کیفرخواست اتهامات علی‌اکبر عمارت‌ساز؛ از اخلال در نظام پولی و پولشویی‌ تا اختلاس توأم با جعل‌

کیفرخواست اتهامات علی‌اکبر عمارت‌ساز؛ از اخلال در نظام پولی و پولشویی‌ تا اختلاس توأم با جعل‌

نماینده دادستان، کیفرخواست اتهامات علی‌اکبر عمارت‌ساز یکی از مسئولان سابق بانکی کرمان را که بالغ بر ۶هزار میلیارد تومان می‌شود، قرائت کرد.

دوشنبه 3 دی 1397 ساعت 19:44

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

به گزارش گروه اجتماعی قدس آنلاین، جلسه رسیدگی به اتهامات علی اکبر عمارت‌ساز رئیس سابق یکی از شعب بانک تجارت کرمان صبح امروز در شعبه ۴ دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی برگزار شد. جلسه دوم این دادگاه فردا سه‌شنبه ۴ دی برگزار خواهد شد.

قاضی صلواتی در آغاز جلسه محاکمه و پیش از قرائت کیفرخواست گفت: رسیدگی به این پرونده ۵ سال طول کشیده و حجم آن بالغ بر ۱۰۰ جلد است.

پس از آن حسینی نماینده دادستان به قرائت کیفرخواست پرداخت.

وی ضمن قرائت کیفرخواست این متهم، اتهام وی را شرکت در اخلال در نظام اقتصادی از طریق اخلال در نظام بانکی کشور به صورت کلان اعلام کرد و گفت: این جرم از طریق پولشویی، اختلاس و معاونت در آن، جعل و صدور گواهی خلاف واقع و صدور ضمانت‌نامه‌ها و چک‌های بدون پشتوانه صورت گرفته است. 

حسینی مجموع مبالغ سوءاستفاده شده توسط متهم را ۶هزار و ۵۸۳ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این مبلغ غیر از مبالغ حاصل از جرم پولشویی متهم است.

طبق آنچه در کیفرخواست آمده و نماینده دادستان آن را قرائت کرد کشف جرم متهم در تاریخ ۸ فروردین ۹۲ صورت گرفته است. در کیفرخواست متهم در این باره آمده است که ابتدا اداره اطلاعات استان کرمان گزارش مفقود شدن ۶۰ فقره ضمانت‌نامه را که توسط علی‌اکبر عمارت‌ساز و محمد تیک‌دری‌نژاد صادر شده است، اعلام می‌کند که پس از تحقیقات منجر به ممنوع الخروجی و جلب متهمان می‌شود.

نماینده دادستان با اشاره به اینکه برای متهم در کلاسه‌های متعددی در استانهای تهران، اصفهان و کرمان پرونده‌های متعددی گشوده شده است، افزود: با توجه به ارتباط این پرونده‌ها با یکدیگر اهمیت آنها و آثار سوئی که در اقتصاد کشور وجود دارد دیوان عالی کشور در تاریخ ۲۳ دی ۹۳ با احاله تمام پرونده‌ها به دادسرای تهران موافقت می‌کند و مجموع این پرونده‌ها با ابلاغ نامه مورخ ۱۰ خردد ۹۴ رئیس قوه قضاییه به دادسرای ناحیه ۲۸ جرایم کارکنان دولت احاله می‌شود.

شکات علی‌اکبر عمارت‌ساز را افراد حقیقی و حقوقی تشکیل می‌دهند.

بنابراین گزارش بانک تجارت در تاریخ ۱۳ بهمن ۹۲ با تنظیم شکواییه‌ای نسبت به کلاهبرداری، تحصیل مال نامشروع، جعل مهر و سند و پولشویی و صدور ضمانت نامه‌ها و چکهای بدون پشتوانه و سوری از علی‌اکبر عمارت‌ساز شکایت کرده است. همچنین بانک تجارت در این خصوص از صندوق قرض‌الحسنه رسالت، صندوق قرض الحسنه توحید، موسسات قرض‌الحسنه بسیجیان و ثامن‌الحجج و هواپیمایی ماهان که متهم به ذی‌نفعی آنها اقدام به صدور چکهای بانکی بدون پشتوانه کرده، شکایت کرده است.

در کیفرخواست متهم علی‌اکبر عمارت‌ساز آمده است که وی در تاریخ ۳ اردیبهشت ۱۳۴۷ در کرمان متولد شده، فاقد پیشینه کیفری است، با مدرک دیپلم به استخدام بانک تجارت درآمده و اکنون دارای لیسانس مدیریت است. تا تاریخ ۲۷ خرداد ۹۱ در شعبه تختی بانک تجارت کرمان که محل ارتکاب جرم است رئیس بوده و پس از آن معاون اجرایی وقت مدیر شعب بانک تجارت استان کرمان شده است. وی در سال ۱۳۹۱ تذکر مدیریتی گرفته، اما با این حال به مدیریت شعبه منصوب شده که به علت ارتکاب به تخلفات در تاریخ ۲ بهمن ۹۲ بازداشت و به زندان روانه شده است.

کیفرخواست دادستانی تهران در رابطه با متهم علی‌اکبر عمارت‌ساز می‌افزاید: وی املاک و دارایی‌های بسیاری را از قبل ارتکاب تخلفات تملک کرده که با سطح درآمد وی سازگار نیست و این اموال به قدری گسترده است که به‌رغم تلاش‌های فراوان تاکنون تمام آنها شناسایی نشده و به لحاظ عملیات پولشویی پیچیده‌ای که صورت گرفته است مالکیت برخی از آنها محل اختلاف است.

کیفرخواست در این باره می‌افزاید: متهم تلاش می‌کرده که اقدامات خود را خیرخواهانه و با هدف کاستن از آثار تحریم و حمایت از تولید جلوه بدهد.

کیفرخواست متهم علی‌اکبر عمارت‌ساز در رابطه با شرح اقدامات وی به نفع صندوق قرض‌الحسنه رسالت که اکنون به بانک رسالت تبدیل شده است می‌گوید: این صندوق که شوق گسترده‌ای برای تبدیل شدن به بانک و گسترش شعب داشته است در مقاطعی با کمبود سرمایه روبرو بوده که مدیران آن اقدام به صدور چک‌های بدون پشتوانه می‌کرده‌اند و متهم این چک‌ها را در شعبه تختی بانک تجارت کرمان به چک‌های بین بانکی بانک‌های دیگر به ذی نفعی بانک رسالت تبدیل می‌کرده است.

کیفرخواست در این خصوص می‌افزاید که متهم در اسناد بانکی متعلق به صندوق رسالت اقدام به حذف سه صفر می‌کرده و ۲۴ فقره چک پیش از خصوصی شدن بانک تجارت و ۲۵۶ فقره چک پس از خصوصی شدن آن به نفع صندوق رسالت صادر کرده است. در آن زمان عزت‌الله وزیری دیگر متهم این پرونده مدیرعامل بانک رسالت بوده است.

طبق کیفرخواست مستندات این پرونده را شکایت شکات، گزارش بازرسی بانک تجارت و گزارش و مکاتبات متعدد اداره کل اطلاعات استان تهران تشکیل می‌دهد.

طبق آنچه در کیفرخواست آمده و توسط نماینده دادستان قرائت شد متهم به صدور چک‌های فاقد پشتوانه و نقش موثرش در این باره اقرار کرده است و اظهار داشته که مشکلات بانک رسالت را از طریق چک‌های بین بانکی حل می‌کرده است. همچنین مشخص شده است که متهم در عوض اقدامات خود، مزایا و تسهیلات فراوانی را از بانک رسالت دریافت کرده است و در دو نوبت یک بار یک هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال و بار دیگر ۱۰۰ میلیارد ریال توسط مدیران بانک رسالت برای او کار سازی شده است.

کیفرخواست در خصوص شرح دیگر اقدامات متهم به نفع صندوق رسالت می‌افزاید: علی‌اکبر عمارت‌ساز اقرار کرده که از حساب دیگر سپرده‌گذاران برای صدور چک بین بانکی به ذی‌نفعی بانک رسالت استفاده می‌کرده است.

نماینده دادستان با اشاره به اینکه عزت‌الله وزیری مدیرعامل بانک رسالت، محمدحسین حسین‌زاده معاون بانک رسالت، شمسی تقی‌پور کارمند بانک تجارت و محمود تیک دری از دیگر متهمان این پرونده هستند، در رابطه با انواع ضمانت‌نامه‌هایی که توسط علی‌اکبر عمارت‌ساز صادر می‌شده است، گفت: این ضمانت‌نامه‌ها سه دسته را شامل می‌شود که عبارتند از ضمانت‌نامه‌های خارج از حدود اختیار و بر پایه قرارداد سوری، ضمانت نامه‌های مجعول و ضمانت‌های واهی جعلی.

نماینده دادستان در ادامه قرائت کیفرخواست، دومین اتهام علی‌اکبر عمارت‌ساز را پولشویی در سطح کلان و با مشارکت و معاونت تعدادی دیگر از متهمان پرونده اعلام کرد و افزود: متهم با استفاده از حساب‌های بانکی اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر که اغلب متهمان موضوع این پرونده و مدیران عامل برخی شرکت‌ها هستند، اقدام به پولشویی کرده است.

طبق آنچه در کیفرخواست آمده است تأسیس شرکت‌های خصوصی و انتقال عواید حاصله به حساب آنها و همچنین انتقال اموال غیرمنقول به شخص ثالث و به نحو سوری از دیگر شگردهای این متهم برای پولشویی بوده است.

متهم در خصوص انتقال عواید حاصله به حساب شرکت‌های خصوصی به صدور ضمانت‌نامه برای شرکت بهشت معدن که توسط خودش تأسیس شده و به مدیرعاملی برادرزنش اداره می‌شده، اقرار کرده و گفته است که وجوه دریافتی بابت این ضمانت‌نامه را خودش استفاده کرده است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

واکنش بورس به قانون مالیات بر عایدی سرمایه

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: تصویب قانون مالیات بر عایدی سرمایه دلالی و سفته‌بازی را در بازارهای مالی کاهش می‌دهد و این قانون می‌تواند به رونق بازار سرمایه کمک کند.

 • 30

نسبت هزینه به درآمد آمریکایی‌ها چه قدر است؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد مدرک تحصیلی ارتباط زیادی با هزینه و درامد شهروندان آمریکایی دارد.

 • 123

کاهش رشد اقتصادی پاکستان

رشد اقتصادی پاکستان به 3.29 درصد کاهش یافت.

 • 110

نرخ منطقی ارز از روز شنبه/ بانک مرکزی بر بازار ارز مسلط است

رییس کل بانک مرکزی با بیان هیچیک از بنیان های اقتصادی تعیین کننده نرخ ارز تغییری نکرده است، گفت: روز شنبه بازار ارز به طور جدی با نرخ منطقی به مانند چند روز گذشته، کار خود را آغاز می کند.

 • 166

اجرای طرح نسخه الکترونیک بیمه سلامت در یزد

مدیرکل بیمه سلامت استان یزد از اجرای طرح نسخه الکترونیک بیمه سلامت در یزد تا پایان سال جاری خبر داد.

 • 87

بیماری این کودکان دردآور است

بیماری SMA به عنوان یک اختلال ژنتیکی، برخی خانواده ها درگیر مشکلات و هزینه های سنگینی ساخته است که نیازمند حمایت وزارت بهداشت و دولت هستند.

 • 92

جزئیاتی از هیوندای پالیسید، رقیب ارزان فورد اکسپلورر (+عکس)

سامانه هدایتگر پارک و سیستم کنترل کروز هوشمند نیز از دیگر گزینه‌های این خودرو در نسخه استاندارد محسوب می‌شود.

 • 103

سکه طرح جدید ۲۳ خرداد ۹۸ به ۴ میلیون و ۶۹۵ هزار تومان رسید

در جریان معاملات بازار آزاد تهران، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز پنج شنبه ۲۳ خرداد ۹۸ به ۴ میلیون و ۶۹۵ هزار تومان رسید.

 • 98

هیأت مدیره بانک سرمایه تغییر کرد

بانک سرمایه در جلسه مجمع عمومی سهامداران، ترکیب جدید هیات مدیره خود را شناخت.

 • 106

جهش ۳ درصدی قیمت نفت با انفجار نفتکش‌ها در دریای عمان

ظهر پنج‌شنبه، با گزارشاتی از انفجار ۲ نفتکش در دریای عمان، در نزدیکی خط ساحلی ایران، قیمت نفت ۳ درصد جهش کرد.

 • 97

نحوه فعالیت صرافان در بازار متشکل ارزی بررسی شد

جلسه بحث و بررسی عملیاتی شدن و آغاز به کار بازار متشکل ارزی با حضور هیات مدیره این شرکت و برخی صرافان سراسر کشور برگزار شد.

 • 103

ترکیب جدید هیات مدیره بانک سرمایه

بانک سرمایه در جلسه مجمع عمومی سهامداران، ترکیب جدید هیات مدیره خود را شناخت.

 • 98

معوقات بانکی تسهیلات اعتبارسنجی شده دو دهم درصد است

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت گفت: معوقات تسهیلاتی که با اعتبارسنجی پرداخت می‌شود، دو دهم درصد است.

 • 100

معوقات بانکی تسهیلات اعتبارسنجی شده دو دهم درصد است

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت گفت: معوقات تسهیلاتی که با اعتبارسنجی پرداخت می‌شود، دو دهم درصد است.

 • 100

توسعه صادرات یکی از نقش‌های بزرگ تعاونی‌هاست

مدیرعامل بانک توسعه تعاون گفت: تعاون بار معنایی خاصی مبتنی بر ارزش‌های ملی و دینی ما دارد و به اتکای همین بارمعنایی، تعاون می‌تواند قوی‌تر و بهتر از دولت و بخش خصوصی در عرصه اقتصاد وارد شود.

 • 90

خبر حمله به دو نفتکش قیمت نفت را بالا برد

خبر حمله به دو نفت‌کش در دریای عمان قیمت نفت در بازارهای جهانی را ۲.۵ دلار بالا برد.

 • 95

وزیر اقتصاد: واردات کالاهای اساسی افزایش یافت

وزیر اقتصاد گفت: در سه‌ ماهه نخست سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، واردات کالاهای اساسی رشد قابل‌توجهی داشته و در برخی از اقلام بیش از دو برابر واردات صورت گرفته است.

 • 20

بانک‌ها ۱۲ هزار میلیارد تومان اموال مازاد را فروختند

معاون امور بانک وزیر اقتصاد از فروش ۴۰ هزار میلیارد تومان اموال مازاد بانک ها تا پایان سال جاری در کشور خبر داد و گفت طی یک سال گذشته ۱۲ هزار میلیارد تومان از اموال مازاد بانک ها فروخته شد.

 • 95