گزارش تحولات بخش پولی و بانکی مربوط به ماه آذر منتشر شد

گزارش تحولات بخش پولی و بانکی مربوط به ماه آذر منتشر شد

تهران- ایرنا- بررسی آمارهای تازه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد در آذرماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال میزان نقدینگی 22.1 درصد و شبه پول 19.5 درصد افزایش یافت.

یکشنبه 21 بهمن 1397 ساعت 23:58

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

بررسی خبرنگار ایرنا از نشریه الکترونیکی گزیده آمارهای اقتصادی که امروز (یکشنبه) در تارنمای بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران منتشر شد، نشان می دهد بخش پولی و بانکی شامل خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های سیستم بانکی (بانک مرکزی، بانک‌ها و موسسه های اعتباری غیربانکی، بانک‌های تجاری، بانک‌های تخصصی و بانک‌های غیردولتی) و موسسه های اعتباری غیربانکی و نیز ارقام عمده پولی و اعتباری و تسهیلات اعتباری بانک‌ها و موسسه های اعتباری به تفکیک عقود اسلامی می‌شود.
بر پایه آمارهای اعلام شده، در آذرماه امسال ارزش اسکناس و مسکوک در دست اشخاص 455 هزار میلیارد ریال برآورد شد. این میزان آذرماه پارسال 348 هزار و 600 میلیارد ریال بود؛ بنابراین رشد 30.5 درصدی را رقم زده است.
آذرماه امسال ارزش پول موجود در کشور 2446 هزار و 200 میلیارد ریال شد که نسبت به آذرماه پارسال 41 درصد بیشتر شد.
حجم شبه پول نیز به 15199 هزار و 600 میلیارد ریال رسید که 19.5 درصد بیش از مدت مشابه سال 1396 است.
شبه پول عبارت است از سپرده های غیر دیداری (مدت دار) مانند سپرده های سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلندمدت و حساب‌های پس انداز، اوراق قرضه و اسناد خزانه؛ به عبارت دیگر همه اوراقی که برای نقد شدن آن به گذشت زمان قانونی نیاز است (بجز قرض الحسنه پس انداز که در هر زمان با مراجعه “دارنده حساب” وجوه اندوخته شده قابل وصول است).

** بدهی بخش غیردولتی
بدهی بخش غیردولتی به بانک ها و موسسه های اعتباری (بدون سود آتی) در آذرماه امسال به 10734 هزار و 200 میلیارد ریال رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال 17.9 درصد افزایش نشان می دهد.
در این میان، بانک های غیردولتی و موسسه های اعتباری غیربانکی 64.6 درصد از مجموع این بدهی ها را به خود اختصاص می دهد و سهم بانک های تخصصی و تجاری به ترتیب حدود 19.3 درصد و 16 درصد است.
در آذرماه امسال مجموع سپرده های بخش غیردولتی 17190 هزار و 800 میلیارد ریال بود که سهم بانک های غیردولتی و موسسه های اعتباری غیربانکی 69.5 درصد از مجموع برآورد شد و بانک های تجاری با 20.1 و بانک های تخصصی با 10.4 درصد، در رده های بعدی قرار گرفتند.

** ارزش سپرده های دیداری
ارزش سپرده های دیداری در آذرماه به 1991 هزار و 200 میلیارد ریال رسید که نسبت به آذرماه پارسال رشد 43.7 درصدی را نشان می دهد.
در این بخش سهم سپرده های جاری 1690 هزار میلیارد ریال بود که نسبت به مدت مشابه پارسال 49.1 درصد افزایش یافت.
ارزش خالص چک ها نیز 46 هزار و 200 میلیارد ریال شد که نسبت به پارسال 5.9 درصد عقبگرد داشت.

** ارزش سپرده های غیردیداری
در پایان پاییز امسال ارزش سپرده های غیردیداری رقم 15199 هزار و 600 میلیارد ریال ثبت شد که در همسنجی با آذرماه پارسال 19.5 درصد بیشتر شد.
در این بخش، سهم سپرده های قرض الحسنه پس انداز 888 هزار و 300 میلیارد ریال بود که نسبت به پارسال 27.2 درصد رشد کرد. از این میزان، 88 هزار و 600 میلیارد ریال مربوط به صندوق پس اندار مسکن بود که رشد 12.6 درصدی را رقم زد.
در زیرمجموعه سپرده های غیردیداری، سرمایه گذاری مدت دار با 2 بخش کوتاه مدت و بلندمدت به چشم می خورد.
مجموع سرمایه گذاری مدت دار در آذرماه امسال به 14042 هزار و 500 میلیارد ریال رسید که نسبت به آذرماه پارسال 18.9 درصد افزایش یافت.
سپرده های بلندمدت با حجم 8691 هزار و 100 میلیارد ریال رشد 20.6 در همسنجی با مدت مشابه پارسال را رقم زد.
سهم سپرده های کوتاه مدت نیز 5351 هزار و 400 میلیارد ریال بود که 16.3 درصد بیشتر از آذرماه 1396 است.
گزیده آمارهای اقتصادی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران جدیدترین اطلاعات و آمارهای اقتصادی در بخش‌های پولی و بانکی، مالی و بودجه، تراز پرداخت‌ها و بازار سرمایه را دربرمی گیرد که روی تارنمای این نهاد مالی به نشانی www.cbi.ir در دسترس است.

اقتصام*9123*1961*

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

باکنلون بانک چین: به همکاری با ایران ادامه می دهیم

تهران-ایرنا- باکنلون بانک چین اعلام کرد که به همکاری خود با بانکهای ایرانی غیرتحریمِی برای معاملات و پرداختهای مربوط به کالاهای غیرتحریمی ادامه خواهند داد.

 • 8

بار مالی ۲۰۰۰ میلیاردی رشد تعرفه‌های پزشکی برای بیمه سلامت

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با بیان اینکه اعلام کردیم، افزایش تعرفه‌های سال ۱۳۹۸ موکول به تامین اعتبار است، گفت: افزایش ۱۰ درصدی تعرفه‌ها، حدود  ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ میلیارد تومان بار مالی برایمان به همراه دارد.

 • 5

پروژه سیاسی یا نظریه اقتصادی؟

جیمز مکینتاش/ وال استریت ژورنال ...

 • 15

کمک ۳ میلیارد دلاری عربستان و امارات به سودان

در پی سقوط حکومت عمر البشیر در سودان که حدود ۳۰ سال قدرت را در اختیار داشت، عربستان و امارات امروز (یک‌شنبه) اعلام کردند که سه میلیارد دلار کمک مالی در اختیار این کشور می‌گذارند.

 • 15

تسویه کامل سود سهام عدالت همه مشمولان تا چند روز دیگر

سازمان خصوصی سازی اعلام کرد:‌ پرداخت سود سهام عدالت عملکرد سال ۹۶ مشمولان سهام عدالت طی روزهای جاری خاتمه می یابد.

 • 19

کمک مالی عربستان و امارات به سودان با وجود مخالفت انقلابیون

خبرگزاری رسمی عربستان از بسته کمک مالی این کشور و امارات به سودان به ارزش ۳ میلیارد دلار خبر داد.

 • 16

تسهیل قوانین و مقررات کسب وکار، محقق کننده شعار سال است

تهران- ایرنا- عضو هیات مدیره کنفدراسیون صنعت ایران گفت: حمایت‌های دولت و همکاری نهادهای بانکی، مالیاتی و بیمه‌ای برای عبور از موانع تولید و تسهیل قوانین و مقررات کسب وکار می تواند بخش مهمی از محدودیت های تولید را کاهش دهد و مسیر دستیابی به شعار سال را تسهیل کند.

 • 6

افزایش نرخ تورم ژاپن

هر چند تورم سومین اقتصاد بزرگ جهان در ماه مارس افزایش یافت اما کماکان نسبت به سطح هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی این کشور فاصله دارد.

 • 22

زور دلالان از دلار هم بیشتر است

افزایش قیمت برخی اقلام اساسی در کشور که تولید آنها کمترین ارتباط را با قیمت ارز دارد مساله‌ای است که درماه‌های گذشته باعث ایجاد سختی‌هایی در تامین معاش مردم شده است؛ امری که به نظر می‌رسد برای بررسی آن باید به عملکرد دستگاه‌های داخلی پرداخته شود.

 • 17

ارزش صادرات گیاهان دارویی به 520 میلیون دلار رسید

تهران- ایرنا- مجری طرح گیاهان دارویی کشور، گفت: بر اساس آمار 11 ماهه (از فروردین تا بهمن ماه) سال 97، 336 هزار و 836 تن انواع گیاهان دارویی به ارزش 520 میلیون دلار به کشورهای مختلف دنیا صادر شده است.

 • 16

ارزش صادرات گیاهان دارویی به 520 میلیون دلار رسید

تهران- ایرنا- مجری طرح گیاهان دارویی کشور، گفت: بر اساس آمار 11 ماهه (از فروردین تا بهمن ماه) سال 97، 336 هزار و 836 تن انواع گیاهان دارویی به ارزش 520 میلیون دلار به کشورهای مختلف دنیا صادر شده است.

 • 17

چگونه دوبی از فرایند نرخ گذاری دلار تهران حذف می‌شود؟

کارشناسان اقتصادی کشور معتقدند بازار متشکل ارزی به تدریج نرخ گذاری دلار تهران را از دوبی به داخل کشور منتقل می‌کند.

 • 21

مهار نوسان های نرخ ارز با راه اندازی بازار متشکل ارزی

تهران- ایرنا- یک کارشناس امور بانکی با بیان اینکه بازار متشکل ارزی می‌تواند التهاب و نوسان نرخ ارز را کاهش دهد، گفت: به دلیل اینکه معاملات این بازار، شفاف است و خریداران و فروشندگان می توانند در شرایط رقابتی درخواست‌های خود را ارائه کنند، نوسان های آن نسبت به بازار غیرشفاف کمتر خواهد بود.

 • 20

تبانی بزرگترین بانک ایتالیابرای اخلال در بازار اوراق قرضه اروپایی

کمیسیون اروپا اعلام کرد که بزرگترین بانک ایتالیا به علت نقش مهم خود در تبانی ۸ بانک برای از بین بردن رقابت‌پذیری در خرید و فروش اوراق قرضه اروپایی، احتمالا با جریمه‌ای سنگین روبرو خواهد شد.

 • 23

اهدا۲۰هزاربسته آموزشی بهداشتی به سیل زدگان لرستان توسط بانک آینده

تهران- بانک آینده با همکاری جمعیت هلال احمر ۲۰هزار بسته کمک آموزشی و بهداشتی به دانش ‌آموزان سیل‌ زده لرستان اهدا کرد .

 • 25

نقره داغ شدن فدراسیون فوتبال ایران، ذوب‌آهن، سایپا و اوکتاویو توسط AFC

فدراسیون فوتبال ایران، دو باشگاه ذوب‌آهن و سایپا و سرمربی تیم ملی فوتبال ساحلی ایران، توسط بالاترین نهاد فوتبال در قاره آسیا نقره‌داغ شدند.

 • 17

نقره داغ شدن فدراسیون فوتبال ایران، ذوب‌آهن، سایپا و اوکتاویو توسط AFC

فدراسیون فوتبال ایران، دو باشگاه ذوب‌آهن و سایپا و سرمربی تیم ملی فوتبال ساحلی ایران، توسط بالاترین نهاد فوتبال در قاره آسیا نقره‌داغ شدند.

 • 16

حمایت مالی حفتر توسط عربستان تا چه زمان ادامه خواهد داشت

تهران- ایرنا- نیروهای نظامی حفتر بدون برخورداری از پشتیبانی مالی واقتصادی روز به روز رو به ضعف خواهند گذاشت و این واقعیت وابستگی حفتر به پشتیبانی وکمک های خارجی بویژه عربستان را نشان می دهد.

 • 21

بازار متشکل ارزی چیست؟ چه نفعی برای صرافی‌ها دارد؟

بازار متشکل ارزی به اعتقاد کارشناسان می‌تواند منجر به سامان یافتن بازار ارز کشور شود. دکتر مجید شاکری، تحلیلگر اقتصادی در گفتگو با مهر درباره نحوه کار این بازار توضیح داده است.

 • 19