یک گام مثبت برای مهار نقدینگی/ اثر ضدتورمی انتشار اوراق قرضه

یک گام مثبت برای مهار نقدینگی/ اثر ضدتورمی انتشار اوراق قرضه

یک کارشناس بانکی گام اول بانک مرکزی در راستای کاهش نقدینگی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: انتشار اوراق بدهی با مداخله بانک مرکزی در جهت تامین کسری بودجه دولت اثرگذاری بیشتر از استقراض دولت و چاپ پول دارد.

دوشنبه 26 آبان 1399 ساعت 11:35

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، کارگزاری بانک مرکزی در راستای تامین مالی کسری بودجه دولت از یک مسیر غیرتورم‌زا، تا پایان مهرماه امسال، ۲۱ مرحله حراج برگزار کرده که طی آن، در مجموع ۷۱۶.۳ هزار میلیارد ریال انواع اوراق بدهی دولتی به بانک‌ها، نهادهای مالی و سایر سرمایه‌گذاران فروخته شده است.

انتشار اوراق قرضه یکی از سیاست‌های مالی انقباضی است که دولت‌ها در شرایط رشد نقدینگی اتخاذ می‌کنند تا نقدینگی کنترل شده و از طریق بانک‌ها در مسیر تولید و سرمایه‌گذاری قرار بگیرد و از محل این سرمایه‌گذاری سود مشارکت‌کنندگان در اوراق پرداخت شود. اما این اقدام در عمل با هشدارهایی همراه است.

کارشناسان بانکی بر این باورند که اگر این اوراق برای بانک‌ها جذاب نباشد و نتوانند سود مورد نیاز را تامین کنند در عمل به ضد خود تبدیل می‌شود و بانک‌ها را به سمت استقراض از بانک مرکزی و تامین خط اعتباری سوق می‌دهد.

اما یک کارشناس اقتصادی معتقد است: «با هوشمندی که بانک مرکزی در دوره اخیر نسبت به این موضوع داشته و همچنین با توجه به کنترلی که بانک مرکزی در خصوص عملیات بازار باز قرار است اعمال کند، به نظر می‌آید که قرار نیست که بانک‌ها آزاد باشند که حتما بتوانند تمامی اوراق بدهی‌شان را در وثیقه بانک مرکزی بگذارند و معادلش خط اعتباری بگیرند».

حجت‌الله فرزانی، تحلیل گر مسائل مالی و کارشناس امور بانکی در اینباره به خبرنگار ایبِنا گفت: در ارتباط با این موضوع باید گفت انتشار اوراق بدهی با مداخله بانک مرکزی در جهت تامین کسری بودجه دولت اثرگذاری بیشتر و بهتری از استقراض دولت از بانک مرکزی و چاپ پول دارد.

وی افزود: دلیل این امر آن است که چون درآمدهای حاصل از اوراق بهادار از محل منابع مالی است و شرایط و سیاست‌های مالی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد اثرگذاری آن بر سیاست‌های پولی و تورم بسیار کمتر است و این یعنی ما از طریق انتشار اوراق بدهی می‌توانیم منابعی را جمع‌آوری کنیم که در نتیجه آن، حجم نقدینگی را در بازار کم کنیم و این اقدام در واقع اثر ضدتورمی دارد.

فرزانی انتشار اوراق قرضه را در راستای سیاست‌های انقباضی دولت در شرایط نقدینگی مثبت دانست و تصریح کرد: در حالی که در صورت استقراض دولت از  بانک مرکزی و چاپ پول ما به سیاست‌های انبساطی وارد می‌شویم و حجم پول و حجم نقدینگی را افزایش می‌دهیم که ضریب پایه پولی بالا می‌برد و ارزش پول ملی را کاهش می‌دهد.

این تحلیل گر مسائل بانکی با بیان اینکه سیاست‌های انبساطی در این شرایط اثر تورمی برای جامعه دارد، یادآور شد: در شرایطی که ما با غول نقدینگی روبه‌رو هستیم و حجم نقدینگی بسیار زیاد است و از آن طرف هم بخش واقعی اقتصاد و تولید ما کفاف جذب این نقدینگی و کنترل تورم را ندارد، نقدینگی کشور به سمت فعالیت‌های کاذب از جمله دلالی و سفته‌بازی می‌رود و به فزایش قیمت و تورم منجر می‌شود. اما انتشار اوراق بدهی از سوی بانک مرکزی کمک می‌کند که حجم نقدینگی کم و تا حدی کنترل شود که بر تورمی که در جامعه احساس می‌شود، تاثیر می‌گذارد.

فرزانی انتشار اوراق قرضه را گام اول سیاست‌های انقباضی عنوان کرد و هشدار داد: این گام اول است که خوب است اما اگر قرار باشد دولت اوراق بدهی را منتشر کند و سپس بانک‌ها اوراق بدهی را خریداری کنند و چون نیاز به اضافه برداشت دارند اگر خط اوراق را در وثیقه بانک مرکزی قرار ‌دهند و مجدداً کاری که می‌کنند استقراض از بانک مرکزی باشد، آن اثرگذاری که با هدف اولیه بود کاملا از بین می رود و در عمل تبدیل به همان استقراض از بانک مرکزی می‌شود که فقط دو حلقه به آن اضافه شده است.

فرزانی در ادامه اظهار کرد: با هوشمندی که بانک مرکزی در دوره اخیر نسبت به این موضوع داشته و همچنین با توجه به کنترلی که بانک مرکزی در خصوص عملیات بازار باز قرار است اعمال کند، به نظر می‌آید که قرار نیست که بانک‌ها آزاد باشند که حتما بتوانند تمامی اوراق بدهی‌شان را در وثیقه بانک مرکزی بگذارند و معادلش خط اعتباری بگیرند.

وی افزود: اگر این محدود شده باشد اثرگذاری این روشی که پایه‌گذاری کرده‌اند بسیار خوب است؛ اما اگر این اتفاق محدود نشده باشد یعنی بانک‌ها هر میزان اوراق را در وثیقه بانک مرکزی بتوانند بگذارند و اضافه برداشت خط اعتباری داشته باشند، اثرگذاری این روش کاملا خنثی می‌شود و مانند همان چاپ پول خواهد بود. این کارشناس مسائل بانکی خاطرنشان کرد: بنابراین گام اول درست است اما اثرگذاری کامل این موضوع بستگی به ادامه روند و اقدامات بعدی این نوع انتشار اوراق دارد.

فرزانی نسبت به احتمالی که باید بانک مرکزی آن را مورد توجه قرار دهد هم هشدار داد و یادآور شد: وقتی شما اوراق را منتشر کرده‌اید اما ممکن است این اوراق جذاب نباشد و بانک‌ها را مجبور کنید که اوراق را خریداری کنند و بانک‌ها باید بابت منابعی که سپرده گرفته‌اند سودهایی  را بدهند، در این صورت از بانک مرکزی یا در قالب اضافه‌برداشت و یا خط اعتباری استقراض می‌کنند که اگر این اتفاق بیفتد انگار دولت به بانک‌ها بدهکار است و بانک‌ها به بانک مرکزی بدهکارند و درنتیجه یعنی دولت به بانک مرکزی بدهکار است که عملا همان سیاست استقراض دولت از بانک مرکزی می‌شود.

وی در پایان با ابراز امیدواری از موفقیت انتشار اوراق بدهی توسط بانک‌ها گفت: در صورتی که این عملیات بازار باز و محدودیت‌های مربوط به اعطای خط اعتبار و اعمال سقف اضافه برداشت نزد بانک‌ها انجام شود، سیاست‌گذاری از طرق انتشار اوراق بدهی و تامین مالی از طریق انتشار اوراق قرضه می‌تواند در کسری بودجه موثر باشد و اتر پولی در جامعه نداشته باشد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

منابع بانک توسعه تعاون به مرز ۲۵۰ هزار میلیارد ریال رسیده است

رئیس هیات مدیره بانک توسعه تعاون اعلام کرد منابع این بانک به مرز ۲۵۰ هزار میلیارد ریال نزدیک شده است.

 • 1

پرداخت ۳۲۰ هزار فقره تسهیلات ازدواج از سوی بانک مهر ایران

پرداخت ۳۲۰ هزار فقره تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج، یکی از اقدامات بانک مهر ایران برای تسهیل این سنت نبوی است.

 • 1

حمایت ۱۳۰ میلیاردی از راه‌اندازی مجتمع مدرن کشتار صنعتی طیور

یکی از بزرگترین و مدرنترین کشتارگاه‌های صنعتی طیور خاورمیانه، با ظرفیت کشتاروبسته بندی ۶ هزار قطعه در ساعت و ۱۲۰ هزار قطعه در روز با تسهیلات بانک کشاورزی به بهره‌برداری رسیده است.

 • 1

«سفیر» به ایستگاه مجمع بانک ملی ایران رسید

دویست و هفتاد و هشتمین شماره نشریه داخلی بانک ملی ایران با تیتر «اهتمام ملی» به موضوع برگزاری موفقیت آمیز مجمع این بانک پرداخته است.

 • 11

فراز و فرود شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۴۰۰ هزار

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۲۶۸۲ واحدی معادل ۰.۱۸ درصد به یک میلیون و ۴۷۰ هزار و ۹۸۵ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۹۶ واحدی به ۱۸ هزار و ۴۶۵ واحد رسید.

 • 15

حمایت از تولید و جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی

مدیر بانک صنعت و معدن استان یزد حمایت از تولید و جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی استان را در اولویت این بانک عنوان کرد.

 • 13

حمایت۹۳۰میلیاردی از طرح خرید مبتنی برقرارداد کشت و صنعت روژین تاک

بانک کشاورزی برای اولین بار در کشور با مکانیسم تامین مالی۹۳۰ میلیاردی مجتمع کشت وصنعت روژین تاک در قالب طرح خرید مبتنی بر قراردادزمینه اشتغال ۵۵۰ نفر را به صورت مستقیم و غیرمستقیم فراهم کرده است.

 • 18

جزییات طرح ارائه بیمه‌نامه با وام ۱۰ میلیونی

مدیرعامل بیمه ایران معین با اعلام توافق با بانک قرض الحسنه مهر ایران، گفت:‌ وام ده میلیون تومانی خرید بیمه نامه برای بیمه گذاران شرکت در قالب تسهیلاتی در دوران کرونا ارائه خواهد شد.

 • 22

تغییرات مثبت شاخص کل بورس در کانال ۱.۴ میلیون واحدی

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با افزایش ۷۷۳۰ واحدی معادل ۰.۵۳ درصد به یک میلیون و ۴۷۳ هزار و ۷۰۶ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۱۰۷ واحدی به ۱۸ هزار و ۳۶۹ واحد رسید.

 • 15

به روزرسانی نسخه جدید سامانه همراه بانک توسعه صادرات ویژه نسخهIOS

نسخه جدید سامانه همراه بانک توسعه صادرات ویژه نسخه IOS با قابلیت های جدید به روز رسانی شد.

 • 19

ابزارهای کلیدی دولت برای جبران کسری بودجه

یک اقتصاددان تاکید کرد: عادلانه سازی یارانه حامل‌های انرژی، حذف ارز ۴۲۰۰ تومان و استقرار نظام مالیات بر مجموعه درآمد؛ ۳ موضوع اساسی است که در بودجه ۱۴۰۰ باید مورد توجه قرار گیرد.

 • 16

بهبود تعاملات بین‌المللی برای کاهش وابستگی به دلار

یک استاد دانشگاه با بیان اینکه تحریم و FATF باعث افزایش وابستگی اقتصاد ما به دلار شده است، گفت:‌ برای ایجاد تنوع در سبد ارزی کشور ما ابتدا باید روابط بین‌المللی خود را ترمیم کنیم.

 • 16

رابطه دوسویه ارز و تورم/ وابستگی اقتصاد به ارز نفتی باید کم شود

یک تحلیل‌گر اقتصادی گفت: برای متنوع‌سازی سبد ارزی باید میزان وابستگی به ارز نفتی را کاهش دهیم و درآمد نفتی را صرف زیرساخت‌های کشور کنیم.

 • 15

سرویس درگاه پرداخت اینترنتی صوتی پست بانک ویژه نابینایان

مشاور رییس سازمان فناوری اطلاعات در آیین رونمایی از خدمات جدید پست بانک ایران از راه‌اندازی سرویس درگاه پرداخت اینترنتی (IPG) صوتی ویژه نابینایان در این بانک تجلیل کرد.

 • 12

رشد ۵۸ درصدی پرداخت تسهیلات بانک صنعت و معدن

مدیرعامل بانک صنعت و معدن اعلام کرد: مجموع تسهیلات اعطایی بانک صنعت و معدن طی ۸ ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به میزان ۵۸ درصد افزایش پیدا کرده است.

 • 21

تداوم روند صعودی شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۴۰۰

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۸۶۵۶ واحدی معادل ۲.۷۱ درصد به یک میلیون و ۴۶۵ هزار و ۹۳۴ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۲۵ واحدی به ۱۸ هزار و ۲۶۱ واحد رسید.

 • 10

صندوق پالایشی یکم مجوز فعالیت گرفت

سازمان بورس و اوراق بهادار، مجوز فعالیت صندوق سرمایه گذاری پالایشی یکم را صادر کرد؛ به این ترتیب هیچ مانعی پیش روی بازگشایی نماد این صندوق در بازار سهام وجود ندارد.

 • 14

عضویت مدیر بانک صنعت و معدن کرمانشاه در هیأت خبرگان بانکی

با حکم رییس کل بانک مرکزی، محمد کلانتری مدیر بانک صنعت و معدن در استان کرمانشاه به عضویت هیأت خبرگان مورد وثوق بانکی و اقتصادی منصوب شد.

 • 18

حمایت ۵۹میلیاردی از راه اندازی طرح بزرگ سورتینگ وسردخانه خرما

طرح سورتینگ و سردخانه اسماعیل احمدی با سرمایه گذاری ۷۲ میلیارد و ۶۳۵ میلیون ریال در سال ۱۳۹۸ شروع به کار کرده که ۵۹ میلیارد ریال آن از محل تسهیلات بانک کشاورزی تامین شده است.

 • 10

رشد ۱۸۰۰ درصدی تعداد بیمه نامه صادر شده توسط صندوق بیمه کشاورزی

عملکرد صندوق بیمه کشاورزی در سال زراعی ۰۰-۹۹ تا پایان آبان ماه در شاخص تعداد بیمه نامه صادر شده نسبت به همین مقطع در سال زراعی گذشته، بالغ بر ۱۸۰۰ درصد رشد داشته است.

 • 17