۱۴ میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار تسهیلات ارزی پرداخت شد

۱۴ میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار تسهیلات ارزی پرداخت شد

صندوق توسعه ملی از طریق قراردادهای عاملیت ارزی با بانک‌ها در ۹ ماهه نخست سال گذشته بیش از ۱۴ میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار تسهیلات ارزی پرداخت کرد.

یکشنبه 8 اردیبهشت 1398 ساعت 10:11

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، گزارش منتشر شده از عملکرد صندوق توسعه ملی و بانک ها از محل قراردادهای عاملیت اعطای تسهیلات ارزی نشان می دهد که این صندوق از طریق ۱۹ بانک در ۹ ماهه نخست سال گذشته ۱۴ میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار به طرح های توسعه ای در کشور وام ارزی داده است.

البته ۴ بانک اقتصاد نوین، سرمایه، گردشگری و مسکن با وجود داشتن عاملیت صندوق توسعه ملی در ۹ ماهه نخست سال گذشته هیچ قراردادی را برای اعطای تسهیلات امضا نکرده و وامی را از این محل پرداخت نکرده اند.

براین اساس بانک انصار در این مدت ۵۰۰ میلیون دلار، پارسیان ۶۰۰ میلیون دلار، پاسارگاد یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، پست بانک ۲۰۰ میلیون دلار، تجارت یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، توسعه تعاون ۴۰۰ میلیون دلار، توسعه صادرات ۵۰۰ میلیون دلار، حکمت ایرانیان ۱۰۰ میلیون دلار، خاورمیانه ۳۰۰ میلیون دلار و رفاه کارگران نیز ۶۵۰ میلیون دلار در ۹ ماهه سال گذشته از طریق قراردادهای عاملیت ارزی صندوق توسعه ملی تسهیلات ارزی پرداخت کرده اند.

همچنین بانک های سامان، سپه، سینا، صادرات، صنعت و معدن، کارآفرین، کشاورزی، ملت و ملی ایران نیز به ترتیب در چارچوب قراردادهای عاملیات ارزی با صندوق توسعه ملی ۵۰۰ میلیون دلار، یک میلیارد دلار، ۱۰۰ میلیون دلار، ۵۰۰ میلیون دلار، ۲ میلیارد دلار، ۴۰۰ میلیون دلار، یک میلیارد دلار، ۲ میلیارد دلار و یک میلیارد دلار تسهیلات ارزی پرداخت کرده اند.

در سال گذشته بانک های صنعت و معدن و ملت با پرداخت ۲ میلیارد دلار و پاسارگاد با ۱.۵ میلیارد دلار بیش از سایر بانک ها از محل عاملیت ارزی صندوق توسعه ملی تسهیلات ارزی پرداخت کرده اند.

صندوق توسعه ملی از سال ۱۳۹۰ تا پایان آذرماه سال گذشته در مجموع ۱۰۴ میلیارد و ۸۰۸ میلیون دلار تسهیلات از طریق قراردادهای عاملیت ارزی با بانک ها به کسب و کارهای مختلف و طرح های توسعه ای تسهیلات داده است.

عملکرد منتشر شده این صندوق نشان می دهد که صندوق توسعه ملی در سال ۱۳۹۰ معادل ۱۱ میلیارد و ۷۲۰ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۱ مبلغ ۱۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۲ مبلغ ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۳ مبلغ ۲۳ میلیارد و ۲۱۷ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۴ مبلغ ۱۸ میلیارد و ۶۳۲ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۵ معادل ۱۳ میلیارد و ۴۸۹ میلیون دلار و در ۹ ماهه نخست سال ۹۷ مبلغ ۱۴ میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار از طریق ۲۳ بانک تسهیلات ارزی پرداخت کرده است.

در طول مدت مورد اشاره بانک های اقتصاد نوین در مجموع ۲ میلیارد و ۱۴۱ میلیون دلار، انصار ۲ میلیارد و ۳۹۰ میلیون دلار، پارسیان ۵ میلیارد و ۲۳۵ میلیون دلار، پاسارگاد ۹ میلیارد و ۱۲۷ میلیون دلار، پست بانک ۳۵۰ میلیون دلار، تجارت ۷ میلیون و ۲۱۳ میلیون دلار، توسعه تعاون یک میلیارد و ۵۹۲ میلیون دلار، توسعه صادرات ایران ۴ میلیارد و ۷۴۸ میلیون دلار، حکمت ایرانیان ۱۵۰ میلیون دلار، خاورمیانه یک میلیارد و ۱۰۴ میلیون دلار،  رفاه کارگران ۲ میلیارد و ۳۵۸ میلیون دلار، سامان یک میلیارد و ۳۳۱ میلیون دلار، سپه ۱۲ میلیارد و ۱۷۶ میلیون دلار و سرمایه ۵۰۰ میلیون دلار از طریق این قراردادها تسهیلات ارزی داده اند.

همچنین در مدت زمان ۷ ساله مورد اشاره بانک های سینا ۸۸۵ میلیون دلار، صادرات ایران ۴ میلیارد و ۶۷ میلیون دلار، صنعت و معدن ۱۸ میلیارد و ۸۷۸ میلیون دلار، کارآفرین یک میلیارد و ۶۲۶ میلیون دلار، کشاورزی ۳ میلیارد و ۸۶۰ میلیون دلار، گردشگری ۱۰۰ میلیون دلار، مسکن ۵۰۰ میلیون دلار، ملت ۲ میلیارد و ۳۹۰ میلیون دلار و ملی ایران ۸ میلیون و ۵۰۲ میلیون دلار به طرح های مختلف از طریق قراردادهای عاملیت ارزی با صندوق توسعه ملی تسهیلات ارزی پرداخت کرده اند.

براین اساس در طول ۷ سال گذشته بیشترین تسهیلات پرداخت شده به طرح های توسعه ای توسط بانک صنعت و معدن با ۱۸ میلیارد و ۸۷۸ میلیون دلار بوده است. بانک های سپه با ۱۲ میلیارد و ۱۷۶ میلیون دلار و پاسارگاد با ۹ میلیارد و ۱۲۷ میلیون دلار نیز در رتبه های بعدی پرداخت تسهیلات ارزی از محل عاملیت ارزی صندوق توسعه ملی قرار دارند.

صندوق توسعه ملی در گزارش عملکرد خود توضیح داده است که ملاک تفکیک، سال تصویب مبلغ قراردادها در هیات عامل این صندوق بوده است. این صندوق اعلام کرده است که در سال ۱۳۹۶ قرارداد عاملیت ارزی جدید با بانک ها منعقد نشد زیرا مبلغ ۱۲ میلیارد و ۵۵۰ میلیون دلار از قراردادهای منعقد شده در سال ۱۳۹۵ تا پایان سال ۱۳۹۶ فعال بوده اند.

از سوی دیگر مبلغ ۳ میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار از قراردادهای تصویب شده در سال ۱۳۹۵، در سال ۱۳۹۶ ابلاغ شده اند که علت آن تاخیر بانک ها در بازگردانی نسخ مهر و امضا شده یا تعهدنامه رسمی بوده است.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

پذیرش ۲۵۶ شرکت جدید در بورس

معاون طرح و برنامه وزارت صمت از آمادگی ۲۵۶ شرکت جدید برای پذیرش در بورس خبر داد.

 • 74

مجمع عمومی عادی سالانه بانک مسکن برگزار شد

جلسه مجمع عمومی عادی سالانه بانک مسکن با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی در محل این بانک برگزار شد.

 • 87

رتبه اول بانک پاسارگاد در خاورمیانه بر اساس معیار بازده سرمایه

در تازه ترین رتبه بندی موسسه بین المللی معتبر «بنکر»، بانک پاسارگاد، بر اساس معیار بازده سرمایه، رتبه اول را در میان بانک های خاورمیانه به خود اختصاص داده است.

 • 82

شاخص بورس۴۵۹۷ واحد کاهش یافت

شاخص بورس روز جاری باز هم با نوسان مواجه شد به طوری که با افت بیش از ۴۵۰۰ واحدی در پایان معاملات به یک میلیون و ۶۹۹ هزار و ۵۱۰ واحد رسید.

 • 37

تمدید مجدد پذیره‌نویسی واحدهای پالایشی یکم ازدرگاه‌های بانک تجارت

سازمان خصوصی‌سازی در اطلاعیه‌ای جدید مهلت پذیره‌نویسی واحد های پالایشی یکم را تا تاریخ یکشنبه سی‌ام شهریور ۹۹ تمدید کرد.

 • 36

افزایش سرمایه بانک کارآفرین به ۴۰ هزار میلیارد ریال تصویب شد

افزایش سرمایه بانک کارآفرین در مجمع عمومی فوق‌العاده بانک از ۸۵۰۰ میلیارد ریال به ۴۰ هزار میلیارد ریال به تصویب سهامداران رسید.

 • 42

عملیاتی شدن نخستین گام فروش شفاف املاک بانکی

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالا از عملیاتی شدن و فروش موفقیت آمیز اموال غیرمنقول بانک‌ها در بورس کالا خبر داد.

 • 35

عرضه ۱۲ بنگاه در راه تالار شیشه‌ای

رییس سازمان خصوصی‌سازی از آماده‌سازی ورود ۱۲ بنگاه دیگر از جمله سه هلدینگ نیروگاهی در بورس خبر داد.

 • 36

اهداف بانک اقتصاد نوین از عرضه املاک مازاد در بورس کالا

اهداف بانک اقتصاد نوین از عرضه املاک مازاد در بورس کالا، افزایش شفافیت، تمرکز بر بانکداری حرفه‌ای، حرکت در چهارچوب استانداردهای صنعت بانکداری و مولد سازی دارایی‌های راکد است.

 • 36

اتخاذ سیاست‌های انبساطی مالی در سال آینده

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه سیاست‌های مالی سال آینده انبساطی خواهد بود، گفت: برای تحقق این سیاست و جهت‌گیری کلان بودجه سال آینده باید منابع پایدار درآمدی پیش‌بینی شود.

 • 37

بررسی طرح «جهش تولید دانش بنیان» در دولت

معاونت امور مجلس رییس جمهور طی پیشنهادی، خواستار بررسی و تصویب طرح «جهش تولید دانش بنیان» در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت شد.

 • 16

قیمت سبد نفتی اوپک از ۴۱ دلار گذشت

قیمت سبد نفتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از مرز ۴۱ دلار گذشت.

 • 35

جزییات عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام بانک ملت و پارسیان

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای جزییات عرضه اوراق اختیار فروش تبعی سهام بانک ملت و بانک پارسیان را اعلام کرد.

 • 41

پرداخت بدهی‌های شهرداری اراک به بانک شهر طی یک ماه آینده

شهردار کلانشهر اراک از پرداخت بدهی‌های این شهرداری به بانک شهر طی یک ماه آینده خبر داد و افزود امیدواریم با تحقق این مهم بتوانیم بیش از پیش از ظرفیت‌های این بانک درتحقق اهداف مدیریت شهری استفاده کنیم.

 • 33

پشتیبانی بانک پارسیان از طرح‌های زیربنایی و مولد اقتصاد

در راستای توسعه همکاری های بانک پارسیان با واحدهای تولیدی، مدیرعامل و دیگر مدیران بانک پارسیان همزمان با سالروز تاسیس این بانک از شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران دیدن کردند.

 • 49

جشنواره قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه ریالی صندوق پارسیان

جشنواره قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه ریالی صندوق قرض الحسنه بانک پارسیان برگزار شد.

 • 46

آماده‌سازی ۱۲ بنگاه اقتصادی برای ورود به بورس

رییس سازمان خصوصی سازی از آماده سازی ۱۲ بنگاه اقتصادی برای ورود به بورس خبر داد.

 • 35

پیش‌بینی خروج ۲۰۰ میلیارد دلار پول از بورس‌های بین‌المللی

بانک جی‌پی مورگان آمریکا پیش بینی کرد، صندوق‌های بازنشستگی و صندوق‌های منابع ملی کشورها در سه ماه جاری ۲۰۰ میلیارد دلار پول خود را از بورس‌های بین‌المللی بیرون خواهند کشید.

 • 39

فروش اموال غیرمنقول بانک‌ها از طریق بورس کالا

مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران از فروش اموال غیر منقول بانک‌ها در بورس کالا خبر داد.

 • 34

آمادگی صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار سرمایه

صندوق توسعه ملی آمادگی خود را جهت سپرده‌گذاری در صندوق تثبیت بازار سرمایه اعلام کرد.

 • 16