استان هرمزگان با بیان اینکه بیمه‌شدگان روستایی و کمیته امداد برای کاهش هزینه‌های درمان ملزم به رعایت سیستم ارجاع هستند، گفت: هر پزشک متخصص باید درازای دریافت ویزیت ۲۰ دقیقه به بیماران خدمات‌رسانی کنند و بیماران باید به حقوق خود واقف بوده و مطالبه گر باشند.

 • 15

رشد ۵۱۰۰ واحدی شاخص کل/ جابجایی ۳.۵میلیارد برگه بهادار در بورس

شاخص بورس روز جاری با رشد ۵۱۰۸ واحدی در پایان معاملات به ۲۴۲ هزار و ۵۶۷ واحد رسید.

 • 18

تسهیلات ۱۴۰۰ میلیارد ریال بانک توسعه تعاون در خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون از پرداخت ۱۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از ابتدای دولت یازدهم و دوازدهم و پرداخت ۱۴۰۰میلیارد ریال در سال ۹۷ در استان خراسان جنوبی خبر داد و عملکرد این استان را مثبت ارزیابی نمود.

 • 26

تسهیلات ۱۴۰۰ میلیارد ریال بانک توسعه تعاون در خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون از پرداخت ۱۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از ابتدای دولت یازدهم و دوازدهم و پرداخت ۱۴۰۰میلیارد ریال در سال ۹۷ در استان خراسان جنوبی خبر داد و عملکرد این استان را مثبت ارزیابی نمود.

 • 17

بازدید مدیرعامل بانک توسعه تعاون از شعب استان خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون به همراه فتاحی عضو هیئت‌مدیره و هیئت همراه از مدیریت شعب بانک توسعه تعاون خراسان جنوبی و شعب مرکزی بیرجند، شعب جمهوری و باجه شهید رجائی بازدید کرد.

 • 24

بازدید عضو هیات مدیره بانک ملی ایران از گروه تولیدی کاله

عضوهیات مدیره بانک ملی ایران درراس هیاتی ازمسئولان بانک،ازگروه تولیدی سولیکوکاله به عنوان یکی ازتولید کنندگان فرآورده های لبنی فعال داخلی باهدف تسهیل ورفع موانع تولیدوارائه خدمات بهینه بازدید کرد.

 • 17

طرح نسخه الکترونیک در قزوین به صورت پایلوت اجرا می شود

قزوین- مدیرکل بیمه سلامت استان قزوین گفت: طرح نسخه الکترونیک برای حذف دفترچه های کاغذی بیمه و کاهش هزینه و تسهیل در ارائه خدمات درمانی امسال در شهر محمدیه قزوین به صورت پایلوت اجرا می شود.

 • 18

روز بهاری بورس در تابستان

شاخص بورس روز جاری با رشد بیش از ۵۰۰۰ واحدی در پایان معاملات به ۲۴۲ هزار و ۵۶۷ واحد رسید.

 • 17

رکوردی جدید در کارنامه بورس تهران/ رشد قیمت بیش از ۸۰ درصد نمادهای معاملاتی

شاخص کل بورس تهران امروز نیز به حرکت در مسیر صعودی ادامه داد و توانست با ثبت رشد ۵۱۰۸ واحدی که بیشترین میزان رشد این نماگر در یک ماه اخیر به شمار می‌رود، ضمن عبور از قله تاریخی این بازار، در میانه کانال ۲۴۲ هزار واحدی جای گیرد.

 • 28