گشایش مسیر مبادلات بانکی با چین از ۱۱ آذرماه

گشایش مسیر مبادلات بانکی با چین از ۱۱ آذرماه

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین از آغاز مبادلات مالی میان دو کشور از دوم دسامبر (۱۱ آذر) به‌واسطه ارائه خدمات بانک کانلون به ایران خبر داد و تأکید کرد که آغاز فعالیت این بانک نقطه عطفی در روابط اقتصادی ایران و چین خواهد بود.

چهارشنبه 7 آذر 1397 ساعت 20:7

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایسنا 

طبق اعلام پایگاه خبری اتاق بازرگانی ایران، اسدااله عسگراولادی - رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین - از آغاز فعالیت بانک کانلون در ارتباط با ایران پس از توقف یک ماهه خبر داد و گفت: ظرف یک ماه گذشته، به دلیل اینکه فروش نفت ایران به چین متوقف‌ شده بود، بانک کانلون هم فعالیت خود را برای ارائه خدمات به ایران متوقف کرده بود. اما با آغاز فروش مجدد نفت ایران به چین از دوشنبه هفته آینده، این بانک برای مبادلات مالی با ایران مجدداً فعالیت خود را از دوم دسامبر (۱۱ آذرماه) آغاز خواهد کرد.

وی افزود: قرار است پول حاصل از فروش نفت ایران به چین به بانک کانلون منتقل شود تا امکان خرید و فروش کالا برای فعالان اقتصادی ایران فراهم شود.

به اعتقاد رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، با آغاز مجدد فعالیت‌ بانک کانلون، صادرات و واردات ایران و چین در حد عالی پیش خواهد رفت و باید منتظر فصل جدیدی از روابط بین دو کشور از سوم دسامبر بود.

عسگراولادی در ادامه، با اشاره به سخنان اخیر غلامحسین شافعی - رئیس اتاق بازرگانی ایران - در نشست آبان ماه هیات نمایندگان گفت: همان‌طور که آقای شافعی هم تأکید کردند باید از فرصت پیش‌ آمده به‌واسطه اعمال تحریم‌ها، به نفع اقتصاد کشور  بهره برد. در شرایط فعلی و با وجود اعمال تحریم‌های یکجانبه‌گرایانه آمریکا علیه کشور، «تقویت تولید» و «توسعه صادرات» دو راهکار اساسی دور زدن تحریم‌هاست. همان‌طور که مقام معظم رهبری هم اشاره کردند، باید سرمایه‎‌گذاری داخلی را رونق داده و وابستگی به خارج را کم کنیم.

وی با تأکید بر تقویت تولید، تصریح کرد: به‌منظور تقویت تولید باید حتی‌الامکان از واردات کالاهای غیرضروری و مصرفی کم کرد و نیازهای مصرفی مردم را با تولیدات داخلی تأمین کرد. در بحث صادرات هم دولت و بانک مرکزی باید با در نظر گرفتن تسهیلات، صادرات را رونق ببخشند. اما در حال حاضر آنچه شاهدیم، افت در صادرات به‌واسطه صدور بخشنامه‌های متعدد ازجمله بحث پیمان‌سپاری ارزی است.

عسگراولادی با انتقاد از تازه‌ترین تصمیم بانک مرکزی درباره پیمان‌سپاری ارزی گفت: بخشنامه اخیر اهانت به صادرات است که به‌رغم اینکه مسئولان می‌گویند با مشورت بخش خصوصی صادر شده، اما این سؤال را باید پرسید که دقیقاً کدام بخش خصوصی و کدام فرد؟

 رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، بخشنامه اخیر بانک مرکزی درباره نحوه پیمان‌سپاری ارزی را فسادبرانگیز خواند و گفت: این بخشنامه جز تعطیل کردن صادرات هیچ نتیجه دیگری نخواهد داشت. 

به اعتقاد وی، سامانه نیما که صادرکنندگان باید ظرف سه ماه ارز حاصل از صادرات را به کشور بازگردانند، برای کشورهای دیگر وجود خارجی ندارد. درحالی‌که اگر صادرکنندگان، ارز حاصل از صادرات را از طریق بانک‌ها یا صرافی‌های مجاز به کشور برگردانند، آن زمان است که می‌‎توانیم ادعا کنیم که تحریم‌ها را دور زده‌ایم.

وابستگی به نفت به‌تدریج کم شود

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین همچنین درباره توصیه برخی اقتصاددانان مبنی بر ضرورت کاهش وابستگی دولت به درآمدهای نفتی در بودجه ۹۸ گفت:  الان زمانی نیست که دولت بخواهد یک باره وابستگی به نفت را کم کند. باید به‌تدریج و با افزایش تولیدات داخل و توسعه صادرات، از حجم این وابستگی نیز کاست.

به اعتقاد عسگراولادی، تحقق اهداف مذکور در گروی کوچک شدن دولت است. او در همین زمینه تأکید کرد: معتقدم دولت در ایران بیش‌ از اندازه بزرگ است.

او توسعه همکاری‌های بنگاه‌های کوچک و متوسط ایرانی و اروپایی در دوران تحریم‌ها را منوط به کوچک شدن دولت دانست و افزود: شرکت‌های بزرگ دولتی نمی‌گذارند ما به سمت رشد شرکت‌های کوچک و متوسط حرکت کنیم چراکه هدف اصلی دولت حفظ شرکت‌های بزرگ دولتی است تا SMEها.

دولت با بخش خصوصی مشورت کند

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران همچنین در ادامه با تأکید بر این موضوع که در عمل، دولت کمتر با بخش خصوصی و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران مشورت می‌کند، گفت: به‌رغم تمام تأکیداتی که اعضای هیات رئیسه اتاق ایران در نشست‌های مختلف بر ضرورت مشورت دولت با بخش خصوصی دارند، اما متأسفانه دولت توجهی به این موضوع ندارد.

به گفته عسگراولادی ضروری است تا حضور رئیس اتاق بازرگانی ایران برای مشورت با دولت به جلسات گروهی با چند وزیر ختم نشود؛ بلکه دولت با برگزاری جلسات جداگانه در مسائل مهم اقتصادی کشور نظر بخش خصوصی را جویا شود.

انتهای پیام

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

دومین جلسه دادگاه متهمان پرونده موسسه غیرمجاز حافظ برگزار شد

دومین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده موسسه غیرمجاز حافظ و شرکت کشاورزی خوشه طلایی مهر ماندگار، برگزار شد.

 • 3

انجام نسخه پیچی الکترونیکی در۵۰درصدموسسات طرف قرارداد بیمه سلامت

زنجان- مدیرکل بیمه سلامت استان زنجان گفت: ۵۰درصد موسسات طرف قرارداد بیمه سلامت استان شامل آزمایشگاه، مطب و داروخانه ها از نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیکی استفاده می کنند.

 • 3

افزایش مبادلات ایران و ترکیه با پول ملی

رئیس کل بانک مرکزی از بالا بردن حجم تجارت دو کشور ایران و ترکیه و حل و فصل مسائل بانکی به ویژه ارتباط بیشتر بین بانک‌های مرکزی برای پیگیری افزایش مبادلات بر اساس پول ملی دو کشور خبر داد.

 • 3

پیگیری ۷.۵ میلیارد دلار طرح حمل‌ونقل ریلی

شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت ۱۵ میلیارد دلار پروژه ماده ۱۲ (قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر) مصوب شورای اقتصاد در حال اجرا دارد که ۷.۵ میلیارد دلار آن مربوط به پروژه‌های حمل‌ونقل ریلی است.

 • 3

پیگیری مبادلات تجاری ایران و ترکیه با پول ملی دو کشور

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه مذاکرات دوجانبه روسای جمهور ایران و ترکیه عمدتا بر نحوه گسترش روابط تجاری و بانکی متمرکز بود، از پیگیری افزایش مبادلات بر اساس پول ملی دو کشور خبرداد.

 • 3

نرخ رسمی ۲۶ ارز کاهش یافت

بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن بهای ۱۱ ارز افزایش، ۱۰ ارز ثابت و ۲۶ واحد پولی دیگر کاهش یافت.

 • 9

اقدامات در حوزه نفت منطبق با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی

معاون اول رییس جمهور گفت: اقدامات انجام شده در حوزه نفت کاملا منطبق با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بوده و باید با جدیت تداوم یابد.

 • 1

وضعیت معاملات ارزی/ ارز مسافرتی ۲۵۰ تومان ارزان شد

امروز قیمت‌ها در معاملات بازار ارز به مانند روزهای اخیر نوسان چندانی نداشت و بازار آرام بود.

 • 3

پناهندگان جهت دریافت دفترچه بیمه سلامت به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور از ادامه مرحله پنجم طرح بیمه سلامت پناهندگان خبر داد و گفت: تمامی پناهندگان می‌توانند جهت ثبت نام به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کرده و دفترچه خود را دریافت کنند.

 • 3

صدور ۵۰۰ هزار جلد دفترچه بیمه برای مددجویان کمیته امداد

مدیر کل بیمه گری و درآمد سازمان بیمه سلامت گفت: صدور دفترچه بیمه درمانی به مددجویان کمیته امداد به وضعیت با ثباتی رسیده است.

 • 3

مقامات فیس بوک با بانک های مرکزی ۲۶ کشور ملاقات می کنند

قرار است نمایندگان فیس بوک با مقامات ارشد بانک های مرکزی ۲۶ کشور از جمله انگلیس، آمریکا و اتحادیه اروپا درباره ارز دیجیتال لیبرا دیدار کنند و به سوالاتی پاسخ دهند.

 • 3

قیمت سکه طرح جدید ۲۵ شهریور ۹۸ به ۴ میلیون و ۲۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۲۵ شهریور ۹۸ به ۴ میلیون و ۲۵ هزار تومان رسید.

 • 3

پرداخت ۲۰۰ میلیارد تومان وام اشتغال به مددجویان امداد

با امضای تفاهم‌‌نامه میان کمیته امداد و بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، این بانک متعهد شد امسال مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغال به مددجویان امداد ارائه دهد.

 • 4

طیب نیا با اقتصاد ایران چه کرد؟ / آقای ضد تورم خیر؛ وزیر زمینه ساز بحران اقتصادی بله/ عاقبت کنترل دستوری قیمت ارز، مسکن و تورم چه شد؟

حکایت دوغ و دوشاب حکایت وزیری است که در دولت یازدهم سکان اقتصاد را در دست داشت، حالا روزنامه شرق و برخی رسانه ها از او با تعابیری چون "آقای ضد تورم" و "رکورد دار رای اعتماد مجلس" یاد کرده اند.این تعریف و تمجیدها ظاهراً به دلیل انتصاب دکتر طیب نیا به سمت رئیس کمیته اقتصاد وزارت آموزش‌و‌پرورش می باشد ...

 • 3

موتورولا تلویزیون اندرویدی به بازار عرضه می کند

شاخه شرکت موتورولا در هند با همکاری یک شرکت تجارت آنلاین تلویزیون های هوشمندی را در این کشور عرضه می کند که مجهز به اندروید۹ هستند.

 • 3

قیمت دلار آمریکا امروز دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸ به ۱۱۳۵۰ تومان رسید

قیمت دلار آمریکا امروز دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸ در صرافی‌های بانکی به ۱۱۳۵۰ تومان رسید.

 • 3

آمار مهاجرت ایرانیان در سالهای ۴۴ و ۵۴ هیچ‌گاه صفر نبوده است

بنیاد ملی نخبگان اعلام کرد که براساس داده‌های منتشرشده بانک جهانی، آمار مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور در دهه‏‌های۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ میلادی، رقمی قابل‌توجه بوده و هیچ‌گاه نزدیک به صفر نبوده است.

 • 2

دستور جهانگیری به وزارت اقتصاد، سازمان بودجه و صندوق توسعه ملی

معاون اول رئیس جمهور از وزارت اقتصاد و دارایی، سازمان برنامه و بودجه و صندوق توسعه ملی خواست تا از بخش نفت و گاز حمایت های لازم را انجام دهند.

 • 1