کیفرخواست اتهامات علی‌اکبر عمارت‌ساز؛ از اخلال در نظام پولی و پولشویی‌ تا اختلاس توأم با جعل‌

کیفرخواست اتهامات علی‌اکبر عمارت‌ساز؛ از اخلال در نظام پولی و پولشویی‌ تا اختلاس توأم با جعل‌

نماینده دادستان، کیفرخواست اتهامات علی‌اکبر عمارت‌ساز یکی از مسئولان سابق بانکی کرمان را که بالغ بر ۶هزار میلیارد تومان می‌شود، قرائت کرد.

دوشنبه 3 دی 1397 ساعت 19:44

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

به گزارش گروه اجتماعی قدس آنلاین، جلسه رسیدگی به اتهامات علی اکبر عمارت‌ساز رئیس سابق یکی از شعب بانک تجارت کرمان صبح امروز در شعبه ۴ دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی برگزار شد. جلسه دوم این دادگاه فردا سه‌شنبه ۴ دی برگزار خواهد شد.

قاضی صلواتی در آغاز جلسه محاکمه و پیش از قرائت کیفرخواست گفت: رسیدگی به این پرونده ۵ سال طول کشیده و حجم آن بالغ بر ۱۰۰ جلد است.

پس از آن حسینی نماینده دادستان به قرائت کیفرخواست پرداخت.

وی ضمن قرائت کیفرخواست این متهم، اتهام وی را شرکت در اخلال در نظام اقتصادی از طریق اخلال در نظام بانکی کشور به صورت کلان اعلام کرد و گفت: این جرم از طریق پولشویی، اختلاس و معاونت در آن، جعل و صدور گواهی خلاف واقع و صدور ضمانت‌نامه‌ها و چک‌های بدون پشتوانه صورت گرفته است. 

حسینی مجموع مبالغ سوءاستفاده شده توسط متهم را ۶هزار و ۵۸۳ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: این مبلغ غیر از مبالغ حاصل از جرم پولشویی متهم است.

طبق آنچه در کیفرخواست آمده و نماینده دادستان آن را قرائت کرد کشف جرم متهم در تاریخ ۸ فروردین ۹۲ صورت گرفته است. در کیفرخواست متهم در این باره آمده است که ابتدا اداره اطلاعات استان کرمان گزارش مفقود شدن ۶۰ فقره ضمانت‌نامه را که توسط علی‌اکبر عمارت‌ساز و محمد تیک‌دری‌نژاد صادر شده است، اعلام می‌کند که پس از تحقیقات منجر به ممنوع الخروجی و جلب متهمان می‌شود.

نماینده دادستان با اشاره به اینکه برای متهم در کلاسه‌های متعددی در استانهای تهران، اصفهان و کرمان پرونده‌های متعددی گشوده شده است، افزود: با توجه به ارتباط این پرونده‌ها با یکدیگر اهمیت آنها و آثار سوئی که در اقتصاد کشور وجود دارد دیوان عالی کشور در تاریخ ۲۳ دی ۹۳ با احاله تمام پرونده‌ها به دادسرای تهران موافقت می‌کند و مجموع این پرونده‌ها با ابلاغ نامه مورخ ۱۰ خردد ۹۴ رئیس قوه قضاییه به دادسرای ناحیه ۲۸ جرایم کارکنان دولت احاله می‌شود.

شکات علی‌اکبر عمارت‌ساز را افراد حقیقی و حقوقی تشکیل می‌دهند.

بنابراین گزارش بانک تجارت در تاریخ ۱۳ بهمن ۹۲ با تنظیم شکواییه‌ای نسبت به کلاهبرداری، تحصیل مال نامشروع، جعل مهر و سند و پولشویی و صدور ضمانت نامه‌ها و چکهای بدون پشتوانه و سوری از علی‌اکبر عمارت‌ساز شکایت کرده است. همچنین بانک تجارت در این خصوص از صندوق قرض‌الحسنه رسالت، صندوق قرض الحسنه توحید، موسسات قرض‌الحسنه بسیجیان و ثامن‌الحجج و هواپیمایی ماهان که متهم به ذی‌نفعی آنها اقدام به صدور چکهای بانکی بدون پشتوانه کرده، شکایت کرده است.

در کیفرخواست متهم علی‌اکبر عمارت‌ساز آمده است که وی در تاریخ ۳ اردیبهشت ۱۳۴۷ در کرمان متولد شده، فاقد پیشینه کیفری است، با مدرک دیپلم به استخدام بانک تجارت درآمده و اکنون دارای لیسانس مدیریت است. تا تاریخ ۲۷ خرداد ۹۱ در شعبه تختی بانک تجارت کرمان که محل ارتکاب جرم است رئیس بوده و پس از آن معاون اجرایی وقت مدیر شعب بانک تجارت استان کرمان شده است. وی در سال ۱۳۹۱ تذکر مدیریتی گرفته، اما با این حال به مدیریت شعبه منصوب شده که به علت ارتکاب به تخلفات در تاریخ ۲ بهمن ۹۲ بازداشت و به زندان روانه شده است.

کیفرخواست دادستانی تهران در رابطه با متهم علی‌اکبر عمارت‌ساز می‌افزاید: وی املاک و دارایی‌های بسیاری را از قبل ارتکاب تخلفات تملک کرده که با سطح درآمد وی سازگار نیست و این اموال به قدری گسترده است که به‌رغم تلاش‌های فراوان تاکنون تمام آنها شناسایی نشده و به لحاظ عملیات پولشویی پیچیده‌ای که صورت گرفته است مالکیت برخی از آنها محل اختلاف است.

کیفرخواست در این باره می‌افزاید: متهم تلاش می‌کرده که اقدامات خود را خیرخواهانه و با هدف کاستن از آثار تحریم و حمایت از تولید جلوه بدهد.

کیفرخواست متهم علی‌اکبر عمارت‌ساز در رابطه با شرح اقدامات وی به نفع صندوق قرض‌الحسنه رسالت که اکنون به بانک رسالت تبدیل شده است می‌گوید: این صندوق که شوق گسترده‌ای برای تبدیل شدن به بانک و گسترش شعب داشته است در مقاطعی با کمبود سرمایه روبرو بوده که مدیران آن اقدام به صدور چک‌های بدون پشتوانه می‌کرده‌اند و متهم این چک‌ها را در شعبه تختی بانک تجارت کرمان به چک‌های بین بانکی بانک‌های دیگر به ذی نفعی بانک رسالت تبدیل می‌کرده است.

کیفرخواست در این خصوص می‌افزاید که متهم در اسناد بانکی متعلق به صندوق رسالت اقدام به حذف سه صفر می‌کرده و ۲۴ فقره چک پیش از خصوصی شدن بانک تجارت و ۲۵۶ فقره چک پس از خصوصی شدن آن به نفع صندوق رسالت صادر کرده است. در آن زمان عزت‌الله وزیری دیگر متهم این پرونده مدیرعامل بانک رسالت بوده است.

طبق کیفرخواست مستندات این پرونده را شکایت شکات، گزارش بازرسی بانک تجارت و گزارش و مکاتبات متعدد اداره کل اطلاعات استان تهران تشکیل می‌دهد.

طبق آنچه در کیفرخواست آمده و توسط نماینده دادستان قرائت شد متهم به صدور چک‌های فاقد پشتوانه و نقش موثرش در این باره اقرار کرده است و اظهار داشته که مشکلات بانک رسالت را از طریق چک‌های بین بانکی حل می‌کرده است. همچنین مشخص شده است که متهم در عوض اقدامات خود، مزایا و تسهیلات فراوانی را از بانک رسالت دریافت کرده است و در دو نوبت یک بار یک هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال و بار دیگر ۱۰۰ میلیارد ریال توسط مدیران بانک رسالت برای او کار سازی شده است.

کیفرخواست در خصوص شرح دیگر اقدامات متهم به نفع صندوق رسالت می‌افزاید: علی‌اکبر عمارت‌ساز اقرار کرده که از حساب دیگر سپرده‌گذاران برای صدور چک بین بانکی به ذی‌نفعی بانک رسالت استفاده می‌کرده است.

نماینده دادستان با اشاره به اینکه عزت‌الله وزیری مدیرعامل بانک رسالت، محمدحسین حسین‌زاده معاون بانک رسالت، شمسی تقی‌پور کارمند بانک تجارت و محمود تیک دری از دیگر متهمان این پرونده هستند، در رابطه با انواع ضمانت‌نامه‌هایی که توسط علی‌اکبر عمارت‌ساز صادر می‌شده است، گفت: این ضمانت‌نامه‌ها سه دسته را شامل می‌شود که عبارتند از ضمانت‌نامه‌های خارج از حدود اختیار و بر پایه قرارداد سوری، ضمانت نامه‌های مجعول و ضمانت‌های واهی جعلی.

نماینده دادستان در ادامه قرائت کیفرخواست، دومین اتهام علی‌اکبر عمارت‌ساز را پولشویی در سطح کلان و با مشارکت و معاونت تعدادی دیگر از متهمان پرونده اعلام کرد و افزود: متهم با استفاده از حساب‌های بانکی اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر که اغلب متهمان موضوع این پرونده و مدیران عامل برخی شرکت‌ها هستند، اقدام به پولشویی کرده است.

طبق آنچه در کیفرخواست آمده است تأسیس شرکت‌های خصوصی و انتقال عواید حاصله به حساب آنها و همچنین انتقال اموال غیرمنقول به شخص ثالث و به نحو سوری از دیگر شگردهای این متهم برای پولشویی بوده است.

متهم در خصوص انتقال عواید حاصله به حساب شرکت‌های خصوصی به صدور ضمانت‌نامه برای شرکت بهشت معدن که توسط خودش تأسیس شده و به مدیرعاملی برادرزنش اداره می‌شده، اقرار کرده و گفته است که وجوه دریافتی بابت این ضمانت‌نامه را خودش استفاده کرده است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

بررسی عملکرد قرض‌الحسنه بانک‌ها

بررسی عملکرد بانک‌ها در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه در سال ۹۷ نشان می‌دهد که سهم وام ازدواج از این تسهیلات ۵۵ درصد کل بوده و تا نیمه دی ماه سال‌جاری، ۸۳۹ هزار نفر وام ازدواج دریافت کردند.

 • 2

حجم روابط تجاری روسیه-ژاپن به رکورد ۲۰ میلیارد دلار رسید

وزیر توسعه اقتصادی روسیه گفت: حجم روابط تجاری مسکو-توکیو در سال گذشته میلادی با ۲۰ درصد افزایش به ۲۰ میلیارد دلار رسید.

 • 2

وزیر نفت: چاه اکتشافی جزیره مینو به نفت رسید

وزیر نفت گفت: در چاه اکتشافی جزیره مینو در عمق 3 هزار و 770 متری به نفت رسیدیم.

 • 2

آنر وی ۲۰ موسکینو ادیشن رونمایی شد

آنر V20 موسکینو ادیشن به‌عنوان مدل ویژه‌ی گوشی پرچم‌دار آنر V20،‌ در جریان برگزاری رویداد ویژه‌ی آنر در شهر پاریس رونمایی شد.

 • 2

۷۰۰ میلیارد تومان وام تهیه کننده «شهرزاد» از بانک سرمایه!

رییس کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان درباره نقش تهیه‌کننده سریال شهرزاد در پرونده بانک سرمایه توضیحاتی داد.

 • 2

کاهش بدهی های خارجی روسیه

بدهی روسیه تا ابتدای سال جاری میلادی ۱۲.۴ درصد کاهش یافته است.

 • 2

کاهش بدهی‌های خارجی روسیه

بدهی روسیه تا ابتدای سال جاری میلادی ۱۲.۴ درصد کاهش یافته است.

 • 2

بدبینی وزیر جدید به برنامه نفتی ۵۰۰ میلیارد دلاری کویت

وزیر نفت کویت در خصوص ضرورت و توانایی شرکت نفتی دولتی برای صرف ۵۰۰ میلیارد دلار روی یک برنامه توسعه تا سال ۲۰۴۰، بدبین است.

 • 2

برنامه بانک مرکزی برای تغییر و تحول جدی در صنعت پرداخت

مدیراداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی از برنامه جدی این بانک برای تغییر و تحول در صنعت پرداخت خبر داد و گفت: دیگر بانک‌ها و psp ها قادر به تامین تمام نیازهای این بخش نیستند.

 • 2

طرح ایجاد سامانه بورس بنزین/ تخصیص روزانه بنزین به هر ایرانی

مرکز پژوهش‌های مجلس با انتشار طرح گروهی از نمایندگان درباره سهمیه‌بندی بنزین، از پیشنهاد ایجاد سامانه بورس الکترونیک معاملات بنزین سهمیه‌بندی و اختصاص یک لیتر بنزین به هر ایرانی در روز خبر داد.

 • 2

این همه بانک یعنی این همه رباخواری

یک مرجع تقلید گفت: قدیم الایام کلا 4 بانک بود؛ این همه بانک یعنی این همه رباخواری! این نوع عملکرد ما سبب می‌شود که باران رحمت کمتر بیاید، آیا شجاعت ندارید این‌ها را پشت تریبون مجلس بیان کنید؟

 • 2

وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

یک مرجع تقلید گفت: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است؛ ما گفتیم 4 درصد بابت کارمزد بگیرید، اما یکبار نه هر سال!

 • 2

پزشکان در کدام کشورها بیشترین درآمد را دارند؟

در بیشتر کشورهای جهان پزشکان به دلیل ماهیت چالش برانگیز شغل خود و مسئولیتی که در برابر سلامت عمومی مردم دارند، بیشترین درآمدها را ‌کسب می‌کنند.

 • 3

مثلث خطای فردی

امین کریمی پژوهشگر اقتصاد رفتاری ...

 • 3

وقت «اشباع» در بازارها؟

دنیای اقتصاد : ...

 • 3

نقاط پرمعامله بورس در پاییز

فاطمه اسماعیلی‌ ...

 • 3

پرداخت وام‌ های قرض الحسنه به شیوه فعلی رباخواری آشکار است

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: این نوع قرض الحسنه ای که در بانک‌ها داده می‌شود، به طور حتم خلاف شرع و حرام است و نوعی رباخواری آشکار محسوب می‌شود.

 • 3