آمازون حمل‌و‌نقل در بورس

آمازون حمل‌و‌نقل در بورس

دنیای‌اقتصاد : اوبر را بسیاری به‌عنوان پرچمدار بازار تاکسی‌های اینترنتی می‌شناسند. شرکتی که اثبات کرد مدل اقتصاد اشتراکی از طریق سفر اشتراکی می‌تواند کسب وکاری موفق و بزرگ شود. زمانی که در سال ۲۰۰۹ این شرکت کار خودش را در سانفرانسیسکو شروع کرد در همان شهر هم بسیاری روی ناموفق بودن آن شرط‌بندی می‌کردند. حالا با گذشت یک دهه این شرکت با ارزشی نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار به یکی از با ارزش‌ترین استارت‌آپ‌های جهان تبدیل شده و تقاضای ورود به بورس و عرضه عمومی سهام را به‌طور رسمی ارائه داده است. این تقاضا به‌طور رسمی در کمیسیون املاک و مستغلات ایالات متحده ثبت شده و پیش‌بینی می‌شود حالا یکی از بزرگ‌ترین عرضه‌های عمومی سهام کلید خورده است.

دوشنبه 26 فروردین 1398 ساعت 18:37

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

آمازون حمل‌و‌نقل در بورس

استارت‌آپ ضررده

اوبر از سال ۲۰۱۶ تاکنون حدود ۱۰ میلیارد دلار ضرر کرده است که حدود هفت میلیارد دلار آن در دو سال گذشته اتفاق افتاده است. اما کسانی که با استارت‌آپ‌ها آشنا باشند می‌دانند که موضوع ضرر به‌خصوص در سال‌هایی که این شرکت‌ها در حال رشد سریع هستند نشان‌دهنده عدم سلامت کسب و کار آ‌نها نیست. استارت‌آپ‌ها در واقع با رشد سریع و هزینه به سرعت سهم بزرگی از بازار را از آن خود می‌کنند و در واقع با گردش مالی بزرگی که ایجاد می‌کنند، می‌توانند هزینه‌های خود را متوازن کنند. این مدلی است که استارت‌آپ‌های موفق و بزرگ نیز پیش از این انجام داده‌اند از جمله آنها شرکت آمازون است که تا همین چند سال قبل هم همچنان عملکرد مالی‌اش شامل ضرر بود اما در مقابل رشد سهام آن در نهایت آن را به یکی از چند شرکت با ارزش جهان تبدیل کرده است. اوبر اما آنچنان که دارا خسروشاهی مدیرعامل فعلی آن می‌گوید خود را یک شرکت تکنولوژی معرفی می‌کند. شرکتی که می‌خواهد روی سفر هوشمند و تکنولوژی‌های هوشمند جابه‌جایی مسافر متمرکز باشد. اوبر در این سال‌ها با رشد سریع خود تقریبا الگوی بسیاری از استارت‌آپ‌ها در مدل رشد بوده است.

اوبر به چنان شرکتی تبدیل شده که حتی در دوره‌ای بنیان‌گذارش را از سمت مدیرعاملی کنار گذاشت تا در مسیر رشد آن اختلالی انجام نگیرد. رقبای اوبر چه در آمریکا و چه در سایر نقاط جهان این مدل کسب وکار را کپی کرده‌اند و برخی از آنها در بازارهای مختلف رقیب خود اوبر شده‌اند. یکی از آنها تاکسی اینترنتی لیفت است که در عرضه عمومی سهام بر اوبر پیشی گرفت و حدود سه هفته قبل سهامش را در بورس عرضه کرد. لیفت هر سهمش را در بورس به ازای ۷۲ دلار قیمت‌گذاری کرد اما از آن زمان تاکنون این قیمت با ۱۱ درصد افت به حدود ۶۱ دلار به ازای هر سهم رسیده است. حالا اوبر با نگاهی به وضعیت رقیب کوچک‌ترش لیفت می‌خواهد سهمی به ارزش ۱۰ میلیارد دلار را در بورس عرضه کند.

بازیگر بزرگ بازار حمل و نقل

اوبر هم اکنون ۶۵ درصد سهم بازار در کشورهایی چون آمریکا، کانادا،‌ نیوزیلند، استرالیا و همچنین در اروپا را در اختیار دارد. اوبر حالا می‌گوید سهم این شرکت از بازار حمل و نقل جهان بالغ بر یک درصد است. اوبر لزوما در همه کشورها روند موفقی نداشته و در کشوری چون چین رقابت را به رقیب محلی خود استارت‌آپ DIDI واگذار کرده است. در هنگام شکست در بازار چین اوبر تصمیم گرفت کل بخش عملیات خود در چین را در ازای بخشی از سهم رقیبش به آن واگذار کند. نوآوری‌های اوبر در نقاط مختلف جهان آن را زبانزد کرده از جمله در هند این شرکت سرویس قایق اینترنتی را راه‌اندازی کرده یا در سانفرانسیسکو اسکوتر و دوچرخه را هم به اپلیکیشن تاکسی اینترنتی خود افزوده است. اوایل فروردین ماه این شرکت بزرگ‌ترین رقیبش در خاورمیانه یعنی شرکت کریم (CAREEM) را خرید. این خرید ۶/ ۳ میلیارد دلاری بزرگ‌ترین خرید اوبر پیش از ورود به بورس است و سهم این شرکت در بازار حمل و نقل خاورمیانه را به شکل قابل‌توجهی افزایش داد.

اوبر حتی در کشورهای اطراف ایران هم هست از جمله در سال ۲۰۱۸ در سلیمانیه عراق و نجف سرویسش را فعال کرد. اوبر نشان داده که بحث ضرر و عملکرد مالی نه چندان جالب آن را می‌تواند با بحث دورنمای این شرکت در آینده و صنعت جایگزین کند و از این رو یکی از بهترین استارت‌آپ‌ها در جذب سرمایه است. اما هنگام ورود به بورس، جایی که موضوع ضرر و زیان مطرح می‌شود، ماجرا دیگر سرمایه ‌گذاران استارت‌آپی نیستند. کاتلین اسمیت می‌گوید: اگر درآمدتان چیز جالبی برای گفتن ندارد بهتر است در مورد پلت‌فرم صحبت کنید چون اینجا تنها جایی است که سرمایه‌گذاران حاضرند دلیل ضرر کسب وکارتان را متوجه شوند. اوبر ششم اردیبهشت را برای ورود به بورس تعیین کرده است. احتمالا بزرگ‌ترین عرضه سهام در سال ۲۰۱۹ و یکی از بزرگ‌ترین واگذاری‌های سهام در صنعت تکنولوژی.

اوبر پیش از عرضه عمومی سهام برای نخستین بار عملکرد مالی خود را به‌طور شفاف در اختیار سرمایه‌گذاران گذاشته است که بر این اساس در سال ۲۰۱۸ حدود ۴/ ۳ میلیارد دلار ضرر عملیاتی داشته است. در همین سال این شرکت حدود ۹۹۷ میلیون دلار سود هم نشان داده که هرچند نسبت به ضرر آن کم است اما نسبت به سال قبل ۴۰ درصد رشد نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد کسانی که می‌خواهند سهام اوبر را بخرند باید به چیزی به غیر از آمارهای مالی این شرکت نگاه کنند. اوبر هنگام معرفی خود به سرمایه‌گذاران قبل از ورود به بورس این شرکت را آمازون حمل و نقل نامیده است. آمازون هم هنگام ورود خود به بورس اوضاع مالی مناسبی نداشت امروز اما سهام آمازون از قوی‌ترین سهام‌ موجود در بورس است.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

رئیس کل بانک مرکزی با مقامات عراقی گفت و گو کرد

بغداد - ایرنا - رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با سفر به بغداد پایتخت عراق با چندتن از مقامات عراقی دیدار و گفت و گو کرد.

 • 7

طرح اتهام جدید علیه گوسن

دنیای‌اقتصاد : ...

 • 8

بیمه سلامت به یک میلیون مددجوی شهری کمیته امداد خدمات می دهد

تهران- ایرنا- مدیرکل بیمه گری و درآمد سازمان بیمه سلامت گفت: پس از انعقاد تفاهم نامه بین سازمان بیمه سلامت و کمیته امداد امام خمینی (ره)، بیمه سلامت به یک میلیون مددجوی شهری کمیته امداد خدمات سلامت را ارائه می دهد.

 • 15

بودجه بیمه سلامت در استان ها 10 درصد افزایش یافت

تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: متناسب با افزایش تعرفه‌های پزشکی، بودجه بیمه سلامت در استان‌ها تا 10 درصد افزایش پیدا ‏کرده است.‏

 • 13

عملیات بازار باز؛ نقطه پایان بر تعیین دستوری نرخ سود بانکی

تهران- ایرنا- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با طراحی «عملیات بازار باز» به عنوان یکی از مهمترین ابزارهای غیرمستقیم اجرای سیاست پولی، تعیین دستوری نرخ سود بانکی را کنار می گذارد و دامنه مجاز نرخ سود را مشخص می کند.

 • 18

شاخص کل بورس 53 واحد عقب نشینی کرد

تهران- ایرنا- شاخص کل در بازار بورس امروز (دوشنبه) 53 واحد کاهش داشت و در نهایت این شاخص به رقم 204 هزار و 321 واحد رسید.

 • 17

بهای سکه در بازار آزاد افزایش یافت

تهران- ایرنا- بهای انواع ارز و مسکوکات در بازار تهران امروز (دوشنبه) روند افزایشی یافت و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با رشد حدود 120 هزار تومانی قیمت نسبت به شنبه، چهار میلیون و 850 هزار تومان فروخته شد.

 • 15

ایران سال ۹۶ بالغ بر ۱.۲ میلیارد دلار گاز مجانی به ترکیه تحویل داد

بر اساس گزارش تفریغ بودجه ۹۶، ایران در این سال از مجموع ۱.۸ میلیارد دلار ارزش گاز صادراتی به ترکیه، ۱.۲ میلیارد دلار را به دلیل رأی دیوان داوری بین‌المللی به رایگان در اختیار طرف ترک قرار داد.

 • 12

رعایت نکردن اصول ابتدایی کار دست فوتبال ایران داد

تهران- ایرنا- کنفدراسیون فوتبال آسیا در تازه ترین احکام انضباطی خود، فدراسیون فوتبال ایران و باشگاه های سایپا و ذوب آهن را بابت تخلفاتی که جزء ابتدایی ترین اصول حرفه ای محسوب می شود، نقره داغ کرد.

 • 15

هلدینگ «صدر تامین» چهارشنبه در بازار سرمایه عرضه می شود

تهران- ایرنا- مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی( شستا) گفت: با توجه به اتمام کامل فرآیندهای مربوط به ورود به بورس هلدینگ صدر تامین، عرضه اولیه این سهام با نماد «تاصیکو» روز چهارشنبه چهارم اردیبهشت‌ماه انجام می‌شود.

 • 8

قیمت طلا، سکه و ارز در روز دوشنبه

بازار ارز و سکه پس از یک روز تعطیلی میان هفته کار خود را از سر گرفت.

 • 24

بانک مرکزی مطالبات سپرده گذاران موسسه بدر توس را پرداخت کند

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی گفت: طبق مصوبه ستاد نمایندگان سران سه قوه در زمینه موسسات مالی - اعتباری، انتظار می رود بانک مرکزی هر چه سریعتر مطالبات سپرده گذاران موسسه منحله بدرتوس را پرداخت کند.

 • 13

تشریح اهداف سفر وزیر بهداشت به عراق/توجه به توریسم سلامت

وزیر بهداشت، به تشریح اهداف سفرش به کشور عراق پرداخت.

 • 12

واکنش ها به راه اندازی بازار متشکل ارزی

تهران- ایرنا- رسانه های داخلی با توجه به تصمیم اخیر بانک مرکزی مبنی بر راه اندازی بازار متشکل ارزی به بررسی نقاط مثبت و منفی این بازار پرداختند و بر لزوم شفافیت آن تاکید کردند.

 • 18

قیمت نفت برنت با نگرانی از محدودیت عرضه از ۷۴ دلار فراتر رفت

پس از اینکه آمریکا اعلام کرد معافیت تحریمی خرید نفت از ایران را تمدید نخواهد کرد و صادرات نفت ایران بیش از گذشته کاهش می‌یابد، قیمت نفت برنت ۷۴ دلاری شد.

 • 14

بهای جهانی نفت به بیش از 74 دلار رسید

تهران - ایرنا - رویترز نوشت: بهای جهانی نفت روز دوشنبه با سه درصد افرایش به بیشترین میزان خود از اواخر نوامبر 2018 رسید.

 • 17