گزارش تحولات بخش پولی و بانکی مربوط به ماه آذر منتشر شد

گزارش تحولات بخش پولی و بانکی مربوط به ماه آذر منتشر شد

تهران- ایرنا- بررسی آمارهای تازه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد در آذرماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال میزان نقدینگی 22.1 درصد و شبه پول 19.5 درصد افزایش یافت.

یکشنبه 21 بهمن 1397 ساعت 23:58

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

بررسی خبرنگار ایرنا از نشریه الکترونیکی گزیده آمارهای اقتصادی که امروز (یکشنبه) در تارنمای بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران منتشر شد، نشان می دهد بخش پولی و بانکی شامل خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های سیستم بانکی (بانک مرکزی، بانک‌ها و موسسه های اعتباری غیربانکی، بانک‌های تجاری، بانک‌های تخصصی و بانک‌های غیردولتی) و موسسه های اعتباری غیربانکی و نیز ارقام عمده پولی و اعتباری و تسهیلات اعتباری بانک‌ها و موسسه های اعتباری به تفکیک عقود اسلامی می‌شود.
بر پایه آمارهای اعلام شده، در آذرماه امسال ارزش اسکناس و مسکوک در دست اشخاص 455 هزار میلیارد ریال برآورد شد. این میزان آذرماه پارسال 348 هزار و 600 میلیارد ریال بود؛ بنابراین رشد 30.5 درصدی را رقم زده است.
آذرماه امسال ارزش پول موجود در کشور 2446 هزار و 200 میلیارد ریال شد که نسبت به آذرماه پارسال 41 درصد بیشتر شد.
حجم شبه پول نیز به 15199 هزار و 600 میلیارد ریال رسید که 19.5 درصد بیش از مدت مشابه سال 1396 است.
شبه پول عبارت است از سپرده های غیر دیداری (مدت دار) مانند سپرده های سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلندمدت و حساب‌های پس انداز، اوراق قرضه و اسناد خزانه؛ به عبارت دیگر همه اوراقی که برای نقد شدن آن به گذشت زمان قانونی نیاز است (بجز قرض الحسنه پس انداز که در هر زمان با مراجعه “دارنده حساب” وجوه اندوخته شده قابل وصول است).

** بدهی بخش غیردولتی
بدهی بخش غیردولتی به بانک ها و موسسه های اعتباری (بدون سود آتی) در آذرماه امسال به 10734 هزار و 200 میلیارد ریال رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال 17.9 درصد افزایش نشان می دهد.
در این میان، بانک های غیردولتی و موسسه های اعتباری غیربانکی 64.6 درصد از مجموع این بدهی ها را به خود اختصاص می دهد و سهم بانک های تخصصی و تجاری به ترتیب حدود 19.3 درصد و 16 درصد است.
در آذرماه امسال مجموع سپرده های بخش غیردولتی 17190 هزار و 800 میلیارد ریال بود که سهم بانک های غیردولتی و موسسه های اعتباری غیربانکی 69.5 درصد از مجموع برآورد شد و بانک های تجاری با 20.1 و بانک های تخصصی با 10.4 درصد، در رده های بعدی قرار گرفتند.

** ارزش سپرده های دیداری
ارزش سپرده های دیداری در آذرماه به 1991 هزار و 200 میلیارد ریال رسید که نسبت به آذرماه پارسال رشد 43.7 درصدی را نشان می دهد.
در این بخش سهم سپرده های جاری 1690 هزار میلیارد ریال بود که نسبت به مدت مشابه پارسال 49.1 درصد افزایش یافت.
ارزش خالص چک ها نیز 46 هزار و 200 میلیارد ریال شد که نسبت به پارسال 5.9 درصد عقبگرد داشت.

** ارزش سپرده های غیردیداری
در پایان پاییز امسال ارزش سپرده های غیردیداری رقم 15199 هزار و 600 میلیارد ریال ثبت شد که در همسنجی با آذرماه پارسال 19.5 درصد بیشتر شد.
در این بخش، سهم سپرده های قرض الحسنه پس انداز 888 هزار و 300 میلیارد ریال بود که نسبت به پارسال 27.2 درصد رشد کرد. از این میزان، 88 هزار و 600 میلیارد ریال مربوط به صندوق پس اندار مسکن بود که رشد 12.6 درصدی را رقم زد.
در زیرمجموعه سپرده های غیردیداری، سرمایه گذاری مدت دار با 2 بخش کوتاه مدت و بلندمدت به چشم می خورد.
مجموع سرمایه گذاری مدت دار در آذرماه امسال به 14042 هزار و 500 میلیارد ریال رسید که نسبت به آذرماه پارسال 18.9 درصد افزایش یافت.
سپرده های بلندمدت با حجم 8691 هزار و 100 میلیارد ریال رشد 20.6 در همسنجی با مدت مشابه پارسال را رقم زد.
سهم سپرده های کوتاه مدت نیز 5351 هزار و 400 میلیارد ریال بود که 16.3 درصد بیشتر از آذرماه 1396 است.
گزیده آمارهای اقتصادی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران جدیدترین اطلاعات و آمارهای اقتصادی در بخش‌های پولی و بانکی، مالی و بودجه، تراز پرداخت‌ها و بازار سرمایه را دربرمی گیرد که روی تارنمای این نهاد مالی به نشانی www.cbi.ir در دسترس است.

اقتصام*9123*1961*

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

قیمت فروش ارز مسافرتی اعلام شد

قیمت فروش ارز مسافرتی روزانه بعد از ساعت 11 صبح به شعب منتخب اعلام و بعد از آن فروش ارز مسافرتی در بانک های عامل آغاز می شود. گفتنی است.

از سامانه پرداخت موبایلی بانک دی رونمایی شد

طی مراسمی از سامانه پرداخت موبایلی بانک دی « دیبا » رونمایی شد.

تسهیلات آنی بانک تجارت؛ بدون ضامن با سود و اقساط انتخابی

با سپرده‌گذاری در بانک تجارت می‌توانید در کمترین زمان ممکن، بدون نیاز به ضامن و با نرخ سود حداقلی وام بگیرید یا اینکه یکی از نزدیکان خود را برای دریافت وام به بانک معرفی کنید.

راهنمای دریافت تسهیلات سودمند بانک رفاه با سود 2 درصد

اگر به دنبال دریافت وام با نرخ سود حداقلی هستید، طرح سودمند بانک رفاه کارگران می‌تواند فرصت مناسبی برای شما باشد تا ضمن دریافت سود سپرده، تا سقف 100 میلیون تومان وام بگیرید.

واردات کالاهای گروه ۴ به مناطق آزاد تا سقف ۱۴۰میلیون دلار مجاز شد

بر اساس مصوبه کارگروهی متشکل از ۴ دستگاه دولتی، مقرر شد تا سقف ۱۴۰ میلیون دلار ثبت سفارش کالاهای اولویت ۴ در مناطق آزاد تا تاریخ ۳۱ فرودین ماه سال ۹۸ انجام شود.

 • 17

هوک: اروپا با آمریکا درباره ایران اختلاف نظر دارد

تهران- ایرنا- نماینده آمریکا در امور ایران با اعتراف به اختلاف نظر واشگتن با اروپا درباره ایران گفت که کشورش به این دلیل از برجام خارج شده که بتواند فشارهایش علیه تهران را افزایش دهد.

 • 14

بورس بازی بلدید؟

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به این که آشنایی با بورس و فعالیت در آن نقش موثری در زندگی افراد دارد، گفت: متاسفانه همه افراد جامعه بورس و فرصت‌های آن را نمی‌شناسند.

 • 16

همتی: صاحبنظران از تحلیلهای اقتصادی غیرواقعی خودداری کنند

تهران - ایرنا - رئیس کل بانک مرکزی در یکی از شبکه های اجتماعی نوشت: صاحبنظران از تحلیلهای اقتصادی غیرواقعی خودداری کنند.

 • 16

رییس جمهوری چین با هیات آمریکایی دیدار کرد

پکن- ایرنا- رییس جمهوری چین شامگاه جمعه با هیات تجاری ایالات متحده آمریکا که به منظور گفت و گوهای تجاری به این کشور سفر کرده است دیدار و گفت و گو کرد.

 • 16

خبرهایی خوب از میوه‌شب عید، صادرات نفت به کره‌ و تسهیلات صادراتی

ذخیره‌سازی میوه شب عید، شکسته شدن طلسم واردات از ایران توسط کره‌ای‌ها، تشریح جزئیات تسهیلات صادراتی توسط بانک مرکزی و لزوم حل مشکلات داخلی در کنار تحریم مهم‌ترین عناوین خبری امروز اداره اقتصادی ایسنا بود.

 • 15

جزئیات تسهیلات بانک مرکزی برای صادرکنندگان

بانک مرکزی در دستورالعمل جدید خود تسهیلاتی را برای صادرکنندگانی که ارز بیشتری را وارد چرخه اقتصاد کرده‌اند، در نظر گرفته است.

 • 16

قیمت نفت امروز ۶۵ دلار را رد کرد

قیمت نفت امروز از ۶۵ دلار گذشت اما با بروز نشانه هایی از کاهش تقاضا، از میان رشدش کاسته شد و به ۶۴.۷۴ دلار در هر بشکه رسید.

 • 16

بهای نفت به بالاترین حد خود در سال 2019 رسید

تهران - ایرنا - تحریم های آمریکا علیه صادرات نفت ونزوئلا و ایران و همچنین کاهش عرضه نفت اوپک باعث شد تا بهای نفت خام برنت امروز جمعه 26 بهمن ( 15 فوریه ) به بالاترین حد خود در سال 2019 میلادی برسد.

 • 17

مدیران ارشد استان می توانند با گرانی‌های موجود مقابله کنند

وزیر صنعت، معدن و تجارت در شورای برنامه ریزی و توسعه استان یزد اظهار داشت: مسئولان استانی باید با تدابیر داخلی نسبت به تنظیم بازار اقدام کنند، طبق برنامه ریزی‌های انجام شده مدیران ارشد استان می توانند با گرانی‌های موجود مقابله کنند.

 • 7

دادوستد ۴۵۹میلیارد سهم در بورس طی ۲۱۷ روز معاملاتی

تعداد ۴۵۹ میلیارد و ۶۵۷ میلیون سهم و حق تقدم از ابتدای امسال تاکنون در مدت ۲۱۷ روز معاملاتی به ارزش ۱۳۸۷ هزار و ۳۴۹ میلیارد میلیارد ریال در بورس اوراق بهادار دادوستد شده است.

 • 17