40 میلیارد تومان تسهیلات بدون بهره دریافت شده است

40 میلیارد تومان تسهیلات بدون بهره دریافت شده است

تهران- ایرنا- نماینده دادستان تهران گفت: ۲۲۰ نفر به دلیل ارتباط با متهمان پرونده تعاونی البرز ایرانیان موفق به دریافت تسهیلات در حدود ۴۰ میلیارد تومان بدون بهره یا با سود کمتر از چهار درصد شده اند.

شنبه 25 اسفند 1397 ساعت 18:14

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا، در دومین جلسه رسیدگی به پرونده تعاونی های البرز ایرانیان و ولیعصر، اتهامات موسسات فردوس و آرمان نیز مطرح شد و وکلای متهمان، نمایندگان حقوقی بانک مرکزی، تجارت و کشاورزی نیز در جلسه حضور دارند.
سید محمد آقامیری راد نماینده دادستان تهران در این جلسه اظهار داشت: افرادی که از تعاونی البرز ایرانیان وام گرفته اند، یک ماه فرصت دارند تا با حضور در دادسرای پولی بانکی نسبت به بازپرداخت این تسهیلات اقدام کنند در غیر این صورت نسبت به این نامبردگان اعلام جرم خواهیم کرد.

* متهمان اموال را بدون اطلاع به نام اشخاص حقیقی منتقل می کردند
نماینده دادستان با قرائت ادامه کیفرخواست گفت: متهمان اموال را به نام اشخاص حقیقی و بدون اطلاع آنان منتقل می کردند که از جمله می‌توان به انتقال ملک سهرورد به نام احسان حیدری یا آپارتمانی در خیابان فرشته با قیمت چند میلیارد تومان و املاک 50 میلیارد تومانی به نام همسر متهمان قریانی و آزاد اشاره کرد.
وی اظهار داشت: افزایش کاذب سرمایه یکی دیگر از اتهامات این افراد است که برای مثبت نشان دادن تراز این موسسات صورت می گرفته است.
نماینده دادستان افزود: برداشت غیرقانونی وجوه در قالب دستورات مدیریتی را از دیگر اتهامات این افراد دانست که هیچ ضابطه ای نیز برای اقدامات مدیران این موسسات وجود نداشته و به دلیل عدم نظارت کافی از سوی بانک مرکزی، کارمندان این موسسات فقط دستورات مدیران را اجرا می‌کردند.
به گفته وی، مدیران مالی در حد صندوقدار و نگهدارنده وجوه نقد بودند و نقش دیگری نداشتند که مناسب ترین روش برای پولشویی همین اقدام است.
نماینده دادستان افزود: حسن قریانی رهبری اقدامات مجرمانه و امیرحسین آزاد وظیفه پیشرفت کارهای موسسات را به عهده داشتند که او نیز پس از مدتی به تأسیس موسسه می پردازد و قریانی را از دور خارج می‌کند و به تنهایی اقدامات مجرمانه را انجام می دهد.
نماینده دادستان در ادامه به قرائت گزارش تفصیلی میزان بدهی سپرده گذاران پرداخت و گفت: با توجه به بحران اقتصادی ایجاد شده و مشکلاتی که در این زمینه به وجود آمد، کمیته ای متشکل از نمایندگان سه قوه به رد مال این موسسات تصمیم گرفتند و بانک مرکزی از طریق بانک های عامل موظف به ایجاد خط اعتباری شد که تا اوایل سال 97 تا سقف 100 میلیون تومان پرداخت صورت گرفته و در ماه‌های اخیر نیز سپرده‌های تا یک میلیارد تومان نیز پرداخت شده است.
وی افزود: اموال مکشوفه نزد دادسرا و با دستور شعبه بازپرسی داده شده است. البته تعیین میزان دقیق اموال از سوی بانک مرکزی تاکنون غیرممکن بوده است و در صورت صدور حکم محکومیت در مرحله اجرا میزان وجوه سپرده پرداختی لحاظ شده و سپس به فروش اموال اقدام خواهد شد.
نماینده دادستان درباره اموال مکشوفه گفت: بسیاری از اموال به دلیل اختلافات موجود میان این دو متهم و همچنین میان متهمان و اشخاص ثالث مشخص نیست.
وی افزود: در مرحله تحقیقات در خصوص املاک اختلافی میان متهمان باعث شده تا تحقیقات بسیار صورت گیرد و ارزیابی املاک از سوی کارشناسان رسمی صورت گرفته است.
نماینده دادستان فهرست اموال منقول متهمان 39 مورد و فهرست اموال غیرمنقول را 28 مورد اعلام کرد و سپس درباره شخصیت متهمان گفت: این متهمان فاقد اختلالات روانی هستند که شرح آن در پرونده شخصی آنان قید شده است.
نماینده دادستان درخواست مجازات متهمان را بر اساس ماده 286 قانون مجازات اسلامی و قانون مجازات اخلالگران به ریاست دادگاه اعلام کرد.
وی با بیان اینکه بسیاری از اموال یا محل اختلاف میان متهمان یا با اشخاص ثالث است، گفت: لیست اموال منقول 39 مورد و لیست اموال غیر منقول 28 مورد است.
وی در پایان قرائت این بخش از کیفرخواست تصریح کرد: به استناد ماده 286 قانون مجازات اسلامی و قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی، درخواست مجازات متهمان را دارم.
نماینده دادستان با اشاره به مسئولیت کیفری گفت: امیرحسین آزاد با جعل امضای روح الله رحمانی زاده به کلاهبرداری و خیانت در امانت اقدام کرده است و با توجه به اشراف و نفوذی که داشته این اقدامات را انجام داده است.
همچنین حسن قریانی با جعل امضای آقای حاتمی نژاد و استفاده از سند مجعول و جعل مهر موسسه البرز، فردوسی و آرمان و با توجه به سابقه کار بانکی در سطح کلان رهبری اقدامات مجرمانه را به عهده داشته است.
وی ادامه داد: نصب تابلوهای موسسات بدون داشتن سمت مدیریتی، طراحی سربرگ و مهر موسسات، صدور اوراق ضمانت نامه های جعلی، حیف و میل اموال به صورت شخصی از طریق خرید خودروهای لوکس و سفر خارجی و تحصیل مال نامشروع بخشی از اتهامات متهمین این پرونده است که با توجه به شکایت بانک مرکزی و سپرده گذاران و مطالق قانون مجازات اسلامی درخواست صدور حکم می گردد.
قاضی صلواتی گفت: از آنجایی که پرداخت وجوه سپرده گذاران به بانک مرکزی محول شده و بخشی از این وجوه از طریق بانک های کشاورزی و تجارت پرداخت شده لذا نماینده بانک مرکزی برای قرائت شکایت در جایگاه حاضر شود.
مسعود جمشیدی نائینی نماینده بانک مرکزی در جایگاه حاضر شد و گفت: موضوع پرونده البرز ایرانیان از نامه حوزه نظارت بانک مرکزی به اداره حقوقی آغاز شد و اخطاریه های متعدد توسط حوزه نظارت به تعاونی البرز ایرانیان صادر شد اما این افراد به اخطار بی توجه بودند.
وی با اشاره به تقدیم شکواییه به دادستان تهران گفت: در تاریخ اول مرداد ٩٢ شکواییه ای به آقای جعفری دولت آبادی تنظیم و ارسال شد مبنی بر اینکه تعاونی البرز ایرانیان به رغم چندین نوبت اخطار توقف فعالیت اقدام به صدور ضمانت نامه و جذب سپرده گذاری می کند که این اقدامات موجب اخلال در نظام اقتصادی کشور شده است.
وی ادامه داد: مستندات قانونی به دادگاه ارسال شده و به استناد قانون اخلال در نظام اقتصادی و ماده ٩٦ قانون برنامه پنجم توسعه اقامه دعوی شده است. در تاریخ 11 خرداد ٩٢ بانک مرکزی نیز طی مکاتبه ای با امیرحسین آزاد اعلام کرده است که با توجه به عدم احراز سمت رسمی تعاونی منحله البرز ایرانیان از پیگیری موضوع برخلاف ضوابط قانونی جلوگیری شود.
جمشیدی افزود: همچنین ١٤ تا ١٥ نامه از سوی بانک مرکزی با همکاری مرجع انتظامی جهت توقف فعالیت تعاونی در شهرهای مختلف تنظیم شده است.
نماینده بانک مرکزی ادامه داد: با توجه به فعالیت غیرقانونی موسسه البرز ایرانیان با تابلوی آرمان و فردوسی این بانک فعالیت غیرمجاز تعاونی را اعلام و برلزوم پلمب و توقف فعالیت به پلیس امنیت و ناجا تاکید کرده است.
وی ادامه داد: اخیرا اطلاعات سپاه نبی اکرم (ص) کرمانشاه نیز طی نامه ای ضمن ارسال برگه های سپرده سرمایه گذاری بلند مدت درخواست بررسی استعلام برگه های شعبه سپهر را کرده که بازرسان در این رابطه به شعبه مراجعه کردند و این شعبه ٣٧ و ٤١ فقره برگه سپرده بلندمدت برای حسن شاملویی صادر کرده است.
نماینده بانک مرکزی گفت: با توجه به تعدد و گسترش دامنه فعالیت شعب تعاونی که بنا به تعبیری به ٥٠ شعبه رسیده بود، شکایات متعددی به مراجع انتظامی و قضایی از جمله همدان، کرمانشاه و دادستان شهر قروه و سنندج ارسال شده است. در خصوص تبیین اخلال در نظام اقتصادی مستندات به مراجع قضایی ارسال شده و بانک مرکزی به عنوان شاکی پرونده درخواست اشد مجازات برای نامبردگان را دارد.
ملا کریمی در ادامه از حوزه نظارت بانک مرکزی برای ارائه توضیحات در جایگاه حاضر شد و گفت: بانک مرکزی حسب وظایف ذاتی خود نسبت به قوانین پولی و بانکی اقدامات متعددی برای توقیف فعالیت مؤسسه البرز ایرانیان انجام داده است که می‌توان به اعلان عمومی در پایگاه اطلاع رسانی بانک مرکزی، مکاتبات متعدد با ارکان مختلف نیروی انتظامی مبنی بر توقف فعالیت موسسه مذکور در کشور، مکاتبه را مراجع قضایی از جمله رئیس وقت قوه قضاییه و دادستان کل کشور مبنی بر غیرمجاز بودن فعالیت مؤسسه البرز ایرانیان انجام شده است.
وی تصریح کرد: اقدامات مؤسسه مذکور خلاف نظر قوانین پولی کشور علیرغم تمام اقدامات بانک مرکزی برای توقف آن بوده است. این در حالی است که نهادهای اعتباری غیرمجاز به دلیل فاقد بودن مجوز، استانداردهای سالم را رعایت نکرده است و یکی از علل بالا رفتن نرخ سود در نظام بانکی، نرخ های اغواکننده موسسات مالی غیرمجاز بوده است. فعالیت اقتصادی در مؤسسه انجام شده که با این نرخ ها بازدهی شده، سبب شده تا بخش قابل توجهی از حسابهای مردمی حیف و میل و سوخت شود و تجمعات فراوانی از سپرده گذاران این نهادها شکل بگیرد که زمینه سوءاستفاده از آن برای معاندان برقرار شود و این موضوع یکی از دلایل مهم تورم و وضع کنونی اقتصاد کشور فعالیت اینگونه مؤسسات بوده است.
نماینده دادستان تهران گفت: از هشتم تیر ماه سال ۱۳۹۱ تا سوم آذر ۱۳۹۶ مبلغ ۴۳ هزار و ۶۳۷ میلیارد و 888 میلیون و 254 هزار تومان اعم از اصل و سود به حساب 99 هزار و ۴۳۵ سپرده گذار واریز شده است و در این مدت مبلغ ۴۲ هزار و ۲۳۸ میلیارد و 349 میلیون و 778 هزار تومان از حساب ۸۴ هزار و ۹۶ سپرده گذار برداشت شده است.
آقامیری راد افزود: مجموع تعهد موسسه البرز ایرانیان مبلغ هزار و ۳۹۹ میلیارد و ۵۳۸ میلیون و ۴۷۶ هزار تومان بابت 103 هزار و ۲۳۲ حساب باز شده است که از این تعداد فقط ۹۹ هزار و ۴۳۵ حساب دارای گردش است و در این مدت ۲۶ هزار و ۶۹۶ حساب بسته شده و ۷۶ هزار و ۵۳۶ حساب همچنان فعال است.

* 16هزار سپرده گذار پول خود را دریافت کردند
نماینده بانک تجارت گفت: به موجب مصوبه کمیته سران سه قوه، از سی تیر سال ۹۶ برای ساماندهی تعاونی البرز ایرانیان ورود کردیم و توانستیم در ۲۰ روز اول تا سه میلیون تومان از پول سپرده گذاران را پرداخت کنیم و ظرف هفت ماه تا ۱۰۰ میلیون و اکنون سپرده های یک میلیارد تومانی را نیز پرداخت کرده ایم هرچند منجر به خروج سپرده‌های بانک تجارت شده اما در جهت منافع و مصالح کشور بوده است.
وی افزود: تعداد سپرده گذاران قبل از ساماندهی بالغ بر ۵۰ هزار نفر بوده که بعد از ساماندهی تعداد این سپرده گذاران 39 هزار حساب تقلیل یافت و تاکنون ۱۶ هزار سپرده گذار بالغ بر 630 میلیارد تومان دریافت کرده و سپرده ۲۶ هزار نفر نیز که سپرده‌های کوچکی دارند و هنوز مراجعه نکرده اند، حدود هشت میلیارد و 900 میلیون تومان است.
نماینده بانک تجارت اضافه کرد: 12 ملک و 18 خودرو از دارایی های تعاونی البرز ایرانیان به ارزش 129 میلیارد و 100 میلیون تومان شناسایی شده است. البته 15 ملک نیز با اختلافاتی روبرو است که از طریق دادسرای پولی و بانکی به دنبال رفع موانع برای مزایده و فروش هستیم.

* 1100 نفر از تعاونی ولی عصر(عج) تسهیلات گرفتند
فرزاد امین پور نماینده حقوقی بانک کشاورزی گفت: به دنبال تصمیم کمیته سران قوا، از اسفند ۹۶ به ساماندهی شرکت تعاونی ولی عصر(عج) رباط کریم پرداختیم و از ۱۵ اسفند وجوه سپرده گذاران تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان، در سه مرحله به میزان 15هزار و ۱۳۵ میلیارد تومان تسویه شد.
وی افرود: کل بدهی بر اساس اصل سپرده ۲۵۹ میلیارد تومان است که بانک کشاورزی ۱۳۵ میلیارد تومان را پرداخت کرده است.
به گفته امین پور هزار و ۱۰۰ نفر از این تعاونی تسهیلات گرفته اند و از دارایی های موجود تعاونی ولی عصر(عج) ۲۵ ملک وجود دارد که برخی از آنها مربوط به املاک اختلافی با شرکت تعاونی البرز ایرانیان است و مشکل برخی از املاک مربوط اسناد آنهاست که به صورت عادی تنظیم شده است.
نماینده بانک کشاورزی از ریاست دادگاه خواست با توجه به پرداخت وجوه موردنظر از خط اعتباری بانک مرکزی، دستور صدور فروش اموال اعلام شود تا این بانک نسبت به بازپرداخت وجوه اقدام کند.
قاضی صلواتی در پایان گفت: در جلسه بعدی رسیدگی به این پرونده که زمان آن که متعاقبا اعلام خواهد شد، تفهیم اتهام متهمان صورت می گیرد.
اجتمام*1003* 1417 * 1834

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

ورود ۴۰ هزار میلیارد تومان پول جدید به بورس از ابتدای ۹۹

مدیرعامل فرا بورس ایران اعلام کرد از ابتدای سال ۱۳۹۹ تاکنون بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان پول جدید وارد بازار بورس شده است.

 • 9

گفت و گوی مدیر عامل بانک رفاه با خبرگزاری ایسنا

اسماعیل للـه گانی مدیر عامل این بانک در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا، برنامه های بانک در سال جدید را تشریح کرد.

 • 15

گفت و گوی مدیر عامل بانک رفاه با باشگاه خبرنگاران جوان

اسماعیل للـه گانی مدیر عامل این بانک در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، برنامه‌های بانک در سال جدید را تشریح کرد.

 • 12

مهلت برگزاری مجامع شرکت ها تا ۶۰ روز دیگر تمدید شد

سازمان بورس، مصوبه ستاد ملی مدیریت کرونا در خصوص تمدید دو ماهه مهلت برگزاری مجمع سالانه شرکت های ثبت شده را ابلاغ کرد.

 • 10

مدیر عاملی سید محمد آسوده بر شرکت بیمه اتکایی ایرانیان تمدید شد

انتصاب سید محمد آسوده به عنوان مدیرعامل شرکت بیمه اتکایی ایرانیان برای مدت باقی‌مانده از دوره دوساله اعضای هیات‌مدیره آن شرکت از سوی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بلامانع اعلام شد.

 • 21

مشاور مدیرعامل و مدیرکل روابط‌عمومی بانک صادرات ایران منصوب شد

حجت‌الله صیدی، مدیرعامل بانک صادرات ایران طی حکمی پدرام پاک‌آیین را به عنوان مشاور مدیرعامل و مدیرکل روابط‌عمومی این بانک منصوب کرد.

 • 15

رشد شتابان بورس متعادل شد

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری بر خلاف صعودهای چند روز اخیر با ۶۶۰۰ واحد رشد به یک میلیون و ۷۵۳ هزار و ۶۷۸ واحد رسید.

 • 11

احمدعلامه:اعتمادبه ظرفیت کارشناسی شعب سبب تخصیص کارآمدمنابع میشود

استان اردبیل به لحاظ دارا بودن معادن فلزی و غیر فلزی و همچنین وجود پتانسیل مناسب برای گسترش گردشگری، ظرفیت مناسبی برای توسعه صنایع مختلف دارد.

 • 13

با «بله» بورسی شوید!

این روزها که تب ورود به بورس به شدت داغ شده است؛ بسیاری این سوال رامطرح می کنندکه باوجود شیوع «کرونا»، چطور می توان مراحل ورودبه بورس یعنی ثبت نام در سجام ودریافت کد بورسی را با خطر و هزینه کم طی کرد؟

 • 12

هدف بانک سینا ارائه خدمات کیفی مطابق با استانداردهای حقوق مشتری

مدیرعامل بانک سینا در بازدید از مرکز ۲۴ ساعته ارتباط مشتریان گفت: هدف این بانک ارائه خدمات کیفی مطابق با استانداردهای حقوق مشتریان است.

 • 12

افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات به نفع صادرات کشور است

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهارداشت: پیشنهادهای بانک توسعه صادرات در خصوص رفع محدودیت های قانونی، افزایش سرمایه و معافیت های مالیاتی درست و به جا و به نفع جریان صادرات کشور است.

 • 16

نرم افزار ریمای بانک توسعه صادرات ایران بروز رسانی شد

نرم افزار ریما (تولید رمز پویا برای کارت های بانکی) بانک توسعه صادرات ایران تا کنون در چند نوبت به روز رسانی شده و قابلیت های جدیدی به آن افزوده شده است.

 • 32

باقی‌مانده سهام عدالت عید غدیر و ۲۲ بهمن آزاد می‌شود

رییس جمهور با اشاره به آزادسازی ۳۰ درصدی سهام عدالت اعلام کرد که ۳۰ درصد دیگر این سهام در روز عید غدیر و ۳۰ درصد دیگر نیز در روز ۲۲ بهمن آزاد خواهد شد.

 • 28

قطعی یکروزه سیستم‌ها و سامانه‌های بانک سپه

با توجه به استقرار سامانه جدید بانکداری الکترونیک بانک سپه تمام درگاههای غیرحضوری این بانک از ساعت ۱۲ روز پنجشنبه ۱۹ تیرماه به مدت ۲۴ ساعت قطع و تا یک هفته با اختلال احتمالی مواجه خواهد شد.

 • 28

جزییات عرضه عمده ۸.۵ درصدی سهام بانک پارسیان

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای جزییات عرضه عمده ۸.۵ درصدی سهام بانک پارسیان را اعلام کرد.

 • 30

لیست کارت‌های اجاره‌ای به صمت و بانک مرکزی رفت

معاون گمرک اعلام کرد : تمامی کارت‌های بازرگانی مشکوک، در مسیر قرمز انتخاب مسیر اظهارنامه قرار گرفته و هیچگونه تسهیلاتی از سوی گمرک به این کارت‌های بازرگانی اعطاء نشده است.

 • 30

بانک مشترک ایران و ونزوئلا به مجمع می‌رود

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه بانک مشترک ایران و ونزوئلا موافقت کرد.

 • 19

استراتژی ارتباطی در چارچوب هدفگذاری تورم

طراحی یک برنامه راهبردی جامع برای تعامل با ذینفعان یکی از کلیدی‌ترین پیش‌نیازها و الزامات اتخاذ چارچوب هدفگذاری تورمی است.

 • 21

انتصاب رئیس جدید اداره امور شعب استان آذربایجان غربی

با حضور مدیر امور شعب منطقه یک کشور بانک، آئین معارفه علی اصغر اصغرزاده به عنوان رئیس جدید اداره امور شعب استان آذربایجان غربی برگزار شد.

 • 21

تجهیز بیمارستان بانک ملی ایران به دستگاه Cell Saver

بیمارستان بانک ملی ایران به دستگاهی مجهز شده که در عمل های جراحی سنگین، خون از دست رفته بیمار را به خودش تزریق و او را از دریافت خون به روش های معمول بی نیاز می کند.

 • 21