گزارش تحولات بخش پولی و بانکی مربوط به ماه آذر منتشر شد

گزارش تحولات بخش پولی و بانکی مربوط به ماه آذر منتشر شد

تهران- ایرنا- بررسی آمارهای تازه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد در آذرماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال میزان نقدینگی 22.1 درصد و شبه پول 19.5 درصد افزایش یافت.

یکشنبه 21 بهمن 1397 ساعت 23:58

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

بررسی خبرنگار ایرنا از نشریه الکترونیکی گزیده آمارهای اقتصادی که امروز (یکشنبه) در تارنمای بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران منتشر شد، نشان می دهد بخش پولی و بانکی شامل خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های سیستم بانکی (بانک مرکزی، بانک‌ها و موسسه های اعتباری غیربانکی، بانک‌های تجاری، بانک‌های تخصصی و بانک‌های غیردولتی) و موسسه های اعتباری غیربانکی و نیز ارقام عمده پولی و اعتباری و تسهیلات اعتباری بانک‌ها و موسسه های اعتباری به تفکیک عقود اسلامی می‌شود.
بر پایه آمارهای اعلام شده، در آذرماه امسال ارزش اسکناس و مسکوک در دست اشخاص 455 هزار میلیارد ریال برآورد شد. این میزان آذرماه پارسال 348 هزار و 600 میلیارد ریال بود؛ بنابراین رشد 30.5 درصدی را رقم زده است.
آذرماه امسال ارزش پول موجود در کشور 2446 هزار و 200 میلیارد ریال شد که نسبت به آذرماه پارسال 41 درصد بیشتر شد.
حجم شبه پول نیز به 15199 هزار و 600 میلیارد ریال رسید که 19.5 درصد بیش از مدت مشابه سال 1396 است.
شبه پول عبارت است از سپرده های غیر دیداری (مدت دار) مانند سپرده های سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلندمدت و حساب‌های پس انداز، اوراق قرضه و اسناد خزانه؛ به عبارت دیگر همه اوراقی که برای نقد شدن آن به گذشت زمان قانونی نیاز است (بجز قرض الحسنه پس انداز که در هر زمان با مراجعه “دارنده حساب” وجوه اندوخته شده قابل وصول است).

** بدهی بخش غیردولتی
بدهی بخش غیردولتی به بانک ها و موسسه های اعتباری (بدون سود آتی) در آذرماه امسال به 10734 هزار و 200 میلیارد ریال رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال 17.9 درصد افزایش نشان می دهد.
در این میان، بانک های غیردولتی و موسسه های اعتباری غیربانکی 64.6 درصد از مجموع این بدهی ها را به خود اختصاص می دهد و سهم بانک های تخصصی و تجاری به ترتیب حدود 19.3 درصد و 16 درصد است.
در آذرماه امسال مجموع سپرده های بخش غیردولتی 17190 هزار و 800 میلیارد ریال بود که سهم بانک های غیردولتی و موسسه های اعتباری غیربانکی 69.5 درصد از مجموع برآورد شد و بانک های تجاری با 20.1 و بانک های تخصصی با 10.4 درصد، در رده های بعدی قرار گرفتند.

** ارزش سپرده های دیداری
ارزش سپرده های دیداری در آذرماه به 1991 هزار و 200 میلیارد ریال رسید که نسبت به آذرماه پارسال رشد 43.7 درصدی را نشان می دهد.
در این بخش سهم سپرده های جاری 1690 هزار میلیارد ریال بود که نسبت به مدت مشابه پارسال 49.1 درصد افزایش یافت.
ارزش خالص چک ها نیز 46 هزار و 200 میلیارد ریال شد که نسبت به پارسال 5.9 درصد عقبگرد داشت.

** ارزش سپرده های غیردیداری
در پایان پاییز امسال ارزش سپرده های غیردیداری رقم 15199 هزار و 600 میلیارد ریال ثبت شد که در همسنجی با آذرماه پارسال 19.5 درصد بیشتر شد.
در این بخش، سهم سپرده های قرض الحسنه پس انداز 888 هزار و 300 میلیارد ریال بود که نسبت به پارسال 27.2 درصد رشد کرد. از این میزان، 88 هزار و 600 میلیارد ریال مربوط به صندوق پس اندار مسکن بود که رشد 12.6 درصدی را رقم زد.
در زیرمجموعه سپرده های غیردیداری، سرمایه گذاری مدت دار با 2 بخش کوتاه مدت و بلندمدت به چشم می خورد.
مجموع سرمایه گذاری مدت دار در آذرماه امسال به 14042 هزار و 500 میلیارد ریال رسید که نسبت به آذرماه پارسال 18.9 درصد افزایش یافت.
سپرده های بلندمدت با حجم 8691 هزار و 100 میلیارد ریال رشد 20.6 در همسنجی با مدت مشابه پارسال را رقم زد.
سهم سپرده های کوتاه مدت نیز 5351 هزار و 400 میلیارد ریال بود که 16.3 درصد بیشتر از آذرماه 1396 است.
گزیده آمارهای اقتصادی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران جدیدترین اطلاعات و آمارهای اقتصادی در بخش‌های پولی و بانکی، مالی و بودجه، تراز پرداخت‌ها و بازار سرمایه را دربرمی گیرد که روی تارنمای این نهاد مالی به نشانی www.cbi.ir در دسترس است.

اقتصام*9123*1961*

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

کارت های بانکی 4 برابر جمعیت ایران

بر اساس تازه‌ترین آمار بانک مرکزی، شمار کارت‌های بانکی در تیرماه به بیش از ۳۴۱ میلیون کارت رسید که حدود ۹۲ میلیون و ۷۶۰ هزار عدد کارت متعلق به تهران و ۲۴۸ میلیون و ۲۴۳ هزار عدد کارت متعلق به استانها بوده است.

 • 2

ترامپ: تعرفه کالاهای چینی به ۳۰ درصد افزایش می‌یابد

رئیس جمهور آمریکا بامداد شنبه در چند رشته توئیت به اقدام روز جمعه چین در اعمال تعرفه بر 75 میلیارد دلار کالاهای آمریکایی پاسخ داد.

 • 4

آمادگی بانک‌ها برای عملیات تبدیل ریال به پارسه

مدیرعامل بانک صادرات ایران گفت: روند تبدیل ریال به پارسه دستکم به ٦ ماه زمان نیاز خواهد داشت، اما با این حال بانک‌ها آمادگی دارند به سرعت بیشتر این فرآیند کمک کنند.

 • 2

آغاز ثبت نام جشنواره عکس «نمای ملی» بانک ملی ایران

ثبت نام جشنواره عکس «نمای ملی» بانک ملی ایران از امروز دوم شهریورماه در دو بخش معماری و مستند اجتماعی آغاز شد.

 • 2

رئیس بانک مرکزی انگلیس خواستار پایان دادن به سلطه دلار شد

رئیس بانک مرکزی انگلیس گفت جهان باید به وابستگی پر ریسک خود به دلار خاتمه دهد.

 • 2

روز سیاه و کم‌سابقه بازارهای مالی پس از مناقشه جدید چین و آمریکا

آخرین روز از معاملات هفتگی بورس‌های جهان به شکلی کابوس‌وار به پایان رسید.

 • 2

امضای تفاهم نامه برای اجرای طرح اقدام ملی

مدیر امور اعتباری بانک مسکن از تنظیم چند تفاهم نامه برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن خبر داد.

 • 3

بانک صادرات به دانشجویان پیام نور وام می دهد

بانک صادرات ایران و دانشگاه پیام نور تفاهم نامه مشترکی را برای اعطای تسهیلات به دانشجویان این دانشگاه امضا کردند.

 • 3

ترامپ از شرکت های آمریکایی خواست تا سریعا چین را ترک کنند

به دنبال بالاگرفتن جنگ تجاری میان آمریکا و چین، دونالد ترامپ روز جمعه از شرکت های آمریکایی خواست تا هر چه زودتر چین را ترک کنند.

 • 3

گام بزرگ بانک مسکن برای فروش اموال مازاد/ ۲۳ شعبه منحل شد

مدیر امور استان‌ها و بازاریابی بانک مسکن با بیان اینکه قدرت اعتباری بانک مسکن از محل درآمد حاصل از فروش اموال مازاد همچون شعب ناکارآمد، تقویت می‌شود، از انحلال ۲۳ شعبه بانک تا پایان مرداد ماه خبر داد.

 • 2

پاسخ مدیران بانک مسکن به سوالات مردمی

مدیران بانک مسکن در هفته دولت با حضور در مرکز ارتباط با مشتریان بانک(call center) به سوالات مشتریان و عموم مردم پاسخ خواهند داد.

 • 4

اولویت آموزش قالیبافان تولیدکننده و صادرکننده

رییس سابق اداره فرش استان تهران بیان داشت: برای افزایش سهم بازار جهانی باید آموزش صادرکنندگان، فروشندگان و تولیدکنندگان در اولویت قرار گیرد.

 • 3

عبور ارزش معاملات بورس از ۱۲۱۳ هزار میلیارد ریال

از ابتدای امسال تاکنون در مدت ۹۸ روز معاملاتی، بالغ بر ۳۹۲ میلیارد سهم و حق تقدم به ارزش بیش از ۱۲۱۳ هزار میلیارد ریال در بورس اوراق بهادار معامله شده است.

 • 3

کسر حق بیمه‌ عمر، زندگی و درمان از درآمد مشمول مالیات مجاز شد

کسر حق بیمه‌های پرداختی درمانی حقوق بگیر و افراد تحت تکفل و حق بیمه پرداختی بابت انواع بیمه‌های عمر و زندگی شخص حقوق بگیر از درآمد مشمول مالیات حقوق بیمه شدگان توسط کارفرمایان مجاز است.

 • 3

اعتراف رئیس بانک مرکزی آمریکا به تبعات منفی جنگ تجاری با چین

رئیس بانک مرکزی آمریکا گفت که جنگ تجاری با چین یکی از مهمترین ریسکهای خارجی موجود بر سر راه اقتصاد آمریکا است.

 • 3

اعمال تعرفه چین بر ۷۵ میلیارد دلار کالاهای وارداتی از آمریکا

در ادامه جنگ تجاری میان پکن و واشنگتن، چین روز جمعه اعلام کرد که بر ۷۵ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از آمریکا تعرفه اعمال خواهد کرد.

 • 4

ضمانت تامین سرمایه در گردش بنگاه‌ها در بورس

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران اعلام کرد که این صندوق براساس تفاهم‌نامه‌ای که با سازمان بورس به امضا رسانده، ضمانت تامین سرمایه در گردش بنگاه‌ها را در رینگ صادراتی بازار سرمایه برعهده خواهد گرفت.

 • 3

ترامپ به اقدام تعرفه‌ای چین پاسخ متقابل داد

رئیس‌جمهوری آمریکا در اقدامی متقابل، ۵۵۰ میلیارد دلار کالای چینی را مشمول افزایش ۵ درصدی تعرفه‌های تجاری کرد.

 • 3

ارتباط تلفنی مدیران ارشدبانک ملی ایران بامردم به مناسبت هفته دولت

مدیران ارشد بانک ملی ایران چهارم شهریورماه به مناسبت گرامیداشت هفته دولت و در آستانه ی نودویکمین سالروز تاسیس بانک، از طریق ارتباط تلفنی پاسخگوی سؤلات مشتریان در سراسر کشور خواهند بود.

 • 4

بسیاری از مصوبات مجلس اجرا نمی‌شود/ نگاه دولت انتخاباتی است

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی گفت: دولتمردان با قرار گرفتن در فضای انتخابات ترجیح می‌دهند اقداماتی انجام دهند که به نفعشان باشد و برای همین از اجرای برخی از مصوبات مجلس سر باز می زنند.

 • 3