کیفرخواست اتهامات علی‌اکبر عمارت‌ساز؛ از اخلال در نظام پولی و پولشویی‌ تا اختلاس توأم با جعل‌

کیفرخواست اتهامات علی‌اکبر عمارت‌ساز؛ از اخلال در نظام پولی و پولشویی‌ تا اختلاس توأم با جعل‌

نماینده دادستان، کیفرخواست اتهامات علی‌اکبر عمارت‌ساز یکی از مسئولان سابق بانکی کرمان را که بالغ بر ۶هزار میلیارد تومان می‌شود، قرائت کرد.

دوشنبه 3 دی 1397 ساعت 19:44

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

به گزارش گروه اجتماعی قدس آنلاین، جلسه رسیدگی به اتهامات علی اکبر عمارت‌ساز رئیس سابق یکی از شعب بانک تجارت کرمان صبح امروز در شعبه ۴ دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی برگزار شد. جلسه دوم این دادگاه فردا سه‌شنبه ۴ دی برگزار خواهد شد.

قاضی صلواتی در آغاز جلسه محاکمه و پیش از قرائت کیفرخواست گفت: رسیدگی به این پرونده ۵ سال طول کشیده و حجم آن بالغ بر ۱۰۰ جلد است.

پس از آن حسینی نماینده دادستان به قرائت کیفرخواست پرداخت.

وی ضمن قرائت کیفرخواست این متهم، اتهام وی را شرکت در اخلال در نظام اقتصادی از طریق اخلال در نظام بانکی کشور به صورت کلان اعلام کرد و گفت: این جرم از طریق پولشویی، اختلاس و معاونت در آن، جعل و صدور گواهی خلاف واقع و صدور ضمانت‌نامه‌ها و چک‌های بدون پشتوانه صورت گرفته است. 

حسینی مجموع مبالغ سوءاستفاده شده توسط متهم را ۶هزار و ۵۸۳ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این مبلغ غیر از مبالغ حاصل از جرم پولشویی متهم است.

طبق آنچه در کیفرخواست آمده و نماینده دادستان آن را قرائت کرد کشف جرم متهم در تاریخ ۸ فروردین ۹۲ صورت گرفته است. در کیفرخواست متهم در این باره آمده است که ابتدا اداره اطلاعات استان کرمان گزارش مفقود شدن ۶۰ فقره ضمانت‌نامه را که توسط علی‌اکبر عمارت‌ساز و محمد تیک‌دری‌نژاد صادر شده است، اعلام می‌کند که پس از تحقیقات منجر به ممنوع الخروجی و جلب متهمان می‌شود.

نماینده دادستان با اشاره به اینکه برای متهم در کلاسه‌های متعددی در استانهای تهران، اصفهان و کرمان پرونده‌های متعددی گشوده شده است، افزود: با توجه به ارتباط این پرونده‌ها با یکدیگر اهمیت آنها و آثار سوئی که در اقتصاد کشور وجود دارد دیوان عالی کشور در تاریخ ۲۳ دی ۹۳ با احاله تمام پرونده‌ها به دادسرای تهران موافقت می‌کند و مجموع این پرونده‌ها با ابلاغ نامه مورخ ۱۰ خردد ۹۴ رئیس قوه قضاییه به دادسرای ناحیه ۲۸ جرایم کارکنان دولت احاله می‌شود.

شکات علی‌اکبر عمارت‌ساز را افراد حقیقی و حقوقی تشکیل می‌دهند.

بنابراین گزارش بانک تجارت در تاریخ ۱۳ بهمن ۹۲ با تنظیم شکواییه‌ای نسبت به کلاهبرداری، تحصیل مال نامشروع، جعل مهر و سند و پولشویی و صدور ضمانت نامه‌ها و چکهای بدون پشتوانه و سوری از علی‌اکبر عمارت‌ساز شکایت کرده است. همچنین بانک تجارت در این خصوص از صندوق قرض‌الحسنه رسالت، صندوق قرض الحسنه توحید، موسسات قرض‌الحسنه بسیجیان و ثامن‌الحجج و هواپیمایی ماهان که متهم به ذی‌نفعی آنها اقدام به صدور چکهای بانکی بدون پشتوانه کرده، شکایت کرده است.

در کیفرخواست متهم علی‌اکبر عمارت‌ساز آمده است که وی در تاریخ ۳ اردیبهشت ۱۳۴۷ در کرمان متولد شده، فاقد پیشینه کیفری است، با مدرک دیپلم به استخدام بانک تجارت درآمده و اکنون دارای لیسانس مدیریت است. تا تاریخ ۲۷ خرداد ۹۱ در شعبه تختی بانک تجارت کرمان که محل ارتکاب جرم است رئیس بوده و پس از آن معاون اجرایی وقت مدیر شعب بانک تجارت استان کرمان شده است. وی در سال ۱۳۹۱ تذکر مدیریتی گرفته، اما با این حال به مدیریت شعبه منصوب شده که به علت ارتکاب به تخلفات در تاریخ ۲ بهمن ۹۲ بازداشت و به زندان روانه شده است.

کیفرخواست دادستانی تهران در رابطه با متهم علی‌اکبر عمارت‌ساز می‌افزاید: وی املاک و دارایی‌های بسیاری را از قبل ارتکاب تخلفات تملک کرده که با سطح درآمد وی سازگار نیست و این اموال به قدری گسترده است که به‌رغم تلاش‌های فراوان تاکنون تمام آنها شناسایی نشده و به لحاظ عملیات پولشویی پیچیده‌ای که صورت گرفته است مالکیت برخی از آنها محل اختلاف است.

کیفرخواست در این باره می‌افزاید: متهم تلاش می‌کرده که اقدامات خود را خیرخواهانه و با هدف کاستن از آثار تحریم و حمایت از تولید جلوه بدهد.

کیفرخواست متهم علی‌اکبر عمارت‌ساز در رابطه با شرح اقدامات وی به نفع صندوق قرض‌الحسنه رسالت که اکنون به بانک رسالت تبدیل شده است می‌گوید: این صندوق که شوق گسترده‌ای برای تبدیل شدن به بانک و گسترش شعب داشته است در مقاطعی با کمبود سرمایه روبرو بوده که مدیران آن اقدام به صدور چک‌های بدون پشتوانه می‌کرده‌اند و متهم این چک‌ها را در شعبه تختی بانک تجارت کرمان به چک‌های بین بانکی بانک‌های دیگر به ذی نفعی بانک رسالت تبدیل می‌کرده است.

کیفرخواست در این خصوص می‌افزاید که متهم در اسناد بانکی متعلق به صندوق رسالت اقدام به حذف سه صفر می‌کرده و ۲۴ فقره چک پیش از خصوصی شدن بانک تجارت و ۲۵۶ فقره چک پس از خصوصی شدن آن به نفع صندوق رسالت صادر کرده است. در آن زمان عزت‌الله وزیری دیگر متهم این پرونده مدیرعامل بانک رسالت بوده است.

طبق کیفرخواست مستندات این پرونده را شکایت شکات، گزارش بازرسی بانک تجارت و گزارش و مکاتبات متعدد اداره کل اطلاعات استان تهران تشکیل می‌دهد.

طبق آنچه در کیفرخواست آمده و توسط نماینده دادستان قرائت شد متهم به صدور چک‌های فاقد پشتوانه و نقش موثرش در این باره اقرار کرده است و اظهار داشته که مشکلات بانک رسالت را از طریق چک‌های بین بانکی حل می‌کرده است. همچنین مشخص شده است که متهم در عوض اقدامات خود، مزایا و تسهیلات فراوانی را از بانک رسالت دریافت کرده است و در دو نوبت یک بار یک هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال و بار دیگر ۱۰۰ میلیارد ریال توسط مدیران بانک رسالت برای او کار سازی شده است.

کیفرخواست در خصوص شرح دیگر اقدامات متهم به نفع صندوق رسالت می‌افزاید: علی‌اکبر عمارت‌ساز اقرار کرده که از حساب دیگر سپرده‌گذاران برای صدور چک بین بانکی به ذی‌نفعی بانک رسالت استفاده می‌کرده است.

نماینده دادستان با اشاره به اینکه عزت‌الله وزیری مدیرعامل بانک رسالت، محمدحسین حسین‌زاده معاون بانک رسالت، شمسی تقی‌پور کارمند بانک تجارت و محمود تیک دری از دیگر متهمان این پرونده هستند، در رابطه با انواع ضمانت‌نامه‌هایی که توسط علی‌اکبر عمارت‌ساز صادر می‌شده است، گفت: این ضمانت‌نامه‌ها سه دسته را شامل می‌شود که عبارتند از ضمانت‌نامه‌های خارج از حدود اختیار و بر پایه قرارداد سوری، ضمانت نامه‌های مجعول و ضمانت‌های واهی جعلی.

نماینده دادستان در ادامه قرائت کیفرخواست، دومین اتهام علی‌اکبر عمارت‌ساز را پولشویی در سطح کلان و با مشارکت و معاونت تعدادی دیگر از متهمان پرونده اعلام کرد و افزود: متهم با استفاده از حساب‌های بانکی اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر که اغلب متهمان موضوع این پرونده و مدیران عامل برخی شرکت‌ها هستند، اقدام به پولشویی کرده است.

طبق آنچه در کیفرخواست آمده است تأسیس شرکت‌های خصوصی و انتقال عواید حاصله به حساب آنها و همچنین انتقال اموال غیرمنقول به شخص ثالث و به نحو سوری از دیگر شگردهای این متهم برای پولشویی بوده است.

متهم در خصوص انتقال عواید حاصله به حساب شرکت‌های خصوصی به صدور ضمانت‌نامه برای شرکت بهشت معدن که توسط خودش تأسیس شده و به مدیرعاملی برادرزنش اداره می‌شده، اقرار کرده و گفته است که وجوه دریافتی بابت این ضمانت‌نامه را خودش استفاده کرده است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

دلار ۱۲۹۹۰ تومان شد

قیمت دلار در صرافی‌ های بانک‌ها ۱۲هزار و ۹۹۰ تومان تعیین شده است.

 • 3

بهبود اقتصاد با قطع بندناف درآمدهای نفتی ممکن است

تهران- ایرنا- رییس کل بانک مرکزی گفت: بهتر شدن شرایط اقتصادی کشور با قطع شدن بند ناف درآمدهای نفتی امکان پذیر است.

 • 3

آیا ابر بانک سپه برای بانک‌های نظامی معجزه می‌کند؟/ کامران ندری: جلوی فعالیت اقتصادی نهادهای نظامی باید گرفته شود

کامران ندری می‌گوید: این بار نباید به نیرو‌های مسلح اجازه داد تا بانک‌ها را خریداری کنند زیرا فعالیت نیرو‌های نظامی در کشور مشخص است و نباید وارد حوزه اقتصادی با هدف سودآوری شوند، زیرا با توجه به نفوذ نیرو‌های نظامی در کشور و در ارکان سیاسی این گروه دارای قدرت انحصاری می‌شوند و رقابت را در اقتصاد ت ...

 • 2

بیشترین شکایت در قصور پزشکی در حوزه جراحی زنان و زایمان است

تهران- ایرنا- رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با تشریح عملکرد این سازمان در یکسال گذشته بیشترین مورد شکایت در قصور پزشکی را در حوزه جراحی زنان و زایمان اعلام کرد.

 • 3

ارزش لیر ترکیه سقوط کرد

تهران - ایرنا - ترکیه پس از بحران ارزی در مرداد سال گذشته و سقوط ارزش لیر، بار دیگر شاهد سقوط پنج درصدی ارزش پول ملی خود شد.

 • 4

مردم از اتصال به وای‌فای اماکن ناشناس خودداری کنند

تهران- ایرنا - معاون اجتماعی پلیس فتا (فضای تولید و تبادل اطلاعات) نیروی انتظامی گفت: هموطنان و مسافران نوروزی سعی کنند برای جلوگیری از سوءاستفاده به خصوص در طول سفرهای نوروزی، از مودم‌های جیبی یا اینترنت همراه استفاده و از اتصال به وای‌فای اماکن ناشناس خودداری کنند.

 • 3

بازدید همتی از صرافی‌های تهران

براساس تصمیم بانک مرکزی صرافی‌های ملی، پارسیان، کارآفرین، رفاه، شهر، سینا، مسکن و تجارت طی امروز و فردا، نیازهای ارزی هموطنان را تأمین می‌کنند.

 • 3

آمریکا تعدادی از بانک های دولتی ونزوئلا را تحریم کرد

تهران – ایرنا – به گزارش خبرگزاری رویترز، یک روز پس از بازداشت دستیار ارشد رهبر مخالفان دولت ونزوئلا، آمریکا تعدادی از بانک های دولتی این کشور را تحریم نمود.

 • 3

راهکار رییس بانک مرکزی درباره ارزان شدن ارز به نظر

اقتصادنیوز:‌ رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به تعداد زیاد رانت‌خواران و اینکه با اعمال نفوذ از بانک‌ها وام گرفتند، اعلام کرد: هنوز هم نرخ ارز واقعی نیست ولی فشار روانی وجود دارد. اگر مردم وارد خرید و فروش ارز نشوند، نرخ‌ها به سرعت کاهش می‌یابد.

 • 2

آمریکا چندین بانک ونزوئلا را تحریم کرد

به دنبال بازداشت چندین نفر از مقامات دولت در سایه ونزوئلا، آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه این کشور وضع کرد.

 • 3

پوند تقویت شد

به دنبال توافق سر تمدید مهلت برگزیت، ارزش پوند تقویت شد.

 • 3

افراد مجهول‌الهویه هویت‌یابی می‌شوند

تهران- ایرنا- رئیس سازمان بهزیستی کشور از هویت‌یابی افراد مجهول‌الهویه خبر داد و گفت: دست کم 2 ماه زمان نیاز است تا هویت این افراد شناسایی یا با همکاری ثبت احوال برای آنان هویت جدیدی ایجاد شود.

 • 4

تحریم‌های جدید آمریکا علیه چند بانک ونزوئلا

واشنگتن تحریم‌های جدیدی را علیه چند بانک ونزوئلا شامل "بانک توسعه اقتصادی و اجتماعی ونزوئلا" و چهار شرکت وابسته به آن اعمال کرد.

 • 2

خروج ۱.۲ تریلیون یورو دارایی ۷ بانک بزرگ از بریتانیا

بانک مرکزی اروپا اعلام کرد: ۷ بانک بزرگ سرمایه‌گذاری در حدود ۱.۲ تریلیون یورو از دارایی‌های خود را از برگزیت به منطقه دیگری از اروپا انتقال خواهند داد.

 • 4

سقوط سنگین قیمت نفت با نگرانی از کند شدن رشد اقتصاد جهان

درحالی‌که با تمرکز سرمایه‌گذاران به عدم پیشرفت مذاکرات تجاری و داده‌های اقتصادی هشداردهنده آلمان و آمریکا، نگرانی از کند شدن شدید اقتصاد جهانی و کاهش تقاضای نفت تشدید شد، قیمت نفت سقوط کرد.

 • 4

جمهوری اسلواکی به دانشجویان دکتری بورس تحصیلی می دهد

جمهوری اسلواکی به اساتید دانشگاهی، دانشجویان مقطع دکتری تخصصی (Ph.D) و پژوهشگران برای سال تحصیلی ۲۰۲۰-۲۰۱۹ بورس تحصیلی می دهد.

 • 3

آمریکا سراغ ذخایر اضطراری نفتی رفت!

وزارت انرژی آمریکا ۴.۳۲ میلیون بشکه نفت شیرین از ذخایر نفت استراتژیک خود به ارزش بیش از ۲۸۵.۷ میلیون دلار که قیمت آن به طور میانگین ۶۶.۱۴ دلار در هر بشکه می‌شود را فروخته است.

 • 3

وزیر اسرائیلی به بحرین سفر می‌کند

یک نویسنده و تحلیلگر سیاسی اسرائیلی تاکید کرد که از وزیر اقتصاد و صنعت رژیم صهیونیستی برای سفر به یک کشور حاشیه خلیج فارس دعوت به عمل آمده است.

 • 4

وزیر اقتصاد: اگر شرایط فعلی اقتصاد مدیریت نشود وضع بدتر می‌شود/

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص وضعیت اقتصادی ایران گفت: اقتصاد کشور البته نه به آن شدت که گفته می‌شود شرایط سختی دارد و این شرایط سخت اگر مدیریت نشود ممکن که مراتب سختی آن بیشتر شود.

 • 9