۵ بانک نظامی ۱۷۶ هزار و ۸۸۲ میلیارد تومان بدهی دارند/ جزئیات روند ادغام پنج بانک نظامی در بانک سپه

۵ بانک نظامی ۱۷۶ هزار و ۸۸۲ میلیارد تومان بدهی دارند/ جزئیات روند ادغام پنج بانک نظامی در بانک سپه

نظام بانکی کشور از بدهی دل خوشی ندارد. هنوز ماجرای بدهی موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز به سپرده‌گذارانی که حالا مالباخته نام گرفته‌اند به سرانجام نرسیده است. این معضل هزینه‌ای در حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان روی دست دولت گذاشت.

جمعه 4 مرداد 1398 ساعت 16:55

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از سرپوش 

پنج بانک نظامی کشور با ۲۴ میلیون نفر سپرده‌گذار، به دستور بانک مرکزی در انتظار ادغام هستند. بانک‌هایی که به گفته دست‌اندرکاران حوزه بانکی کشور، مجموعاً معادل ۹۷ درصد دارایی‌شان بدهی دارند و همین ریسک سرمایه‌گذاری در آنها را بالا می‌برد. ۲ سال است که قرار شده بانک سپه ناجی این پنج بانک نظامی شود.

«ادغام بانک‌های نظامی کشور در بانک سپه همچنان در دست بررسی است، اما هنوز اجرایی نشده است.» این مطلبی است که یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به اعتمادآنلاین می‌گوید. به گفته سید ناصر موسوی لارگانی: «این اتفاق قطعی است، اما به دلیل شرایط خاصی که بانک سپه و همچنین آن پنج بانک نظامی دارند، پروسه اجرا زمان‌بر شده است.»

نایب‌رئیس اول کمیسیون اقتصادی مجلس، در این‌باره می‌گوید: «در شرایط فعلی، ادغام بهترین راهکار برای جبران ورشکستگی برخی بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری است.»

سعید اسلامی بیگدلی، دبیر کل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران، پاسخ کوتاهی درباره ارزیابی‌اش از ادغام پنج بانک نظامی در بانک سپه به اعتمادآنلاین می‌دهد: «همه چیز حساب شده است و به باور من این ادغام باید هرچه زودتر به سرانجام برسد تا از بحران جدی در نظام بانکی کشور جلوگیری شود.»

او همچنین می‌گوید: «سودهایی که به سپرده گذاران پرداخت شده پس از ادغام تفاوتی نخواهد کرد و بر اساس همان قرارداد سابق به سپرده‌گذاران پرداخت خواهد شد.» این در حالی است که احمد حاتمی‌یزد، مدیرعامل اسبق بانک صادرات، در این‌باره نظر دیگری دارد. به عقیده او ادغام ورشکسته‌ها، چاره حل بحران نظام بانکی نیست. حاتمی‌یزد می‌گوید: «خصوصی در اقتصاد ایران معنی ندارد، هرچه هست خصولتی است. با این توضیح باید توجه داشت در ایران، به دلیل بی‌پولی دولت ناشی از تحریم‌ها و کاهش صادرات نفت، هر دو گروه بانک‌های دولتی و خصوصی با بحران نقدینگی مواجه هستند.»

این تحلیلگر اقتصادی عنوان می‌کند: «اگر ادغام بانک‌ها حساب‌شده صورت نگیرد، می‌تواند آغازگر شرایط ناگوار جدیدی در اقتصاد باشد؛ ظهور تورم گوشه‌ای از این شرایط ناگوار است.»

پنج بانک نظامی چه میزان بدهی دارند؟

اما بحرانی که برای پیشگیری از وقوع آن نیاز به ادغام است، چیست؟ بر اساس آمارهای رسمی موجود، بدهی مهم‌ترین بحرانی است که این پنج بانک با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. نظام بانکی کشور از بدهی دل خوشی ندارد. هنوز ماجرای بدهی موسسسات مالی و اعتباری غیرمجاز به سپرده‌گذارانی که حالا مالباخته نام گرفته‌اند به سرانجام نرسیده است. این معضل هزینه‌ای در حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان روی دست دولت گذاشت و این ابهام وجود دارد که این رقم از بیت‌المال پرداخت شده یا پول چاپ شده است. حالا چشم نظام بانکی از بحران بدهی ترسیده و تلاش دارد تا حد ممکن از وقوع آن پیشگیری کند.

در حالی که بانک قوامین بیشترین رقم بدهی نسبت به کل دارایی را از آن خود کرده، بانک حکمت ایرانیان کمترین بدهی را دارد؛ تا پایان سال گذشته بدهی بانک قوامین رقمی در حدود ۶۳ هزار و ۶۷۷ میلیارد، بانک مهر اقتصاد ۵۲ هزار و ۱۸۲ میلیارد، بانک انصار ۳۷ هزار و ۶۷۶ میلیارد، موسسه اعتباری کوثر ۱۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد و بانک حکمت ایرانیان سه هزار و ۸۴۷ میلیارد تومان گزارش شده است.

آنچه گذشت...

موضوع ادغام بانک‌های نظامی از سال ۹۶ مطرح شد و از اواسط سال گذشته شکل جدی‌تری به خود گرفت. جلساتی در این زمینه برگزار شد که بر اساس آن یکی از مهم‌ترین سناریوهای ادغام این بانک‌ها، ادغام تمامی بانک‌های نظامی در یک بانک دولتی بود.

البته پیش از این، و در سال گذشته، قرار بود در مرحله نخست ۶ بانک در ۲ گروه با یکدیگر ادغام شوند و ۲ بانک ایجاد کنند و در نهایت با ادغام این ۲ بانک، پروسه تکمیل شود. اما در نیمه نخست سال گذشته، خبرهایی مبنی بر تغییر این سناریو رسید به طوری که گفته شد تمامی بانک‌های نیروهای مسلح در یک بانک دولتی ادغام خواهند شد. قرعه در این بین به نام بانک سپه افتاد که به گفته بسیاری از آگاهان اقتصادی، حال و روز چندان خوشی ندارد. با این همه به نظر می‌رسد ادغام آخرین راه ممکن برای نجات بانک‌ها از بحران ورشکستگی است.

بانک‌های حکمت ایرانیان، انصار، قوامین، مهر اقتصاد و موسسه کوثر در بانک سپه ادغام می‌شوند. البته ادغام موسسه ثامن در بانک انصار که انجام شده بود به قوت خود باقی ماند و بر اساس آخرین سناریویی که مطرح شد، قرار است بانک‌های حکمت ایرانیان، انصار، قوامین، مهر اقتصاد و موسسه کوثر در بانک سپه ادغام شوند.

برخی شنیده‌ها نیز طی روزهای گذشته از تکمیل مراحل ادغام این بانک‌ها در بانک سپه و اعلام آن خبر داد، اما گویا روند اجرای آن طولانی شده است.

با این حال ادغام تمامی این بانک‌ها در یکدیگر می‌تواند معضلات و چالش‌های خاص خود را داشته باشد، چراکه برخی از این بانک‌ها شرایط چندان مساعدی ندارند. در مقابل برخی نیز در شرایط بهتری قرار دارند. در این میان بسیاری از تحلیلگران اقتصادی، ادغام بانک‌های نظامی را از این لحاظ مثبت ارزیابی می‌کنند که فعالیت نهادهای نظامی و انتظامی فعالیت‌های بانکداری خود را رها می‌کنند.

زیرساخت‌های فنی، مالی، نیروی انسانی و… از دیگر موارد مهمی است که باید در ادغام این بانک‌ها مورد توجه قرار گیرد. ادغام بانک‌های نظامی با برنامه‌ریزی‌ بانک مرکزی در حال پیشرفت است و به زودی پس از برگزاری مجامع فوق‌العاده این بانک‌ها، زمینه برای تغییر تابلوهای شعب نیز فراهم خواهد شد. ادغام بانک‌های نظامی در بانک سپه به عنوان یکی از پروژه‌های اصلی نظام بانکی و البته بانک مرکزی در سال جاری پیشرفت کرده و به زودی مجمع فوق‌العاده بانک‌ها نیز برگزار خواهد شد تا تکلیف سهام ارگان‌های نظامی در این بانک‌ها به طور کامل مشخص شود.

اطلاعات تاسیس و سرمایه اولیه پنج بانک نظامی  

فرشته بهروزی‌نیک

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

قیمت دلار امروز ۱۵ اسفند ۹۸ به ۱۵ هزار و ۲۰۰ تومان رسید

قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس) در جریان معاملات امروز دوشنبه، ۱۹ اسفند ۹۸ صرافی‌های بانکی به ۱۵۲۰۰ تومان رسید.

 • 130

سقف کارت به کارت ۱۰ میلیون تومان شد

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی از افزایش سقف کارت به کارت به ۱۰ میلیون تومان در ابزارهای خودپرداز، کیوسک، اینترنت بانک و همراه بانک خبر داد.

 • 103

دادوستد ۱۵۱ هزار میلیارد تومانی بورس کالا در ۱۱ ماه

کارنامه عملکرد ۱۱ ماه گذشته بورس کالا در حالی منتشر شد که آمارها از ثبت ارزش معاملاتی بیش از ۱۵۱ هزار و ۹۳۰ میلیارد و ۵۹۲ میلیون تومان در بازارهای فیزیکی، مشتقه و نیز بازار مالی حکایت دارد.

 • 77

راه‌اندازی نسخه اول سامانه ماهرسان/ تشریح مشوق‌ها و دیگر امکانات

فرمانده قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه ستاد کل نیروهای مسلح از راه‌اندازی نسخه اول این سامانه در روز ولادت امام علی (ع) خبر داد.

 • 294

ریزش ۱۰۰۰۰ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس اوراق بهادار تهران با ریزشی بیش از ۱۰۰۰۰ واحدی به کانال ۵۳۸ واحدی عقبگرد کرد.

 • 80

معرفی برگزیدگان مسابقه اینستاگرامی بانک سرمایه

مسابقه اینستاگرامی «مهم‌ترین سرمایه شما چیست؟» با انتخاب ۱۴ برگزیده به پایان رسید.

 • 63

معرفی برگزیدگان مسابقه اینستاگرامی بانک سرمایه

مسابقه اینستاگرامی «مهم‌ترین سرمایه شما چیست؟» با انتخاب ۱۴ برگزیده به پایان رسید.

 • 64

ارزهای مجازی با سقوط نفت ۲۱میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داد

بازار ارز مجازی به دنبال سقوط قیمت نفت و سقوط سهام فرو ریخت و باعث شد ۲۱.۵۸ میلیارد دلار از ارزش ارزهای مجازی تنها ظرف چند ساعت بر باد برود.

 • 221

با «نشان پرداخت» مقابل کرونا بایستید!

در روزهایی که ویروس کرونا به شدت سلامت عموم مردم را تهدید می کند، لمس کردن اشیای آلوده از جمله کارت های بانکی و دستگاه های کارتخوان می تواند یکی از ساده ترین عوامل انتقال این ویروس باشد.

 • 193

پیام تبریک مدیرعامل پست‌بانک‌ به مناسبت ولادت حضرت علی‌ (ع)

مدیرعامل پست‌بانک‌ ولادت با سعادت امیرمؤمنان حضرت علی‌ (ع) و روزمرد را تبریک گفت.

 • 98

۲۰ میلیون بسته دستکش در مرحله ترخیص از گمرک/ ۳۳۰ هزار دلار مواد ضدعفونی وارد شد

ناظر گمرکات استان هرمزگان از طی شدن فرایند ترخیص ۲۰ میلیون دستکش و نیز مواد ضدعفونی کننده از گمرک استان خبر داد.

 • 82

قیمت سکه طرح جدید ۱۷ اسفند ۹۸ به ۵ میلیون و ۹۸۰ هزارتومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ در جریان معاملات بازار آزاد تهران به ۵ میلیون و ۹۸۰ هزارتومان رسید.

 • 216

توصیه‌های بانک رفاه برای مقابله با ویروس کرونا

پزشک معتمد بانک رفاه کارگران در پاسخ به پرسش هایی مبنی بر اینکه علائم ویروس کرونا چیست و چگونه باید با آن مقابله کنیم گفت: علائم ویروس کرونا بسیار شبیه به سرماخوردگی و آنفلوانزا است.

 • 70

تداوم رشد بانکداری اسلامی در عربستان

ارزش کل دارایی‌های بانکداری اسلامی عربستان سعودی در پایان سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹ به ۱۷۶ میلیارد دلار رسیده که نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد ۶٫۵ درصدی را تجربه نموده است.

 • 62

روسیه توافق کاهش تولید اوپک را رد کرد/ قیمت نفت ۳ درصد سقوط کرد

پس از گزارشاتی که نشان داد روسیه توافق اوپک برای کاهش بیشتر تولید نفت را رد کرده است، قیمت نفت تا ۳ درصد سقوط کرد.

 • 101

عرضه صکوک اجاره ۷۵۰۰ میلیارد ریالی

با مجوز سازمان بورس، صکوک اجاره ۷,۵۰۰ میلیارد ریالی منتشر می شود.

 • 67

دو میلیون تن ذرت در بنادر، چشم انتظار تأمین ارز برای ترخیص

دبیر اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور گفت: ۲ میلیون تن ذرت به منظور تأمین نیاز صنایع وابسته، وارد کشورشده؛ اما به دلیل عدم تأمین ارز در بنادر رسوب شده اند.

 • 73

جزییات عرضه بلوک ۱۷ درصدی بیمه البرز در بورس

بلوک ۱۷.۳۴ درصدی بیمه البرز به قیمت پایه هر سهم ۵۲۱۷ ریال، فردا (چهارشنبه ۱۴ اسفند ماه ۹۸) در بورس اوراق بهادار عرضه می‌شود.

 • 83

ساعت معاملات بورس کالا تغییر کرد

بورس کالا با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: ساعت خاتمه معاملات گواهی سپرده کالایی، صندوق‌ها، قراردادهای آتی و اختیار معامله تا اطلاع ثانوی تغییر کرد.

 • 70