گشایش مسیر مبادلات بانکی با چین از ۱۱ آذرماه

گشایش مسیر مبادلات بانکی با چین از ۱۱ آذرماه

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین از آغاز مبادلات مالی میان دو کشور از دوم دسامبر (۱۱ آذر) به‌واسطه ارائه خدمات بانک کانلون به ایران خبر داد و تأکید کرد که آغاز فعالیت این بانک نقطه عطفی در روابط اقتصادی ایران و چین خواهد بود.

چهارشنبه 7 آذر 1397 ساعت 20:7

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایسنا 

طبق اعلام پایگاه خبری اتاق بازرگانی ایران، اسدااله عسگراولادی - رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین - از آغاز فعالیت بانک کانلون در ارتباط با ایران پس از توقف یک ماهه خبر داد و گفت: ظرف یک ماه گذشته، به دلیل اینکه فروش نفت ایران به چین متوقف‌ شده بود، بانک کانلون هم فعالیت خود را برای ارائه خدمات به ایران متوقف کرده بود. اما با آغاز فروش مجدد نفت ایران به چین از دوشنبه هفته آینده، این بانک برای مبادلات مالی با ایران مجدداً فعالیت خود را از دوم دسامبر (۱۱ آذرماه) آغاز خواهد کرد.

وی افزود: قرار است پول حاصل از فروش نفت ایران به چین به بانک کانلون منتقل شود تا امکان خرید و فروش کالا برای فعالان اقتصادی ایران فراهم شود.

به اعتقاد رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، با آغاز مجدد فعالیت‌ بانک کانلون، صادرات و واردات ایران و چین در حد عالی پیش خواهد رفت و باید منتظر فصل جدیدی از روابط بین دو کشور از سوم دسامبر بود.

عسگراولادی در ادامه، با اشاره به سخنان اخیر غلامحسین شافعی - رئیس اتاق بازرگانی ایران - در نشست آبان ماه هیات نمایندگان گفت: همان‌طور که آقای شافعی هم تأکید کردند باید از فرصت پیش‌ آمده به‌واسطه اعمال تحریم‌ها، به نفع اقتصاد کشور  بهره برد. در شرایط فعلی و با وجود اعمال تحریم‌های یکجانبه‌گرایانه آمریکا علیه کشور، «تقویت تولید» و «توسعه صادرات» دو راهکار اساسی دور زدن تحریم‌هاست. همان‌طور که مقام معظم رهبری هم اشاره کردند، باید سرمایه‎‌گذاری داخلی را رونق داده و وابستگی به خارج را کم کنیم.

وی با تأکید بر تقویت تولید، تصریح کرد: به‌منظور تقویت تولید باید حتی‌الامکان از واردات کالاهای غیرضروری و مصرفی کم کرد و نیازهای مصرفی مردم را با تولیدات داخلی تأمین کرد. در بحث صادرات هم دولت و بانک مرکزی باید با در نظر گرفتن تسهیلات، صادرات را رونق ببخشند. اما در حال حاضر آنچه شاهدیم، افت در صادرات به‌واسطه صدور بخشنامه‌های متعدد ازجمله بحث پیمان‌سپاری ارزی است.

عسگراولادی با انتقاد از تازه‌ترین تصمیم بانک مرکزی درباره پیمان‌سپاری ارزی گفت: بخشنامه اخیر اهانت به صادرات است که به‌رغم اینکه مسئولان می‌گویند با مشورت بخش خصوصی صادر شده، اما این سؤال را باید پرسید که دقیقاً کدام بخش خصوصی و کدام فرد؟

 رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، بخشنامه اخیر بانک مرکزی درباره نحوه پیمان‌سپاری ارزی را فسادبرانگیز خواند و گفت: این بخشنامه جز تعطیل کردن صادرات هیچ نتیجه دیگری نخواهد داشت. 

به اعتقاد وی، سامانه نیما که صادرکنندگان باید ظرف سه ماه ارز حاصل از صادرات را به کشور بازگردانند، برای کشورهای دیگر وجود خارجی ندارد. درحالی‌که اگر صادرکنندگان، ارز حاصل از صادرات را از طریق بانک‌ها یا صرافی‌های مجاز به کشور برگردانند، آن زمان است که می‌‎توانیم ادعا کنیم که تحریم‌ها را دور زده‌ایم.

وابستگی به نفت به‌تدریج کم شود

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین همچنین درباره توصیه برخی اقتصاددانان مبنی بر ضرورت کاهش وابستگی دولت به درآمدهای نفتی در بودجه ۹۸ گفت:  الان زمانی نیست که دولت بخواهد یک باره وابستگی به نفت را کم کند. باید به‌تدریج و با افزایش تولیدات داخل و توسعه صادرات، از حجم این وابستگی نیز کاست.

به اعتقاد عسگراولادی، تحقق اهداف مذکور در گروی کوچک شدن دولت است. او در همین زمینه تأکید کرد: معتقدم دولت در ایران بیش‌ از اندازه بزرگ است.

او توسعه همکاری‌های بنگاه‌های کوچک و متوسط ایرانی و اروپایی در دوران تحریم‌ها را منوط به کوچک شدن دولت دانست و افزود: شرکت‌های بزرگ دولتی نمی‌گذارند ما به سمت رشد شرکت‌های کوچک و متوسط حرکت کنیم چراکه هدف اصلی دولت حفظ شرکت‌های بزرگ دولتی است تا SMEها.

دولت با بخش خصوصی مشورت کند

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران همچنین در ادامه با تأکید بر این موضوع که در عمل، دولت کمتر با بخش خصوصی و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران مشورت می‌کند، گفت: به‌رغم تمام تأکیداتی که اعضای هیات رئیسه اتاق ایران در نشست‌های مختلف بر ضرورت مشورت دولت با بخش خصوصی دارند، اما متأسفانه دولت توجهی به این موضوع ندارد.

به گفته عسگراولادی ضروری است تا حضور رئیس اتاق بازرگانی ایران برای مشورت با دولت به جلسات گروهی با چند وزیر ختم نشود؛ بلکه دولت با برگزاری جلسات جداگانه در مسائل مهم اقتصادی کشور نظر بخش خصوصی را جویا شود.

انتهای پیام

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

شیب کاهش سکه تند شد

دنیای اقتصاد : ...

 • 33

بوکس بخاطر فساد مالی از المپیک۲۰۲۰ حذف شد

دلیل اصلی این اتفاق بدهی کلانی است که فدراسیون جهانی بوکس دارد و این بدهی به ۱۶ میلیون دلار رسیده و ممکن است آن طور که نناد لالوویچ، عضو کمیته اجرایی IOC اعلام کرد، به ۲۹ میلیون دلار هم برسد.

 • 27

فروش املاک در رهن بانک بدون تسویه حساب

مدیر امور طرح و اعتبارات بانک مسکن از امکانپذیر شدن فروش املاک در رهن این بانک خبر داد و گفت: آن دسته از افرادی که به دلیل دریافت تسهیلات بانکی، سند واحد مسکونی‌شان در رهن بانک به عنوان وثیقه قرار گرفته، می‌توانند با شرایطی اقدام به تعویض وثیقه و خارج کردن ملک مورد نظر از رهن بانک کنند. در چنین شرا ...

 • 35

پایگاه سنجش فشار خون بیمارستان بانک ملی ایران میزبان عموم مردم

با پیوستن بیمارستان بانک ملی ایران به کمپین بسیج ملی فشار خون بالا، پایگاه کنترل فشار خون این بیمارستان میزبان هموطنان گرامی است.

 • 34

صدور ضمانت نامه راهکار جذب منابع ارزان قیمت

عضو هیئت مدیره بانک ملی ایران از اداره امور شعب استان قم بازدید کرده و در همایش مسئولان و کارشناسان بانک ملی استان قم حضور یافت.

 • 34

رهاسازی بچه ماهیان تکثیر شده در بانک ژن زنده گلستان

رئیس مرکز تحقیقات ذخایر آبزیان آب‌های داخلی گرگان گفت: دو میلیون قطعه از بچه ماهیان تولید شده در نخستین سال فعالیت بانک ژن زنده گونه اقتصادی کپور و کلمه در استان در رودخانه‌ها رهاسازی شد.

 • 37

تمرکز فعالیت‌های بانک ملی ایران بر«رونق تولید»

مدیرعامل بانک ملی ایران با تاکید بر این که فعالیت های این بانک بر «رونق تولید» متمرکز است، گفت: نظام بانکی راغب نیست واحدهای تولیدی را به دلیل بدهی در اختیار بگیرد.

 • 34

آپدیت مهم نسخه جدید "همراه بانک" توسعه صادرات

کاربران همراه بانک توسعه صادرات ایران نسخه موبایلی اندروید خود را بروزرسانی کنند.

 • 36

بیماران باید به حقوق خود واقف بوده و مطالبه گر باشند

مدیرکل نظارت بر خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت باتاکید براینکه بیماران باید به حقوق خود واقف بوده و مطالبه گر باشند، گفت:هر پزشک متخصص باید درازای دریافت ویزیت ۲۰ دقیقه به بیماران خدمات‌ دهد.

 • 28

سود تلفیقی بانک پارسیان ۴۵۵ ریال اعلام شد

بانک پارسیان در صورت‌های مالی ۱۲ ماهه خود سود تلفیقی هرسهم را ۴۵۵ ریال اعلام کرد.

 • 38

سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی در نبود توزیع صحیح دولتی شکست خورد

حسین صمصامی گفت: سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی که می‌توانست محل اطمینان خاطر طبقه ضعیف جامعه به شمار رود در عملکرد نادرست رئیس پیشین بانک مرکزی و وزرات اقتصاد عاملی در افزایش رانت و ویژه خواری و گران‌تر شدن اقلام مورد نیاز مردم و فشار مضاعف بر طبقه آسیب دیده شد.

 • 29

شفاف‌سازی صورت‌های مالی بانک صادرات

صورت‌های مالی بانک صادرات با انتشار در سامانه کدال شفاف شد.

 • 34

رئیس کل بانک مرکزی: نشانه‌ای از راه اندازی اینستکس مشاهده نمی‌کنیم

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر این که راه اندازی اینستکس کمتر از یک هفته زمان نیاز دارد اظهار کرد: تاکنون هیچ نشانه‌ای از انجام اقدامات مورد انتظار از طرف مقابل برای اجرایی شدن اینستکس مشاهده نکرده است.

 • 40

خلق فرصت سودآوری با فروش تعهدی

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، خلق فرصت سودآوری بالاتر برای سرمایه‌گذاران در عین ثبات‌آفرینی را از ویژگی های ابزار «فروش تعهدی» دانست.

 • 30

۱۲۰۰ میلیارد تومان در مناطق آسیب دیده از سیل هزینه می شود

رییس کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی گفت : در حوزه زیربناها،۱۲۰۰ میلیارد تومان منابع بانک های خصوصی در مناطق آسیب دیده از سیل هزینه خواهد شد.

 • 33

اختصاص ۸ درصد از تولید ناخالص ملی به حوزه سلامت

قائم مقام مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در امور استان‌ها با اشاره به اینکه ۸درصد تولید ناخالص ملی به حوزه سلامت اختصاص دارد گفت: رویه سازمان بیمه سلامت مبتنی برتعامل با ارائه دهندگان خدمات است.

 • 26